Czas na sztukę!
Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Hol Główny MNW, kino MUZ
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 10.00
HARMONOGRAM
3 grudnia
Woda – wykład połączony z projekcją filmu / Marcin Matuszewski
W 1937 roku Witold Romer zaprezentował publiczności swój film zatytułowany Woda. Zaledwie pięć minut i dwadzieścia sześć sekund różnorodnych obrazów, ale na ich podstawie o awangardowym kinie polskiego międzywojnia można opowiedzieć wiele. Wysnuć opowieść o fascynacji przyrodą i obsesyjnym zainteresowaniu ideami higienicznymi, a także o architekturze i pomysłach na poprawę warunków życia. Spotkanie zaczniemy od projekcji filmu, następnie nakreślimy konteksty, które dopełnią wizualną opowieść.
10 grudnia
Egipt dawniej i dziś. Relacja z podróży śladami prof. Kazimierza Michałowskiego / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Wykład będzie poświęcony relacji z podróży do Egiptu, próbą połączenia różnych światów – starożytnej politeistycznej cywilizacji, odsłanianej spod pustynnych piasków kultury chrześcijańskiej
i współczesnego państwa muzułmańskiego. Spotkanie będzie także okazją do przypomnienia postaci prof. Kazimierza Michałowskiego.
17 grudnia
O naczyniach pięknych i pożytecznych / Romualda Radwańska
Misy, szklanice, kielichy, serwisy, naczynka, pojemniczki – są elementem naszej historii oraz codzienności i bardzo ułatwiają nam życie. Gliniane, szklane, porcelanowe, metalowe… Muzeum Narodowe w Warszawie szczyci się posiadaniem wspaniałych naczyń. Od starożytnych amfor, poprzez kielichy z weneckiego szkła, zagadkowe „szkła żartobliwe”, barokowe zastawy z porcelany, platery, aż po modne cacka w stylu New Look. Spotkanie będzie okazją do ucieszenia oczu ich pięknem.
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
Koordynacja: Barbara Tichy / Dział Edukacji