Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów MNW

Projekt dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
Muzeum Narodowe w Warszawie otrzymało dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na digitalizację zbiorów i udostępnianie cyfrowych zasobów w ramach projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”. Celem działania jest powiększenie cyfrowej dokumentacji kolekcji MNW oraz udostępnienie jej w nowym serwisie internetowym. W ramach projektu zostanie otwarta pracownia fotograficzna, w której powstaną wysokiej jakości zdjęcia obiektów. Serwis będzie dostępny w październiku 2020 roku.

 

Dofinansowanie w wysokości 7 148 207,64 zł zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Projekt dofinansowywany jest również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1 309 193,45 zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9 602 449,16 zł brutto.


W 2011 roku MNW uruchomiło serwis Cyfrowe Muzeum Narodowe w Warszawie, w którym obecnie znajduje się ok. 33 tysiące zdjęć obiektów. Realizacja projektu pozwoli na stworzenie udoskonalonego serwisu oraz  wykonanie fotografii kolejnych 19 tysięcy zabytków. W nowym serwisie znajdzie się 15 ścieżek tematycznych, wzbogaconych 15 filmami edukacyjnymi przetłumaczonymi na Polski Język Migowy, a także 100 kart edukacyjnych do pobrania, przydatnych na lekcjach lub szkolnych prezentacjach. Cała strona internetowa będzie dostępna w języku polskim i angielskim. Nowy serwis będzie funkcjonował pod dotychczasową nazwą Cyfrowe MNW.


Dzięki profesjonalnym opisom obiektów serwis stanowić będzie cenne źródło wiedzy oraz inspiracji dla studentów, naukowców i pracowników instytucji kultury. Przedstawiciele biznesu, w tym branży kreatywnej, znajdą tu materiały w wysokiej jakości również do projektów o charakterze komercyjnym.
Opracowanie nowego serwisu internetowego wykracza ponad niezbędne standardy cyfrowego udostępniania zasobów. Dostosowanie projektu do wytycznych Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) 2.0 zapewnia dostępność informacji prezentowanych w serwisie także dla osób niepełnosprawnych, m.in. niewidomych, słabo widzących i niesłyszących.


Od 2011 roku Muzeum sukcesywnie udostępnia i digitalizuje swoje zbiory m.in. dzięki platformie Cyfrowe MNW czy obecności na platformie Google Cultural Institute oraz wystawom w ramach dedykowanego sztuce projektu Google Arts & Culture. Od 2015 r. MNW współpracuje z fundacją Wikimedia Polska i udostępnia w wysokiej rozdzielczości arcydzieła ze swoich zbiorów w Wikimedia Commons. w Wikipedii w ramach projektu open GLAM.

Realizacja projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie” jest możliwa dzięki podpisanej w styczniu 2018 roku umowie między Muzeum Narodowym w Warszawie a Centrum Projektów Polska Cyfrowa o dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej na realizację projektu „Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie”. Dofinansowanie w wysokości 7 148 207,64 zł zostało przyznane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, „Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego”, „Cyfrowe udostępnienie zasobów kultury”. Projekt dofinansowywany jest również ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 1 309 193,45 zł. Całkowita wartość inwestycji wynosi 9 602 449,16 zł brutto.

  

Informujemy, że wszelkie informacje o potencjalnych nieprawidłowościach lub nadużyciach finansowych w trakcie realizacji projektu nr POPC.02.03.02-00-0008/17 pn. Otwarte Narodowe. Digitalizacja i udostępnianie zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie można zgłaszać za pośrednictwem poczty elektronicznej: [email protected] lub [email protected], za pomocą specjalnego formularza lub pod numerem telefonu: 22 315 22 56.

Więcej informacji ws. zgłaszania nieprawidłowości przy realizacji projektów finansowych z perspektywy Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa:
TUTAJ