Oprowadzania po Galeriach stałych MNW
W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.
Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
HARMONOGRAM
4 listopada
Tajemniczy świat roślin / Beata Staniszewska
Rośliny towarzyszą człowiekowi od zawsze. Wykorzystywane są jako pożywienie i surowiec do budowy. Z ich włókien wykonuje się materiały na odzież. Ale rośliny to też coś więcej. To poranna kawa i wieczorna lampka wina, piękne ornamenty i naczynia a nawet wojny. Światy ludzi i roślin przenikały się na wielu poziomach.
bilety dostępne od 31 października
11 listopada
ŚWIĘTO
18 listopada
Galeria Sztuki Dawnej – Miasto / Monika Miżołębska
Trzecie spotkanie na Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie działowi zatytułowanemu: Miasto. W nim wyodrębniono kolejne części: Obywatele i ich instytucje - ratusz i cech; Dom miejski i jego mieszkańcy; Obrazy w gabinetach kolekcjonerów; Etos patrycjuszy i ich wizja plebsu. Ta część Galerii pokazuje, jak okazy rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby kreowały wysoką kulturę miejską. Zamyka tę opowieść miasto szczególne – Miasto na eksport: Wenecja. Oprowadzanie dopełniają skarby rzemiosła artystycznego zamknięte w przestrzeniach trzech gabinetów: porcelany, szkła i kryształów górskich oraz złotnictwa.
bilety dostępne od 14 listopada
25 listopada
Sztuka zmysłów / Rita Twardziak
Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie być głośno! Ale czy muzeum jest tylko od oglądania? Czy sztuka musi być zdominowana przez wzrok? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich opowiadane przez nich historie. Przekonamy się też, że w swojej przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano...
bilety dostępne od 21 listopada
2 grudnia
Jak myśleli ludzie średniowiecza? / Monika Jabłońska
U progu XV wieku kultura średniowiecznej Europy uległa ujednoliceniu. Spoiwem były religia, język – łacina, a także sztuka. Tematy i motywy malarskie i rzeźbiarskie pokazują nam co było ważne dla ludzi żyjących w dobie późnego średniowiecza. Od myśli do dzieła, rozważymy istotne pojęcia filozoficzne, które kształtowały tę kulturę. Odpowiemy na pytania czym dla ludzi średniowiecza jest byt, miłość czy natura.
bilety dostępne od 28 listopada
9 grudnia
Fotograficzne TABLEAU / TABLO jako medium społecznościowe XIX wieku / Danuta Jackiewicz
VI odsłona Gabinetu Fotografii poświęcona jest pamiątkowym kompozycjom znanym jako tableau / tablo. Kompozycje były układem pojedynczych fotografii portretowych na rysunkowych tłach. Moda rozpowszechniała się od lat 60. XIX wieku. Wszystkie renomowane zakłady oferowały „fotograficzne grupy okolicznościowe z winietą”. Były to suweniry kosztowne, realizowane przez fotografów i artystów przy zaangażowaniu zleceniodawców, dostarczających pomysł, teksty oraz portrety w liczbie od kilkunastu do nawet kilkuset sztuk. Za pośrednictwem nowego mass-medium komunikowały o swoim istnieniu i aktywności grupy zawodowe, środowiskowe, stowarzyszenia. Promowano akcje społeczne i charytatywne, inicjatywy gremiów intelektualnych i artystycznych, a także osiągnięcia w dziedzinie industrializacji kraju. Rozpowszechniano wiedzę o wybitnych twórcach polskiej kultury. Zaletą tableaux jest unikatowy przekaz na temat relacji społecznych mieszkańców Warszawy w II połowie XIX wieku.
bilety dostępne od 5 grudnia
16 grudnia
Ikonografia Bożego Narodzenia / Katarzyna Ampt
Boże Narodzenie w sztuce to nie tylko sceny ukazujące Świętą Rodzinę przy żłóbku w asyście aniołów oraz wołu i osła! Zaczynając od Drzewa Jessego, przez Narodziny i Pokłon Trzech Króli, dotrzemy do Ofiarowania w Świątyni – sceny kończącej cykl Bożego Narodzenia.
bilety dostępne od 12 grudnia
PRZERWA ŚWIĄTECZNA
PROWADZĄCY
Katarzyna Ampt - archeolog, edukatorka od ponad dwudziestu lat związana z MNW. Pracuje w pracowni witrażu i mozaiki. W wolnym czasie zajmuje się rekonstrukcją historyczną starożytnych technik szklarskich.
Maja Piotrowska-Krawczyk – artystka, humanistka, edukatorka muzealna, nauczycielka przedmiotów artystycznych. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i Studiów Doktoranckich w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii UW, stypendystka Università degli Studi di Padova.
Koordynacja: / Dział Edukacji