Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Szkoły podstawowe. Klasy I–III

Przeszłość i teraźniejszość, zwierzęta rzeczywiste i fantastyczne, a także baśnie i legendy. Już najmłodsze dzieci mogą w Muzeum poznawać świat, rozwijać wrażliwość na piękno i uczyć się wyrażania opinii oraz dzielenia odczuciami i emocjami. Prowadzone przez doświadczonych i pełnych pasji edukatorów inspirują do odkrywania świata, poznawania kultury i piękna dzieł sztuki.

 

 

Zajęcia dla klas I-III szkoły podstawowej (czas trwania: 60 minut)

 

 

GMACH GŁÓWNY MNW
Aleje Jerozolimskie 3, 00-495 Warszawa

 

Co to jest surrealizm?
Morskie potwory, fantastyczne zwierzęta, kosmiczne pojazdy i krajobrazy – wyobraźnia surrealistycznych artystów nie miała żadnych granic. Inspiracji szukali w krainie snów i przypadkowych zdarzeniach. Podczas zajęć podążymy tropem dziwacznych i niezwykłych światów w surrealistycznych dziełach polskich artystów.

Zajęcia realizowane są na wystawie czasowej "Surrealizm. Inne mity"

 

Witamy w Muzeum
W czasie wędrówki po galeriach porozmawiamy o tym, czym jest Muzeum i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w nim pracuje i nauczymy się muzealnego słownika. Poznamy różnicę między zabytkiem a eksponatem i odpowiemy na pytanie, co to jest arcydzieło.

Tajemnice mumii
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Czym były sarkofag i kartonaż? Ile bandaży zużywano do owinięcia jednej mumii? Poznamy mit o Ozyrysie i zwiedzimy jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

Wyprawa na Olimp
Wyruszymy na wyprawę do siedziby bogów, podczas której spotkamy m.in. Zeusa, Heraklesa, Afrodytę i Atenę. Poznamy najważniejsze mity greckie. Kontekstem dla naszej opowieści będą marmurowe posągi i malowidła na wazach.

Uwaga: lekcja dostępna również w języku ukraińskim

 

Przygoda z archeologią
Kim jest archeolog? Czym się zajmuje? Co to są wykopaliska? Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa, odkrywcy m.in. katedry na pustyni w Faras. Dowiemy się, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.

Ożywione obrazy
Za pomocą wyobraźni sprawimy, że obrazy w galeriach ożyją. Czeka nas wspaniała przygoda – wypłyniemy w morze, przejdziemy się po ulicach zabytkowych miast oraz posmakujemy gorącej herbaty na werandzie lub w ogrodzie.

Zabawy z barwami
Jako początkujący artyści postawimy pierwsze kroki w świecie kolorów. Poszukamy barw ciepłych i zimnych, podstawowych i pochodnych, kontrastowych i uzupełniających. Zastanowimy się, co sprawia, że jedne obrazy wydają nam się wesołe, a inne smutne.

Ptaki, robaki i inne zwierzaki
W Muzeum ukryło się wiele zwierząt, zarówno tych dobrze nam znanych, jak i fantastycznych stworów. Może uda nam się je wytropić? Na koniec wykonamy własne zwierzaki z papieru.
Uwaga: lekcja dostępna również w języku ukraińskim


Pory roku, pory dnia
Natura zawsze inspirowała artystów. Przekonamy się, czy łatwo przedstawić noc, upalny, wietrzny lub mroźny dzień i ilu kolorów potrzeba, żeby namalować śnieg. Poznamy tajniki pracy malarza pejzażysty.
Uwaga: lekcja dostępna również w języku ukraińskim


W malarskiej pracowni
Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Czym jest talent? Gdzie pracuje artysta? Wyjaśnimy, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania, opowiemy, jak wygląda jego pracownia oraz pokażemy, jakich narzędzi używa.
Uwaga: lekcja dostępna również w języku angielskim i ukraińskim

Obrazy mistrza Jana
Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał wiedzę o historii i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia.

Warszawa jak z obrazka
Dowiemy się, jak wyglądała kiedyś Warszawa i obejrzymy jej przedstawienia na obrazach Bernarda Bellotta Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Czy odnajdziemy znajome miejsca?

Pomysł na zabawkę
Samochód ze szczotki, dźwig z klamerek, miasto z kartonu. Ciekawa zabawka może powstać z niczego. Wystarczy świeżym okiem spojrzeć na otaczające nas rzeczy. Jakie jeszcze przedmioty tworzyli i tworzą projektanci z myślą o dzieciach? Co lub kto ich inspiruje? Poszukamy odpowiedzi na te pytania. Każdy z nas wykona także wyjątkową papierową zabawkę.

Prawdziwa historia świętego Mikołaja
Gdzie i kiedy żył święty Mikołaj? Jakie imiona nosili Trzej Królowie i jak ich przedstawiano? Obejrzymy sceny z historii Bożego Narodzenia tworzone przez artystów różnych epok.
Uwaga: zajęcia realizowane są od listopada do stycznia.

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki
Porozmawiamy o zwyczajach związanych ze świętami Wielkiejnocy – malowaniu pisanek i święceniu pokarmów. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, jak wydarzenia Wielkiego Tygodnia były przedstawiane w sztuce.
Uwaga: zajęcia realizowane są od marca do kwietnia.

 

 

MUZEUM RZEŹBY im. XAWEREGO DUNIKOWSKIEGO W KRÓLIKRANI

ul. Puławska 113a, 02-707 Warszawa

 

Moja pierwsza wizyta w Muzeum Rzeźby 

Zwiedzając nasze muzeum zastanowimy się, po co istnieją muzea  i jaka jest ich funkcja? Dowiemy się też, jak należy się w nich zachowywać. Poznamy historię Królikarni, dowiemy się kim był Xawery Dunikowski  i odkryjemy, czy w Królikarni kiedyś hasały króliki.  Na koniec wykonamy własne dzieło.

Uwaga: zajęcia realizowane w poniedziałki i piątki.

 

Materiał na rzeźbę

Lekcja wprowadzająca w tematykę rzeźby. Spotkanie rozpoczniemy od zapoznania się z klasycznymi materiałami i narzędziami rzeźbiarskimi, które następnie będziemy mieli okazję wypróbować. Podczas zwiedzania Magazynów Studyjnych poszukamy także odpowiedzi na pytanie, co może być materiałem rzeźbiarskim. Przyglądając się rozmaitym rzeźbom ocenimy, jak użyty materiał wpływa na charakter dzieła. Zajęcia zakończymy działaniem w grupach, które będą miały za zadanie stworzyć rzeźbiarską kompozycję w oparciu o wybrany rodzaj tworzywa.

Uwaga: zajęcia realizowane w poniedziałki i piątki.

 

 

MUZEUM WNĘTRZ W OTWOCKU WIELKIM

ul. Zamkowa 49, 05-480 Karczew

 

Muzeum – co to takiego?

Muzeum to fascynujące miejsce, w którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wędrując przez muzealne sale poznamy najciekawsze z prezentowanych w nich zabytków i dowiemy się, dlaczego niektóre muszą znajdować się w gablotach.
Uwaga: zajęcia prowadzone są od kwietnia do października, od środy do niedzieli.

 

 

LEKCJE ON-LINE

 

Rejs po Wiśle, czyli artystyczna wyprawa po polskich miastach i miasteczkach

Wszyscy na pokład! Wyruszamy w rejs, podczas którego zawitamy do miast, miasteczek i wsi leżących nad Wisłą. Poznamy związane z nimi legendy i opowieści. Może któreś z tych miejsc zostanie celem Twojej następnej podróży?

 

Wyprawa w góry, czyli dlaczego Tatry zachwyciły artystów
Aparat fotograficzny, szkicownik i ołówek, czasem farby. Wyruszymy na wyprawę tropem artystów, aby poznać ich sposoby na uwiecznienie piękna gór.

  

Skarby Muzeum Narodowego
Muzeum Narodowe w Warszawie to prawdziwy skarbiec! Znajduje się w nim blisko 830 tysięcy eksponatów. Znajdziecie tutaj obrazy, rzeźby, porcelanę, meble, a nawet stroje! Przedmioty te pochodzą z różnych czasów, co znaczy, że jedne mogą mieć niecałe sto, a inne nawet tysiąc lat. Wspólnie zwiedzimy muzeum tropem naszych wyjątkowych dzieł.

 

Jak zamówić zajęcia?