Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Tak widzą / 13 czerwca – 10 września 2017

Panorama fotografii węgierskiej

W ramach bogatego programu towarzyszącego Muzeum zaprasza widzów na oprowadzania po wystawie, wykłady czwartkowe w Kinie MUZ i tematyczne spotkania. Przewidziano zajęcia praktyczne – warsztaty fotograficzne dla dorosłych, organizowane przy współpracy Akademii Fotografii. Podczas zajęć będzie można poznać tajemnice technik fotograficznych, zgłębić tajniki reportażu, nauczyć się wykonywać portrety i zdjęcia architektury. Dla dzieci przygotowano warsztaty rodzinne dotyczące sztuki reportażu oraz fotograficznych technik, eksperymentów i podróży, które odbywamy za sprawą fotografii.
W wybrane niedziele odbywać się będą wykłady wprowadzające w tematykę wystawy oraz otwarte oprowadzania. Dla osób z dysfunkcją wzroku Muzeum przygotowało specjalne warsztaty z wykorzystaniem ćwiczeń dotykowych. Wybrane wykłady i oprowadzania będą tłumaczone na język migowy (PJM)
 
 
Robert Capa, [Śmierć hiszpańskiego republikanina, Front pod Kordobą, Hiszpania], początek września, 1936 © International Center of Photography/Magnum Photos
 
 
 
18 czerwca / niedziela / 18.15
Spotkanie z Danutą Jackiewicz, kuratorką Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MUZEUM / OK. 60 MIN / ZAPISY* OD 12 CZERWCA (PRZYJACIELE MNW OD 5 CZERWCA)
 
 
 
22, 29 czerwca, 6, 20 lipca, 3, 10, 31 sierpnia, 7 września / 18.00
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY/ LICZBA MIEJSC OGRANICZONA / OK. 75 MINUT
 
22 czerwca / 18.00
Fotografowie węgierscy w nowoczesnej fotografii XX wieku / Lech Lechowicz 
W okresie międzywojennym twórcy pochodzenia węgierskiego odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu nowoczesnej fotografii: awangardowej, reportażowej i reklamowej. Zaprezentujemy twórczość takich artystów jak m.in. Brassaï, Robert Capa i André Kertész.
Wykład tłumaczony na język migowy (PJM)
 
29 czerwca / 18.00
Dlaczego ikony? Dlaczego tak ważne? / Joanna Kinowska 
Przedstawimy „złotą drużynę” artystów węgierskich, którzy odmienili sposoby opowiadania obrazem, na trwałe wpisując się w dzieje fotografii. 
 
6 lipca / 18.00
Historia Węgier przedstawiona na płótnach malarzy węgierskich XIX wieku / dr Elżbieta Szawerdo
W węgierskim malarstwie okresu romantyzmu, tak jak w malarstwie polskim, istotną rolę odgrywała tematyka historyczna. Obrazy miały wzbudzić refleksję nad losem kraju, pomóc odbiorcom wyciągnąć wnioski z historii. Wykład, ilustrowany najwybitniejszymi pracami malarskimi, przybliży dzieje Węgier. 
 
20 lipca / 18.00
Rok 1989 w obiektywie / Chris Niedenthal
Fotografie Chrisa Niedenthala zyskały rangę dzieł ikonicznych. Twórca opowie o swoich doświadczeniach związanych z dokumentowaniem najważniejszych wydarzeń w historii Europy Środkowej i Wschodniej. 
 
3 sierpnia / 18.00
Od rewolucji astrów do rewolucji 1956 roku. Wybrane epizody z historii Węgier w XX wieku / dr Marcin Grad
Wykład poświęcony najważniejszym wydarzeniom z historii Węgier od rozpadu Monarchii Austro-Węgierskiej po dramatyczne wypadki roku 1956. 
 
10 sierpnia / 18.00
Historia zapisana światłem / Krzysztof Varga
„Do dziś na Węgrzech trwa spór, na czym polegał fenomen węgierskiej szkoły fotografii, skąd się wziął, co spowodowało, że nagle akurat w tym niewielkim środkowoeuropejskim kraju pojawiło się całe pokolenie geniuszy, którzy z aparatu fotograficznego stworzyli najdoskonalsze narzędzie artystyczne. Myślę, że mogę znać odpowiedź na to pytanie. (…) Węgry zostały namalowane światłem i ci ludzie, których zdjęcia tu widzimy pewnego dnia to odkryli. Musiałem przejechać całe Węgry, dotrzeć do każdego ich zakątka by zrozumieć, że to, iż jest to kraj bez monumentalnych gór, pozbawiony potęgi morza i bezkresnych lasów stawia tak wielkie wymagania artyście, że muszą z tego powstawać arcydzieła” – pisarz i publicysta opowie o swojej fascynacji ojczyzną André Kertésza. 
 
31 sierpnia / 18.00
Fizjonomia naoczności. Fotopejzaże natury i miast w dziejach kulturowych Europy Środka (1850–1950) / dr Michał Burdziński 
Prezentacja wybranych pejzaży artystów środkowoeuropejskich od późnego romantyzmu po dojrzały modernizm. 
 
7 września / 18.00
O radości kolekcjonowania fotografii / Katarzyna Sagatowska
Kolekcjonowanie fotografii to niezwykła podróż intelektualna i emocjonalna. Co warto wiedzieć, aby się w nią udać? 
 
20 lipca, 3, 17, 31 sierpnia, 7 września / 19.30
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MUZEUM / OK.70 MIN / ZAPISY*
 
András Bánkuti, Zmierzch, Moskwa, 6 listopada 1990 © Bánkuti András
 
20 lipca / 19.30
Historia fotografa, czy historia fotografii? / Maciek Nabrdalik
Czy zdjęcia klasyków fotografii prasowej, do których niewątpliwie zaliczamy Roberta Capę, mogą być inspiracją dla współczesnych fotografów?  
ZAPISY* OD 17 LIPCA (PRZYJACIELE MNW OD 10 LIPCA)
 
3 sierpnia / 19.30
Nauczyciel awangardy – Laszlo Moholy-Nagy i jego związki z Bauhausem / Małgorzata Marszałł
Moholy-Nagy zajmował się malarstwem, fotografią, filmem i typografią. Tworzył dzieła w eksperymentalnych technikach, na przykład fotogramy i rzeźby kinetyczne, był też pionierem sztuki konceptualnej. Jako nauczyciel w warsztatach Bauhausu wywarł ogromny wpływ na kolejne pokolenia artystów.
ZAPISY* OD 31 LIPCA (PRZYJACIELE MNW OD 24 LIPCA)
 
17 sierpnia / 19.30
Awangarda w fotografii, awangarda w sztuce / Wioletta Cicha
W swoich początkach fotografia pozostawała pod wpływem malarstwa. Uniezależnienie się od dotychczasowego sposobu obrazowania nastąpiło wraz z przełomem awangardy. 
ZAPISY* OD 14 SIEPNIA (PRZYJACIELE MNW OD 7 SIERPNIA)
 
31 sierpnia / 19.30
Tajemnice techniki. Od dagerotypii po fotografię cyfrową / Kuba Dąbrowski
Na przykładzie obiektów prezentowanych na wystawie przyjrzymy się najważniejszym technikom fotograficznym, takim jak stereofotografia, ferrotypia, proces kolodionowy i fotograwiura aż po offset i techniki cyfrowe.
ZAPISY* OD 28 SIEPNIA (PRZYJACIELE MNW OD 21 SIERPNIA)
 
7 września / 19.30
Nowa fotografia węgierska / Patrycja Głusiec
Jak twórczość współczesnych fotografików węgierskich prezentuje się na tle europejskich trendów fotograficznych? Co te zdjęcia mówią o dzisiejszych Węgrzech i Europie Środkowej?
ZAPISY* OD 4 WRZEŚNIA (PRZYJACIELE MNW OD 28 SIERPNIA)
 
 
24 czerwca, 22 lipca, 5 sierpnia, 2 września / 12.00
SOBOTA / ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET SPECJALNY (30 ZŁOTYCH) / ZAPISY* / OK. 90 MIN
 
György Stalter, Wytwórnia, 1980 © Stalter György
 
24 czerwca / 12.00
Luksografia: Poznamy tajniki pracy w ciemni, porozmawiamy o świetle i o tym, jak ważne jest dla fotografa. Poćwiczymy nasz zmysł kompozycji i stworzymy obrazy bez użycia aparatu fotograficznego.
ZAPISY* OD 19 CZERWCA (PRZYJACIELE MNW OD 12 CZERWCA)
 
22 lipca / 12.00
Reportaż: Przyjrzymy się fotografiom wojennym Roberta Capy, a potem sami sprawdzimy się w roli dokumentalistów. Prosimy zabrać ze sobą aparaty cyfrowe (lustrzanki lub aparaty w telefonach komórkowych).
ZAPISY* OD 17 LIPCA (PRZYJACIELE MNW OD 10 LIPCA)
 
5 sierpnia / 12.00
Portret: Jaka jest rola fotografa portrecisty dawniej i dziś, w erze selfie? Podczas zajęć przyjrzymy się sylwetkom słynnych portrecistów i porozmawiamy o ich największych dziełach. 
ZAPISY* OD 31 LIPCA (PRZYJACIELE MNW OD 24 LIPCA)
 
2 września / 12.00
Architektura: Porozmawiamy o dobrych praktykach i standardach w fotografii architektury. Poznamy też fotograficzne „sztuczki” – jak korygować perspektywę czy wyeksponować walory fotografowanego obiektu.
ZAPISY* OD 28 SIERPNIA (PRZYJACIELE MNW OD 21 SIERPNIA)
 
 
 
19 sierpnia / sobota / 12.00
Spotkanie studyjne z Danutą Jackiewicz, kuratorem Zbiorów Ikonograficznych i Fotograficznych
Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne MNW zawierają unikatowe fotografie z całego świata. Zaprezentujemy najciekawsze i najcenniejsze z tych zabytków.
SALA EDUKACYJNA / OK. 75 MIN / BILET WARSZTATOWY 15 ZŁ / ZAPISY *OD 14 SIERPNIA (PRZYJACIELE MNW OD 7 SIERPNIA)
 
 
Zapraszamy na warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat, wykłady i oprowadzania po wystawie
 
Robert Capa, [Pablo Picasso i Françoise Gilot. W tle siostrzeniec malarza Javier Vilato. Golfe-Juan, Francja], sierpień 1948 © International Center of Photography/Magnum Photos
 
25 czerwca, 9, 23 lipca, 6, 27 sierpnia, 3 września / 12.00.
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WARSZTATOWY 15 ZŁ DLA DZIECKA I OPIEKUNA / BILETY ONLINE LUB W KASACH MUZEUM / OK. 75 MIN
 
25 czerwca / 12.00
Portrety światłem malowane
Jak opowiedzieć o sobie lub kimś bliskim za pomocą fotografii? Prace węgierskich artystów porównamy z autoportretami Stanisława Ignacego Witkiewicza. Sami także spróbujemy swoich sił w sztuce fotografii portretowej, a efekty pracy zarejestrujemy aparatami Instax. 
BILETY OD 19 CZERWCA 
 
9 lipca / 12.00
Słońcem wyczarowane
Czy bez aparatu można zrobić zdjęcie? Poszukamy odpowiedzi, podążając tropem węgierskich mistrzów i ich słonecznych eksperymentów. 
BILETY OD 3 LIPCA 
 
23 lipca / 12.00
W trzy obrazy dookoła świata
Jak stworzyć poruszającą opowieść za pomocą trzech obrazów? Naszym wzorem będzie Robert Capa, węgierski mistrz fotografii. Przybliżymy tajniki jego pracy i przygotujemy też własne opowieści.
BILETY OD 17 LIPCA
 
6 sierpnia / 12.00
Malowane? Rysowane? Fotografowane? 
A gdyby tak za pomocą pędzli, flamastrów i kredek namalować obraz, jednak nie na papierze, lecz na kliszy fotograficznej? Zapraszamy do zabawy różnymi technikami, by stworzyć wyjątkowe obrazy. 
BILETY OD 31 LIPCA
 
27 sierpnia / 12.00
Pocztówki z przeszłości 
Jak wyglądało życie w wielkich i małych miastach ponad sto lat temu? Dowiemy się, oglądając fotografie węgierskich mistrzów. A jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy przenieśli się w czasie? Naszą „podróż” utrwalimy na pocztówkach wykonanych w technice kolażu. 
BILETY OD 21 SIERPNIA
 
3 września / 12.00
Eksperymentujemy! 
Fotografia to wynik nieustających eksperymentów ze światłem i materiałami światłoczułymi. Jak wyglądały próby wywołania i utrwalenia obrazu „malowanego światłem”? Jak powstaje cyjanotypia? 
BILETY OD 28 SIERPNIA
 
 
25 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 6 sierpnia, 27 sierpnia, 3 września / 12.00 
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / OK. 50 MIN
„Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej” 
Wykłady przybliżające tematykę wystawy prowadzą współpracownicy Działu Edukacji MNW:
Patrycja Głusiec - 25 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 3 września
Małgorzata Marszałł - 6 sierpnia, 27 sierpnia 
 
Wykład 25 czerwca tłumaczony na język migowy (PJM).
 
 
25 czerwca , 9 lipca, 23 lipca, 6 sierpnia, 27 sierpnia, 3 września / 14.00 
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU NA WYSTAWĘ / OK. 60 MIN
 
 
29 czerwca / czwartek / 17.00
Spotkanie z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych. 
Osoby potrzebujące pomocy w dotarciu do Muzeum prosimy o kontakt* z Działem Edukacji.
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / WSTĘP WOLNY / OK. 90 MIN
 
Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku prosimy o kontakt* z Działem Edukacji w celu ustalenia dogodnego terminu. Spotkania są bezpłatne.
 
 
 
André Kertész, Tancerka z burleski (Magda Förstner), Paryż, 1926 © Ministere de la Culture - Médiatheque du Patrimoine, Dist. RMN-Grand Palais / André Kertész (Dzięki uprzejmości André Kertész Memorial Museum, Szigetbecse, Węgry)
 
 
 
22 czerwca / czwartek / 18.00
Fotografowie węgierscy w nowoczesnej fotografii XX wieku / Lech Lechowicz
W okresie międzywojennym twórcy pochodzenia węgierskiego odegrali znaczącą rolę w kształtowaniu nowoczesnej fotografii: awangardowej, reportażowej i reklamowej. Zaprezentujemy twórczość takich artystów jak m.in. Brassaï, Robert Capa i André Kertész.
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY/ LICZBA MIEJSC OGRANICZONA / OK. 75 MINUT
 
25 czerwca / niedziela / 12.00
„Tak widzą. Panorama fotografii węgierskiej” 
Wykłady przybliżające tematykę wystawy
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / OK. 50 MIN
 
 
9 września / sobota / 11.00, 12.00, 16.00
10 września / niedziela / 11.00, 12.00, 16.00
Oprowadzanie po wystawie
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU NA WYSTAWĘ
 
 
Grupy zorganizowane oraz osoby indywidualne zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Oprowadzamy w językach: polskim, angielskim.
 
 
 
 
 
 
Szczegółowe informacje:
Koordynator programu edukacyjnego:
 / Dział Edukacji MNW