Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wykłady Czwartkowe

 

W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.

Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.

 

Termin: czwartek, godz. 18.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Kino MUZ, Gmach Główny MNW; transmisje na muzealnym profilu Facebook
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie lub on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie, transmisja na Facebooku

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

31 sierpnia

Camille Claudel – rzeźbiarka niepokorna / Ewa Ziembińska

Genialna, bezkompromisowa, nieuznająca autorytetów w życiu zawodowym i prywatnym, Camille Claudel brak pokory uczyniła swoim znakiem rozpoznawczym. Odniosła sukces w domenie, która w XIX wieku zarezerwowana była dla mężczyzn. W 1913 roku, po śmierci ojca, została przez matkę umieszczona w zakładzie zamkniętym, gdzie spędziła trzydzieści lat, nie mogąc rzeźbić, a jej dorobek popadł w zapomnienie. Proces przywracania pamięci o Camille Caludel rozpoczął się dopiero w 1951 roku. Dziś jest ikoną, najbardziej znaną rzeźbiarką na świecie, obecną w świadomości nie tylko historyków sztuki, ale także w kulturze popularnej dzięki poświęconym jej słynnym filmom. Najwyższy czas, by opowiedzieć o jej twórczości, wychodząc poza stereotypowe opisy jej związku z Rodinem.

Kim była, jak rzeźbiła, dlaczego jej rzeźby są tak wyjątkowe? Co sprawiło, że udało jej się osiągnąć sukces i czy musiała tak drogo za niego zapłacić? Zapraszamy na wykład poświęcony życiu i twórczości tej wyjątkowej artystki.

Nagranie wykładu

 

dr Ewa Ziembińska – historyczka sztuki, kuratorka wystaw, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o sztuce (Instytut Sztuki PAN). Kuratorka Zbiorów Rzeźby w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziału MNW. Specjalizuje się w historii sztuki końca XIX i pierwszej połowy XX wieku. Prowadzi badania nad środowiskiem artystów polskich we Francji oraz nad sztuką kobiet, ze szczególnym uwzględnieniem rzeźby.

 

 

7 września
Divina proportio, czyli boska proporcja w sztuce / Maciej Marciniak
Złoty podział (sectio aurea), złota proporcja, boska proporcja (divina proportio), złote cięcie, złoty środek – to tylko wybrane nazwy prostego stosunku matematycznego. Chodzi o podział odcinka na dwie części, których stosunek długości dłuższej do krótszej jest taki sam jak całego odcinka do części dłuższej… brzmi zagmatwanie? W czasie wykładu przedstawione zostaną przykłady dzieł sztuki pochodzące z różnych epok, od starożytności po czasy współczesne, w których zastosowana została ta proporcja. 
 
Maciej Marciniak – archeolog, animator i popularyzator nauki. Adiunkt w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
 
14 września
Zmarli, groby i uczeni. Czego o życiu Rzymian mogą nas nauczyć ich cmentarze / Tomasz Dziurdzik 
Obyczaje funeralne starożytnych Rzymian żyjących prawie dwa tysiące lat przed naszą erą są kopalnią wiedzy o tamtejszym społeczeństwie. Na podstawie inskrypcji nagrobnych możemy prześledzić pochodzenie zmarłych, ich kariery, pozycję społeczną, stosunki rodzinne (w tym kwestie zapisów testamentowych czy pochówków osób bezdzietnych). Z kolei przypadki przejmowania cudzych grobów czy wykorzystywania pomników nagrobnych jako materiału budowlanego świadczą o tym, że tabu związane z pochówkiem nie było nienaruszalne.  
wejściówki dostępne od 12 września
 
Tomasz Dziurdzik – archeolog, p.o. kuratora Zbiorów Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Badacz starożytnych religii, społeczeństwa i wojska w bałkańskich prowincjach Cesarstwa Rzymskiego.
 
 
21 września
Architektura fantastyczna / Aleksandra Kresowska
Wydawałoby się, że architektura i budownictwo to dziedziny dla stąpających twardo po ziemi inżynierów. Projektując gmach, nie można przecież igrać z prawami fizyki. Architektura nie byłaby jednak sztuką, gdyby pozbawiono ją pierwiastka nieograniczonej wyobraźni. Podczas wykładu poznamy projekty architektów wizjonerów, niektóre tak szalone, że do dziś nie da się ich zrealizować. Inne powstały i nie przestają zadziwiać i zachwycać, a zwiedzając je, przenosimy się do krainy wyobraźni ich fundatorów.
wejściówki dostępne od 19 września
 
Aleksandra Kresowska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku współpracuje z MNW.
 
Wykład jest zapowiedzią rozpoczynającego się w październiku br. kurs z historii sztuki poświęconego architekturze. Szczegóły wkrótce.
 
 
28 września
Rytuał w kuchni, kuchnia rytualna / Ewa Martyna Michalska
W Starym Testamencie, w Księdze Powtórzonego Prawa znajdziemy część poświęconą podziałowi na zwierzęta czyste i nieczyste (Pwt 14). Fragment ten stał się podstawą większości zasad rządzących rytualną kuchnią żydowską (koszerność). W czasie wykładu przyjrzymy się tym nakazom i zakazom oraz ich konsekwencjom, wpływającym np. na kształt kuchni. Przedstawione zostaną przedmioty związane z rytuałem przy stole. Poznamy także podstawowe posiłki także te, które przeszły do kuchni polskiej jak karp po żydowsku, chałka czy sałatka galicyjska.
 
Ewa Martyna-Michalska - wieloletni kustosz Kolekcji Sreber i Metali Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka m.in. Katalogu judaików ze zbiorów MNW oraz wystaw poświęconych sztuce żydowskiej (w MNW i muzeach w Kazimierzu Dolnym, Legnicy i Włocławku).
 
Wykład realizowany w ramach programu TISZ Festiwal
 

MINIONE WYDARZENIA

 

Archiwum nagrań wykładów

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji