Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Paderewski / 17 lutego – 20 maja 2018

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

Wystawie „Paderewski” towarzyszą warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone wybitnemu pianiście i kompozytorowi, niestrudzonemu orędownikowi sprawy polskiej na forum międzynarodowym. Dzięki kolekcji dzieł sztuki i pamiątkom, jakie przekazał w testamencie Muzeum Narodowemu w Warszawie, mamy okazję poznać oficjalną działalność artystyczną i polityczną wirtuoza, jak również jego relacje rodzinne i osobiste zainteresowania. Obejrzymy przedmioty zdobiące szwajcarską rezydencję Paderewskich, poznamy szlaki ich licznych podróży, a nawet sekrety ich kufrów podróżnych. 
Program adresujemy do wszystkich naszych gości – dzieci i seniorów, młodzieży i dorosłych. Zapraszamy na oprowadzania kuratorskie, wykłady, spotkania tematyczne na wystawie, warsztaty rodzinne. Przygotowaliśmy lekcje muzealne dla uczniów wszystkich poziomów nauczania. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z audiodeskrypcji, zamówić tłumacza języka migowego i wziąć udział w specjalnych warsztatach dla osób niewidomych.
W bezpłatnych drukach edukacyjnych przybliżających tematykę wystawy można znaleźć informacje i zadania do aktywnego zwiedzania dla dzieci i dorosłych. Zachęcamy również do korzystania z audioprzewodników, dostępnych w języku polskim i angielskim.
 
 
 
 

13 maja / niedziela / godz. 18.15

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na wyjątkowy recital fortepianowy. Jeden z  z najbardziej wszechstronnych polskich muzyków wykona utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina oraz Ludwiga van Beethovena.
W repertuarze znajdą się m.in. Nokturn B dur op. 16 nr 4, Menuet G dur op. 14 nr 1, Koncert fortepianowy a moll op. 17 (fragmenty) Paderewskiego, Etiuda Rewolucyjna Chopina i Sonata Księżycowa Beethovena. Będzie to ostani z cyklu koncertów towarzyszących wystawie Paderewski, podczas których można było usłyszeć klasyczne i awangardowe wykonia jego utworów.
Hol Główny / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min
 
wydarzenie współorganizowane przez Fundację im. Victorii Jankowskiej 
 
 
 
 
18 lutego, 25 marca / niedziela / 18.30
Zwiedzanie wystawy z Magdaleną Pinker kuratorką wystawy
zbiórka w holu głównym / bilety na wydarzenie (25 zł / 15 zł) dostępne online i w kasie od 13 lutego i 20 marca (Przyjaciele MNW od 6 lutego i 13 marca) / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min 
 
 
 
 
 
 
 
 
17 lutego, 14 kwietnia / sobota 
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
17 lutego / sobota / 14.00
Wilson, Paderewski i odrodzenie Polski / John Radzilowski
Prezydent Stanów Zjednoczonych Woodrow Wilson pod wpływem Paderewskiego zainteresował się sytuacją polityczną naszego kraju i jego znaczeniem dla stabilizacji stosunków międzynarodowych w Europie. Wirtuoz uzyskał też poparcie społeczeństwa amerykańskiego dla odzyskania przez Polskę niepodległości i miejsca na mapie świata.
Wykład w języku angielskim tłumaczony na język polski
 
14 kwietnia / sobota / 16.00
Paderewski w Szwajcarii: muzyk i polityk wśród sztuki i ludzi / Jan Zieliński
Ponad czterdzieści lat Paderewski mieszkał (z przerwami) w szwajcarskiej willi Riond-Bosson – stąd działał na rzecz rodaków poszkodowanych w czasie I wojny światowej, tu wspierał młodych polskich artystów. Tu w latach trzydziestych założył opozycyjny wobec sanacji Front Morges. W Szwajcarii darzony był wielką estymą i cieszył się popularnością.
 
Wykłady specjalne organizowane we współpracy z ambasadą Stanów Zjednoczonych i ambasadą Szwajcarii
 
 
 
 
 
1, 8, 22 marca, 5, 19 kwietnia, 17 maja / czwartek / 18.00
Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
1 marca
Paderewski – niezwykły człowiek, niezwykła wystawa / Magdalena Pinker
Wybitny pianista i kompozytor, mąż stanu i dyplomata na mocy testamentu z 1930 roku przekazał Muzeum Narodowemu w Warszawie swą kolekcję sztuki. Prezentowane na wystawie zdjęcia, pamiątki i przedmioty, którymi otaczał się w szwajcarskiej posiadłości domu, składają się na opowieść o życiu jednego z najwybitniejszych Polaków.
 
8 marca
Przyjaciółki, muzy, wybranki serca – kobiety w życiu Ignacego Jana Paderewskiego / Justyna Szombara 
Oryginalność i charyzma i sprawiły, że Paderewski był obiektem westchnień płci pięknej. Słuchaczki jego koncertów, cenione artystki i arystokratki, ulegały fascynacji jego osobowością. Zapraszamy na opowieść o kobietach, które inspirowały Paderewskiego, o tych, które pomogły mu w karierze artystycznej i działalności społecznej, a także o tych, z którymi dzielił życie. 
 
22 marca
Paderewski – „król fortepianu”, „twórca muzyki na wskroś polskiej” / Małgorzata Waszak
Okrzyknięty najwybitniejszym pianistą swoich czasów, porywał tłumy niebywałą elegancją i atrakcyjną powierzchownością. Podkreślano jego artystyczną charyzmę, genialną technikę gry, mistrzowskie interpretacje. Był także kompozytorem – pozostawił spuściznę różnorodną gatunkowo, w której najwięcej miejsca zajmowały utwory fortepianowe (m.in. słynny Menuet G-dur op. 14). Prelegentka przybliży sylwetkę wielkiego artysty, na którego koncertach „szalały narody obu półkul świata”.
 
5 kwietnia
Dyplomacja najsłynniejszego pianisty świata / Aleksander Laskowski 
Kariera Paderewskiego rozwinęła się w zawrotnym tempie. Po legendarnym debiucie w nowojorskiej Carnegie Hall szybko zyskał sławę i ogromny majątek, które otworzyły mu drzwi najznakomitszych salonów. Znajomość elit politycznych i finansowych pozwalała mu skutecznie działać na rzecz odbudowy Polski. 
 
19 kwietnia
Dzieła sztuki i pamiątki z rezydencji Ignacego i Heleny Paderewskich / Anna Feliks, Mirosław Budzyński
Goście państwa Paderewskich wspominali elegancko i komfortowo wyposażoną rezydencję Riond Bosson nad jez. Genewskim. Pokoje urządzone tematycznie, dekorowały kolekcjonowane przez muzyka orientalia. 30 września 1930 roku Ignacy Jan Paderewski spisał testament, którym gromadzone latami dzieła sztuki i pamiątki zapisał Muzeum Narodowemu w Warszawie.  
 
17 maja
Fotograficzna historia muzyka, który został premierem / Magdalena Hartwig
Podczas wykładu zostaną zaprezentowane materiały archiwalne związane z Paderewskim, fotografie i nagrania dźwiękowe pochodzące z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Przybliżą one historię działalności politycznej, społecznej i kompozytorskiej wielkiego muzyka.
 
 
 
 
 
 
2, 16 marca, 13, 27 kwietnia 11 maja / piątek / 19.30
zbiórka w holu głównym / bilety na wydarzenia (25 zł / 15 zł) / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
Osoby uczestniczące w oprowadzaniu prosimy o pobranie tour guidów w Informacji MNW oraz o ich zwrot po zakończeniu spotkania.
 
2 marca
Orientalny świat Ignacego Jana Paderewskiego / Joanna Popkowska
Paderewski, człowiek o wielkiej wrażliwości artystycznej, zgromadził w swojej szwajcarskiej posiadłości Riond-Bosson bogaty zbiór orientalnych przedmiotów. Wykonane po mistrzowsku chińskie i japońskie naczynia z porcelany, metalu, a także wyroby z kamienia, kości lub szkła zdobiły wnętrza willi. W tej dalekowschodniej kolekcji wyróżnia się wysokiej klasy chińska emalia cloisonné. 
bilety online i w kasie od 27 lutego (Przyjaciele MNW od 20 lutego)
 
16 marca
Podróże muzyczne Ignacego Paderewskiego i jego żony Heleny / Anna Feliks, Mirosław Budzyński
Muzyczna kariera Ignacego Paderewskiego sprawiała, że wraz z żoną Heleną niemal nieustannie byli w podróży. Począwszy od krajów europejskich, zwiedzili obie Ameryki i dotarli nawet do Australii i Afryki przywożąc z tych wypraw niezliczoną ilość pamiątek. Wszystkie one wraz z podarunkami, jakie mistrz otrzymywał, były eksponowane w szwajcarskiej siedzibie małżeństwa w willi Riond Bosson nad Jeziorem Genewskim. Są wśród nich nie tylko regionalne artefakty, ale także liczne zdjęcia wskazujące, jak chętnie zwiedzali egzotyczne krainy, dobrze się przy tym bawiąc. Wiadomo, że po powrocie do domu organizowali liczne imprezy tematyczne przybliżające ich znajomym poznane przez małżeństwo kultury.
bilety online i w kasie od 13 marca (Przyjaciele MNW od 6 marca)
 
13 kwietnia
W kręgu przyjaciół Ignacego Jana Paderewskiego / Joanna Bojarska-Cieślik
Muzyczny geniusz i charyzma zapewniły Paderewskiemu światową sławę. Erudycją, kulturą osobistą i ujmującym sposobem bycia zjednywał sobie ludzi. Wielu arystokratów, dyplomatów i artystów darzyło go przyjaźnią, o czym świadczą zdjęcia, portrety z dedykacjami, dyplomy honorowe oraz pamiątki z podróży. Do grona znajomych i miłośników talentu Mistrza należeli między innymi królowa Wiktoria jej córka Louise Victoria oraz słynni kompozytorzy Edvard Grieg i Camille Saint-Saëns. 
bilety online i w kasie od 10 kwietnia (Przyjaciele MNW od 3 kwietnia)
 
27 kwietnia
Dwa miliony Paderewskiego / Karolina Zalewska
Mimo pochodzenia z niezamożnej rodziny, dzięki talentowi i ciężkiej pracy  artysta osiągnął sukces finansowy. Jednocześnie cechą charakterystyczną osobowości Paderewskiego była filantropia i wspieranie innych nawet w obliczu własnych problemów finansowych. W kontekście Paderewskiego przypomnimy również banknot z lat 90. o nominale dwa miliony złotych z jego wizerunkiem. 
bilety online i w kasie od 24 kwietnia (Przyjaciele MNW od 17 kwietnia)
 
11 maja
Obrazy z rezydencji Paderewskiego / Iwona Danielewicz
W zbiorach przekazanych MNW, znalazło się kilkanaście obrazów, w tym dwa malowane tryptyki Jacka Malczewskiego i prace Lawrence’a Almy-Tademy, znanego angielskiego akademika. Dlaczego tak niewiele? Czy kompozytor interesował się sztuką? Czy znane są jego poglądy artystyczne? 
bilety online i w kasie od 8 maja (Przyjaciele MNW od 2 maja)
 
 
 
 
 
 
25 lutego, 4, 11, 25 marca, 8, 22, 29 kwietnia, 13, 20 maja / niedziela / 12.00
Wszystko dla Ojczyzny: muzyka – praca – testament / Przemysław Głowacki, Karolina Zalewska
Przybliżymy sylwetkę wielkiego patrioty i wirtuoza. Omówimy kolekcję, która na mocy testamentu Paderewskiego stała się własnością narodu polskiego i częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. 
Kino Muz / wstęp wolny / ok. 60 min
 
 
 
 
 
 
25 lutego, 4, 11, 18, 25 marca, 8, 15, 22, 29 kwietnia, 6, 13, 20 maja / 16.00
zbiórka w Holu Głównym / bilety na wydarzenie (25zł/15 zł) dostępne online i w kasie  od wtorku poprzedzającego oprowadzanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
Osoby uczestniczące w oprowadzaniu prosimy o pobranie tour guidów w Informacji MNW oraz o ich zwrot po zakończeniu spotkania.
 
 
 
 
 
 
 
11 maja / piątek / 16.00
Paderewski: artysta, polityk, kolekcjoner
Zajęcia poświęcone Ignacemu Janowi Paderewskiemu, jego karierze artystycznej, drodze politycznej i zasługach dla Polski, a także pasji kolekcjonerskiej. 
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy* telefoniczne w Dziale Edukacji MNW od 4 maja (Przyjaciele MNW od 27 kwietnia) / ok. 180 min
 
 
 
 
 
 
11 marca, 8, 29 kwietnia / niedziela / 12.00
warsztaty dla dzieci 5–12 lat i ich opiekunów
zbiórka w Holu Głównym /bilet warsztatowy 15 zł / liczba miejsc ograniczona / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min
 
 
 
 
 
 
 

 

11 marca
Jak zostać wirtuozem? 
Wypełnione po brzegi sale koncertowe, wyrazy uznania, kilometrowe kolejki fanów czekających, by kupić bilety na występ. O takiej sławie marzy każdy muzyk. Jaki był przepis Paderewskiego na sukces? Odpowiedzi poszukamy wśród pamiątek po pianiście. 
bilety online i w kasie od 6 marca (Przyjaciele MNW od 26 lutego)
 
8 kwietnia
Tajemnice kufra Paderewskiego
Muzyk większość życia spędził w trasach koncertowych. Zabierał ze sobą nawet sto walizek! Podróżował z kucharzem, lokajem, stroicielem fortepianów, księgowym i… trzydziestoma papugami. Co skrywał kufer wirtuoza? Zapraszamy na pasjonującą wycieczkę śladami pianisty. 
bilety online i w kasie od 3 kwietnia (Przyjaciele MNW od 26 marca)
 
29 kwietnia
Lalki pani Paderewskiej 
Lalki w regionalnych polskich strojach zrobiły furorę na amerykańskich kiermaszach, dzięki czemu Helena Paderewska zebrała  pokaźne fundusze na pomoc ubogim dzieciom. Przypomnimy rozmaite – często bardzo pomysłowe – akcje dobroczynne państwa Paderewskich. Przybliżymy znaczenie słowa filantrop i zastanowimy się, co oznacza ono dziś dla nas.
bilety online i w kasie od 24 kwietnia (Przyjaciele MNW od 16 kwietnia)
 
 
 
 
 
 
10 marca, 7 kwietnia, 12 maja / sobota / 10.30
spotkania dla dzieci w wieku 2-4 lat i ich opiekunów
Jak zostać muzykiem? Czy łatwo jest nauczyć się grać na instrumencie? Ile czasu trzeba na to poświęcić? Czy każdy może zostać wirtuozem? Podczas zajęć poznamy instrumenty, na których grał Ignacy Jan Paderewski.
zbiórka w Holu Głównym / bilet warsztatowy 15 zł dostępny online i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 60 min
 
 
 
 
 
16 marca / piątek / 17.00
W świecie Paderewskiego 
Fortepian, dzieła sztuki i pamiątki z domu Ignacego Jana Paderewskiego przybliżą nam postać wirtuoza, dyplomaty i polityka.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 60 min 
 
Zapraszamy zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku; udział w spotkaniach jest bezpłatny, terminy do uzgodnienia.
 
 
 
 
 
Wydarzenia towarzyszące wystawie „Paderewski” mogą być tłumaczone na język migowy. W przypadku takiej konieczności prosimy o maila na adres [email protected] z przynajmniej trzy tygodniowym wyprzedzeniem.  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7 kwietnia, 19 maja / sobota / 15.00 
zbiórka Pałac Rzeczpospolitej pl. Krasińskich 3/5 / wstęp wolny / zapisy* od 15 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min
Nie wszyscy wiedzą, że Ignacy Jan Paderewski zwoływał posiedzenia rady ministrów swojego rządu w hotelu Bristol. I nie każdy pamięta, że trumnę z prochami wirtuoza sprowadzono do Warszawy dopiero w 1992 roku, czyli siedemdziesiąt dwa lata po go śmierci. Podczas wiosennych spacerów przypomnimy nieznane i zapomniane fakty z jego życia i odwiedzimy miejsca związane z tym wielkim Polakiem. 
 
UWAGA! NA SPACER DNIA 19 MAJA NIE MA JUŻ WOLNYCH MIEJSC!
 
 
 

19 maja / sobota / 15.00

Spacer po Warszawie śladami Paderewskiego / Karolina Zalewska

Nie wszyscy wiedzą, że Ignacy Jan Paderewski zwoływał posiedzenia rady ministrów swojego rządu w hotelu Bristol. I nie każdy pamięta, że trumnę z prochami wirtuoza sprowadzono do Warszawy dopiero w 1992 roku, czyli siedemdziesiąt dwa lata po go śmierci. Podczas wiosennych spacerów przypomnimy nieznane i zapomniane fakty z jego życia i odwiedzimy miejsca związane z tym wielkim Polakiem.

zbiórka Pałac Rzeczpospolitej pl. Krasińskich 3/5 / wstęp wolny / zapisy*od 15 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

20 maja / niedziela

 

12.00

Wszystko dla Ojczyzny: muzyka – praca – testament  - wykład wprowadzający w tematykę wystawy / Karolina Zalewska

Przybliżymy sylwetkę wielkiego patrioty i wirtuoza. Omówimy kolekcję, która na mocy testamentu Paderewskiego stała się własnością narodu polskiego i częścią zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

16.00

Zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Paderewski”

Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałą okazją do przypomnienia działalności politycznej i kulturalnej Ignacego Jana Paderewskiego. Obrazy, rysunki, zdjęcia i inne zabytki pochodzące z jego daru dla Muzeum Narodowego w Warszawie ukażą niezwykłe zaangażowanie muzyka i męża stanu w propagowanie sprawy niepodległości Polski na całym świecie oraz późniejszą karierę polityczną, m.in. piastowanie funkcji premiera rządu odrodzonej Rzeczypospolitej. To także okazja, by przypomnieć Paderewskiego jako kolekcjonera cennych dzieł sztuki, które gromadził w ukochanym domu w Riond-Bosson nieopodal Jeziora Genewskiego, a potem ofiarował narodowi.

zbiórka w Holu Głównym / bilety na wydarzenie (25zł/15 zł) dostępne online i w kasie  od 15 maja / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min / prosimy o pobranie tour guidów w Informacji MNW oraz o ich zwrot po zakończeniu spotkania
 
 
 
 
 
Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem.
Oprowadzamy w języku polskim , angielskim i niemieckim.
 
 
Wystawę odwiedzamy w ramach poniższych zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.
 
Podróże z Paderewskim
dla przedszkoli i klas 1–3 szkoły podstawowej
Przybliżymy dzieciom sylwetkę wielkiego artysty, patrioty i męża stanu. Opowiemy o niezwykłych podróżach Paderewskiego po Europie i za oceanem, jego trasach koncertowych i spotkaniach z ważnymi osobistościami. Obejrzymy przywiezione przez niego pamiątki i zajrzymy do kufrów podróżnych.
 
Wirtuoz i polityk, czyli niezwykły człowiek na niezwykłe czasy
dla klas 4–7 szkoły podstawowej i gimnazjów
Paderewski był człowiekiem wszechstronnym – politykiem, artystą, kolekcjonerem. Oglądając pamiątki po wirtuozie poszukamy odpowiedzi na pytanie: czy dążenie do przywrócenia niepodległości ojczyzny zawsze oznacza walkę z bronią w ręku?
 
Jak wywalczyć Niepodległą? Sale koncertowe i polityczne salony
dla szkół ponadgimnazjalnych
Ignacy Jan Paderewski mógł przeszedł do historii jako wirtuoz fortepianu oraz wielki patriota. Porozmawiamy o działalności Paderewskiego jako artysty i polityka, jego zabiegach dyplomatycznych oraz akcjach charytatywnych. Zastanowimy się nad tym, co dziś możemy robić dla dobra wspólnego. Czy dostrzegamy wartość pracy na rzecz innych?
 
 
 
W punkcie informacyjnym MNW można wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po wystawie (w języku polskim i angielskim).
Na urządzenia wgrane są również audiodeskrypcje powstałe we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier.
 
Urządzenia z nagraniami można wypożyczyć w punkcie informacyjnym MNW (w cenie 10 i 7 zł).

Nagrania audioprzewodników i audiodeskrypcji są również dostępne bezpłatnie na stronie www.mnw.art.pl/multimedia.
 
Przy wejściu na wystawę do pobrania bezpłatne druki edukacyjne dla dorosłych i dla dzieci.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joanna Bojarska-Cieślik – pracownik Zbiorów Sztuki Orientalnej MNW, współorganizatorka wystawy „Paderewski”.
 
Mirosław Budzyński – kurator Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. 
 
Iwona Danielewicz – kurator Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 roku.
 
dr Anna Feliks – kustosz dyplomowany, pracownik Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim. 
 
Przemysław Głowacki – historyk sztuki i edukator muzealny od lat związany z MNW. 
 
Magdalena Hartwig – historyczka sztuki, archiwistka fotografii w Narodowym Archiwum Cyfrowym.
 
Aleksandra Kresowska-Pawlak – historyk sztuki, współpracownik Muzeum Narodowego w Warszawie i przewodnik miejski po Warszawie. 
 
Aleksander Laskowski – tłumacz i muzykolog, pracownik Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.
 
dr Magdalena Pinker – kuratorka wystawy „Paderewski”, kuratorka Zbiorów Sztuki Orientalnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. 
 
Joanna Popkowska – kustosz kolekcji sztuki chińskiej w Zbiorach Sztuki Orientalnej MNW, współorganizatorka wystawy „Paderewski”.
 
dr John Radzilowski – wykładowca wydziału historii University of Alaska. Autor wielu publikacji poświęconych historii Polski, relacjom Polski ze Stanami Zjednoczonymi i polskiej imigracji w USA. 
 
Justyna Szombara – muzykolog, pracownik Ośrodka Dokumentacji Muzyki Polskiej XIX i XX wieku im. I.J. Paderewskiego przy Instytucie Muzykologii UJ. 
 
dr Małgorzata Waszak – teoretyk muzyki, pedagog, absolwentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki AMFC w Warszawie, doktor nauk humanistycznych w zakresie teorii muzyki. 
 
Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, edukatorka w MNW.
 
Jan Zieliński – członek honorowy Towarzystwa Paderewskiego w Morges, wieloletni wykładowca literatury polskiej na Uniwersytecie we Fryburgu, profesor literatury powszechnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, pisarz, eseista, tłumacz. 
 
 
Koordynatorki programu edukacyjnego:
, / Dział Edukacji MNW