Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady Czwartkowe

 

W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.

Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.

 

Termin: czwartek, godz. 18.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW; transmisje na muzealnym profilu Facebook
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie, transmisja na Facebooku

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 
28 września
Rytuał w kuchni, kuchnia rytualna / Ewa Martyna Michalska
W Starym Testamencie, w Księdze Powtórzonego Prawa znajdziemy część poświęconą podziałowi na zwierzęta czyste i nieczyste (Pwt 14). Fragment ten stał się podstawą większości zasad rządzących rytualną kuchnią żydowską (koszerność). W czasie wykładu przyjrzymy się tym nakazom i zakazom oraz ich konsekwencjom, wpływającym np. na kształt kuchni. Przedstawione zostaną przedmioty związane z rytuałem przy stole. Poznamy także podstawowe posiłki także te, które przeszły do kuchni polskiej jak karp po żydowsku, chałka czy sałatka galicyjska.
 
Ewa Martyna-Michalska - wieloletni kustosz Kolekcji Sreber i Metali Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka m.in. Katalogu judaików ze zbiorów MNW oraz wystaw poświęconych sztuce żydowskiej (w MNW i muzeach w Kazimierzu Dolnym, Legnicy i Włocławku).
 
Wykład realizowany w ramach programu TISZ Festiwal
 
 

5 października
Niezwykłe życie Jadwigi Teoplitz-Mrozowskiej i jej azjatycki dar / Joanna Bojarska-Cieślik

Jadwiga Teoplitz-Mrozowska to polska aktorka z początku XX w., która porzuciła karierę sceniczną na rzecz eksploracji kontynentu azjatyckiego. W ciągu wielu lat wędrówek odwiedziła kilkakrotnie Indie, zwiedziła Birmę (dzisiejsza Mjanma) oraz poprowadziła wyprawę naukową w niezdobyte górskie rejony Azji Środkowej. Ze swoich licznych podróży przywoziła najróżniejsze wyroby rzemiosła, które z czasem zaczęły tworzyć pokaźną kolekcję. Zbiór ten, przed wybuchem II wojny światowej Mrozowska ofiarowała Muzeum Narodowemu w Warszawie. Obecnie znajduje się on w Zbiorach Sztuki Orientalnej stanowiąc ważną część kolekcji buddyjskiej, indyjskiej oraz muzułmańskiej.

Nagranie wykładu

 

Joanna Bojarska-Cieślik - pracuje w Zbiorach Sztuki Orientalnej MNW, gdzie opiekuje się kolekcją sztuki perskiej i Azji Środkowej.

 

 

12 października
TOP 10 zabytki ważne i ciekawe w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim / dr Anna Feliks, Kaja Wyszomirska

W czasie wykładu opowiemy o muzealnej ekspozycji, o jej historii, przekształceniach i tworzących ją obiektach. O tym jak mają się koncepcje muzealnych wystaw wobec zawartości polskich zbiorów. Jak historia rezydencji wpłynęła na kształt ekspozycji i co oprócz eksponatów jest najistotniejszym zabytkiem. Pokażemy 10 ważnych i ciekawych obiektów znajdujących się na ekspozycji, które tworzą ścieżkę muzealnego zwiedzania i pozwalają nam poznać historię rezydencji i jej mieszkańców.
Nagranie wykładu

 

dr Anna Feliks - kurator Muzeum Wnętrz, muzealnik, zajmuje się wnętrzarstwem muzealnym, kolekcjonerstwem i historią rezydencji w Otwocku Wielkim oraz twórczością Kazimierza Chodzińskiego, rzeźbiarza i medaliera.

Kaja Wyszomirska - studentka IV roku Zarzadzania Dziedzictwem Kulturowym na UKSW, współpracowniczka Muzeum Wnętrz.

 

 

19 października
Pablo Picasso. Autoportret jako sowa / Anna Manicka

Wykład prezentuje twórczość Pabla Picassa jako historię jego odkryć, dzięki którym powstała sztuka nowoczesna. Jej zadaniem po raz pierwszy w historii nie było odtwarzanie otaczającej nas rzeczywistości, lecz analiza formy i refleksja nad językiem sztuki. Wykład ma jednocześnie zachęcić do spojrzenia na twórczość Picassa świeżym okiem… Sowim okiem! Tak, jak to czynił sam artysta …
Nagranie wykładu


dr Anna Manicka – historyk sztuki i muzeolog. Od 1989 pracuje w Gabinecie Grafiki i Rysunków Współczesnych w Muzeum Narodowym w Warszawie, w latach 2019–2022 jako kurator. Zajmuje się twórczością Bronisława Wojciecha Linkego, grafiką dwudziestolecia międzywojennego i współczesną oraz tematyką katastrofizmu w sztuce XX wieku.

 


26 października

WYDARZENIE ODWOŁANE 

Z przykrością informujemy, że wykład zostaje odwołany z powodu choroby Prelegenta.

 

 

2 listopada
PRZERWA W PROGRAMIE

 

 

9 listopada
Inspirująca kreska. O polskich fascynacjach sztuką Pabla Picassa / Katarzyna Szydłowska-Schiller

Twórczość Pabla Picassa, jego innowacyjność zarówno tematyczna, jak i stylistyczna, doczekała się wielu naśladowców. Niektórzy rozwijali idee Picassa, inni powielali motywy. Na wykładzie przyjrzymy się artystom polskim XX i XXI wieku, którzy w różny sposób nawiązywali i nawiązują w swojej sztuce do dzieł sławnego Hiszpana.

Nagranie wykładu

 

Katarzyna Szydłowska-Schiller – historyczka sztuki, kustoszka w Zbiorach Sztuki Nowoczesnej, związana z Muzeum Narodowym w Warszawie od 2013 roku. Absolwentka studiów kuratorskich w Royal College of Art w Londynie oraz studium kuratorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
 

 

16 listopada
WERNISAŻ - PRZERWA W PROGRAMIE

 

 

23 listopada

W pogoni za Arkadią / Aleksandra Kresowska

Tęsknota za krainą szczęścia i pomyślności, wolną od trosk, chorób i śmierci, towarzyszy ludziom od czasów starożytnych. Wypełniała obrazy i karty poezji największych mistrzów europejskiej kultury – Wergiliusza, Guercina, Nicolasa Poussina. Obecna jest też w utworach chwalących sielskie życie wsi lub w nowoczesnych utopiach. Jak powstał i jak był przetwarzany w różnych epokach archetyp raju na Ziemi? Podczas wykładu ruszymy w pogoń za jednym z najważniejszych marzeń w historii ludzkości.

Nagranie wykładu

 

Aleksandra Kresowska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie.

 

 

30 listopada
WERNISAŻ - PRZERWA W PROGRAMIE

 

 

7 grudnia 2023

Matka, wróżka i kochanka. O Helenie Radziwiłłowej w Arkadii / dr Konrad Niemira

Spośród kilku polskich Arkadii, najtragiczniejszy los spotkał niewątpliwie park założony przez Helenę Radziwiłłową (1753–1821) w podłowickiej wsi Łupia. Choć ogród pomyślany został jako miejsce zabaw i wypoczynku, ostatecznie stał się grobowcem dla dzieci księżnej. Znaczną część zbudowanych na jej zlecenie pawilonów rozebrano już krótko po jej śmierci. Los nie oszczędził także samego krajobrazu, wielokrotnie „poprawianego” przez kolejnych właścicieli posiadłości. W trakcie wykładu postaramy się przedrzeć poprzez warstwę późniejszych zmian i zniszczeń do pierwotnego stanu parku i zrozumieć jego sens. Interesować będą nas przede wszystkim jego słabo dotychczas zbadane konteksty: związek z frywolną literaturą epoki (tzw. bajki wróżek), symbolika miłosna i erotyczne zastosowania. Punktem wyjścia do formułowania nowych odczytań będzie biografia samej księżnej, postaci znanej ze swoich licznych romansów (zarówno z ambasadorami, jak i stangretami), jak i ekscentrycznego gustu (wiadomo, że uwielbiała kwiaty kapusty i tygrysie skóry).

wejściówki dostępne od 5 grudnia

 

dr Konrad Niemira – historyk sztuki, specjalista od kultury XVIII wieku i pogranicza historii społecznej i gospodarczej. Autor książek: Honor bez egzageracji. Zakupy magnackie i świat rzeczy paryskich w XVIII wieku (2022) oraz Bazgracz. Trzy eseje o Norblinie (2023). Zawodowo związany z warszawskim Muzeum Literatury.

 

 

14 grudnia 2023

Drogi do Arkadii / dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez i prof. Antoni Ziemba

Jakimi ideami kierowali się kuratorzy podczas pracy nad koncepcją wystawy „Arkadia”? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Agnieszki Rosales Rodríguez i Antoniego Ziemby, podczas której podzielą się ze słuchaczami i słuchaczkami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami związanymi z tworzeniem ekspozycji. Kuratorzy opowiedzą także o źródłach i wyobrażeniach antycznego mitu w dawnej literaturze i sztuce, oraz podejmą namysł nad aktualnością toposu locus amoenus – miejsca rozkosznego – i przedstawią nowoczesne interpretacje arkadyjskiego marzenia. 

wejściówki dostępne od 12 grudnia

 

dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez – historyczka sztuki, kuratorka Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie, adiunktka w Katedrze Historii Sztuki Nowoczesnej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się m.in. polskim i europejskim malarstwem i krytyką artystyczną XVIII i XIX wieku.

 

prof. Antoni Ziemba – historyk sztuki, profesor w Katedrze Historii Sztuki Dawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Do 2019 roku kurator zbiorów Sztuki Średniowiecznej i Nowożytnego Malarstwa Europejskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie. Specjalizuje się m.in. w historii sztuki Europy Północnej XV–XVIII wieku.

 

 


MINIONE WYDARZENIA

 

Archiwum nagrań wykładów

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji