Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Eksperckim okiem

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dziełach z kolekcji MNW? A może ciekawi Cię, jak wygląda codzienna praca opiekunów i opiekunek muzealnych zbiorów lub tworzenie kuratorskiej koncepcji wystawy? Zapraszamy na spotkania ze specjalistkami i specjalistami MNW, którzy opowiedzą o wybranych obiektach i swoich ulubionych tematach. To także okazja do zadania nurtujących Was pytań i rozmowy o tworzeniu muzealnych narracji.

 

Termin: sobota, godz. 16.00
Czas trwania: około 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe, zbiórka w Holu Głównym
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy

Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł (normalny) i 15 zł (ulgowy) dostępne w kasie i on-line od wtorku, od godz. 10.00 – dwa tygodnie przed wydarzeniem

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM:

 

19 lipca
Oblicza Ptolemeuszy. Sztuka hellenistycznego Egiptu / Agnieszka Garbacz
„Królowie aleksandryjscy” (jak pogardliwie określano dynastię Ptolemeuszy) zapisali się w historii nie tylko jako ostatni władcy faraońskiego Egiptu, lecz także jako mecenasi nauki i sztuki. Mimo kontynuowania grecko-macedońskich tradycji, świadomie nawiązywali do egipskich zwyczajów, zwłaszcza tych związanych z ideologią królewską. Nic zatem dziwnego, że w ich stolicy – Aleksandrii – wykształciła się fascynująca gałąź sztuki hellenistycznej, łącząca wpływy egipskie i greckie. Biorąc pod uwagę budowlaną aktywność Lagidów, nie może dziwić, że mimo najszczerszych chęci podtrzymania standardów sztuki egipskiej, również i tam zaszły wyraźne zmiany. Spotkanie w Galerii Sztuki Starożytnej przybliży losy tej fascynującej dynastii oraz jej wpływ na działalność artystyczną Egiptu w okresie hellenistycznym (ok. 323–30 p.n.e.).

Agnieszka Garbacz – archeolog i muzealnik, od 2024 roku pracownik w Gabinecie Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół numizmatyki antycznej, dawnych szlaków handlowych oraz Bliskiego Wschodu i Egiptu w okresach hellenistycznym i rzymskim. W wolnych chwilach pisze o archeologii i jej pasjonujących dziejach na blogu „Archeologia po godzinach”.

 

23 sierpnia
Rodzina w fotografii / Agnieszka Barlak i Katarzyna Mączewska

Sierpień to miesiąc, w którym świętujemy Światowy Dzień Fotografii. Z tej okazji zapraszamy na zwiedzanie pokazu „Rodzina w fotografii” (w Gabinecie Fotografii MNW) z jego kuratorkami. Wystawa ukazuje szeroko pojęty motyw rodziny, ilustruje również zmiany, jakie zachodziły w XIX-wiecznym społeczeństwie. Zobaczymy i omówimy prywatne, nierzadko intymne portrety bliskich sobie osób, od klasycznych ujęć familijnych, po pamiątkowe zdjęcia „rodziny z wyboru” – przyjaciół lub współpracowników. Każda z fotografii to odrębna historia.

Agnieszka Barlak – adiunkt w Zbiorach Fotografii i Ikonografii MNW, badaczka zbiorów ikonograficznych i rękopiśmiennych w MNW. Kuratorka wystawy „Rodzina w fotografii” w Gabinecie Fotografii w Galerii Sztuki XIX Wieku, otwartej od 6 sierpnia do 23 listopada 2025.

Katarzyna Mączewska – kustoszka i kuratorka Zbiorów Fotografii i Ikonografii MNW. Kuratorka wystaw, organizatorka konferencji naukowych, autorka i redaktorka naukowa publikacji z zakresu historii sztuki, ochrony zabytków, muzealnictwa, archiwów wizualnych oraz polskich kolekcji ikonograficznych XIX i początków XX wieku.

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji