Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Mistrzowie pastelu / 29 października 2015 – 31 stycznia 2016

PROGRAM WYDARZEŃ TOWARZYSZĄCYCH WYSTAWIE

UWAGA! DODATKOWY TERMIN WARSZTATÓW DLA NAUCZYCIELI

23 stycznia / sobota / 11.00–15.00
Pastel – technika, artyści, motywy

 

„… nie podobna prawie wierzyć swoim oczom, aby artysta był w stanie wydobyć w obrazie taka przedziwną plastykę, oraz bajeczną siłę i prawdę kolorytu” – tak pisała o pastelach Leona Wyczółkowskiego Zofia Stankiewiczówna.

Program towarzyszący wystawie ma na celu ukazanie publiczności piękna, subtelności i  różnorodności dzieł wykonanych w technice pastelu. Przybliży również historię tej techniki oraz sylwetki europejskich i polskich mistrzów pastelu, jak Elisabeth Vigée-LeBrun, Jean-François Millet, Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza gości na tradycyjne oprowadzanie kuratorskie, jak również wykłady czwartkowe i tematyczne spotkania na wystawie. Młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach z podstaw pastelu – techniki z pogranicza malarstwa i rysunku. Specjalnie dla dzieci oraz opiekunów zaplanowano warsztaty familijne, inspirowane pokazywanymi na wystawie dziełami. Dla grup z przedszkoli i szkół przygotowano lekcje muzealne połączone z ćwiczeniami plastycznymi.

Część wydarzeń będzie tłumaczona na język migowy (PJM), dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano specjalne warsztaty z wykorzystaniem rekwizytów dotykowych, audiodeskrypcji, tyflografik oraz muzyki. Grupy osób z niepełnosprawnościami i/lub zagrożone wykluczeniem społecznym mogą bezpłatnie skorzystać z zajęć na wystawie w dogodnym terminie.

Bezpłatne druki dla dzieci i dorosłych ułatwią interaktywne poznawanie ekspozycji. Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem (w języku polskim i angielskim).

Grupy zorganizowane Muzeum zaprasza na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem (także w języku angielskim, niemieckim i francuskim).

 
 

OPROWADZANIE KURATORSKIE

8 listopada / niedziela / 18.15

Spotkanie z kuratorkami wystawy Anną Grochalą i dr Joanną Sikorską

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / zapisy* od 26 października / ok. 90 min
LISTA UCZESTNIKÓW KOMPLETNA

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min / 18.00

 

29 października Pastel – rysunek czy obraz? / Justyna Guze (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

5 listopada Jak powstawała ekspozycja „Mistrzowie pastelu”… / Zuzanna Łąpieś (Agencja C.A.C. Wzornictwo)

12 listopada Edgar Degas i Mary Cassatt – mistrz i uczennica? / Ewa Frąckowiak (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

19 listopada Pastelistów wizerunek własny / dr Joanna Sikorska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

26 listopada Uroda imitacji. Techniki graficzne wobec rysunku i pastelu w XVIII wieku / Joanna Tomicka (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

grudnia Pastelistki. Hierarchia i płeć technik malarskich / Kamilla Pijanowska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

10 grudnia Pasteliści w Polsce / Anna Rudzińska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

17 grudnia Tymon Niesiołowski w kręgu literatury / dr Urszula Makowska (Instytut Sztuki PAN)

 

 

29 października

Pastel – rysunek czy obraz? / Justyna Guze (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wykład o zawiłej drod

ze, którą pastel przeszedł od narzędzia rysunkowego do malarskiego – od rysunkowych początków na przełomie XV i XVI wieku, poprzez XVIII-wieczne, subte

lnie „pudrowe” portrety Rosalby Carriery, Jeana-Baptiste’a Peronneau czy Rafaela Mengsa, aż po feerię barw i tematów w twórczości Edgara Degasa, Stanisława Wyspiańskiego czy Leona Wyczółkowskiego.

 

5 listopada

Jak powstawała ekspozycja „Mistrzowie pastelu”… / Zuzanna Łąpieś (Agencja C.A.C. Wzornictwo)

Projektantka ekspozycji przedstawi kulisy pracy nad scenografią wystawy. Opowie nie tylko o procesie jej powstawania i krystalizowaniu się koncepcji, ale także o dylematach przy doborze kolorów i walce z ciągle „kurczącą się” przestrzenią.

 

12 listopada

Edgar Degas i Mary Cassatt – mistrz i uczennica? / Ewa Frąckowiak (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Mary Cassatt spotkała Edgara Degas w 1877 roku. Od tego czasu przez czterdzieści lat toczyli nieustanny dialog artystyczny, który Degas podsumował następująco: wreszcie ktoś, kto czuje co robię, Cassatt mawiała zaś: zmienił moje życie. Relacja mistrz–uczeń w ich przypadku często była odwrócona. Wykład opowie o artystycznej przyjaźni dwojga wielkich pastelistów uczestniczących w bogatym życiu paryskiego fin de siècle’u.

 

19 listopada

Pastelistów wizerunek własny / dr Joanna Sikorska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wykład będzie okazją do podjęcia próby interpretacji wizerunków najwybitniejszych pastelistów XVIII stulecia, m.in.: Rosalby Carriery, Maurice-Quentina de La Toura, Jeana-Étienne’a Liotarda, Jeana-Baptiste’a Siméona Chardina.

 

26 listopada

Uroda imitacji. Techniki graficzne wobec rysunku i pastelu w XVIII wieku / Joanna Tomicka (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Liczne rysunki i pastele Antoine’a Watteau, François Bouchera i innych mistrzów sztuki europejskiej XVIII wieku jeszcze w tym samym stuleciu doczekały się swych graficznych wersji. Wykład przybliży zjawisko rozwoju technik grafiki barwnej naśladujących rysunki i pastele.

 

3 grudnia

Pastelistki. Hierarchia i płeć technik malarskich / Kamilla Pijanowska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Panna z dobrego domu; córka znanego malarza; nieugięta pionierka walcząca o miejsce kobiet w polskim życiu artystycznym; ceniona portrecistka; nagradzana absolwentka Akademii Sztuk Pięknych. Kim były polskie pastelistki przełomu XIX i XX wieku? Czy pastel to typowo kobieca technika malarska? Dlaczego uważano ją za mniej prestiżową niż malarstwo olejne?

 

10 grudnia

Pasteliści w Polsce / Anna Rudzińska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Czy malarstwo pastelowe było w XVIII-wiecznej Polsce równie popularne jak w Europie? Dla kogo pracowali pasteliści przybywający tu z Saksonii i Prus, Austrii i Szwajcarii, z Francji czy z Włoch? Czy technika ta zdobyła uznanie polskich artystów? Wykład opowie o pracujących w Polsce twórcach pastelowych dzieł.

 

17 grudnia

Tymon Niesiołowski w kręgu literatury / dr Urszula Makowska (Instytut Sztuki PAN)

Tymon Niesiołowski przyjaźnił się z wieloma pisarzami, sam podejmował próby literackie i tworzył plastyczne komentarze do dzieł poetyckich. Chociaż w jego bogatym dorobku malarskim pastele inspirowane Królem-Duchem Juliusza Słowackiego stanowią zaledwie margines, to jednak są ważnym i oryginalnym świadectwem relacji między słowem i obrazem w kulturze polskiej początku XX wieku.

 

 

SPOTKANIA CZWARTKOWE NA WYSTAWIE

7, 14, 21, 28 stycznia / 19.30

zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / obowiązują zapisy* / ok. 70 min

 

7 stycznia

Co kryje kolekcja pasteli w Muzeum Narodowym w Warszawie? Kolekcjonerzy, pasteliści, tematy… / Anna Grochala (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Na spotkaniu „ujawnimy” kulisy pracy nad wystawą Mistrzowie pastelu. Archiwalne poszukiwania, badania atrybucyjne i proweniencyjne, współpraca z konserwatorami… wszystko prowadzi do wielkiego finału, którym jest wernisaż.

zapisy* od 21 grudnia

 

14 stycznia

Pastele w twórczości Stanisława Wyspiańskiego / Paulina Adamczyk (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

„Wypadają nieźle… ” pisał w 1893 roku o swoich pastelach artysta, który w powszechnym odbiorze jawi się jako czołowy polski pastelista. Wśród dzieł wykonanych przez niego w tej technice znajdują się autoportrety i wizerunki dzieci, będące osobistą opowieścią o codziennym życiu, liczne studia pejzażowe, ale także projekty monumentalnych dekoracji wnętrz kościelnych.

zapisy* od 28 grudnia

 

21 stycznia

Leon Wyczółkowski: Siogun wśród pastelistów / Piotr P. Czyż (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wyczół (jak nazywali go przyjaciele) pozostawił po sobie ogromny dorobek, nie mieszczący się w przyjętych ramach klasyfikacji stylowych. Pastel stał się dla niego jednym z głównych środków wypowiedzi. Spotkanie na wystawie wśród najciekawszych prac Mistrza pozwoli przybliżyć jego poglądy estetyczne, talent i technikę malarstwa pastelowego.

zapisy* od 4 stycznia

 

28 stycznia

Pastor, generał, kochanka… Niemieccy pasteliści i ich dzieła w kolekcji MNW / Piotr Borusowski (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wśród przechowywanych w MNW pasteli znajdują się dzieła najwybitniejszych niemieckich artystów, którzy w mistrzowski sposób wykorzystywali specyfikę pastelowej techniki. Nie mniej ciekawe są historie przedstawianych przez nich postaci – pastora Samuela Füllborna, generała i generałowej von Riedesel czy modelki Gertrudy Bock. Na spotkaniu poznamy sylwetki bohaterów obrazów i różnorodne aspekty warsztatowe prezentowanych dzieł.

zapisy* od 11 stycznia

 

 

WYKŁADY NIEDZIELNE

8, 15, 22, 29 listopada / 6, 13, 20 grudnia / 3, 10, 17, 24, 31 stycznia / 12.00

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

Mistrzowie pastelu

Dzieła pastelowe, ze względu na swą delikatność, są bardzo rzadko pokazywane. Wystawa stanowi zatem wyjątkową okazję, by zapoznać się z muzealną kolekcją prac przechowywanych na co dzień w muzealnych magazynach. Wykład, który może być potraktowany jako wstęp do zwiedzania ekspozycji, przybliży zmieniające się sposoby użycia pastelu, motywy i tematy typowe dla tej techniki oraz sylwetki najwybitniejszych polskich i europejskich pastelistów takich jak Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Jean-François Millet czy Max Libermann.

 

Wykłady prowadzą historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji MNW:

Przemysław Głowacki 29 XI, 13 XII, 17 I, 31 I

Urszula Król 6 XII, 3 I, 10 I, 24 I

Karolina Zalewska 8 XI, 15 XI, 22 XI, 20 XII

Wykład 13 grudnia będzie tłumaczony na język migowy (PJM).

 

 

SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „MAMY W MUZEUM”


UWAGA! ZMIANA TERMINÓW - z uwagi na remont wind uległ zmianie temat spotkania z 14 stycznia

 

28 stycznia / czwartki / 11.00


Pastelowe osobistości – barwne osobowości (wystawa czasowa) / Karolina Zalewska, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie
Mistrzowie pastelu potrafili doskonale uchwycić podobieństwo rysów twarzy, jak również charakterystyczne dla modela gesty czy postawę. Ich rysunki to także portrety psychologiczne. Przekazywali nam zatem zalety, przemycali wady i zwykłe ludzkie słabości portretowanych przez siebie osób.

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 min

 

Zachęcamy do zapoznania się z programem całego cyklu.

 

 

SPOTKANIE W RAMACH CYKLU „URODZINY MISTRZÓW”

15 stycznia / piątek / 17.00
Stanisław Wyspiański – 147. rocznica urodzin / Paulina Adamczyk (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wszechstronny artysta, zajmujący się malarstwem, witrażem, poezją, a także projektowaniem mebli i czcionek. Posługiwał się techniką pastelu, której stał się prawdziwym mistrzem, zwłaszcza portretując dzieci i tworząc autoportrety. Szczególne miejsce w twórczości Wyspiańskiego zajmują symboliczne pejzaże – od Chochołów po widoki na kopiec Kościuszki.

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 45 min / zapisy* od 4 stycznia

Zachęcamy do zapoznania się z programem całego cyklu.

 

 

 

 

NIEDZIELE Z PASTELEM

W programie: wykład, warsztaty familijne, spotkanie tematyczne na wystawie.

 

15 listopada / niedziela / 10.00–18.00

 

11.00

ABC pastelu / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat

Jak powstają pastele? Ile odcieni mogą mieć pastelowe kredki? Dlaczego mówi się, że technika ta ma „pudrowy” wdzięk? Czy bardziej przypomina rysunek czy malarstwo? Na warsztatach spróbujemy odkryć wszystkie jej tajemnice.

zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / ok. 75 min / zapisy* od 3 listopada

 

12.00

Mistrzowie pastelu / wykład niedzielny

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

14.00

Litografia kontra pastel / spotkanie tematyczne na wystawie, Ewa Frąckowiak (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Szczególnym problemem, z którym musieli mierzyć się graficy, było oddanie lekkości i subtelności pastelu. W XIX wieku techniką graficzną pozwalającą osiągnąć w tym zakresie szczególnie dobre rezultaty była litografia. Czy udało się stworzyć litografię oddającą wszystkie walory pastelu?

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

16.00

Ulotność i siła pastelu / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych

Zapraszamy na warsztaty z podstaw pastelu. Poznamy historię oraz motywy i tematy charakterystyczne dla tej niezwykle wdzięcznej techniki plastycznej. Sami również będziemy mieli okazję stworzyć swój pastel.
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min / zapisy* od 3 listopada

 

13 grudnia / niedziela / 10.00–18.00

 

11.00

Zabawy z portretem / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat

Pastel ceniono za to, że pozwalał na wykonanie portretu w krótkim czasie. Technika ta, ze względu na bogactwo i subtelność koloru, pozwala na trafne oddanie rysów twarzy, pozy i stroju modela. Zwiedzając wystawę, przekonamy się, czy portretowani mogli być zadowoleni z efektów pracy artysty. Na koniec sami spróbujemy swoich sił, wykonując autoportret.

zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / ok. 75 min / zapisy* od 30 listopada

LISTA UCZESTNIKÓW KOMPLETNA

 

12.00

Mistrzowie pastelu / wykład niedzielny

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

14.00

Pastel okiem konserwatora / spotkanie tematyczne na wystawie, Dorota Nowak (Pracownia Konserwacji Obiektów na Papierze)

Pastel stanowi wyzwanie dla konserwatora. W czasie swojej pracy musi on poszukać odpowiedzi na wiele pytań. W jaki sposób bezpiecznie oczyścić sypkie i wrażliwe lico pastelowego dzieła? Co zrobić ze śladami dawnych napraw? Jak zabezpieczyć specyficzną powierzchnię obrazu? I wreszcie, w jakich warunkach przechowywać i eksponować pastelowe prace?

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

16.00

Ulotność i siła pastelu / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min / zapisy* od 30 listopada

LISTA UCZESTNIKÓW KOMPLETNA

 

17 stycznia / niedziela / 10.00–18.00

 

11.00

Pastelowe pejzaże / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat

Artyści często i chętnie malowali w plenerze. Ze względu na wygodę użycia poręcznych kredek i papieru, pastele świetnie się do tego nadawały. Za ich pomocą można było szybko uchwycić interesujące motywy. Co takiego fascynowało pastelistów w otaczającej ich przyrodzie?

zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / ok. 90 min / zapisy* od 4 stycznia
LISTA UCZESTNIKÓW KOMPLETNA

 

12.00

Mistrzowie pastelu / wykład niedzielny

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

14.00

Wyczół w skarbcu wawelskim / spotkanie tematyczne na wystawie / dr Joanna Sikorska, Piotr P. Czyż (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wśród pasteli prezentowanych na wystawie odrębne miejsce zajmuje cykl „Skarbiec wawelski” Leona Wyczółkowskiego. Ta unikatowa pastelowa „inwentaryzacja” skarbów krakowskiej katedry wzbudziła zachwyt już współczesnych artyście krytyków. Na spotkaniu przedstawimy zarówno okoliczności powstania cyklu Wyczółkowskiego, jak i dzieje oraz funkcje przedstawionych przedmiotów.

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

15.00

Jean-Étienne Liotard. Między Londynem a Konstantynopolem / wykład, Przemysław Głowacki, historyk sztuki współpracujący z Muzeum Narodowym w Warszawie

Urodzony w Szwajcarii Jean-Étienne Liotard studiował w Paryżu. W Rzymie malował papieża, w Wiedniu rodzinę cesarską, a w Londynie brytyjską rodzinę królewską. Pięć lat przebywał w Konstantynopolu, co przyczyniło się do jego sławy w Europie jako „tureckiego malarza”. Należał do najbardziej wziętych twórców XVIII wieku, a najważniejszą techniką, jaką się posługiwał był pastel. Sylwetka artysty zostanie przedstawiona w odniesieniu do poświęconej mu monograficznej wystawy, trwającej aktualnie w Londynie.

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

16.00

Ulotność i siła pastelu / warsztaty rysunkowe dla młodzieży i dorosłych

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 120 min / zapisy* od 4 stycznia
LISTA UCZESTNIKÓW KOMPLETNA

 

 

FINISAŻ WYSTAWY

30 i 31 stycznia / sobota i niedziela

W programie: wykłady i spotkania na wystawie.

 

30 stycznia / sobota

 

14.00

„Salon odrzuconych”, czyli czego nie pokazaliśmy na wystawie / wykład / Anna Grochala, dr Joanna Sikorska (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Kolekcja pasteli w Muzeum Narodowym w Warszawie liczy ponad 600 prac. Na wystawie została zaprezentowana zaledwie część z nich. Na wykładzie opowiemy o niełatwym procesie wyboru dzieł na ekspozycję, przedstawimy też pastele, które ostatecznie nie zostały pokazane publiczności. Znalazły się wśród nich prace nawet tak znanych artystów jak Julian Fałat.

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

15.00, 16.00, 17.00

Otwarte oprowadzanie po wystawie „Mistrzowie pastelu” z jej autorami
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / ok. 50 min

 

31 stycznia / niedziela

 

12.00

Mistrzowie pastelu

Dzieła pastelowe, ze względu na swą delikatność, są bardzo rzadko pokazywane. Wystawa stanowi zatem wyjątkową okazję, by zapoznać się z muzealną kolekcją prac przechowywanych na co dzień w muzealnych magazynach. Wykład, który może być potraktowany jako wstęp do zwiedzania ekspozycji, przybliży zmieniające się sposoby użycia pastelu, motywy i tematy typowe dla tej techniki oraz sylwetki najwybitniejszych polskich i europejskich pastelistów takich jak Stanisław Wyspiański, Leon Wyczółkowski, Jean-François Millet czy Max Libermann.

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

14.00

Pastelowe marzenia, pastelowe krainy, Marcin Romeyko-Hurko (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

Wykład o motywie pastelu w historii kultury i potocznej wyobraźni. Specyfika i popularność pastelu sprawiły, że nazwa tej techniki weszła na stałe do obiegowego języka i stała się pojemną metaforą i wędrownym motywem kultury. Wystawa jest okazją, by prześledzić zaskakujące nieraz konotacje „pastelowości” w rozmaitych tekstach kultury wysokiej i popularnej od XIX wieku po współczesność: w literaturze, muzyce, modzie, marketingu oraz ikonosferze życia codziennego.

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

15.00, 16.00, 17.00

Otwarte oprowadzanie po wystawie „Mistrzowie pastelu“ z jej autorami
zbiórka przed wejściem na wystawę / bilet wstępu na wystawę / ok. 50 min

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

21 listopada i 16 stycznia / sobota / 11.00–15.00

Pastel – technika, artyści, motywy

Pastel znany był od końca XV wieku jako technika z pogranicza rysunku i malarstwa. Zdobył popularność w XVIII wieku, zwłaszcza we francuskim malarstwie portretowym. Moda na pastele wkrótce objęła całą Europę, w tym także Polskę. Ponowny rozkwit tej techniki przypadł na przełom XIX i XX wieku. Mistrzami pastelu byli Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski i Stanisław Wyspiański, a w pierwszych dekadach XX wieku również Witkacy. Na warsztatach poznamy zmieniające się sposoby użycia pastelu, charakterystyczne dla niego motywy i tematy oraz sylwetki najsłynniejszych pastelistów. Zmierzymy się również z mitami związanymi z tą techniką, ukazującymi pastel jako domenę kobiet, albo jako sztukę łatwą i niewymagającą wysiłku, odpowiednią jedynie dla portretu.

zbiórka w holu głównym / udział bezpłatny / zapisy* od 6 listopada / ok. 240 min. z przerwą na kawę

 

23 stycznia / sobota / 11.00–15.00

Pastel znany był od końca XV wieku jako technika z pogranicza rysunku i malarstwa. Zdobył popularność w XVIII wieku, zwłaszcza we francuskim malarstwie portretowym. Moda na pastele wkrótce objęła całą Europę, w tym także Polskę. Ponowny rozkwit tej techniki przypadł na przełom XIX i XX wieku. Mistrzami pastelu byli Teodor Axentowicz, Leon Wyczółkowski i Stanisław Wyspiański, a w pierwszych dekadach XX wieku również Witkacy. Na warsztatach poznamy zmieniające się sposoby użycia pastelu, charakterystyczne dla niego motywy i tematy oraz sylwetki najsłynniejszych pastelistów. Zmierzymy się również z mitami związanymi z tą techniką, ukazującymi pastel jako domenę kobiet, albo jako sztukę łatwą i niewymagającą wysiłku, odpowiednią jedynie dla portretu.
zbiórka w holu głównym / udział bezpłatny / zapisy* od 11 stycznia / ok. 240 min. z przerwą na kawę
 

 

WARSZTATY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

10 grudnia i 21 stycznia / czwartki / 16:00

Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych. Poznamy pastelowe portrety wybitnych osobistości, najcenniejsze przedmioty ze skarbca wawelskiego uwiecznione w pracach Leona Wyczółkowskiego i brzmienie barokowej muzyki Jeana-Philippe’a Rameau.

zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 90 min

 

Zapraszamy zorganizowane grupy osób z dysfunkcją wzroku; udział w spotkaniach jest bezpłatny, terminy do uzgodnienia*.

 

Wystawie towarzyszą audiodeskrypcje. Urządzenia audio można bezpłatnie pobrać w Punkcie Informacji MNW.

 

SPOTKANIA I WYKŁADY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

tłumaczone na język migowy (PJM)

 

13 grudnia / niedziela / 12.00

Mistrzowie pastelu / wykład

Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min

 

17 stycznia / niedziela / 14.00

Wyczół w skarbcu wawelskim / spotkanie tematyczne na wystawie, dr Joanna Sikorska, Piotr P. Czyż (Gabinet Rycin i Rysunków MNW)

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min

 

Zorganizowane grupy osób z dysfunkcją słuchu zapraszamy na bezpłatne spotkania w dogodnym terminie*.

 

 

LEKCJE MUZEALNE, ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy grupy przedszkolne i szkolne wszystkich poziomów nauczania oraz osoby dorosłe na lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Mistrzowie pastelu”.

Oprowadzamy w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, niemieckim i włoskim.

 

Tematy lekcji muzealnych:


Jak malować pastelem? / lekcja dla przedszkoli i klas I–III szkół podstawowych

Jakich narzędzi używa artysta w czasie tworzenia pastelowego dzieła? Czy to trudne zadanie? Co może być tematem takiej pracy? Portrety, pejzaże, a może postaci ze świata fantazji? Używając papieru o specjalnej fakturze, pastelowych kredek i naszych dłoni, spróbujemy wyczarować pastelowe obrazy.

 

Pastelowe sławy / lekcja dla klas IV–VI szkół podstawowych i gimnazjów

Sławne osobistości chętnie zamawiały swoje portrety u artystów malujących w technice pastelu. Na wystawie zobaczymy dzieła przedstawiające m.in. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Elizę Orzeszkową, Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Ignacego Paderewskiego czy Józefa Piłsudskiego. Równie chętnie artyści tworzyli wizerunki własne. Przyjrzymy się autoportretom, m.in. Olgi Boznańskiej, Stanisława Wyspiańskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Witkacego. Obrazy te będą pretekstem do rozmowy o zmieniającym się przez wieki obrazie człowieka.

 

Literatura i pastel / lekcja dla szkół ponadgimnazjalnych

Apogeum popularności pastelu w sztuce polskiej przypada na koniec XIX i początek XX wieku. Technikę tę upodobali sobie wybitni artyści epoki: Witold Pruszkowski, Stanisław Wyspiański czy Leon Wyczółkowski. Szukali oni inspiracji w literaturze romantycznej, zwłaszcza w poematach Juliusza Słowackiego i w twórczości ludowej. Omówimy obrazy oraz związane z nimi teksty literackie, zastanowimy się nad kontekstem ich powstania, a także wzajemnymi relacjami.

 

 

Audioprzewodniki i druki edukacyjne

W Punkcie Informacji MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po wystawie (w języku polskim i angielskim). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier. Urządzenia zawierają ponadto nagrania muzyczne pochodzące z płyty Mistrzowie pastelu z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie” Warner Music Poland (dostępnej w księgarni Serenissima w gmachu MNW).

Przy wejściu na wystawę znajdą Państwo bezpłatne druki edukacyjne.

 

Audio guides and educational leaflets

Audio guides may be rented free of charge from the NMW information point. Audio tour is available in Polish and English. Audio descriptions (in Polish) were created in cooperation with the Culture without Borders Foundation.

Educational leaflets (in Polish) are provided free of charge at the exhibition entrance.

 

 

 

* Zapisy na warsztaty, lekcje muzealne i zwiedzanie z przewodnikiem oraz na spotkania dla osób z dysfunkcją słuchu i wzroku przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub + 48 22 629 50 60

* To register for a guided tour at exhibition in English, Russian, French, German and Italian please call: +48 22 621 10 31 ext. 246, +48 22 629 50 60 – from Monday to Friday, from 9 a.m. to 3 p.m.

 

 

 

PROWADZĄCY WYKŁADY I SPOTKANIA

 

Paulina Adamczyk – historyk sztuki, autorka artykułów popularnonaukowych o sztuce. Współpracuje z Gabinetem Rycin i Rysunków oraz Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się twórczością rysunkową polskich artystów XIX wieku.

 

Piotr Borusowski – kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie odpowiedzialny za kolekcję rysunków holenderskich, flamandzkich i niemieckich. W kręgu jego zainteresowań znajduje się również nowożytne kolekcjonerstwo grafiki i rysunków, przede wszystkim na terenie Śląska.

 

Piotr P. Czyż – historyk sztuki, absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się kolekcjonerstwem grafiki w Polsce oraz badaniami nad grafiką polską, szczególnie końca XIX i pierwszych dekad XX wieku. Autor artykułów poświęconych kolekcjonerom i propagatorom grafiki: Dominikowi Witke-Jeżewskiemu , Leopoldowi Méyetowi i Hieronimowi Wilderowi oraz opracowań dotyczących ekslibrisów.

 

Ewa Frąckowiak – historyk sztuki, muzealnik, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków; opiekuje się kolekcją rycin i litografii powstałych w Europie od połowy XIX wieku do lat 30. wieku XX. Zajmuje się problemem grafiki artystycznej, jej odrodzenia i rozwoju, a także życiem artystycznym i wydawniczym na przełomie wieków.

 

Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Zajmuje się popularyzacją wiedzy o sztuce oraz edukacją muzealną. Współpracuje m.in. z Zamkiem Królewskim w Warszawie, Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki. Jego pasją jest zwiedzanie muzeów oraz wystaw, prowadzi blog www.artdone.pl.

 

Anna Grochala – historyk sztuki, kustosz Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie, zajmuje się historią grafiki polskiej i z Polską związanej od XVI do początków XX wieku.

 

Justyna Guze – historyk sztuki, muzealnik, starszy kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków. Zajmuje się sztuką francuską i włoską, przede wszystkim XVIII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem rysunku i jego teorii; autorka licznych wystaw muzealnych, artykułów naukowych, haseł z zakresu sztuki francuskiej i włoskiej w Wielkiej Encyklopedii PWN; od roku 2001 na stałe współpracuje z kwartalnikiem „Zeszyty Literackie”.

 

Urszula Król – historyk sztuki, od wielu lat współpracuje z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, prowadząc wykłady na muzealnym kursie historii sztuki oraz zajęcia związane z wystawami czasowymi i innymi wydarzeniami muzealnymi. Redaguje i tłumaczy z języka francuskiego książki z zakresu historii sztuki.

 

dr Urszula Makowska – historyk sztuki, pracuje w zespole autorsko-redakcyjnym Słownika artystów polskich i obcych w Polsce działających… w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Zajmuje się głównie sztuką polską XIX i pierwszej połowy XX wieku, a zwłaszcza jej marginesami i pograniczami – m.in. biografistyką, literaturą, obyczajowością, medycyną i kulturą popularną.

 

Kamilla Pijanowska – historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się polską ilustracją prasową 2. połowy XIX wieku, reprodukcjami dzieł sztuki oraz polskim kolekcjonerstwem grafiki. W kręgu jej zainteresowań leży również kultura popularna XIX wieku.

 

Marcin Romeyko-Hurko – historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad grafiką europejską, głównie XVIII–XIX wieku, dawnym kolekcjonerstwem rycin, a także recepcją artystyczną tego medium oraz jego społecznym i politycznym oddziaływaniem 

 

Anna Rudzińska – historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW, opiekuje się Kolekcją Rysunków Polskich oraz Kolekcją Pasteli Polskich, które gromadzą prace artystów urodzonych do 1880 roku.

 

dr Joanna Sikorska – historyk sztuki, kurator Gabinetu Rycin i Rysunków Muzeum Narodowego w Warszawie, wykład wca na Uniwersytecie Warszawskim. Sprawuje opiekę merytoryczną nad kolekcją grafiki XV wieku i nowożytną grafiką włoską i niemiecką. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na sztuce XV i XVI stulecia, zwłaszcza na grafice, jej recepcji i relacjach z innymi dyscyplinami sztuki.

 

Joanna A. Tomicka – historyk sztuki, kustosz Kolekcji Grafiki Obcej (ryciny dawnych mistrzów: szkoła niderlandzka, holenderska, flamandzka, francuska XVI–XVIII wieku). Autor i współautor wystaw i publikacji w Polsce i za granicą (m.in. Rembrandt. Rysunki i ryciny w zbiorach polskich, 2009) oraz artykułów z zakresu europejskiej grafiki nowożytnej, tradycji antycznej, emblematyki oraz typografii humanistycznej. Współorganizator i uczestnik naukowych konferencji w kraju i za granicą.  

 

Karolina Zalewska – historyk sztuki, właścicielka firmy specjalizującej się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich (m.in. Zamek w Malborku, Łazienki Królewskie, stołeczne kamienice i pałace, katedry w Warszawie, Kołobrzegu, Kamieniu Pomorskim i Koszalinie), specjalistka w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych dla instytucji kulturalnych i obiektów zabytkowych, edukator Muzeum Narodowego w Warszawie.

 
 
 

Koordynator programu edukacyjnego: