Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Olga Boznańska (1865-1940) / Program towarzyszący wystawie

26 lutego–2 maja 2015

Olga Boznańska, AutoportretOna była malarką stuprocentową – to zdanie Józefa Czapskiego o Oldze Boznańskiej jest mottem programu wydarzeń towarzyszących wystawie artystki w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Podczas wykładów, spotkań i niedziel ze sztuką, zaprezentujemy twórczość Boznańskiej w różnych kontekstach, pokażemy inspiracje i zaakcentujemy indywidualne cechy stylu. Zmierzymy się z mitami, które narosły wokół życia madmoiselle de Boznańska, poznamy jej rodzinę oraz miejsca, w których tworzyła.
Dla szerokiej grupy odbiorców „od młodzieży po seniorów“ kierujemy program wykładów czwartkowych, pokazów filmowych, spotkań na wystawie i w Galerii Sztuki XIX Wieku, a także zajęć z podstaw nauki rysunku. Grupy zorganizowane zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (oprowadzamy w j. angielskim, niemieckim, francuskim, włoskim oraz rosyjskim).
Dla dzieci z opiekunami przygotowaliśmy warsztaty inspirowane twórczością malarki. Grupy z przedszkoli i szkół zapraszamy na lekcje muzealne, połączone z ćwiczeniami plastycznymi.
Dla młodzieży mamy propozycję udziału w II Ogólnopolskiegim Konkursie Wiedzy z Historii Sztuki Malować, by żyć.Olga Boznańska poświęconym życiu i twórczości artystki oraz w konkursie Literackie portrety.

Wiele spotkań i wykładów będzie tłumaczonych na język migowy (PJM), osoby z dysfunkcją wzroku zapraszamy na specjalne warsztatyz wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji, tyflografik oraz elementów muzycznych.

Podczas warsztatów dla nauczycieli przeprowadzimy analizy formalne dzieł artystki, przyjrzymy się jej artystycznym inspiracjom oraz kierunkom rozwoju sztuki polskiej i europejskiej końca XIX wieku.
Na wystawie dostępne są bezpłatne druki do interaktywnego zwiedzania, dla dzieci i dorosłych.

 

 

Olga Boznańska, POrtret kobiety w brązowej sukniWYKŁAD KURATORSKI tłumaczony na język migowy (PJM)

1 marca / niedziela / 12.00

Mademoiselle de Boznańska w swoim atelier / Renata Higersberger, kurator warszawskiej edycji wystawy „Olga Boznańska (1865–1940)”, kustosz w Zbiorach Polskiej Sztuki do 1914 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład

Obrazy moje wspaniale wyglądają, bo są prawdą, są uczciwe, pańskie, nie ma w nich małostkowości, nie ma maniery, nie ma blagi. Są ciche i żywe i jak gdyby je lekka zasłona od patrzących dzieliła. Są w swojej własnej atmosferze… – pisała Olga Boznańska. Jaka była – jako artystka i jako kobieta, skąd czerpała inspirację i jakie tematy podejmowała najchętniej?

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Boznańska, Dziewczyna z tulipanamiWYKŁADY CZWARTKOWE

26 lutego / „La grande Boznańska” znana, rozpoznana, odczytywana na nowo? / dr Ewa Bobrowska

5 marca / Miłość i nienawiść. Kraków Olgi Boznańskiej / Urszula Kozakowska-Zaucha
12 marca / Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda
19 marca /
Między japonerie a japonizmem / dr Łukasz Kossowski
26 marca / James  Whistler – o naturze w cieniu sztuki / dr Agnieszka Morawińska

2 kwietnia / Manet i nowoczesność / Iwona Danielewicz
9 kwietnia / Olga Boznańska okiem konserwatora / Anna Lewandowska
16 kwietnia / Obraz i tekst. Przewodnik po wystawie / Magdalena Frankowska i Artur Frankowski
23 kwietnia / Portret własny Olgi Boznańskiej / dr Agnieszka Bagińska
30 kwietnia / Malarki portret fotograficzny / Anna Masłowska

czwartki / 18.00

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

26 lutego 

„La grande Boznańska” znana, rozpoznana, odczytywana na nowo? / dr Ewa Bobrowska, współautorka i komisarz wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład

„Szara malarka”, „malarka ciszy”, „królowa myszy”, „smutne barwy”, a w najlepszym razie „sława i myszy” – za sprawą kolejnych pokoleń krytyków i dziennikarzy takie określenia przylgnęły do Boznańskiej. Usiłowano zrobić z niej samotnicę i mizantropkę, która zamknęła się wraz ze swoją menażerią w czterech ścianach pracowni. Jednak uważna analiza kolejnych artystycznych wyborów, począwszy od inspiracji malarskich, doboru tematów i modeli, wystaw, w których brała udział wskazuje, że nie były one przypadkowe.

 

5 marca 

Miłość i nienawiść. Kraków Olgi Boznańskiej / Urszula Kozakowska-Zaucha, współautorka wystawy Olgi Boznańskiej, kierownik Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie / obejrzyj wykład

Wybrała Paryż i tam umarła ale Kraków, rodzinne miasto, pozostał dla Boznańskiej jednym z najważniejszych miejsc na ziemi.
 

12 marca

Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda, projektantka wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład

Widz, który przychodzi na wystawę, koncentruje się na odbiorze dzieł wybranych i ułożonych tak, by opowiedziały pewną historię. Rolą projektanta jest zakomponowanie tej „opowieści” w przestrzeni galerii. Jakie są etapy przygotowań wystawy i co decyduje o jej ostatecznej formie?


19 marca

Między japonerie a japonizmem / dr Łukasz Kossowski, kurator Działu Sztuki Muzeum Literatury w Warszawie / obejrzyj wykład

Zjawisko zwane japonerie zrodziło się z zachwytu artystów Zachodu nad orientalnym przedmiotem. Japońskie rekwizyty pojawiły się na obrazach europejskich malarzy w II połowie XIX wieku. Oprócz egzotycznych motywów przejmowano także środki artystycznego wyrazu sztuki japońskiej, w tym podwyższony punkt obserwacji, redukcję sfery głębi, asymetrię i fragmentaryczność kompozycji. Tak czynili pierwsi europejscy „Japończycy” – Whistler, Manet, Monet, Van Gogh. Tak też przestrzeń swoich obrazów często konstruowała Olga Boznańska.

 

26 marca

James  Whistler – o naturze w cieniu sztuki / dr Agnieszka Morawińska, dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie
Wykład poświęcony artystycznej teorii i praktyce Jamesa Whistlera. W malarskich nokturnach i symfoniach przekraczał on granice sztuki czystej i dekoracyjnej, muzyki i malarstwa. Twórczość artysty, który zajmuje wyjątkową pozycję w kształtowaniu się sztuki nowoczesnej, stanowi kontekst do spojrzenia na malarstwo Olgi

Boznańskiej.

Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"

 

2 kwietnia

Manet i nowoczesność / Iwona Danielewicz,  kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Twórczość Éduarda Maneta miała znaczący wpływ na ukształtowanie się nowoczesnego języka wypowiedzi w malarstwie i grafice. Czy Olga Boznańska znała i inspirowała się dziełami Maneta?

Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"

 

9 kwietnia

Olga Boznańska okiem konserwatora / Anna Lewandowska, konserwator w Pracowni Konserwacji Malarstwa na Płótnie Muzeum Narodowego w Warszawie

Jakie były ulubione materiały i narzędzia Boznańskiej? O jakiej porze dnia tworzyła? Malowała w plenerze czy w pracowni? Które kolory lubiła najbardziej?

Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"

 

16 kwietnia

Obraz i tekst. Przewodnik po wystawie / Magdalena Frankowska i Artur Frankowski, Studio Fontarte, autorzy oprawy graficznej wystawy Olgi Boznańskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie

Ilustrowana opowieść o pracy grafików na przykładzie warszawskiej wystawy Olgi Boznańskiej a także wybranych projektów graficznych, zrealizowanych na zamówienie instytucji kultury.

 

23 kwietnia

Portret własny Olgi Boznańskiej / dr Agnieszka Bagińska, Zbiory Sztuki Polskiej do 1914 w Muzeum Narodowym w Warszawie

Własny wizerunek był ważnym tematem w twórczości malarki. Nie mogłam, czyli raczej nie widziałam siebie w lustrze inaczej, mimo tego, że znajomi mnie widzą inną, niż na portrecie – tak o jednym z autoportretów napisała Olga Boznańska w liście do Feliksa Jasieńskiego. Podczas przygotowań do wystawy udało się zidentyfikować około 25 autoportretów Boznańskiej.

Wykład będzie rejestrowany, a nagranie udostępnione na stronie Muzeum w zakładce „Multimedia"


30 kwietnia

Malarki portret fotograficzny / Anna Masłowska, kustosz w Zbiorach Ikonograficznych i Fotograficznych Muzeum Narodowego w Warszawie

W spuściźnie archiwalnej po Oldze Boznańskiej znajduje się kilkadziesiąt zdjęć portretowych artystki. Wiele fotografii przedstawia Boznańską we wnętrzach jej kolejnych pracowni  – w Monachium, Krakowie i Paryżu. Bogactwo tego materiału dowodzi, że artystka lubiła pozować przed kamerą fotograficzną. Czy fotograficzny portret Olgi Boznańskiej to autentyczny wizerunek malarki czy raczej świadoma, artystyczna kreacja?

 

Olga Boznańska, Martwa natura z waząWYKŁADY NIEDZIELNE

8, 15, 22, 29 marca

12,19, 26 kwietnia

niedziele / 12.00

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje

Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?


Wykłady poprowadzą historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji MNW:

Dr Paweł Freus 29 III, 26 IV

Przemysław Głowacki 15 III, 12 IV

Urszula Król 8 III, 22 III, 19 IV


Olga Boznańska, MakiSPOTKANIE NA WYSTAWIE
zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min / obowiązują zapisy* od 2 marca

SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „MAMY W MUZEUM”

5 i 19 marca / czwartki / 11.00

Kraków, Monachium, Paryż – miasta Olgi Boznańskiej  / Karolina Zalewska, historyk sztuki

Artystyczna droga Olgi Boznańskiej rozpoczęła się w rodzinnym Krakowie. Po ukończeniu kursów malarskich dla kobiet wyjechała do Monachium, gdzie stała się ważną postacią polskiej kolonii artystycznej. Ambicja zawiodła ją do Paryża, w którym malarka przeżyła okres popularności, a następnie schyłek zainteresowania jej twórczością.

 

SPOTKANIE W RAMACH FESTIWALU FRANKOFONII 2015 

15 marca / niedziela / 16.00
Olga Boznańska –  40 lat w Paryżu / oprowadzania po wystawie Olgi Boznańskiej w języku polskim i francuskim

 

SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „URODZINY MISTRZÓW” tłumaczone na język migowy (PJM)

15 kwietnia / środa / 17.00

Olga Boznańska – 150. rocznica urodzin

Boznańska zasłynęła przede wszystkim jako portrecistka. Jej prace były doceniane i wielokrotnie nagradzane na wystawach w Monachium, Wiedniu, Paryżu czy Londynie.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 75 min / obowiązują zapisy*

 

SESJA NAUKOWA
15 kwietnia / środa / 9.00–15.30
O Oldze Boznańskiej

KINO MUZ / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

Olga Boznańska, W oranżeriiNIEDZIELE ZE SZTUKĄ 

15 marca - w programie: wykłady, warsztaty familijne, warsztaty z podstaw rysunku dla młodzieży i dorosłych
12 kwietnia - w programie: wykłady, warsztaty familijne, warsztaty z podstaw rysunku dla młodzieży i dorosłych


15 marca / niedziela / 10.00–18.00

 

10.15

Portretowe pozy / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3–5 lat

Dzieciom trudno wytrwać wiele godzin w jednej pozycji. Czy mademoiselle de Boznańska miała cudowny sposób na przekonanie ich do pozowania?

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 75 min / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015

 

11.00

Artysta i dziecko / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat, z podziałem na grupy wiekowe

Spotkanie poświęcone sztuce portretowania dzieci. Czego możemy nauczyć się od mistrzów gatunku – Jana Matejki, Stanisława Wyspiańskiego i Olgi Boznańskiej.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 90 min / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015

 

12.00

Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje / Przemysław Głowacki, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie

Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?

Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min / liczba miejsc ograniczona

 

14.00

Olga Boznańska i Diego Velázquez / Grażyna Bastek, kustosz malarstwa włoskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie / obejrzyj wykład
Dla wielu artystów brawurowe malarstwo Velázqueza pozostaje niedoścignionym wzorem. Wielbicielką wielkiego mistrza była również Boznańska. Zapraszamy na wykład o związkach malarstwa Olgi Boznańskiej i Diego Velázqueza.
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

16.00 / także 12 kwietnia

„Cóż to za rozkosz malować rękę…” / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych

Zapraszamy na zajęcia z podstaw rysunku. Zanim spróbujemy naszkicować własne dłonie zbadamy, w jaki sposób Boznańska malowała palce, pulsujące żyły, plamki światła na paznokciach.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min. / obowiązują zapisy* od 2 marca 2015

 

16.00
Olga Boznańska –  40 lat w Paryżu / Festiwal Frankofonii 2015 / oprowadzania po wystawie Olgi Boznańskiej w języku polskim i francuskim

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

Olga Boznańska, Wnętrze pracowni12 kwietnia / niedziela / 10.00–18.00

 

10.15

Smaki i zapachy martwej natury / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 3–5 lat (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)
Co czujemy patrząc na obrazy? Jakie wrażenia wywołują martwe natury Boznańskiej? Czy róże na jej obrazach mają zapach, jabłka i winogrona – smak, a wazy, dzbanki i serwety – fakturę?

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy zapisy / ok. 90 min / obowiązują zapisy od 30 marca 2015*

 

11.00

Warsztaty w kwiaty / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat, z podziałem na grupy wiekowe (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)

Na wszystkich martwych naturach Olgi Boznańskiej pojawiają się kwiaty. Na wielu jej obrazach portretowane osoby trzymają tulipany, chryzantemy, słoneczniki. My również spróbujemy namalować róże, gladiole, żonkile i tulipany.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet warsztatowy zapisy / ok. 90 min / obowiązują zapisy od 30 marca 2015 *

 

12.00

Olga Boznańska. Konteksty i konfrontacje / Przemysław Głowacki, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie
Dla Boznańskiej sztuka była drogą spełnienia. Jak każdy artysta tak i ona miała swoich mistrzów. Który z wielkich malarzy był dla niej źródłem inspiracji, jakie tematy podejmowała najchętniej?

Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 min / liczba miejsc ograniczona

 

14.00

Martwe natury. Materia, przestrzeń, kompozycja / spotkanie tematyczne na wystawie i w Galerii Sztuki XIX Wieku

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

16.00

„Cóż to za rozkosz malować rękę…” / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych (UWAGA! Lista uczestników warsztatów jest już kompletna)

Zapraszamy na zajęcia z podstaw rysunku. Zanim spróbujemy naszkicować własne dłonie zbadamy, w jaki sposób Boznańska malowała palce, pulsujące żyły, plamki światła na paznokciach.

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min. / obowiązują zapisy* od 30 marca 2015

 

Olga Boznańska, Wnętrze pracowniWARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

21 marca i 11 kwietnia / soboty / 11.00–15.00
Olga Boznańska – malarka stuprocentowa

Ona o żadne „-izmy“ nie walczyła. Ona była malarką stuprocentową. – tak o Boznańskiej pisał Józef Czapski. Na zajęciach poddamy analizie twórczość Olgi Boznańskiej i zbadamy jej artystyczne inspiracje. Omówimy główne kierunki rozwoju sztuki polskiej i europejskiej końca XIX wieku.

zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / obowiązują zapisy* od 2 marca /  ok. 240 min. z przerwą kawową

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Boznańsak, POrtret dziewczynek Heleny i Władysławy Chmielarczyk WARSZTATY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

19 marca i 16 kwietnia / czwartki / 16.00

Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 90 min.

 

Zorganizowane grupy osób niewidzących i niedowidzących zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie*.

 

Wystawie towarzyszą audiodeskrypcje. Urządzenia z nagraniami można bezpłatnie pobrać w punkcie Informacji MNW

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Boznańska, Imieniny BabuniSPOTKANIA I WYKŁADY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

TŁUMACZONE NA JĘZYK MIGOWY (PJM)

 

1 marca / niedziela / 12.00

Mademoiselle de Boznańska w swoim atelier / Renata

Higersberger, kuratorka warszawskiej edycji wystawy
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

 

12 marca / czwartek / 18.00
Na czym polega projektowanie wystaw? / Paulina Tyro-Niezgoda

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min.

 

 

15 kwietnia / środa / 17.00

Olga Boznańska – 150. rocznica urodzin

Spotkanie na wystawie w ramach cyklu „Urodziny mistrzów”

zbiórka w Holu Głównym / obowiązuje bilet wstępu na wystawę / ok. 50 min.

 

Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu zapraszamy na bezpłatne spotkania, w dogodnym terminie*.

 

 

 

 

POKAZY FILMOWE
8 marca i 26 kwietnia / niedziela / 14:30

Olga Boznańska (1969) / reż. Aleksandra Jaskólska
Olga Boznańska (2000) / reż. Przemysław Młyńczyk
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

 

 

 

 

 

Olga Boznańska, AutoportretMALOWAĆ, BY ŻYĆ. OLGA BOZNAŃSKA – KONKURS O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI OLGI BOZNAŃSKIEJ

Muzeum Narodowe w Warszawie jest partnerem II Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy z Historii Sztuki organizowanego przez Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie oraz Stowarzyszenie Smocza.

Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszenia: www.zpsp.smocza.edu.pl/aktualnosci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Olga Boznańska, Portret pani BoykoLITERACKIE PORTRETY – KONKURS
Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Muzeum Narodowym w Warszawie zaprasza uczniów klas gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych do udziału w konkursie na opis dowolnej postaci z obrazu Olgi Boznańskiej w języku francuskim.

Informacje o konkursie, regulamin i karta zgłoszenia:

http://institutfrancais.pl/enseigner-le-francais/concours/les-portraits-dolga/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Olga Boznańska, Portret chłopca w gimnazjalnym mundurkuLEKCJE MUZEALNE I ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne, zwiedzanie z przewodnikiem i oprowadzania muzyczne po wystawie „Olga Boznańska (1865–1940)”.

Oprowadzamy w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

 

Tematy lekcji muzealnych:

 

W pracowni Olgi Boznańskiej / lekcja dla przedszkoli i klas I–III szkół

podstawowych

Namalowanie obrazu to nie lada wyzwanie. Nie wystarczą płótno, farby i pędzle. Jaki wybrać temat, technikę, format i kolory? Malować w plenerze czy w pracowni? Przyglądając się obrazom Olgi Boznańskiej poszukamy odpowiedzi, jakich na te pytania udzieliła artystka.

 

Wywiad z artystką / lekcja dla klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów

W 1925 roku Marcin Samlicki przeprowadził wywiad z Olgą Boznańską. Pytał o jej nauczycieli, inspiracje i obrazy. Tekst wywiadu posłuży jako materiał do ćwiczeń. Uczestnicy zajęć sformułują także pytania, które sami chcieliby zadać Oldze Boznańskiej. Ich listę opublikujemy w Internecie, a badacze twórczości artystki będą starali się na nie odpowiedzieć.

 

Treść i forma. Jak patrzeć na obrazy Olgi Boznańskiej? / lekcja dla szkół ponadgimnazjalnych

Olga Boznańska najchętniej malowała portrety, rzadziej martwe natury i pejzaże. Każdy obraz był dla niej przede wszystkim pretekstem do eksperymentów z kompozycją, światłem i kolorem. Badacze opisują twórczość malarki jako zamgloną, pełną niedopowiedzeń. A jak my widzimy i opisujemy obrazy Boznańskiej?

 

Zapisy na lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246

 

To register for a guided tour at exibition in English, French, German and Italian please call: +48 22 621 10 31 ext. 246 – from Monday to Friday, from 9 a.m. to 3 p.m.

 

Koordynator programu edukacyjnego: / Dział Edukacji MNW

 

Zapraszamy do korzystania z audioprzewodników, które można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy audiodeskrypcje. Urządzenia zawierają ponadto nagrania muzyczne pochodzące z płyty „Boznańska” z serii Kolekcja Muzeum Narodowego” Warner Music Poland (dostępnej w sklepiku muzealnym). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier.