Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wakacyjna swoboda w Muzeum Narodowym

czyli warsztaty dla dzieci

 

Czy Muzeum może być miejscem wakacyjnego odpoczynku? Odwiedźcie nas latem i przekonajcie się sami! Od początku lipca do końca sierpnia zapraszamy na dodatkowe warsztaty wakacyjne w środy, czwartki i piątki o godz. 11.00. Wspólnie, w swobodnej i twórczej atmosferze, stworzymy wyjątkowe prace plastyczne. Odkryjemy tajemnice przyrody i sztuki, zastanowimy się w jaki sposób odpoczywano w poprzednich stuleciach oraz czy dzieła sztuki mogą zainspirować kolejne kierunki wakacyjnych przygód i podróży.

 

Wybrane warsztaty przy dobrej pogodzie zakończymy na świeżym powietrzu na Dziedzińcu Lorentza.

 

Termin: środa, czwartek, piątek – godz. 11.00

Czas trwania: ok. 80 minut

Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny

Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat

Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 15 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 15 zł; bilety dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

 

Dodatkowe informacje:

·        przed podjęciem decyzji o udziale w zajęciach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z ich regulaminem i zasadami sanitarnymi. W razie zmiany sytuacji sanitarnej, w związku z pandemią, zajęcia mogą zostać odwołane;

·        bilety dostępne są na naszej stronie internetowej oraz w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie;

·        warsztaty odbywają się w galeriach stałych oraz w sali edukacyjnej lub na dworze;

·        obecność opiekuna obowiązkowa;

·        liczba miejsc ograniczona.

 

Prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu. Udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją.

 

 

 

Harmonogram:

 

 

6 lipca,  środa / 22 lipca, piątek / 11 sierpnia, czwartek / 31 sierpnia, środa

Ruch w sztuce, sztuka w ruchu 

Choć w muzeum nie można biegać, to na tych warsztatach trochę się pogimnastykujemy. Rozmawiając o ruchu w sztuce, jego wpływie na tematykę oraz metodę tworzenia, popatrzymy na dzieła z zupełnie innej perspektywy. Dosłownie!

 

7 lipca, czwartek / 27 lipca, środa / 12 sierpnia, piątek

Muzealna pasieka

Co wspólnego mają pszczoły z muzeum? Wędrując po galeriach dowiemy się, czy Egipcjanie znali się na pszczelarstwie, dlaczego starożytni Grecy uważali miód za pokarm bogów i jaką rolę odgrywał on w wierzeniach Słowian. Na koniec zajęć zbudujemy domki i poidła dla pszczół oraz innych owadów i razem ustawimy je na Dziedzińcu Lorentza.

 

8 lipca, piątek / 28 lipca, czwartek  / 17 sierpnia, środa

Smaki wakacyjnej podróży

Co było przysmakiem starożytnych rzymian? Jakie owoce mogłyby rosnąć w Dziwnym ogrodzie Józefa Mehoffera? Na warsztatach wybierzemy się w podróż pełną smaków i potraw, typowych dla różnych kultur i regionów. W każdej galerii czekać będzie na nas jeden składnik, który wykorzystamy do wspólnego przygotowania letniej potrawy. Zjemy pod koniec zajęć. Smacznego!

 

13 lipca, środa / 29 lipca, piątek / 18 sierpnia, czwartek

Niezbędnik dendrologa

Drzewa są ważnym elementem krajobrazu, nie tylko malarskiego. Nauka o drzewach to dendrologia a osoba zajmująca się ich dobrostanem to dendrolog. Czy drzewo można oglądać tak, jak ogląda się dzieło sztuki? Czy dendrolog wykonuje podobną pracę do konserwatora muzealnego? Jak nazywa się metoda artystyczna, w której wykorzystuje się drewno? Na zajęciach stworzymy „niezbędnik” dendrologa i wypróbujemy go w terenie.

 

14 lipca, czwartek / 3 sierpnia, środa / 19 sierpnia, piątek

Wakacyjny look

Na przestrzeni wieków moda bardzo się zmieniała. Możemy to zaobserwować, porównując dawne stroje z tymi, które nosimy dzisiaj. Spacerując po galeriach zastanowimy się czy wygodnie było tańczyć w sukni balowej, czym jest żupan i w jakich sytuacjach go zakładano? Zainspirowani różnorodnymi wzorami tkanin z Galerii Wzornictwa Polskiego stworzymy projekt swojego wymarzonego wakacyjnego stroju, wykorzystując do tego skrawki materiałów.

 

15 lipca, piątek / 4 sierpnia, czwartek / 24 sierpnia, środa

Od portretu do selfie

Dziś nie wyobrażamy sobie podróży bez aparatu fotograficznego. Ale aparat to całkiem nowy wynalazek. Na warsztatach zastanowimy się, w jaki sposób uwieczniano wspomnienia oraz swój wizerunek przed wynalezieniem fotografii oraz czy portret zawsze musi oddawać rzeczywisty wygląd uwiecznianej osoby. Sprawdzimy to, przyglądając się portretom, wykonywanym przez Stanisława Ignacego Witkiewicza – Witkacego. W części plastycznej wykonamy selfie polaroidem i stworzymy dla niego wakacyjną, ozdobną ramkę.

 

20 lipca, środa / 5 sierpnia, piątek / 25 sierpnia, czwartek

Kierunek: morza, góry, lasy.

Czy w muzeum warto szukać inspiracji do podróżowania? No pewnie! Znajduje się tutaj wiele dzieł ukazujących miejskie widoki, piękne krajobrazy, świat przyrody oraz postacie, które w zależności od swojego pochodzenia i czasu, w którym żyły odpoczywały w zupełnie inny sposób. A wy jak najbardziej lubicie wypoczywać? Na warsztatach namalujemy dzieła inspirowane waszymi odpowiedziami.

 

21 lipca, czwartek / 10 sierpnia, środa / 26 sierpnia, piątek

Na drugim planie

Weźcie do ręki lupy, lornetki i coś do pisania. Oglądając dzieła malarskie, zazwyczaj zwracamy uwagę na pierwszy plan. Podczas tych zajęć skupimy się na szczegółach i sprawdzimy, co kryje się na drugim, a nawet na trzecim planie. Niczym detektywi będziemy rozkładać dzieła na drobne elementy i po kawałku je składać, przyglądając się najdrobniejszym szczegółom. Gotowi?

 

 

 

Prowadzące: Magda Chludzińska, Karolina Goska, Ola Górecka, Julia Pest, Roma Radwańska, Julia Ruszkowska, Beata Staniszewska, Martyna Wasielewska

Koordynacja: Marta Kochlewska, Karolina Kaczorek / Dział Edukacji