Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Ogród w Muzeum

Otwarty od 20 czerwca

Lato się we mnie przełamało…
Jarosław Iwaszkiewicz

Tego lata, po bardzo trudnym dla nas wszystkich roku, Muzeum Narodowe w Warszawie otwiera przestrzeń odpoczynku wśród zieleni i kwiatów w samym centrum miasta. Już od 20 czerwca udostępniamy muzealnej publiczności, warszawiankom i warszawiakom, sąsiadom i turystom ogród na Dziedzińcu Lorentza, który wraz z Nieborowem i Arkadią, Królikarnią oraz Otwockiem Wielkim tworzy nasz archipelag muzealnych ogrodów.

Mamy nadzieję, że Ogród w Muzeum stanie się latem przestrzenią odbudowywania wspólnoty i aktywności. Dostrzegając potrzebę otwarcia się na inne sposoby myślenia w obliczu kryzysu klimatycznego, liczymy na długie i ważne rozmowy o sprawach dziś dla nas najistotniejszych, prowadzone podczas Otwartej Szkoły Ekopoetyki. Zapraszamy również na spotkania wokół sztuki w ramach cyklu kina letniego i Wakacyjnego Klubu Książki. Będzie też muzyka, warsztaty dla dzieci, gimnastyka, a także spacery architektoniczne.

Na kwiatowej rabacie, własnoręcznie zasadzonej przez muzealniczki i muzealników, a zaprojektowanej przez Agnieszkę Chmielewską z oddziału muzeum w Nieborowie i Arkadii, zakwitną gatunki historycznie związane z nieborowskim ogrodem: fuksja, krwawnik, szałwia, naparstnica, werbena, ostróżka, krąglatka. W Nieborowie do dziś istnieje Ogród Romantyczny założony przez Helenę Radziwiłłową. W tym roku przypada dokładnie 200 lat od śmierci tej niezwykłej wizjonerki.

W galerii od dawna możemy podziwiać Dziwny Ogród Mehoffera, a od 20 czerwca zapraszamy do Ogrodu także poza murami Muzeum.
 

Kino letnie

Uczta Babette, Rękopis znaleziony w Saragossie, Klauni Felliniego, Powiększenie, Pan Turner, Noc amerykańska, Czarodziejski flet… Te filmy pozwalają uchwycić moment, w którym życie staje się sztuką, a może raczej sztuka – życiem. Bohaterami i bohaterkami tych klasycznych już filmów są nie tylko artyści i artystki, lecz także zwykli „zjadacze chleba”, którzy stają się wspólnikami artystów, a czasem – bohaterami ich utworów.
 

„Wtajemniczeni”taki tytuł letniego przeglądu filmów zaproponował jego autor, krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski. Bohaterami wybranych ośmiu arcydzieł kina są artyści. Bo kim, jeśli nie artystą, opowiadaczem fabuł jest Naczelnik Cyganów z Rękopisu…? Artystką jest paryżanka Babette, niegdyś szefowa najwykwintniejszej restauracji, która przekona purytanów z duńskiej wioski, że jej dania też mogą być rodzajem modlitwy.

Bohaterami filmów, które dla Państwa wybraliśmy na osiem letnich wieczorów, są klauni, malarze, fotografik, wreszcie – sami filmowcy. Wszyscy oni, każdy na swój sposób, usiłują sforsować granicę między rzeczywistością a sztuką. To, co w życiu było chaosem, nabiera kształtu i sensu tylko dlatego, że zostało opowiedziane, pokazane.
 

Wtajemniczenie, do którego prowadzi nas sztuka, polegałoby na uchwyceniu tej niezwykłej chwili, w której życie i sztuka zamieniają się miejscami. Wchodzimy wtedy jakby do wnętrza fikcji, oglądamy na raz sztukę od strony życia i życie od strony sztuki. Możemy wtedy lepiej pojąć słowa Oscara Wilde’a z jego eseju De profundis: „sztuka była dla mnie prawdziwsza od prawdy, rzeczywistsza niż rzeczy są nam rzeczywiste”.

Proponowane przez nas filmy przerzucają pomost między autorem a odbiorcą, a nas – widzów, włączają do gry.
 

Otwarta Szkoła Ekopoetyki

„Kryzys ekologiczny to przede wszystkim kryzys wyobraźni” – pisał Lawrence Buell. Ta myśl stanowi punkt wyjścia dla ekokrytyki, która na pierwszy plan wysuwa relacje pomiędzy istotami ludzkimi a nie-ludzką naturą. Zdaniem ekokrytyków i ekokrytyczek niszczycielskie działania ludzi są spowodowane między innymi szkodliwymi wyobrażeniami na temat środowiska naturalnego. Kształtowanie adekwatnych, mniej destrukcyjnych wyobrażeń należy do głównych zadań ekopoetyki, rozumianej zgodnie ze swoim greckim źródłosłowem jako tworzenie (poiesis) domu (oikos). Celem Szkoły Ekopoetyki jest wyrobienie w słuchaczkach i słuchaczach ekokrytycznej refleksji, otwarcie na inne sposoby myślenia. Uporanie się z wielkim cywilizacyjnym wyzwaniem, jakim jest katastrofa ekologiczna, wymaga od nas wszystkich przekraczania granic. A jeśli język wyznacza granice świata, w którym żyjemy, to tym samym literatura staje na pierwszej linii frontu w walce o naszą przyszłość. Podczas otwartych wykładów, organizowanych wraz ze Szkołą Ekopoetyki przy Instytucie Reportażu, zastanowimy się wspólnie, jak można opowiadać o katastrofie ekologicznej.
 

Kuratorzy cyklu: Julia Fiedorczuk, Filip Springer
Wykładowcy: Grzegorz Czemiel, Julia Fiedorczuk, Paweł Frelik, Filip Springer, Zuzanna Warso, Urszula Zajączkowska, Maciej Rosiński, Rafał Żak

 

spotkanie inaugurujące cykl: niedziela, 20 czerwca, godz. 19.00
 

22, 29 czerwca / 13, 27 lipca / 10, 24 sierpnia / 7 września
wykłady we wtorki o godz. 19.00
/ wstęp wolny

miejsce spotkań: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3
 

W razie niesprzyjającej pogody wykład zostanie przeniesiony do Sali Kina MUZ w Gmachu Głównym MNW

 

Starożytne ćwiczenia dla każdego – gimnastyka na Dziedzińcu Lorentza

Z okazji otwarcia Galerii Sztuki Starożytnej oraz Ogrodu na Dziedzińcu Lorentza Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Fundacja Dantian zapraszają do wspólnej gimnastyki. Nazwa zajęć zdradza ich charakter: będą to prozdrowotne ćwiczenia, wywodzące się ze starożytności (od basenu Morza Śródziemnego po Daleki Wschód).
 

20, 26 czerwca / 3, 10, 24 lipca / 7, 21 sierpnia

soboty, godz. 10.00, czas trwania ok. 60 min. / wstęp wolny

miejsce spotkań: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3
 

W razie intensywnego deszczu zajęcia zostaną odwołane

 

Wakacyjny Klub Książki

Leżak, słońce i książka. Brzmi dobrze? Dodajmy do tego zestawu sztukę i będzie idealnie! Latem zapraszamy na cztery spotkania, z których każde będzie poświęcone wspólnemu omówieniu książki korespondującej z dziełami sztuki z kolekcji Muzeum. Podzielimy się swoimi spostrzeżeniami, uwagami i przemyśleniami. Czy słowo i obraz współbrzmią? Spotkania będą okazją do porównania wizji świata pisarzy i pisarek oraz artystów i artystek sztuk wizualnych.
 

7, 21 lipca / 4, 18 sierpnia

środy, godz. 17.00, czas trwania ok. 90 min. / wstęp wolny

miejsce spotkań: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3
 

ArchiJerozolimskie – spacery architektoniczne

Zapraszamy do wspólnego odkrywania architektonicznego sąsiedztwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Przyjrzymy się, jak zmieniał się krajobraz urbanistyczny tej części miasta. Każdy spacer poświęcony będzie wybranej „ikonie” architektury, która wpływa na kształt przestrzeni publicznej: od pozostałości XVIII-wiecznego parku księcia Kazimierza Poniatowskiego, przez monumentalne, modernistyczne gmachy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Domu Partii, po interwencje Centrum Giełdowego i słynnej palmy Joanny Rajkowskiej.


Wybrane soboty w lipcu i sierpniu
godz. 17.00
, czas trwania ok. 2 godz.

wstęp wolny

początek spaceru: Dziedziniec Lorentza w MNW, Aleje Jerozolimskie 3

Paczka z Faras

Paczka to zgrany zespół ludzi. Jak archeolodzy w Faras. Paczka to także przesyłka. Jak skrzynie z zabytkami, które przyjechały do Polski.

Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznacie fascynującą historię wykopalisk w Faras, metody pracy archeologa i piękną przyrodę znad Nilu.

Formułę warsztatów dostosowaliśmy do potrzeb dzieci w spektrum autyzmu.

Warsztaty będą odbywały się w każdą wakacyjną sobotę.
 

Wakacyjne warsztaty dla dzieci

Od czerwca do sierpnia zapraszamy na warsztaty rodzinne z cyklu „Rodzinne niedziele” oraz dodatkowe warsztaty wakacyjne! Biegać, skakać, latać, pływać... i w Muzeum można świetnie wypoczywać! Odwiedźcie nas latem! Wspólnie odkryjemy dawne czasy, poznamy tajemnice artystów i artystek, stworzymy niezapomniane dzieła. W czerwcu czekamy na Was w niedziele o godz. 12.00, a w lipcu oraz w sierpniu dodatkowo w środy, czwartki i piątki.

 

Wybrane warsztaty zakończymy na świeżym powietrzu na Dziedzińcu Lorentza.
Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem zajęć
 

Ważne informacje:

  • warsztaty dla dzieci wieku 5–12 lat
  • warsztaty odbywają się w galeriach stałych, na wystawach czasowych oraz na Dziedzińcu Lorentza
  • zajęcia trwają ok. 80 minut
  • wstęp na warsztaty realizowane w galeriach stałych: bilet dla dziecka 1 zł, dla opiekuna 15 zł
  • wstęp na warsztaty realizowane na wystawach czasowych: bilet dla dziecka 15 zł, dla drugiego dziecka 5 zł, dla opiekuna 15 zł
  • bilety dostępne są na naszej stronie internetowej oraz w kasie MNW od wtorku poprzedzającego wydarzenie, https://bilety.mnw.art.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?d=3
  • obecność opiekuna obowiązkowa
  • zbiórka w holu głównym
  • liczba miejsc ograniczona
  • przed podjęciem decyzji o uczestnictwie w wydarzeniach edukacyjnych bardzo prosimy o zapoznanie się z regulaminem zwiedzania MNW oraz zasadami sanitarnymi obowiązującymi podczas pandemii. W przypadku zmiany sytuacji sanitarnej wydarzenia mogą zostać odwołane.