Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Oprowadzania po Galeriach stałych MNW

 

W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.

 

Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych

 

 

HARMONOGRAM

 

13 maja

Sztuka zmysłów / Rita Twardziak
Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie być głośno! Ale czy muzeum jest tylko od oglądania? Czy sztuka musi być zdominowana przez wzrok? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich opowiadane przez nich historie. Przekonamy się też, że w swojej przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano...

bilety dostępne od 9 maja

 

20 maja

Piękne i praktyczne – Galeria Wzornictwa Polskiego / Magdalena Chludzińska

Jedyna galeria w Muzeum, w którym zobaczycie meble i sprzęty prawdopodobnie dobrze znane z Waszej młodości. Podczas oprowadzania przyjrzymy się zarówno ikonom polskiego wzornictwa, jak i mniej znanym obiektom od kręgu zakopiańskiego z przełomu XIX i XX wieku, po prace młodych projektantów z ostatnich lat. W nowocześnie zaaranżowanej galerii prezentowane są realizacje z seryjnej produkcji, jak popularne odbiorniki telewizyjne i radiowe, meble, tkaniny, sprzęt gospodarstwa domowego, ale również wybitne prace polskich autorów, które jako projekty, modele i prototypy nie zaistniały w powszechnym odbiorze.

bilety dostępne od 16 maja

 

27 maja

Świt cywilizacji – wyprawa do Egiptu i Mezopotamii / Monika Jabłońska

Wielkie cywilizacje nad Nilem, Eufratem i Tygrysem rozwijały się już od trzeciego tysiąclecia przed narodzinami Chrystusa. Zapraszamy na wyprawę w czasie, podczas której poznamy potężne bóstwa i groźnych władców Egiptu, Asyrii i Babilonii. Dowiemy się, do czego służyły mezopotamskie pieczęcie cylindryczne i dlaczego pojawienie się naczyń było wynalazkiem na miarę wynalezienia koła. Zastanowimy się, dlaczego dla starożytnych Egipcjan tak ważne było zachowanie ciała po śmierci i dlaczego jeszcze do niedawna mumia kobiety uchodziła za mumię kapłana Hor-Dżehutiego!

bilety dostępne od 23 maja

 

3 czerwca
Jak myśleli ludzie średniowiecza? / Monika Jabłońska

U progu XV wieku kultura średniowiecznej Europy uległa ujednoliceniu. Spoiwem były religia, język – łacina, a także sztuka. Tematy i motywy malarskie i rzeźbiarskie pokazują nam co było ważne dla ludzi żyjących w dobie późnego średniowiecza. Od myśli do dzieła, rozważymy istotne pojęcia filozoficzne, które kształtowały tę kulturę. Odpowiemy na pytania czym dla ludzi średniowiecza jest byt, miłość czy natura.
bilety dostępne od 30 maja

 

10 czerwca
W atelier artysty - IV odsłona Gabinetu Fotografii / Anna Masłowska

Pracownia artysty zawsze była przestrzenią ekskluzywną i tajemniczą. Niedostępna dla przeciętnego odbiorcy sztuki, fascynowała jako miejsce kreacji, obszar magiczny. Zainteresowanie pracowniami artystów nabrało szczególnego znaczenia w 2. połowie XIX wieku. Mimo pozorów intymności, powszechnie dostępne widoki pracowni były najczęściej zdjęciami „oficjalnymi”, czyli inscenizacjami tego, co artysta chciał pokazać. Uchwycone w kadrze pracownie bardzo często zyskiwały charakter salonu wystawowego, a jeśli prezentowano samego mistrza, to zazwyczaj w upozowanych scenach, rzadko utrwalając sam moment tworzenia.
Więcej informacji o IV odsłonie Gabinetu Fotografii
bilety dostępne od 6 czerwca

 

17 czerwca

Faras – skarby zatopionej pustyni / Magdalena Chludzińska
Odkrycie katedry w Faras zmieniło oblicze archeologii. W 1961 roku misja archeologiczna profesora Kazimierza Michałowskiego rozpoczęła wykopaliska w Sudanie. Polacy prowadzili prace w niewielkiej miejscowości Faras. Odkryli ruiny katedry z VIII wieku. Na ścianach budynku było ponad sto dwadzieścia malowideł, przedstawiających m.in.: anioły, świętych i biskupów. W Faras archeolodzy znaleźli nie tylko katedrę. Odkryli ślady zapomnianej cywilizacji Nubii, która prężnie rozwijała się na styku wielu kultur. Dziś malowidła i inne zabytki z katedry możecie obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej. Poznajcie Faras i jego odkrywców!
bilety dostępne od 13 czerwca

 

 

 


 

PROWADZĄCY

 

Magdalena Chludzińska – edukatorka MNW, absolwentka archeologii, podróżniczka i miłośniczka sztuk pięknych. Związana z Uniwersytetem Warszawskim.
 
Monika Jabłońska – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2014 pracuje w Muzeum Narodowym. Interesuje się sztuką średniowieczną i związkami sztuki z filozofią oraz teologią.
 
dr Paulina Komar - archeolożka, doktor nauk humanistycznych, wieloletnia współpracowniczka MNW. Pracuje na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów. 
 
Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.
 

Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, humanistka, edukatorka muzealna, nauczycielka przedmiotów artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studiów Doktoranckich w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, stypendystka Università degli Studi di Padova.

 
Romualda Radwańska – edukatorka i wykładowczyni, pracująca w Dziale Edukacji MNW. Absolwentka podyplomowego studium historii sztuki Collegium Civitas.
 
Beata Staniszewska – archeolog, edukatorka, akwarelistka, miłośniczka roślin i zwierząt.
 
Rita Twardziak – historyczka sztuki, edukatorka, nauczycielka, popularyzatorka wiedzy o sztuce. Związana z Oddziałem Muzeum Rzeźby w Królikarni, zajmuje się historią rzeźby i mediów przestrzennych oraz sztuką i architekturą średniowiecza.

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji