Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Miejska rewolta / 27 października 2017 – 21 stycznia 2018

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

W ramach programu towarzyszącego wstawie „Miejska rewolta. Awangarda w zbiorach Muzeum Narodowego w  Warszawie" zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie, wykłady czwartkowe w Kinie MUZ i tematyczne spotkania na wystawie. Zachęcamy również do udziału w oprowadzaniach niedzielnych, w których wybrane spotkania tłumaczone są na język migowy (PJM). Natomiast dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych dzieł, specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych oraz bezpłatne oprowadzania i lekcje dostosowane do różnych potrzeb zwiedzających.
Dzieci z rodzicami zapraszamy na niedzielne warsztaty, w czasie których przy pomocy farb, mazaków i wycinanek, będziemy poznawać język sztuki awangardowej.
Do wystawy przygotowane zostały audioprzewodniki oraz bezpłatny druk edukacyjny z informacjami i zadaniami ułatwiającymi aktywne zwiedzanie.
Zapraszamy również grupy zorganizowane na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem, a klasy szkolne na lekcje muzealne.
 

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE

29 października / niedziela / 14.00

Zwiedzanie wystawy z Ewą Skolimowską i Anną Turowicz

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA / OK. 60 MIN
 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

16, 23 listopada, 14 grudnia, 18 stycznia / 18.00

KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / OK. 70 MIN

 

16 listopada

Bunt i Der Blaue Reiter / Ewa Skolimowska
Grafika poznańskiej grupy Bunt kształtowała się pod wpływem ekspresjonizmu niemieckiego, m.in. twórczości drezdeńskiej grupy Die Brüke i monachijskiej grupy Der Blaue Reiter. Przekonamy się, jaki wpływ na prace graficzne Jerzego Hulewicza, Małgorzaty i Stanisława Kubickich oraz Władysława Skotarka miała twórczość Wassilego Kandinsky’ego czy Franza Marca.

 

23 listopada

Rytm życia miejskiego w pracach artystów z Grupy Krakowskiej / Paweł Polit
Jak Sasza Blonder, Leopold Lewicki czy Stanisław Osostowicz postrzegali życie miasta? W ich pracach zobaczymy zainteresowanie codziennością metropolii: ruchem ulicznym, rozrywkami, manifestacjami politycznymi, strajkami i policyjnymi opresjami. Przekonamy się, jak w dziełach artystów współtworzących przedwojenną Grupę Krakowską przejawia się rzeczywistość lat 30., okresu rozkwitu kultury popularnej i nasilających się napięć politycznych. 

.

14 grudnia

Relacja centrum – peryferie w życiu artystycznym międzywojennej awangardy / Iwona Luba

Przedstawimy środowiska awangardowych artystów lat 20. i 30. XX w. oraz główne ośrodki życia artystycznego. Jak kształtowała się ich współpraca i sieć wzajemnych powiązań? Czy urządzali razem wystawy i podejmowali wspólne inicjatywy? Przybliżymy związki między ośrodkami w kraju oraz kontakty międzynarodowe, co umożliwi spojrzenie na relację centrum–peryferie z nowej perspektywy.

 

18 stycznia

Czasopisma awangardy – pierwsza globalna sieć / Piotr Rypson

W pierwszych dekadach XX w. czasopisma i publikacje awangardowe w Europie, obu Amerykach i Azji stały się dla artystów i literatów najważniejszym nośnikiem ich idei i twórczości. Na czym polegał ich fenomen? Przedstawimy związki tak odległych od siebie centrów awangardy jak Paryż, Moskwa, Berlin, Zurych, Madryt, Kraków, Barcelona, Buenos Aires, Nowy York, Tokio i głównych animatorów tej pierwszej, globalnej wymiany poglądów i postaw.

 

 

WIECZORY W MUZEUM

17, 24 listopada, 8, 15 grudnia / 19.30
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA / OK. 60 MIN

 

17 listopada
Lwowski surrealizm / Ewa Skolimowska

Podczas spotkania przyjrzymy się dziełom Stowarzyszenia Artystów Plastyków Artes, reprezentującym lwowski surrealizm. Członkowie grupy czerpali inspiracje z twórczości surrealistów francuskich, którą poznali w latach 20. w Paryżu. Przekonamy się, jak we Lwowie realizowano główne założenia tego nurtu.

 

24 listopada
Formiści. Pionierzy awangardy / Przemysław Głowacki

Jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości zawiązało się ugrupowanie artystyczne o znaczącej nazwie – Ekspresjoniści polscy. Skupiało twórców reprezentujących różnorodne postawy. Ich wspólnym dążeniem było poszukiwanie nowoczesnych form w sztuce. Po pewnym czasie, grupa zmieniła nazwę na formiści, stając się pierwszym w pełni awangardowym ugrupowaniem na gruncie polskim. Spotkanie na wystawie oraz w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.

 

8 grudnia
Nowa sztuka – nowy świat? / Emilia Maryniak

Zachłyśniecie optymizmem – tak można określić postawę wielu artystów tworzących w latach 20. XX wieku. Nie inaczej było w środowisku warszawskich konstruktywistów, którzy szukali nie tylko nowych rozwiązań artystycznych. Byli przekonani, że dzięki sztuce uda im się stworzyć ramy dla nowego społeczeństwa. Podczas piątkowego spotkania odkryjemy śmiałe wizje Władysława Strzemińskiego, Henryka Berlewiego oraz Mieczysława Szczuki.

Spotkanie tłumaczone na Polski Język Migowy

 

15 grudnia
Nowatorskie techniki fotograficzne w twórczości polskiej awangardy / Anna Turowicz

Fotografia jako technika tania, precyzyjna i szybka znalazła wielu zwolenników wśród artystów z kręgu awangardy. Poznamy różnorodne techniki wykorzystujące fotografię: fotomontaż, fotogram, heliografikę i kolaż, widoczne w twórczości m.in.: Mieczysława Szczuki, Teresy Żarnowerówny, Karola Hillera, Jerzego Janischa i StefanaThemersona.

 

 

URODZINY MISTRZÓW

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MUZEUM / ZAPISY* / OK. 45 MINUT

 

28 grudnia / czwartek / 17.00
Tytus Czyżewski – 137. rocznica urodzin
Czym była nowoczesność około 1917 roku? Co łączy paryską tej epoki z dobrze znaną, ludową twórczością rodem z Podhala? Przekonamy się na przykładzie prac jednego ojców polskiej awangardy.

 

9 stycznia / wtorek / 17.00
Henryk Stażewski – 123. rocznica urodzin
Pionier polskiej awangardy, reprezentant konstruktywizmu, współtwórca abstrakcji geometrycznej lat 60., 70. i 80. Tworzył zarówno obrazy, jaki kompozycje reliefowe. Obejrzymy szkicownik artysty, na którego kartach przedstawiał projekty mebli, wnętrz, reklam oraz scenografii.

 

 

 

 

PROMOCJA KSIĄŻKI „CZERWONY MONTER.  MIECZYSŁAW BERMAN – GRAFIK, KTÓRY ZAPROJEKTOWAŁ POLSKI KOMUNIZM” PIOTRA RYPSONA

22 listopada / środa / 18.00

HOL GŁÓWNY / WSTĘP WOLNY

Książka poświęcona jest w całości jednemu z najważniejszych projektantów graficznych w Polsce. Mieczysław Berman, który w latach 20. i 30. był związany z ruchem komunistycznym i współpracował z opozycyjnymi lewicowymi wydawnictwami, po wojnie stał się jednym z propagandystów komunistycznej władzy. Jego życiowe i polityczne wybory budziły kontrowersje i przez wiele lat utrudniały rzetelną ocenę jego twórczości. Piotr Rypson prezentuje twórczość grafika, pokazując jego ewolucję oraz wpływ, jaki wywarł na polską kulturę wizualną.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA
5, 12, 19, 26 listopada, 3, 10, 17 grudnia, 7, 14, 21 stycznia / 14.00

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / OK. 60 MIN

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY FAMILIJNE

26 listopada, 10 grudnia / niedziela / 12.00
Warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WARSZTATOWY DZIECKO 15 ZŁ, OPIEKUN 15 ZŁ, KOLEJNE DZIECKO 5 ZŁ / OBECNOŚĆ OPIEKUNA OBOWIĄZKOWA / BILETY ONLINE LUB W KASIE / PRZYJACIELE MNW – ZAPISY* TELEFONICZNE / OK. 75 MIN

 

26 listopada

Akcja! Abstrakcja

Rysuj, maluj i wycinaj! Za pomocą farb, flamastrów i wycinanek pobawimy się barwą i formą. I poznamy tajniki sztuki abstrakcyjnej.
BILETY ONLINE OD 20 LISTOPADA (PRZYJACIELE MNW OD 13 LISTOPADA)

 

10 grudnia

Eksperymentuj ze sztuką

Czy to możliwe, że Mona Lisa podróżuje pociągiem, zbójnik nosi garnitur, a małpa gra na banjo? Czy można pokazać emocje na papierze? Jak narysować ludzką sylwetkę z figur geometrycznych? Podczas warsztatów rozszyfrujemy język kształtów i kolorów. Stworzymy przy tym własne historie obrazkowe.
BILETY ONLINE OD 4 GRUDNIA (PRZYJACIELE MNW OD 27 LISTOPADA)

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

17 listopada / piątek / 16.00

Sztuka 20-lecia międzywojennego. Między awangardą a tradycją

Spotkanie na wystawie „Miejska rewolta” oraz w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku poświęcone różnorodności sztuki omawianego okresu oraz jej zaangażowaniu w sprawy polityczne i społeczne młodego państwa. 

ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / WSTĘP WOLNY / ZAPISY* TELEFONICZNE OD 9 LISTOPADA (PRZYJACIELE MNW OD 3 LISTOPADA) W DZIALE EDUKACJI + 48 22 621 10 31 WE. 246 / OK. 180 MIN

 

 

 

 

 

 

 

 

WARSZTATY DLA OSÓB NIEWIDOMYCH
23 listopada / czwartek / 17.00
W pogoni za nowoczesnością

Wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. narodziło się nowe spojrzenie na sztukę i jej rolę w społeczeństwie. W organizowanym na nowo polskim życiu artystycznym i jego szczególnej atmosferze powstawały manifesty twórcze. Jak na polu sztuki eksperymentowali awangardowi twórcy? Jak utarte normy przekraczali Tytus Czyżewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Henry Berlewi czy Władysław Strzemiński?

 

Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt z Działem Edukacji.
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / WSTĘP WOLNY / OK. 60 MIN

 

Zapraszamy zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku; udział w spotkaniach jest bezpłatny, terminy do uzgodnienia.

.

 

 

 

 

SPOTKANIA TŁUMACZONE NA JĘZYK MIGOWY (PJM)
 

WIECZÓR W MUZEUM

8 grudnia / piątek / 19.30

Nowa sztuka – nowy świat? / Emilia Maryniak
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / OK. 60 MIN
 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM**

Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.

Oprowadzamy w języku polskim i angielskim.

 

LEKCJE MUZEALNE**

Lekcje odbywają się na wystawie i w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.

 

Akcja! Abstrakcja

dla przedszkoli i klas 1–3 szkoły podstawowej

Rysuj, maluj i wycinaj! Za pomocą farb, flamastrów i wycinanek pobawimy się barwą i formą. I poznamy tajniki sztuki abstrakcyjnej.

Na tropach nowoczesności
dla klas 4–7 szkoły podstawowej i gimnazjów

Co to jest nowoczesność? Kogo uważamy dziś za człowieka nowoczesnego? Czy ludzi żyjących sto lat temu też tak nazwiemy?

 

Galeria kontrastów, lata 1914–1939
dla szkół ponadgimnazjalnych

Dwudziestolecie międzywojenne w Polsce to okres różnorodny artystycznie i światopoglądowo. Klimat II Rzeczypospolitej poznamy na podstawie twórczości takich artystów, jak: Tytus Czyżewski, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski i wielu innych.

 

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI I DRUKI EDUKACYJNE

W punkcie informacyjnym MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po wystawie (w języku polskim i angielskim). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier. Przy wejściu na wystawę do pobrania bezpłatne druki edukacyjne.

 

 

 

 

 

*ZAPISY: POPRZEZ WYKUPIENIE BILETU NA KONKRETNE WYDARZENIE NA STRONIE: BILETY MNW.ART.PL LUB W KASIE MNW, PRZYJACIELE MNW REZERWACJA WYŁĄCZNIE TELEFONICZNA 22 621 10 31 WEW. 246


** Zapisy na zwiedzanie z przewodnikiem i lekcje muzealne oraz na spotkania dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku – w Dziale Edukacji MNW od poniedziałku do piątku, godz. 8.30–15.00, nr tel +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60
 

To register for a guided tour at exhibition in English please call: +48 22 621 10 31 ext. 246, +48 22 629 50 60 – from Monday to Friday, from 8.30 a.m. to 3 p.m.

 

 

 

 

Koordynator programu edukacyjnego: / Dział Edukacji MNW