Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Marzenie i rzeczywistość. Gmach MNW / do 16 października 2016

Program towarzyszący wystawie
Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
12 maja – 31 lipca 2016
przedłużona do 16 października
 
Historia Muzeum Narodowego w Warszawie to nie tylko losy kolekcji oraz osób, które przez dziesięciolecia gromadziły dzieła sztuki i dbały o ich bezpieczeństwo. To również historia kolejnych siedzib muzealnych i starań, by zbiory pokazać publiczności w budynku funkcjonalnym i nowoczesnym. Ten fragment dziejów Warszawy szczęśliwie znamy dzięki zachowanym źródłom, prezentowanym na wystawie „Marzenie i rzeczywistość”. Znajdują się wśród nich projekty gmachu muzealnego, co pozwala na wyobrażenie sobie, jak miało wyglądać warszawskie Muzeum Narodowe w wizjach ówczesnych architektów.
W ramach programu wydarzeń towarzyszących wystawie Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza gości na tradycyjne oprowadzanie kuratorskie, jak również na wykłady czwartkowe i tematyczne spotkania na wystawie
W trakcie trwania wystawy zapraszamy do wspólnego świętowania dwóch ważnych dla Muzeum rocznic. 20 maja MNW będzie obchodziło 154. rocznicę powstania. Z okazji urodzin Muzeum w dniach 20–22 maja zapraszamy na spacer miejski, oprowadzania po zakątkach MNW oraz warsztaty dla rodzin. W dniach 18–19 czerwca przygotowaliśmy specjalne wydarzenia z okazji 78. rocznicy otwarcia gmachu Muzeum. Wybrane spotkania będą tłumaczone na język migowy (PJM), dla osób z dysfunkcją wzroku przygotowano specjalne warsztaty z wykorzystaniem audiodeskrypcji i ćwiczeń dotykowych
Bezpłatne druki dla dzieci i dorosłych ułatwią interaktywne poznawanie ekspozycji. Wystawę będzie można zwiedzać z audioprzewodnikiem.
Muzeum zaprasza grupy zorganizowane na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. 
 
 
15 maja / niedziela / 18.15
Spotkanie z kuratorem wystawy Piotrem Kibortem
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / zapisy* od 6 maja (Przyjaciele MNW od 29 kwietnia) / ok. 90 min
 
 
 
 
 
9, 16, 30 czerwca / 14, 28 lipca / 18.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
9 czerwca
Tryptyk warszawski, czyli Stefan Starzyński i Muzeum Narodowe / Grzegorz Piątek
To dzięki Stefanowi Starzyńskiemu, komisarycznemu prezydentowi stolicy, udało się sfinalizować budowę gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie. Jego wsparcie nie było jednak całkowicie bezinteresowne – Starzyński potrzebował miejsca, w którym mógłby pokazać swój program rozwoju miasta. W czasie jego prezydentury pokazano w Muzeum wystawy: „Warszawa przyszłości”, „Dawna Warszawa” oraz najsłynniejszą z nich „Warszawa wczoraj, dziś, jutro”.
 
16 czerwca
Nowe gmachy nowego państwa / prof. Waldemar Baraniewski
Polityka władz rosyjskich w XIX wieku spowodowała, że w chwili odzyskania niepodległości Warszawa pozbawiona była infrastruktury, niezbędnej stolicy odradzającego się państwa. Jednym z najważniejszych zadań polskiej architektury stała się realizacja nowoczesnych gmachów na potrzeby głównych instytucji administracji państwowej.
 
30 czerwca
Z Krakowskiego na Podwale. Wędrówki Muzeum po Warszawie / Anna Masłowska
Opowieść o dziejach Muzeum przez pryzmat pierwszych siedzib instytucji. Prelegentka przybliży wielokrotnie zmieniające się lokalizacje MNW na mapie dawnej Warszawy. Począwszy od pierwszego lokum na kampusie uniwersyteckim w latach sześćdziesiątych XIX wieku, po 1938 rok i przeniesienie ostatnich galerii z budynku przy ulicy Podwale 15 do nowego gmachu.
 
14 lipca
Od prywatnych kolekcji do publicznych instytucji – przemiany architektoniczne i ideowe muzeów europejskich w XVIII i XIX wieku / dr hab. Barbara Arciszewska
Pojawienie się muzeów publicznych pociągnęło za sobą konieczność wypracowania nowych form architektonicznych dostosowanych do potrzeb tych instytucji. Wśród omawianych przykładów znajdą się wizjonerskie pomysły Étienne’a Louisa Boullégo z końca XVIII wieku, paradygmatyczne rozwiązania proponowane przez Jeana-Nicolasa-Louisa Duranda oraz najdonioślejsze realizacje tego okresu – Museum Fridericianum w Kassel, Dulwich Art Gallery w Londynie, wiedeńskie Kunsthistorisches Museum i berlińskie Altes Museum.
 
28 lipca
„Półkownik” Gembarzewski / Tomasz Siewierski
Bronisław Gembarzewski był malarzem batalistą, historykiem ubioru wojskowego, pasjonatem epoki napoleońskiej. Choć dziś zapomniany odegrał niebagatelną rolę w historii MNW. W 1916 roku objął stanowisko dyrektora, a cztery lata później zorganizował i kierował aż do swojej śmierci warszawskim Muzeum Wojska Polskiego. Miał ogromny wpływ na kształt nowego gmachu Muzeum, to on współuczestniczył w wyklarowaniu się ostatecznej koncepcji i to jego determinacja doprowadziła do rozpoczęcia budowy.
 
 
2, 23 czerwca / 7 lipca / 19.30
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / zapisy* / 60 min
 
2 czerwca
Fotograficzna kronika budowy / Jacek Dehnel
Tematem spotkania będzie historia budowy muzeum i ludzi zaangażowanych w jego powstanie, opowiedziana przez pryzmat zachowanych fotografii. Pokazywane na wystawie zdjęcia pochodzą z kolekcji Muzeum, a także ze zbioru Jacka Dehnela, poety i pisarza, pasjonata dawnej fotografii oraz autora książki Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie
zapisy* od 25 maja (Przyjaciele MNW od 19 maja)
 
23 czerwca
Jak powstawała wystawa? / Wojciech Cichecki
Wystawa „Marzenie i rzeczywistość” różni się od ekspozycji zazwyczaj pokazywanych w Muzeum Narodowym. Kulisy pracy nad aranżacją przedstawi jej projektant. Opowie, w jakim stopniu tematyka i charakter pokazywanych zabytków wpłynęły na wprowadzone rozwiązania scenograficzne.
zapisy* od 16 czerwca (Przyjaciele MNW od 9 czerwca)
 
7 lipca
Dokument czy dzieło sztuki? / Piotr Kibort
Rysunek architektoniczny często kojarzy się wyłącznie z inwentaryzatorskim zapisem koncepcji architekta. Czy jednak słusznie ograniczamy się do takiego spojrzenia? Spotkanie poświęcone problemom z dawnym i współczesnym interpretowaniem wartości artystycznych rysunków architektonicznych
zapisy* od 30 czerwca (Przyjaciele MNW od 23 czerwca)
 
 
22, 29 maja / 5, 19 czerwca / 3, 17, 31 lipca / 12.00
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie
Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
 
Wykłady prowadzą historycy sztuki współpracujący z Działem Edukacji MNW:
Małgorzata Marszałł 19 czerwca / 3, 17, 31 lipca
Karolina Zalewska 22, 29 maja / 5 czerwca
Wykład 22 maja będzie tłumaczony na język migowy (PJM).
 
 
20–22 maja
W 2016 roku obchodzimy 154. rocznicę powstania naszego muzeum, jednego z najstarszych w Polsce. W urodzinowy weekend zapraszamy na spacer miejski, zwiedzanie zakątków Muzeum, wykład, warsztaty familijne oraz oprowadzania po wystawie. Odwiedzających zachęcamy do udziału w konkursie. Przyjdź do Muzeum, opublikuj zdjęcie z wizyty wraz z życzeniami na Facebooku, Twitterze lub Instagramie, tagując post #Urodziny MNW. Wśród uczestników rozlosujemy katalogi wystawy Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie.
 
20 maja / piątek
18.00, 18.30, 19.00
Tajemnice gmachu – spacer po zakątkach Muzeum
Taka okazja zdarza się tylko raz w roku. W rocznicę powstania Muzeum odkryjemy niektóre z sekretów gmachu. Zajrzymy w miejsca na co dzień niedostępne zwiedzającym, m.in. gabinet Dyrektor MNW Agnieszki Morawińskiej oraz dawne sale wystawowe (dziś Gabinet Rysunków i Rycin). Wśród rzadko pokazywanych dokumentów zobaczymy Księgę Darczyńców oraz najstarsze inwentarze muzealne.
udział bezpłatny / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 90 min
 
21 maja / sobota
13.00, 15.00
Oprowadzanie po wystawie „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 60 min
 
16.00
Alianse sztuki i polityki, czyli Muzeum na Ujazdowie – spacer miejski / Hanna Dzielińska
Czy w Warszawie mogła powstać dzielnica muzeów, podobna do wiedeńskiej czy berlińskiej? Spacer przypomni historię jednego z najambitniejszych pomysłów dotyczących Warszawy, budowy wielkiego kompleksu rządowo-muzealnego na Ujazdowie. Na postawie planów z 1919 roku spróbujemy zrekonstruować kształt ówcześnie projektowanego Muzeum Narodowego.
zbiórka przed bramą główną Parku Ujazdowskiego (od Alej Ujazdowskich) / udział bezpłatny / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 120 min
 
22 maja / niedziela
11.00
Muzeum w urodzinowym nastroju / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat
Gmach warszawskiego Muzeum Narodowego może wydawać się poważny i surowy. Czas to zmienić! Z okazji urodzin Muzeum zastanowimy się, jak można ozdobić budynek, w którym się mieści. Wspólnie stworzymy urodzinową dekorację, która ożywi i ubarwi to miejsce.
zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / zapisy* od 13 maja (Przyjaciele MNW od 6 maja) / ok. 75 min
 
12.00
Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie / wykład niedzielny / Karolina Zalewska
Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
Kino MUZ / tłumaczenie na PJM / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
 
18–19 czerwca
Po jedenastu latach od rozpoczęcia budowy, 18 maja 1938 roku otwarto siedzibę Muzeum Narodowego. Z okazji rocznicy zachęcamy do przyjrzenia się architekturze Muzeum, jednemu z najważniejszych przykładów przedwojennego modernizmu w Polsce. W programie zwiedzanie wystawy połączone ze spacerem architektonicznym po gmachu, wykład oraz warsztaty familijne. Dodatkowo, przez weekend goście odnajdą w muzealnych galeriach zdjęcia dokumentujące wygląd pomieszczeń w chwili otwarcia, jak również specjalne oznaczenia dzieł pokazywanych w Muzeum w 1938 roku.
 
18 czerwca / sobota
13.00 i 15.00
Gmach MNW – przytłaczający czy przyjazny? – zwiedzanie wystawy i spacer architektoniczny
Już w czasie budowy wzbudzał kontrowersje. I wzbudza je do dziś. Podejmiemy dyskusję ze stereotypem , że jest to budynek nieprzyjazny. Pokazywane na wystawie rysunki i szkice przybliżą idee przyświecające Tadeuszowi Tołwińskiemu podczas projektowania siedziby MNW, a spacer po wnętrzach pozwoli docenić szlachetne detale, tworzące klimat tego miejsca.
zbiórka w holu głównym / zwiedzanie o godz. 15.00 tłumaczone na PJM / bilet wstępu na wystawę / ok. 70 min
 
16.00 - UWAGA! Zmiana daty spotkania na 19 czerwca
Komórki do wynajęcia – spacer po Warszawie śladem Muzeum / Jacek Dehnel
 
 
19 czerwca / niedziela
11.00
Muzeum – zrób to sam! / warsztaty dla rodzin z dziećmi 5–12 lat
Jak powinno wyglądać idealne muzeum? Co powinno się w nim znaleźć? Rysunki i makiety pokazywane na wystawie posłużą nam za źródło inspiracji do własnych poszukiwań i stworzenia projektów wymarzonego muzeum.
zbiórka w holu głównym / bilet warsztatowy / zapisy* od 10 czerwca (Przyjaciele MNW od 3 czerwca) / ok. 75 min
 
12.00
Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie – wykład niedzielny / Małgorzata Marszałł
Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
Kino MNW / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
16.00
Komórki do wynajęcia – spacer po Warszawie śladem Muzeum / Jacek Dehnel
Na przeprowadzkę do własnej, stałej siedziby Muzeum czekało ponad siedemdziesiąt lat. Do tego czasu, między 1862 a 1938 rokiem wielokrotnie zmieniało lokalizację, nierzadko w miejsca zaskakujące. Śladem dawnych siedzib Muzeum poprowadzi Jacek Dehnel, poeta i pisarz, autor książki Proteusz, czyli o przemianach. Spacerownik po historii Muzeum Narodowego w Warszawie.
zbiórka przed budynkiem dawnej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego (Krakowskie Przedmieście 28) / zapisy* od 10 czerwca (Przyjaciele MNW od 3 czerwca)
 
 
 
16 października / niedziela
 
13.00, 14.00, 15.00
Oprowadzania po wystawie „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”
Zwiedzanie wystawy połączone ze spacerem architektonicznym po gmachu.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
16.00
Zwiedzanie wystawy z kuratorem Piotrem Kibortem
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min
 
 
9 czerwca / czwartek / 17.00
Architektura modernizmu
Spotkanie z wykorzystaniem audiodeskrypcji i ćwiczeń dotykowych. Wystawa poświęcona budowie siedziby Muzeum Narodowego to okazja do bliższego poznania samego gmachu – jego historii i architektury.
zbiórka w holu głównym / wstęp wolny / ok. 90 min
 
 
 
 
22 maja / niedziela / 12.00
Dom dla sztuki. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie / wykład niedzielny / Karolina Zalewska
Jedni zachwycają się prostotą architektury, inni zarzucają monumentalizm. Jaki naprawdę jest gmach Muzeum Narodowego w Warszawie, jedyny ukończony przed 1939 rokiem budynek muzealny w Polsce? Wykład, będący wstępem do samodzielnego zwiedzania wystawy, przybliży skomplikowane dzieje konkursów architektonicznych, najciekawsze niezrealizowane projekty oraz historię przedłużającej się budowy siedziby Muzeum.
Kino MUZ / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 50 min
 
18 czerwca / sobota / 15.00
Gmach MNW – przytłaczający czy przyjazny? / zwiedzanie wystawy i spacer architektoniczny
Już w czasie budowy wzbudzał kontrowersje. I wzbudza je do dziś. Podejmiemy dyskusję ze stereotypem , że jest to budynek nieprzyjazny. Pokazywane na wystawie rysunki i szkice przybliżą idee przyświecające Tadeuszowi Tołwińskiemu podczas projektowania siedziby MNW, a spacer po wnętrzach pozwoli docenić szlachetne detale, tworzące klimat tego miejsca.
zbiórka w holu głównym / bilet wstępu na wystawę / ok. 70 min
 
 
 
Zwiedzanie grupowe z przewodnikiem wystawy „Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie”.
Oprowadzanie w językach: polskim i angielskim.
 
W Punkcie Informacji MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki z oprowadzaniem po wystawie (w języku polskim i angielskim). 
Przy wejściu na wystawę znajdą Państwo bezpłatne druki edukacyjne.
 
Szczegółowe informacje na stronie www.mnw.art.pl
 
 
 
 
 
 
 
Koordynator programu edukacyjnego:
 
Podziel się wrażeniami z wystawy w Internecie, tagując wpisy:
#gmachMNW
#marzenieirzeczywistosc
#MNW
#muzeumnarodowewwarszawie