Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Stowarzyszenie Przyjaciele MNW

Jak głosi łacińska sentencja: „w czasie wojny milczą muzy”. Jednak w roku 1916, gdy od dwóch lat trwała I wojna światowa, przedstawiciele warszawskich elit (arystokraci, naukowcy, przedsiębiorcy) postawili sobie za punkt honoru czynne wsparcie najważniejszej instytucji kulturalnej w stolicy odradzającego się państwa polskiego – Muzeum Narodowego. Celem Towarzystwa Przyjaciół MNW, jak donosiła ówczesna prasa, było zapobieganie „marnowaniu skarbów kultury narodowej”. I chociaż Towarzystwo działało tylko dwa lata, to fundusze, zgromadzone w tym trudnym wojennym czasie przez jego członków, pozwoliły na zakup dzieł sztuki, które znacznie wzbogaciły zbiory Muzeum. W latach 90. grupa pracowników Muzeum powołała Stowarzyszenie „Klub” Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

W 2014 roku została wprowadzona nowa nazwa „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”. Od tego czasu głównym zadaniem Stowarzyszenia jest budowanie społeczności wokół MNW oraz wspieranie jego działalności, poprzez liczne działania o których więcej informacji można znaleźć TUTAJ

 

Osoby indywidualne zainteresowane wsparciem finansowym działalności Muzeum w wybranym obszarze – fundusze celowe, programy, wystawy – zachęcamy do przekazania darowizn na rzecz Stowarzyszenia (trójstronna umowa darowizny: Darczyńca — Muzeum — Stowarzyszenie). Darowizny na rzecz Stowarzyszenia można odliczać od dochodu.