Kolekcja Ceramiki i Szkła
Kolekcja Ceramiki i Szkła
Kolekcja ceramiki, gromadzona od początku XX w., pozyskiwana drogą zakupów i darów, jest jednym z najlepszych zespołów w kraju, ilustrującym rozwój europejskiej ceramiki artystycznej od końca XIV do pocz. XX w. Szczególne miejsce zajmuje ceramika polska i polonica, z reprezentatywnymi zespołami kaflarstwa polskiego od XIV do XIX wieku, zespół XVIII–XIX-wiecznego fajansu i porcelany polskiej (manufaktury w Korcu, Baranówce, Ćmielowie, Belwederze, Horodnicy i mniejsze wytwórnie polskie), czy ciekawe polonica francuskie, angielskie i niemieckie.
W kolekcji jest największy w kraju (obok zbioru w oddziale MNW w Nieborowie) zespół historyzujących majolik z manufaktury w Nieborowie i przykłady prac autorskich wybitnych ceramików polskich XIX/XX wieku (Jagmin, Bębnowski, Laszczka, Szczepkowski, Drexlerówna).
Zbiór ceramiki europejskiej tworzą m.in.: zespół fajansów hiszpańsko-mauretańskich z XIV/XV w. i majolika włoska z XVI–XVIII w., XVII/XVIII-wieczne fajanse holenderskie, niemieckie i francuskie, kolekcje porcelany wiedeńskiej, berlińskiej i sewrskiej, ciekawy artystycznie i ikonograficznie zespół XIX-wiecznej porcelany małych wytwórni paryskich, porcelana rosyjska (w tym wielkie unikatowe wazony petersburskie), a wreszcie największy i najlepszy w Polsce, liczący około 2 tys. zabytków zespół XVIII–XIX-wiecznej porcelany z Miśni (m.in. przedmioty sygnowane AR, porcelana z królewskiej kolekcji Johanneum, naczynia herbowe ze słynnego „serwisu łabędziego”, realizacje wybitnego rzeźbiarza J.J. Kaendlera i malarza J.G. Höroldta).
Wśród szkieł szczególnie cenne są kolekcje szkła polskiego, w tym osiemnastowieczne z hut: nalibockiej, urzeckiej i lubaczowskiej oraz jedyny poza Rosją zbiór szkła rosyjskiego. Ośrodki szklarskie środkowej Europy reprezentują wyroby czeskie, śląskie i niemieckie (m.in. Saksonia i Brandenburgia). Są tu także szkła francuskie, głównie dziewiętnastowieczne, przykłady szkieł włoskich i angielskich oraz nieliczne z innych ośrodków. Reprezentują niemal wszystkie techniki kształtowania i dekorowania szkła.
Wanda Załęska, [email protected]
Katarzyna Świetlicka, [email protected]
Katarzyna Węglowska-Marasek, [email protected]
Aleksandra Kasprzak, [email protected]