Wykłady: Czas na sztukę!

 

Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach oraz wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji dzieł sztuki. 

 

Termin: wtorek, wykład godz. 13.00, karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce: Gmach Główny MNW, Kino Muz

Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież

Zasady udziału: wstęp bezpłatny, wejściówki dostępne są online i w kasie w dniu wykładu od godziny 11.00

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

5 października

W kryzie i wamsie – moda hiszpańska na obrazach z kolekcji MNW / dr Magdalena Bialic

Był taki okres w historii, gdy każdy, kto chciał wyglądać modnie ubierał się w stylu hiszpańskim. Stroje hiszpańskie nie były ani wygodne, ani praktyczne, za to bogate, ekstrawaganckie i imponujące, co doskonale widać na obrazach ze zbiorów MNW.

 

12 października

Dobrana para / Monika Miżołębska

Kilkaset lat temu małżeństwa zawierane z miłości stanowiły prawdziwą rzadkość. Jednym z takich niezwykłych przykładów było małżeństwo Sobieskich. Marysieńka słynęła z olśniewającej urody, niezwykłej w XVII wieku dbałości o higienę i wielkiego wpływu, który wywierała na swego królewskiego małżonka.

 

19 października

Igrzyska śmierci – sport w świecie starożytnym / dr Paulina Komar

Sport w świecie greckim to przede wszystkim igrzyska na cześć bogów. Podczas ich trwania Grecy uprawiali biegi, boks, zapasy czy skok w dal, ale najbardziej widowiskowe były wyścigi rydwanów. W świecie rzymskim za to walki gladiatorów były prawdziwymi igrzyskami śmierci. Porozmawiamy o różnych wizjach rywalizacji sportowej w starożytności.

 

26 października

Powiedz mi na czym siedzisz, a powiem ci kim jesteś / Romualda Radwańska

Siedzisko, zydel, taboret, krzesło, fotel – nie zauważamy ich obecności, chociaż w pozycji siedzącej spędzamy każdego dnia wiele godzin. Czy łatwo je zaprojektować? Czy można zasłynąć modelem krzesła? Podczas spotkania poznamy „Gnu”, „Lemminga”, „Essexa”, „Ploppa” czy „Yacht” oraz sylwetki artystów, którzy je stworzyli: Tomasza Rygalika, Aleksandra Kuczmę, Oskara Ziętę i Agatę Kulik-Pomorską oraz Pawła Pomorskiego.

 

2 listopada

Nokturny, czyli co widać, kiedy jest ciemno? / Paweł Bień

Nokturny mogą kojarzyć nam się przede wszystkim z muzycznymi miniaturami Chopina czy impresjonistycznymi dziełami orkiestrowymi Debussy'ego, ale pomysł prac mających za temat magię nocy i urok księżycowego światła doceniali również malarze. Przyjrzyjmy się mistrzowskim nocnym pejzażom malowanym m. in. przez Pankiewicza, Chełmońskiego, Gierymskiego, ale także... Cypriana Kamila Norwida.

 

9 listopada

Czytając Tripplina / Wioletta Cicha   
Z jednego z portretów autorstwa Józefa Simmlera spogląda uważnie elegancko ubrany mężczyzna z okazałymi bokobrodami. Jest opanowany, spokojny, chociaż za jego plecami widoczne są żaglowce gwałtownie miotane wzburzonymi falami. Ten mężczyzna to Teodor Tripplin, lekarz, podróżnik i pisarz. Przypomnijmy tę postać, przywołajmy jego twórczość.

 

16 listopada

Żupan, kontusz, pas słucki, pas lity – strój polski, prawda i mity / Paweł Masłowski

Czy to możliwe, by Andrzej Kmicic i Sędzia Soplica nosili się dokładnie tak samo? Czy majster szewski Jan Kiliński ubierał się w szlachecki kontusz? Co to jest czechman, delia i ferezja? Czym różniły się pasy słuckie od pasów tkanych w podwarszawskiej Kobyłce? Czyli wszystko o genezie i ewolucji tzw. narodowego stroju polskiego.

 

23 listopada

Z kapeluszem muszkieterskim na głowie – moda francuska wieku XVII na obrazach z kolekcji MNW / dr Magdalena Bialic

Gdy po ponad stu latach hegemoni strojów hiszpańskich moda na nie mija, momentalnie zastępują ją francuska. W XVII wieku była szczególnie strojna i okazała, o czym przekonujemy się, oglądając obrazy filuternych muszkieterów i zalotnych modniś z kolekcji MNW.

 

30 listopada

Białe złoto, czyli na czym jadali królowie i wielmoże / Paweł Bień

Porcelana miśnieńska od XVIII wieku pozostaje synonimem najwyższej jakości rzemiosła artystycznego i wnętrzarskiego luksusu. Nie bez kozery nazywana była białym złotem, a saksońskie wyroby przewyższały wdziękiem i ceną niejeden garnitur biżuterii. Jakiej solniczki używał biskup Łubieński, jakie owady ozdobiły serwis Augusta III, ile elementów słynnego Serwisu Łabędziego ma nasze muzeum i jak wyglądał porcelanowy „Pocałunek polski” ? O tym wszystkim dowiemy się podczas wykładu.

 

7 grudnia

„Barbarzyńcy w ogrodach” / Wioletta Cicha
Odwiecznym pragnieniem człowieka było wpływanie i kształtowanie krajobrazu dzikiej przyrody. Zakładanie i pielęgnowanie ogrodów z czasem stało się prawdziwą sztuką. Ważny był walor estetyczny, ale też przemyślany program ikonograficzny. Zapraszamy na spacer pośród ogrodów obrazowanych w sztuce.

 

14 grudnia

Polsko-żydowskie spotkania artystyczne / Zofia Załęska

Zwiedzanie muzeum śladami relacji polsko-żydowskich pozwala przyjrzeć się wspólnej historii i poznać wkład Żydów w kulturę polską. Obejmuje zarówno tematykę żydowską w sztuce polskiej (w tym najsłynniejsze przykłady – Święto Trąbek i Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego), jak również działalność żydowskich

artystów, kolekcjonerów i mecenasów.

 

21 grudnia

Miłość niejedno ma imię / Romualda Radwańska

Miłość kochanków, małżonków, macierzyńska i braterska... Umiłowanie Boga, wiedzy, ojczyzny. Miłość spełniona i nieszczęśliwa. Temat miłości od zawsze inspirował artystów. Podczas spotkania zobaczymy, jak różne odmiany miłości uwieczniono na płótnach z MNW. 

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji