Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Okno na kulturę

 

Projekt "Okno na kulturę" realizowany był od listopada 2021 do maja 2022. Zapraszamy do zapoznania się zrezultatami projektu.

- przewodnik opiekuna (PDF)

- podręcznik edukatora (PDF)

- elementarz wolontariusza (PDF)

 

 

Zapraszamy naszych sąsiadów – seniorki i seniorów – na cykl spotkań z dziełami sztuki z kolekcji MNW, bez wychodzenia z domu.

 

Projekt adresowany jest do seniorów, którzy:
– mieszkają w niedalekim sąsiedztwie gmachu Muzeum

– chcą poznać dzieła sztuki z kolekcji MNW i o nich porozmawiać
– mają trudność z dotarciem do Muzeum
– odczuwają negatywne skutki izolacji spowodowanej pandemią.


Nasza akcja nosi nazwę „Okno na kulturę”

Okno jest łącznikiem ze światem zewnętrznym – może być źródłem informacji, pozwala podziwiać piękno, które nas otacza. Niekiedy staje się miejscem spotkania, nawiązywania relacji z innymi ludźmi poprzez rozmowę, gest czy uśmiech. Tym razem oknem będzie monitor laptopa. Zapraszamy w fascynującą podróż do świata sztuki za pośrednictwem Internetu. Mogą Państwo wziąć w niej udział bez wychodzenia z domu. Będzie to możliwe dzięki wolontariuszom, którzy z własnymi komputerami oraz dostępem do Internetu odwiedzą osoby chcące uczestniczyć w spotkaniach. Wszyscy połączymy się, by móc wspólnie podziwiać dzieła sztuki i porozmawiać o nich.

 

Cykl sześciu spotkań będzie okazją do poznania obrazów, rzeźb, przedmiotów rzemiosła artystycznego pochodzących z muzealnej kolekcji. Będziemy opowiadać o swoich wrażeniach i skojarzeniach, przywoływać wspomnienia, dyskutować. Bardzo jesteśmy ciekawi, które z eksponatów spodobają się Państwu, a które nie. Wierzymy, że dzieła sztuki mogą wprowadzić kolory i emocje, które ożywią zwykły dzień. Kontakt z nimi może być prawdziwą przygodą!

 

- Wolontariusze i wolontariuszki zachowają maksymalny reżim sanitarny – maseczka, rękawiczki, dezynfekcja;
- Wolontariusz lub wolontariuszka przyjdzie w dokładnie ustalonym terminie;

- Wolontariusze i wolontariuszki będą posiadali specjalny certyfikat lub identyfikator (którego wzór każdy z uczestników pozna wcześniej).


Mamy nadzieję, że będą to sympatyczne i inspirujące spotkania!

 

Jeśli nasz pomysł Państwa zainteresował i chcieliby Państwo uczestniczyć w spotkaniach, czekamy na zgłoszenia pod numerem telefonu 505 177 512, można też skontaktować się drogą mailową

 

Zaproszenie dla seniorów

PDF do pobrania

 

Koordynacja projektu:
Barbara Tichy – Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie,
Elżbieta Rajczak – Wespół w Zespół dla Solca, wolontariat sąsiedzki.

 

Projekt „Okno na kulturę” realizowany jest w ramach projektu grantowego „Generator Innowacji. Sieci Wsparcia 2”, realizowanego przez PCG Polska Sp. z o.o., finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Partnerem projektu jest Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”.