Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wystawa, której nie było… Ignacy Łopieński (1865–1941)

ODNOWICIEL SZTUKI GRAFICZNEJ

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

 

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

Zwiedzanie wystawy z jej kuratorem Piotrem P. Czyżem

8 marca / niedziela / godz. 14.00
zbiórka z Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) 
online i w kasie od 3 marca / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem

15, 22, 29 grudnia; 5, 12, 19, 26 stycznia; 2, 9, 16 lutego, 1 marca / 14.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego oprowadzanie / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

URODZINY MISTRZA

Spotkanie z okazji 155. rocznicy urodzin Ignacego Łopieńskiego prowadzone przez kuratora wystawy wraz z członkami rodziny Łopieńskich

1 lutego / sobota / godz. 16.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od 28 stycznia / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

12,19 grudnia; 30 stycznia; 6, 13 lutego / 18.00

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne online i w kasie od wtorku poprzedzającego wykład / ok.75 min / liczba miejsc ograniczona

 

12 grudnia
Niedoszły jubileusz Ignacego Łopieńskiego – czyli o wystawie, której nie było i o artyście zapomnianym / Piotr P. Czyż

Jesienią 1939 roku w nowym gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie miała się odbyć wystawa monograficzna Ignacego Łopieńskiego, obchodzącego 50-lecie twórczości. Wybuch wojny pokrzyżował te plany, a część prac została wywieziona z Warszawy przez hitlerowców. W czasie wojny artysta zmarł, a o jego zasługach, i o wielu pracach, niemal zupełnie zapomniano. Odzyskanie w 2014 roku zaginionych rysunków i grafik stało się impulsem do przypomnienia publiczności sylwetki i twórczości Łopieńskiego, który odegrał tak ważną rolę w rozwoju polskiej kultury. Spróbujemy zrekonstruować niezrealizowaną wystawę, losy zabytków oraz znaczenie artysty w świecie sztuki – wówczas i dziś.

 

19 grudnia

Jak zaprojektować wystawę? / Zuzanna Łąpieś

Wykład o projektowaniu scenografii do wystawy poświęconej zapomnianemu mistrzowi grafiki Ignacemu Łopieńskiemu. Przewodnik dla niewtajemniczonych.

                                                           

30 stycznia
A tymczasem w Paryżu, Berlinie, Monachium... Życie artystyczne peintres-graveurs w Europie w drugiej połowie XIX wieku / Ewa Frąckowiak

Batalia o powrót ryciny oryginalnej, tocząca się w Europie na przełomie XIX i XX wieku, w dużym stopniu przyczyniła się do swoistej rewolucji estetycznej. Grafika uwolniła się od roli wyłącznie reprodukcyjnej, wpłynęła na pozornie zagrażającą jej fotografię. Zmieniła poglądy dotyczące ilustracji książkowej, plakatu i reklamy artystycznej, wprowadziła nową jakość w dziedzinie edytorstwa, projektowania książki i wszelkich druków artystycznych.

 

6 lutego

Warszawska firma brązowniczo-złotnicza „Bracia Łopieńscy” / Ryszard Bobrow

Grzegorz i Feliks Łopieńscy, bracia Ignacego, byli twórcami sukcesu rodzinnej firmy. Doskonale przygotowani zawodowo, znający współczesne tendencje sztuki zdobniczej, dzięki swoim projektom i współpracy ze stołecznymi artystami umieli stworzyć wyjątkową ofertę przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, łączących wysoką klasę artystyczną ze świetnym wykonawstwem.

 

13 lutego

Grafik – „tłumacz” malarstwa. Rola reprodukcji dzieł sztuki w życiu artystycznym drugiej połowy XIX wieku / Kamilla Pijanowska

W XIX wieku wzrosło zapotrzebowanie na grafikę reprodukcyjną, odtwarzającą i popularyzującą dzieła mistrzów malarstwa i rzeźby. Ryciny powstawały na zamówienie towarzystw zrzeszających artystów i miłośników sztuki oraz wielkich firm handlujących obrazami. Znalazły również swoje miejsce na łamach ilustrowanych czasopism. Niektórzy rytownicy tego czasu osiągnęli mistrzostwo w interpretacji obrazów innych twórców. Wśród polskich rytowników byli to Henryk Redlich, działający we Francji i Belgii Feliks Stanisław Jasiński czy Ignacy Łopieński.

 

 

 

RODZINNE NIEDZIELE

warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów

 

15 grudnia / 12.00

Jak żyje się w rodzinie artystów?

W rodzinie Łopieńskich było wielu artystów – grafików, brązowników i cyzelerów. Czy dziś zawody te jeszcze istnieją? Czym zajmowała się słynna warszawska firma „Bracia Łopieńscy” i co pozostało z jej ogromnego dorobku?

zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 10 grudnia / dziecko bilet 15 zł, opiekun bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

MAMY W MUZEUM

Spotkanie dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy wrażliwość i otwartość prowadzących spotkania, swobodną atmosferę (20 minut na wystawie, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gd

zie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), a także możliwość wejścia do galerii z wózkiem.

 

16 i 30 stycznia/ czwartek / 11.30
zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od 14 i 28 stycznia / liczba miejsc ograniczona

 

Ignacy Łopieński – warszawiak i artysta / Romualda Radwańska

Spotkanie na wystawie przybliży dorobek jednego z najważniejszych polskich grafików przełomu XIX i XX stulecia, istotnej postaci życia artystycznego przed I wojną światową i w czasach II Rzeczypospolitej. 
 

 

 

 

MUZEALNE WTORKI Z ŁOPIEŃSKIM

Cykl dla seniorów i wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji oglądanych dzieł sztuki.

 

14, 21, 28 stycznia / godz. 13.00

wstęp bezpłatny / Kino MUZ / 50 min / karta pracy dostępna w punkcie informacji od godz. 12.00 / bezpłatne wejściówki do pobrania online lub w kasach muzeum / liczba miejsc ograniczona

 

14 stycznia

Muzeum na froncie / Romualda Radwańska

Planowana na jesień 1939 roku wystawa prac Łopieńskiego nie doszła do skutku. Na spotkaniu wspólnie prześledzimy losy kolekcji MNW w czasie kampanii wrześniowej oraz po kapitulacji. Jak w czasie działań wojennych chronić narodowe dziedzictwo?

 

21 stycznia

Przyjaciele artysty / Paweł Bień

Ignacy Łopieński przyjaźnił się z wieloma artystami. Pozostawił ich graficzne portrety, które dla nas staną się punktem wyjścia do opowieści o losach twórców współczesnych słynnemu grafikowi.

 

28 stycznia

Graficzne reprodukowanie wielkich dzieł sztuki – czy warto to robić? / Monika Miżołębska

Jednym z wielkich talentów Łopieńskiego była umiejętność przenoszenia na czarno-biały język grafiki słynnych dzieł malarstwa polskiego. Porozmawiamy o roli grafiki reprodukcyjnej w popularyzowaniu sztuki.

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

13 grudnia / piątek / 16.00

Wystawa, której nie było... Ignacy Łopieński – odnowiciel sztuki graficznej. Spotkanie na wystawie / Anna Postek

Jesienią 1939 roku w MNW miała odbyć się duża monograficzna wystawa dzieł Ignacego Łopieńskiego. Dziś Muzeum pragnie spłacić historyczny dług i realizuje projekt przerwany przez wojnę. Zajęcia będą okazją do zapoznania się z twórczością artysty, a także z dorobkiem zasłużonej dla Warszawy rodziny Łopieńskich.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp bezpłatny / zapisy telefoniczne w Dziale Edukacji MNW od 10 grudnia / ok. 120 min

 

 

SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH
16 stycznia / czwartek / 17.00

Ignacy Łopieński i przyjaciele artysty / Monika Jabłońska

Spotkanie będzie okazją do zaprezentowania środowisk artystycznych Warszawy, Monachium i Paryża, z którymi Łopieński był związany. Opowiemy także o artystycznych przyjaźniach grafika, które zaowocowały wieloma wspaniałymi portretami jego autorstwa.
wstęp bezpłatny / zapisy* od 14 stycznia / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM) / Marek Lasecki

25 stycznia / sobota / 16.00
wstęp bezpłatny / wejściówki online i w kasie od 21 stycznia / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona / (pytania: [email protected])

 

 

 

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Ignacy Łopieński – odnowiciel sztuki graficznej

Zapraszamy zorganizowane grupy dorosłych na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem muzealnym.

 

 

LEKCJE MUZEALNE

Wystawę będzie można obejrzeć także w ramach następujących lekcji muzealnych:

 

ZAJĘCIA DLA PRZEDSZKOLI

Co to jest Muzeum?

Muzeum Narodowe w Warszawie to ogromny budynek pełen tajemniczych przedmiotów: obrazów, rzeźb, a nawet zabawek. Zapraszamy na zajęcia, podczas których obejrzymy ciekawe dzieła sztuki, dotkniemy przedmiotów potrzebnych do ich stworzenia oraz sami zamienimy się w artystów. Spotkania odbywają się w galeriach muzeum oraz w sali edukacyjnej.
 

ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS I–III

Witamy w Muzeum!

W czasie wędrówki po galeriach porozmawiamy o tym, czym jest muzeum i jakie pełni funkcje. Dowiemy się, kto w nim pracuje i nauczymy się muzealnego słownika. Poznamy różnicę między zabytkiem a eksponatem i odpowiemy na pytanie, co to jest arcydzieło. 

 

Ożywione obrazy

Dzięki sile wyobraźni sprawimy, że obrazy w galeriach ożyją. Czeka nas wspaniała przygoda – wypłyniemy w morze, wybierzemy się do teatru i usłyszymy burzę.

 

Obrazy mistrza Jana

Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał wiedzę o historii i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia.

 

Warszawa jak z obrazka

Wybierzemy się na spacer ulicami dawnej Warszawy, uwiecznionej w obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Czy odnajdziemy znajome miejsca?

 

ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH KLAS IV-VIII

Co mówią obrazy? 

Jak odczytać ukryte w obrazach opowieści? Często potrzebna jest do tego specjalistyczna wiedza. Odkrywając tajemnice obrazów, poznamy tradycyjne gatunki malarskie, takie jak portret, pejzaż czy martwa natura.

 

Warszawa – miasto historii, legend i ludzi 

Poznamy Warszawę uwiecznioną na obrazach Canaletta, Aleksandra Gierymskiego, Władysława Podkowińskiego i Marcina Zaleskiego. Dowiemy się, jak stolica zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją wieżowce.

 

Jan Matejko i malarskie wizje przeszłości

Obrazy Jana Matejki przedstawiają najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski. Dowiemy się, skąd Matejko czerpał wiedzę o historii i do czego był mu potrzebny „Skarbczyk”. Poznamy rodzinę artysty i ciekawostki z jego życia.

 

Artyści końca XIX wieku 

Epoka fin de siècle’u intryguje do dziś. Poznamy dzieła Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego i Witolda Wojtkiewicza, artystów reprezentujących najważniejsze kierunki w sztuce Młodej Polski.

 

ZAJĘCIA DLA SZKÓŁ PONAD PODSTAWOWYCH

Młoda Polska. Artystyczna różnorodność

Fin de siècle, Młoda Polska, modernizm, symbolizm. Przełom XIX i XX wieku był okresem współistnienia i przenikania się wielu kierunków sztuce. Przeanalizujemy dzieła najważniejszych ówczesnych twórców – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Jacka Malczewskiego, a w interpretacji posłużymy się tekstami literackimi.

 

Język sztuki dla średniozaawansowanych

Perspektywa żabia, kompozycja statyczna, barwy złamane, kolor lokalny – to pojęcia, którymi posługujemy się, analizując obraz. Gdy dowiemy się, co one oznaczają, skomplikowany język opisu dzieła sztuki okaże się przystępny i zrozumiały.

 

*Rezerwacja: Dział Edukacji MNW, pon.–pt. w godz. 8.30–15.30, tel +48 22 629 50 60.

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI I DRUK EDUKACYJNY

Podczas zwiedzania wystawy zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika w języku polskim i angielskim. Urządzenia z nagraniami można wypożyczyć w Punkcie Informacyjnym MNW (10 zł i 7 zł). Nagrania są również dostępne bezpłatnie na stronie www.mnw.art.pl/multimedia
Przed wejściem na wystawę można pobrać także bezpłatny druk edukacyjny.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji