Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Stan Rzeczy

29 kwietnia – 7 sierpnia 2022

 

 

DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

8 maja i 7 sierpnia / niedziela / 11.00

Zapraszamy na wyprawę „od świtu do zmierzchu” w towarzystwie Grażyny Bastek i Moniki Janisz, kuratorek wystawy.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od 3 maja i 2 sierpnia / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE ON-LINE

6 czerwca / poniedziałek / 18.00

TikTok / wydarzenie wyłącznie on-line / ok. 45 min

 

17 lipca / niedziela / 11.00

Transmisja połączona z możliwością zadawania pytań na czacie (Q&A).

Facebook / wydarzenie wyłącznie on-line / ok. 75 min

 

 

OPROWADZANIA NIEDZIELNE

15, 22, 29 maja, 5, 12, 19, 26 czerwca, 3, 10, 17, 24, 31 lipca, 7 sierpnia

niedziela / 13.00

Zwiedzanie wystawy z przewodniczkami i przewodnikami Działu Edukacji.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

WYKŁADY

12 maja, 9 czerwca, 30 czerwca / czwartek / 18.00

Kino MUZ / wydarzenie transmitowane na Facebooku / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

12 maja

Historia bielizny / Zuzanna Żubka-Chmielewska

Podczas wykładu przyjrzymy się jak na przestrzeni czasu ewoluowała i z czego wynikała forma bielizny. Z jednej strony ta część garderoby odgrywa czysto praktyczną rolę ogrzewając ciało i chroniąc wierzchnie warstwy ubrań przed przepoceniem. Równocześnie jednak może być rozpatrywania w kontekście ról społecznie przypisywanym płci, czego przykład stanowić mogą noszone przez kobiety gorsety.

wejściówki dostępne od 26 kwietnia

 

Zuzanna Żubka-Chmielewska - historyk sztuki, kostiumolog i antropolog kulturowy, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego i studiów doktoranckich w Instytucie Historii PAN. Wykładowca historii sztuki i historii ubioru w Viamoda Szkole Wyższej oraz w Warszawskiej Szkole Reklamy. Zajmuje się społecznym funkcjonowaniem stroju oraz adaptacją wzorców mody w ubiorze codziennym oraz historią mody w kontekście fotografii.

 

 

9 czerwca

Historia sztućców / dr Joanna Paprocka-Gajek

Znane nam powszechnie zestawy sztuców pojawiły się stosunkowo niedawno. Nóż, łyżka czy widelec weszły do użycia w różnych momentach w historii. Przykładowo, ten ostatni w Europie pojawił się dopiero w XI wieku, początkowo nie zyskując jednak popularności. Zmianom podlegała również forma sztućców i tak dopiero w 2 połowie XVII wieku wprowadzono znany nam zaokrąglony kształt noża stołowego. Podczas wykładu przeanalizujemy jak pojawianie się nowych produktów spożywczych, nawyków żywieniowych czy obyczajów wpływała na wyląd zastawy stołowej.

wejściówki dostępne od 7 czerwca

 

dr Joanna Paprocka-Gajek - Historyk sztuki, autorka rozprawy doktorskiej oraz tekstów poświęconych historii warszawskiego platernictwa w latach 1822-1939. Zainteresowania badawcze koncentruje wokół historii zastawy stołowej, obyczajowości oraz działalności kolekcjonerskiej rodu Potockich z Wilanowa. Redaktorka Naczelna "Studiów Wilanowskich".

 

 

28 lipca

Historia lalki / Katarzyna Hodurek-Kiek         

Lalki stanowią jeden z najpopularniejszych rodzajów dziecięcych zabawek. Ich historia sięga  jeszcze starożytności i nie zawsze stanowiły wyłącznie rodzaj przedmiotu służącego zabawie. W Grecji, wychodzące za mąż dziewczęta składały swoje lalki w ofierze Artemidzie. Z kolei w XVII-wiecznych Niderlandach kosztowne lalki i domki dla nich wykonywane były dla dorosłych kobiet. Oprócz funkcjom jakie pełniły w różnych epokach lalki, przyjrzymy się też jak formy ch przedmiotów odzwierciedlały przemiany kobiecej mody, urody i ról społecznych.

wejściówki dostępne od 26 lipca

 

Katarzyna Hodurek-Kiek – absolwentka m.in. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; kustosz i kierownik Działu Pracy Naukowej i Wystaw w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

 

 

DEBATY

29 czerwca, 1 lipca / 18.00

Kino MUZ / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od 24 maja, 7 czerwca i 21 czerwca / liczba miejsc ograniczona / wydarzenia również transmitowane on-line na Facebooku / ok. 90 min

 

29 czerwca

Status rzeczy / Karolina Sulej (moderatorka), Dominika Olszyna

Karolina Sulej będzie rozmawiała z Dominiką Olszyną i kuratorkami wystawy Grażyną Bastek i Moniką Janisz na temat pozycji jaką rzeczy nadają swoim posiadaczom, z drugiej zaś jaką rolę przywiązujemy do przedmiotów. Zastanowimy się jakie przedmioty wydają się nam niezbędne, a jakie wręcz przeciwnie? Jak nasze postrzeganie rzeczy i potrzeby otaczania się nimi zmienia perspektywa wojny?

wejściówki dostępne od 28 czerwca

 

1 lipca

Pamięć rzeczy / dr Jarosław Trybuś (moderator), Agnieszka Rayss

Przedmioty codzienne często pełnią rolę nośnika pamięci. W rozmowie z Jarosławem Trybusiem  zaproszeni goście będą dyskutowali o tym, jakie znaczenie w procesie konstruowania historii oraz jej opowiadania mają otaczające nas przedmioty. Dlaczego niektóre z nich z upływem czasu traktujemy jak śmieci, a inne zaś stanowią cenne pamiątki i relikty minionych czasów?

wejściówki dostępne od 28 czerwca

 

 

SPOTKANIA WOKÓŁ RZECZY W MUZEUM

4 i 18 czerwca, 9 i 23 lipca, 6 sierpnia / sobota / 12.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

4 czerwca
Higiena i medycyna domowa / Ewa Katarzyna Świetlicka, Wanda Załęska, Stefan Mieleszkiewicz

Podczas spotkania dowiemy się, jakie sprzęty służyły dawniej utrzymaniu higieny w domu. Jak wyglądał bidet z przełomu XVIII i XIX wieku, jak dekorowano naczynia nocne oraz do czego służyły prezentowane na wystawie wazony typu pot-pourri i co pijano w tremblesce.

bilety dostępne od 31 maja

 

 

18 czerwca
Gry towarzyskie i używki / Dorota Gutkowska, Joanna Popkowska

Rozmaite gry, jak szachy czy tryktrak, były ważnym elementem życia towarzyskiego. Podczas spotkania przyjrzymy się XVII-wiecznej kasecie do gier i stolikowi do tryktraka. Opowiemy również o zwyczaju i modzie na palenie tytoniu czy zażywanie tabaki.

bilety dostępne od 14 czerwca

 

 

9 lipca
Wokół stołu. Do czego służył zograskop? / Aleksandra Kasprzak,  Marcin Romeyko-Hurko, Joanna Sikorska

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną naczynia służące do przygotowywania i podawania napojów oraz potraw, m.in. serwis do ponczu, maselnica czy dzbanek do czekolady. Dowiemy się do czego służyła weriera oraz jak wyglądał nóż do lodów i łyżka do poziomek. Zapoznamy się również z interesującym XVIII-wiecznym przyrządem optycznym – zograskopem.

bilety dostępne od 5 lipca

 

 

23 lipca

Okiem konserwatora i kolekcjonera / Mirosława Machulak,  Piotr M. Zalewski

Spotkanie będzie niezwykłą okazją do zapoznania się z pracą konserwatorów przygotowujących obiekty prezentowane na wystawie Stan rzeczy. Dowiemy się również, co znajdowało się w neseserze podróżnym eleganckiego mężczyzny z początku XIX wieku i jak działał telefon z tarczą do wybierania numerów z lat 30. XX wieku.

bilety dostępne od 19 lipca

 

 

6 sierpnia
Wielkie wyjście / Ewa Orlińska-Mianowska, Ryszard Bobrow

Podczas spotkania przyjrzymy się akcesoriom mody i biżuterii, które dopełniały szykowne ubiory męskie i kobiece. Zobaczymy, jak była skonstruowana noszona pod suknią krynolina, dowiemy się, do czego służył porte-bouquet i pazik oraz czym była parura i châtelaine.

bilety dostępne od 2 sierpnia

 

 

SPOTKANIE SPECJALNE (18+)

29 lipca / piątek / 18.00

Turystyczny aparat do masażu / Aleksandra Kresowska

Turystyczny aparat do masażu… brzmi tajemniczo. Od setek lat wiemy, że zdrowie to najcenniejszy skarb i nie należy szczędzić wysiłków, by zachować swe ciało w najlepszej kondycji. Do tego celu używano najróżniejszych przedmiotów, o zagadkowych kształtach i przeznaczeniu. Do czego jednak mógł służyć przedmiot, który będzie bohaterem spotkania? Opowieść, którą przygotowaliśmy z pewnością przyspieszy puls i wywoła niejeden rumieniec. Czego się jednak nie zrobi dla zdrowia!

zbiórka w Holu Głównym / bilety wstępu na wystawę w kasie i on-line od 26 lipca / liczba miejsc ograniczona / ok. 45 min

 

 

SPACER MIEJSKI

8 lipca / czwartek / 18.00

Droga rzeczy do Muzeum / dr Krzysztof Mordyński

Jak rzeczy codzienne z miasta trafiają do muzeum? Na przykładzie jednego wybranego przedmiotu, mijanego codziennie na ulicach Warszawy, przejdziemy się po mieście i prześledzimy jego ewolucję w przestrzeni, po czym odnajdziemy jego odpowiednik wśród eksponatów umieszczonych na wystawie Stan rzeczy.

zbiórka przed bramą główną Muzeum / bilety 25 i 15 zł dostępne od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

 

WYMIANA RZECZY NA DZIEDZIŃCU LORENTZA

6 sierpnia / sobota / 12.00-15.00

Rzeczy niezbędne – niepotrzebne, lubiane – niechciane, używane codzienne – wyjmowane okazjonalnie itp. Posiadamy często wiele takich przedmiotów. Jeśli szkoda Ci coś wyrzucić, bo jest nowe, ale nielubiane przez Ciebie; chcesz się z wymienić lub podzielić z kimś innym, to zapraszamy na wielką wymianę rzeczy na dziedzińcu Lorentza.

Dziedziniec Lorentza / wstęp wolny / szczegóły na: www.mnw.art.pl

 

 

 

DLA RODZIN

 

RODZINNE NIEDZIELE

15, 29 maja, 26 czerwca / niedziela / 12.00 i 14.00

Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat i ich opiekunów.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 15 zł (dziecko, opiekun), 5 zł (kolejne dziecko) dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

 

15 maja

Jeden dzień w przeszłości / Aleksandra Kresowska

Rzeczy, które mamy w domu często różnią się od tych przechowywanych w muzeum. Niejednokrotnie łączą je jednak wspólne funkcje. Jak wyglądałby nasz dzień, gdybyśmy przeżyli go w przeszłości? Do czego posłużyłaby nam akwamanila, jak używa się kieliszka do płukania oka, czy zasypianie z szkandelą zawsze było bezpieczne? Rozwiążemy te zagadki podczas spotkania na wystawie Stan rzeczy.

bilety dostępne od 19 kwietnia

 

 

29 maja

Projekt: przyszłość / Magdalena Chludzińska

Obecnie otaczamy się wieloma jednorazowymi przedmiotami, co wpływa niekorzystnie na naszą planetę. Podczas spotkania śledząc przedmioty z przeszłości zaprojektujemy rzeczy, którymi chcemy otaczać się w przyszłości. Naszym celem będzie nie tylko ich użyteczność, ale również sprawienie, że będą neutralne dla środowiska, ludzi i zwierząt.

bilety dostępne od 24 maja

 

 

26 czerwca

Zabawa przez wieki / Karolina Goska

Wiele z posiadanych przez nas przedmiotów służy do zabawy. Na wystawie Stan rzeczy także ich nie brakuje! Zapraszamy na spotkanie z zabawami i rozrywkami sprzed wieków - kartami edukacyjnymi, miniaturowymi domkami i wieloma innymi.

bilety dostępne od 21 czerwca

 

 

MAMA TATA W MUZEUM

3 i 10 czerwca / piątek / 11.00

Piękne czy praktyczne - spotkanie na wystawie „Stan rzeczy”/ Karolina Zalewska

Zajęcia skierowane są do rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy swobodną atmosferę. Pierwsza część zajęć odbywa się w galeriach stałych lub na wystawie czasowej, a druga w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od 31 maja i 7 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

 

OPROWADZANIE RODZINNE

25 czerwca / sobota / 12.00

Przedmioty, które ułatwiają i uprzyjemniają dzień całej rodzinie zmieniały się w kolejnych wiekach. Podczas rodzinnego oprowadzania wspólnie „przeżyjemy” jeden dzień w przeszłości – poznamy umywalnię, kombinację, akwamanile, zograskop, diaskop Bajka i wiele innych przedmiotów. Podążając za przedmiotami z przeszłości zastanowimy się, z jakich rzeczy będą korzystać ludzie za sto lat.

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od 31 maja i 7 czerwca / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

 

 

SENIORZY

 

CZAS NA SZTUKĘ

7 i 21 czerwca / wtorek / 13.00

Kino MUZ / bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie w dniu wydarzenia oraz online / liczba miejsc ograniczona

 

 

7 czerwca
Ludzie i rzeczy. Relacje / Paweł Masłowski

Przedmioty towarzyszą człowiekowi od rana do nocy. Obiekty wybrane na wystawę Stan rzeczy bardzo często zostały zaprezentowane na ekspozycji po raz pierwszy. Podczas spotkania zostaną omówione relacje pomiędzy rzeczami i ludźmi - w jaki sposób ludzie korzystali z tych przedmiotów, a także jakich zachowań i postaw wymagały rzeczy od ludzi. Wspomnimy także o obiektach, których funkcje zostały już zapomniane.

 

Paweł Masłowski - filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, fotograf, edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

21 czerwca

Rzeczy w Muzeum. Anegdotycznie / Karolina Zalewska

Rzeczy przechowywane w magazynach muzealnych są najczęściej niedostępne i owiane tajemnicą. Mają one swoich opiekunów, którzy znają każdą ich rysę i potrafią odczytać z nich fascynujące historie i anegdoty. Na wystawie Stan rzeczy znalazło się około 200 przedmiotów, z których większość po raz pierwszy znalazła się na ekspozycji. Z opiekunami przedmiotów spotkała się prowadząca wykład i zebrała je w jedną historię o kulisach muzealiów.

 

Karolina Zalewska - absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, edukatorka w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych.

 

 

 

WYDARZENIA DOSTĘPNE

 

OPROWADZANIA PROWADZONE PRZEZ EDUKATORÓW NIEWIDZIALNEJ WYSTAWY

3 czerwca, 1 lipca, 5 sierpnia / piątki / 18.00

Rzeczy w użyciu

Dziś bardzo statyczne – starannie ustawione w muzealnych gablotach. Niegdyś w ciągłym ruchu. Przenoszone, potrącane, podnoszone, czasem przykurzone a czasem otaczane szczególną troską. Rzeczy, których używamy na co dzień i od święta. Spróbujemy spojrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy. Zastanowimy się jak oddziałują na nasze zmysły – węch, smak, słuch, dotyk. W dyskusję o wielozmysłowości otaczających nas przedmiotów wciągną nas prowadzący spotkania edukatorzy Niewidzialnej Wystawy.

zbiórka w holu głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne on-line i w kasach od 31 maja, 28 czerwca i 2 sierpnia / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 minut     

 

 

OPROWADZANIE DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ WZROKU

20 maja / piątek / 18.00

Rzeczy. Towarzysze codzienności

Zwiedzając wystawę „Stan rzeczy” uważnie przyjrzymy się temu, co ludzie mieli i mają pod ręką. Porozmawiamy o tym, jakie rzeczy towarzyszą człowiekowi na różnych etapach życia i w kolejnych porach dnia. Zastanowimy się, czy są wśród nich takie, których ludzie używają niezależnie od epoki i szerokości geograficznej. Poświęcimy uwagę również rzeczom, których nazwy brzmią dziś tajemniczo. Do czego służyły szkandela, parura i egreta?

zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / zapisy od 19 kwietnia ([email protected] lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

OPROWADZANIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM)

28 maja / sobota / 16.00

Przedmioty codziennego użytku – co kryje się pod tym sformułowaniem? Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego opowiemy o tym jak wraz ze zmieniającą się rzeczywistością zmieniały się także używane przez ludzi przedmioty. Kto z nas pamięta dziś do czego służyły tużurek, szkandela czy też szatlenka? Poszukamy na wystawie także przedmiotów używanych od tysięcy lat przez kolejne pokolenia przedstawicieli różnych kultur.

zbiórka w Holu Głównym / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od 19 kwietnia / liczba miejsc ograniczona / 75 min

 

 

 

SZKOŁY I NAUCZYCIELE

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

14 maja / sobota / 11.00

Podczas warsztatów zastanowimy się, jak przybliżyć uczniom różnych poziomów nauczania zapomniany świat rzeczy, które kiedyś towarzyszyły ludziom w codziennym, domowym życiu.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy: [email protected] – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min

 

 

LEKCJE MUZEALNE

koszt: 200 zł od klasy plus 1 zł od ucznia / rezerwacja: [email protected] lub telefonicznie + 48 22 629 50 60, 22 621 10 31 wew. 246

 

Tajemnice zapomnianych przedmiotów / lekcja dla przedszkoli i klas I-III szkoły podstawowej
Do czego służyło naczynie na muszki? Co robił jeż na stole? Jakiego pazia przypinano, a jaki piesek zdejmował buty? W czasie lekcji dowiemy się wszystkiego, poznając te niecodzienne, dziwne i ciekawe przedmioty.

 

Dzień w przeszłości / lekcja dla klas IV-VIII szkoły podstawowej
Zapraszamy na pasjonującą, jednodniową wyprawę w czasie. Naszymi przewodnikami będą przedmioty, które zniknęły z naszego życia, a ich nazwy zostały już prawie zapomniane. Atenka, lustro z brązu i alabastron będą nam towarzyszyć podczas porannej toalety. Robdeszan, monokl i kabinet przydadzą się w czasie pracy w domu. Kiedy natomiast będziemy chcieli zjeść, odpocząć i pobawić się sięgniemy po: bulierę, konfituriera, zograskop czy projektora Bajka. Natomiast szkandela, kraszuarka i binda – pomogą w przygotowaniach do snu.

 

Rzeczy – wczoraj i dziś / lekcja dla klas szkoły ponadpodstawowej
Zapomniane, tajemnicze, osobliwe – przedmioty, których przeznaczenie nas dziwi, a nazwy brzmią obco. Jak wyjaśnić ich funkcję uczniom w XXI wieku? Zapraszamy na zajęcia, w czasie których spróbujemy odkryć co łączy, lizeskę z pidżamą, bużuarek z lampą elektryczną, tembrezklę z kubkiem z wygodnym uchem, czy zograskop z monitorem 3D.

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI DO WYSTAWY

 

 

STOWARZYSZENIE „PRZYJACIELE MNW”

Członkowie Stowarzyszenia „Przyjaciele MNW” mogą uczestniczyć w spotkaniach bezpłatnie. Warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja. Zapisy rozpoczynają się na tydzień przed uruchomieniem sprzedaży biletów i kończą w dniu poprzedzającym otwarcie sprzedaży. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.
Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem Stowarzyszenia: telefonicznie:  pon.–czw. w godz. 10.00–15.00 (+48) 570 105 177 lub mailowo: 
Zainteresowanych przystąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl

 

 

Koordynacja: / Dział edukacji

Koordynacja programu dla szkół: / MCES