Zbiory Fotografii i Ikonografii
W Zbiorach Fotografii i Ikonografii znajdują się muzealia polskie i obce związane z kulturą, nauką oraz historią, obejmujące dzieje cywilizacji od starożytności po czasy współczesne. Są to w większości zabytki na podłożu papierowym: rysunki, ryciny, fotografie, druki, rękopisy, ale także prace na metalu (dagerotypy, ferrotypy), szkle (negatywy, autochromy), pergaminie (dokumenty), jedwabiu (okolicznościowe druki). Poza oryginałami znajdują się tu także reprodukcje zapomnianych, zniszczonych lub zaginionych dzieł sztuki oraz dokumentacja terenów i dziedzictwa materialnego ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Najwięcej obiektów zgromadzonych w tej kolekcji powstało w XIX i w 1. połowie XX w. Zbiory istnieją przede wszystkim dzięki ofiarodawcom, którzy przekazywali do Muzeum swoje kolekcje. Wśród wielu darczyńców szczególne miejsce zajmują: Cyprian Lachnicki (1824–1906), Leopold Méyet (1850–1912), Seweryn Smolikowski (1850–1920), Dominik Witke-Jeżewski (1862–1944), Julia Lesser-Blatejsowa (1839–1918), Wiktor Lesser (1853–1935), Jerzy Hoppen (1891–1969), Tomasz Chełmiński, Jadwiga Broniewska (zm. 2006), Doreen Heaton-Potworowska (1930–2014), Barbara Kosidowska i Jadwiga Lipowska-Prażuch (zm. 2017).
Zbiory gromadzone są w trzech kolekcjach: Ikonografii, Fotografii i Rękopisów.
Kurator Zbiorów Fotografii i Ikonografii
kustosz Katarzyna Mączewska
kmaczewska[malpa]mnw.art.pl
Zespół
adiunkt Magdalena Bajbor
mbajbor[malpa]mnw.art.pl
kustosz Danuta Jackiewicz-Król
djackiewicz[malpa]mnw.art.pl
kustosz Anna Masłowska
amaslowska[malpa]mnw.art.pl
___
Uprzejmie informujemy, że z przyczyn organizacyjno-remontowych do 31 sierpnia 2024 roku kwerendy dotyczące zasobów Zbiorów Fotografii i Ikonografii MNW zostały wstrzymane. Przepraszamy za utrudnienia.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami już opublikowanymi na platformie Cyfrowe MNW, gdzie sukcesywnie powiększamy dostępność zbiorów online.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy również do odwiedzenia cyklicznie zmienianych wystaw w Gabinecie Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku.