Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka i ruch

Warsztaty artystyczno-ruchowe

 

Zapraszamy seniorów na aktywne i twórcze spotkania ze sztuką doświadczaną wszystkimi zmysłami. Posłużą nam do tego techniki medytacyjne zaczerpnięte z chińskiej gimnastyki qigong połączone z działaniami artystycznymi. Podczas zajęć w muzealnej sali edukacyjnej połączymy energię świadomego ruchu z uprawianiem malarstwa, rysunku oraz innych technik artystycznych. Wyzwolimy drzemiące w nas pokłady kreatywności, inspirując się obiektami z kolekcji Muzeum Narodowego. Zajęcia poprowadzi Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog i magister sztuki, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian.
 
Termin: czwartek, godz. 11.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: seniorzy
Zasady udziału: bilet wstępu w cenie 15 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
 
HARMONOGRAM
 
8 lutego
Śladami Giuseppego Arcimbolda. Spotkanie z akwarelą

Inspiracją dla naszych warsztatów będą obrazy z kolekcji muzealnej oraz twórczość Giuseppego Arcimbolda, artysty, który w swej twórczości połączył sztukę martwej natury z portretem. My także będziemy układać kompozycje z owoców, warzyw i roślin, które staną się niezwykłymi portretami. Spróbujemy je namalować akwarelami. To trudna technika, ale na pewno damy radę! Zapraszamy na zajęcia wszystkich seniorów – rozgrzejemy wyobraźnię, a świadomy ruch tylko nam w tym pomoże!  

Bilety dostępne od 6 lutego

 

21 marca

Gest i obraz

Generowanie energii przez ćwiczenia i przelewanie jej na papier za pomocą pędzla do kaligrafii oraz tuszu – to świetna zabawa. Zapraszamy na warsztaty! Najpierw wspólnie poćwiczmy, żeby rozluźnić ciało, a potem udamy się do świata sztuki. Poznamy malarstwo z muzealnej kolekcji i spróbujemy sił w technice malowania tuszem.

Bilety dostępne od 19 marca

 

18 kwietnia
Ptasioteka – rośliny, owady i ptaki

Podczas warsztatów zmierzymy się z techniką wycinanki i jej ozdabiania. Poszukamy w kolekcji MNW inspirujących wizerunków ptaków i roślin. Poeksperymentujemy z wycinaniem kształtów, malowaniem i rysowaniem pisakami. Jako przygotowanie do działań twórczych przeprowadzimy kilka ćwiczeń z zestawu „Pięciu Zwierząt” gimnastyki qigong. Będzie aktywnie, kreatywnie i ciekawie, zapraszamy!
Bilety dostępne od 16 kwietnia

 

9 maja

Szkicownik artysty

Artyści szkicując, zapamiętują miejsca, zdarzenia, sytuacje, szkicami opowiadają o swoich przeżyciach i otaczającym ich świecie. Zapraszamy do Muzeum na warsztaty inspirowane pamiętnikami i szkicownikami artystów z naszej kolekcji. Ale i my będziemy rysować, kleić i wycinać, tworząc swoje mini szkicowniki. A jeszcze wcześniej poćwiczymy  na świeżym powietrzu, ucząc się chińskiej gimnastyki qigong, przez co rozbudzimy naszą wyobraźnie, przygotowując się do pracy twórczej.

Bilety dostępne od 7 maja

 

20 czerwca

Król i królowa – warsztaty tworzenia lalek

Jak zaprojektować, a potem wykonać z papieru lalkę tak, aby poruszała rękami i nogami? Może wystąpi w naszym teatrzyku? Jeśli interesujesz się światem teatru, zapraszamy na warsztat, na którym zapoznasz się z tym tematem na obrazach i grafikach z kolekcji MNW. Oprócz pracy twórczej, czeka nas gimnastyka chińska na świeżym powietrzu, która świetnie pomaga uspokoić umysł i pobudzić zmysły.

Bilety dostępne od 18 czerwca

 

LIPIEC PRZERWA

 

1 sierpnia

Tuszowe eksperymenty

Piórko, tusz, patyk, kreska, kropka, plama! Jak zbudować obraz z kresek i plam? Co sprawia, że rysunek jest ciekawy, jak nauczyć się rysować patykiem czy już dawno zapomnianą stalówką? Zapraszamy Cię na warsztaty, gdzie litery łączą się z rysunkami, a nad całością kompozycji będzie czuwać dobrze wyćwiczone oko prowadzącego spotkanie. Do dzieła!

Bilety dostępne od 30 lipca

 

29 sierpnia

Kolaż z tkanin i rysunek

Artyści często mieszają techniki, na przykład rysują i wyklejają, malują, a potem wycinają. Jeśli chcesz się przekonać, czy to łatwe czy trudne, serdecznie zapraszamy do Muzeum na eksperymenty z formą. Poćwiczymy też na dziedzińcu i rozbudzimy Twój apetyt na sztukę.
Bilety dostępne od 27 sierpnia

 

PROWADZĄCA

Marzena Maya Rostkowska – z wykształcenia pedagog, magister sztuki, scenograf, ilustrator, grafik. Pisząca podróżniczka, a z zamiłowania do ruchu instruktorka taiji i qigongu w Fundacji Dantian. Sztuka i ruch to jej pasja, której daje uwagę i czas, którą zamienia na obrazy, książki, zajęcia ruchowe i filmy.

 

 

Koordynacja:  / Dział Edukacji

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych