Czas na sztukę!
Masz wolny wtorek i ochotę na solidną dawkę wiedzy? Cykl popularyzatorskich wykładów powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Podczas spotkań przyglądamy się bogatej kolekcji MNW z różnych, często zaskakujących perspektyw. Przy wykładem zachęcamy do skorzystania z kart pracy, będących zaproszeniem do samodzielnej interpretacji dzieł sztuki.
Termin: wtorek, godz. 13.00, karta pracy dostępna w Punkcie Informacji od godz. 12.00
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW – Kino Muz
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne online i w kasie od godz. 10.00 w dniu wykładu
HARMONOGRAM
3 października
Jeden obraz, dwóch autorów? / Marek Płuciniczak
W Galerii Sztuki Dawnej odnajdziemy niewielki obraz namalowany w połowie XVII wieku przez dwóch flamandzkich mistrzów: Dawida Teniersa młodszego oraz Carstiana Luyckxa. Co skłoniło obu malarzy do wykonania wspólnie jednego dzieła? Na renesansowych i barokowych przykładach zastanowimy się czy podwójne autorstwo oznacza podwójną cenę obrazu i dlaczego miłośnicy sztuki chętnie kolekcjonowali takie prace. Poznamy też wyjątkową historię z 1618 roku kiedy to dwa obrazy namalowało kilkunastu antwerpskich mistrzów.
10 października
Carel Fabritius – najzdolniejszy uczeń Rembrandta / Roma Radwańska
W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się jedno z zaledwie dwóch zachowanych dzieł Carela Fabritiusa o tematyce religijnej. Wskrzeszenie Łazarza ilustruje scenę Ewangelii św. Jana, ale może być również wyrazem współczucia artysty dla mistrza, u którego pobierał nauki. O twórczości Carela Fabritiusa, jego tragicznie przerwanym życiu i pasjonującej historii samego obrazu dowiemy się podczas wykładu.
17 października
Ikonografia świętych i postaci biblijnych / Magda Kucza-Kuczyńska
Wizerunki świętych ukazywanych na obrazach, freskach czy rzeźbach wypełniały wnętrza kościołów od średniowiecza przez kolejne epoki. Mężczyźni są dostojni i poważni, czasem z siwą brodą lub łysiną na głowie. Natomiast niewiasty pozostając niezmiennie delikatne i subtelne, w pięknych sukniach, choć w dłoniach często dzierżą nieco zaskakujące przedmioty. Mimo zmian zachodzących w sztuce sposób przedstawiania świętych był podobny w kolejnych epokach. Dzięki temu łatwo możemy rozpoznać kim jest ukazana przez artystę postać. Na spotkaniu poznamy najważniejsze atrybuty świętych i symbole im towarzyszące.
24 października
,,Meble" – najbardziej ,,chodliwe" obuwie okresu II wojny światowej / Magdalena Bialic
Każda epoka ma jakieś charakterystyczne obuwie. Starożytny Rzym kojarzy się z caligae czyli butami legionistów, średniowiecze z ciżmami o długich noskach, barok z pantoflami na czerwonych obcasach. A jakie obuwie przypiszemy do II wojny światowej? Bez wątpienia meble, czyli butami na porządnej drewnianej podeszwie. Podczas wykładu dowiemy się w jakich okolicznościach się pojawiły, z czego wynikały ich kształt i forma oraz skąd wzięły nazwę.
31 października
Non omnis moriar – oblicza śmierci w obrazach Jacka Malczewskiego / Karolina Zalewska
Jacek Malczewski wielokrotnie w swojej twórczości podejmował wątek śmierci, nadając jej różną postać. Czasem bywała muzą, czasem przedmiotem refleksji i żartu, innym zaś razem budzącym lęk gościem. Podczas wykładu przyjrzymy się jak zmieniał się wizerunek śmierci u Malczewskiego. Zastanowimy się też nad literackimi inspiracjami malarza, zwłaszcza poematem Anhelli Juliusza Słowackiego.
7 listopada
Zalipie. Malowana wieś / Roma Radwańska
Zalipie, to niewielka wieś w województwie małopolskim, która zasłynęła wspaniałymi dekoracjami kwiatowymi zdobiącymi nie tylko ściany domów, ale dosłownie wszystko wokół: cembrowiny studni, psie budy, stodoły, płoty, a nawet pnie drzew rosnących w obejściach. Autorkami przepięknych kompozycji kwiatowych są mieszkanki wsi. To już trzecie pokolenie artystek biorących udział w corocznym konkursie na najpiękniejsze malowidła. Wykład przybliży działania kobiet malarek z Zalipia i pokaże jak ich działania inspirują projektantów.
14 listopada
Chopin, agrest i taniec szkieletów – o twórczości Władysława Podkowińskiego / Paweł Bień
Władysław Podkowiński znany jest przede wszystkim z rozjarzonych słońcem, skrzących się nasyconymi barwami pejzaży, ale w jego dorobku znajdziemy także sceny z paryskich lokali, portrety, przedstawienia dawnej Warszawy i wiele zaskakująco różnorodnych dowodów niezwykłej wrażliwości twórcy. Ilustrował prozę, współpracował z poczytnymi tytułami prasowymi, a w zaciszu pracowni snuł mroczne i ekspresyjne wizje. O niezwykłości talentu i zadziwiającej szerokości spektrum artystycznych stylistyk przedwcześnie zmarłego malarza opowie Paweł Bień.
21 listopada
Szlakiem średniowiecznych pielgrzymów / Barbara Tichy
Średniowieczna Europa pokryta była siecią pielgrzymich szlaków. Podczas długich wędrówek nawiedzano kolejne sanktuaria, w których wierni modlili się przy relikwiach świętych umieszczonych w kosztownych relikwiarzach. Żywy ruch pielgrzymkowy oddziałał na formę romańskich kościołów a także na ich wystrój. Rzeźbione portale, kapitele a nawet dekoracje drzwi świątyń stanowiły swoistą katechezę o Zbawieniu, początku i końcu świata.
28 listopada
Silna słaba płeć – o malarkach / Roma Radwańska
Kobiety-malarki musiały wykazać się ogromną determinacją aby wywalczyć sobie miejsce w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn. Wykład przybliży sylwetki polskich artystek, które osiągnęły sukces. Będzie okazją do przyjrzenia się imponującym kompozycjom kwiatowym Henryki Beyer, portretom autorstwa Anny Bilińskiej oraz Olgi Boznańskiej, a także pejzażom Meli Muter. Choć żyły w różnych czasach i każda wypracowała własny język malarski łączy je niezwykła siła w dążeniu do realizacji pasji jaką dla nich była sztuka.
5 grudnia
Starożytna sztuka rzeźbiarska / Maciej Marciniak
Od monumentalnych posągów egipskich bóstw, przez idealne w swych proporcjach przedstawienia greckich lekkoatletów, po niekiedy groteskowe, późnoantyczne wizerunki cesarzy rzymskich. Jak wygląda historia starożytnej rzeźby? Jakie były powody jej tworzenia? Dla kogo powstawała? Jak wyglądał warsztat starożytnych rzemieślników i artystów?
12 grudnia
Dworzanin, malarz, przedsiębiorca. O twórczości Lucasa Cranacha Starszego / Paweł Bień
Lucas Cranach Starszy pozostaje jedną z najciekawszych postaci artystycznej sceny niemieckiej czasów reformacji. Mimo bliskich kontaktów z Marcinem Lutrem nie tracił łask katolickich możnowładców, a obok kunsztu artystycznego, odznaczał się także talentami dworskimi i niezwykłą przedsiębiorczością.
19 grudnia
Pójdźmy wszyscy do stajenki / Rita Twardziak
Na kilka dni przed Wigilią porozmawiajmy o ikonografii Bożego Narodzenia. Podczas wykładu zobaczymy jak na przestrzeni wieków zmieniał się sposób jego przedstawiania, jakie teksty stanowiły źródło inspiracji dla artystów. Poznamy także gości betlejemskiej szopki – pasterzy, mędrców, położne, zwierzęta – i dowiemy się, jakie mają znaczenie dla sceny narodzin Chrystusa.
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
Koordynacja: / Dział Edukacji