Oprowadzania po Galeriach Stałych MNW
W soboty zapraszamy Państwa na oprowadzania po Galeriach Stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Jest to świetna okazja by dokładnie poznać każdą z naszych kolekcji. Zapoznać się z dziejami zbiorów, a także dowiedzieć się czegoś więcej o twórcach, których dzieła prezentujemy w naszych galeriach.
Termin: soboty, godz. 11.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 lub 10 zł dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych
Regulamin wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych
HARMONOGRAM
7 września
Galeria Sztuki Dawnej – Miasto / Monika Miżołębska
Spotkanie na Galerii Sztuki Dawnej poświęcone będzie działowi zatytułowanemu: Miasto. W nim wyodrębniono kolejne części: Obywatele i ich instytucje - ratusz i cech; Dom miejski i jego mieszkańcy; Obrazy w gabinetach kolekcjonerów; Etos patrycjuszy i ich wizja plebsu. Ta część Galerii pokazuje, jak okazy rzemiosła artystycznego, malarstwa i rzeźby kreowały wysoką kulturę miejską. Zamyka tę opowieść miasto szczególne – Miasto na eksport: Wenecja. Oprowadzanie dopełniają skarby rzemiosła artystycznego zamknięte w przestrzeniach trzech gabinetów: porcelany, szkła i kryształów górskich oraz złotnictwa.
Bilety dostępne od 3 września
14 września
Perła w koronie Muzeum, czyli Galeria Sztuki XIX Wieku / Monika Miżołębska
Spacer po najchętniej odwiedzanej galerii Muzeum to jak przeglądanie albumu z najważniejszymi pracami polskiego malarstwa. Wspólnie prześledzimy, jak zmieniało się oblicze polskiej sztuki od końca XVIII do początków XX wieku. Nie zabraknie ikonicznych prac Józefa Simmlera i Jana Matejki o tematyce historycznej, wielkich, akademickich płócien Henryka Siemiradzkiego. Zastanowimy się, dlaczego Babie lato Józefa Chełmońskiego wywołało skandal w warszawskim świecie artystycznym oraz kto jest kim na obrazach Jacka Malczewskiego. Galeria Sztuki XIX Wieku jest jak skarbiec pełen niezwykłych historii, dostarczający estetycznych zachwytów.
Bilety dostępne od 10 września
21 września
Cijurim mi-Polin. Razem przez stulecia / Romualda Radwańska
Przez wiele wieków Żydów i Polaków łączyły ziemia, którą zamieszkiwali, praca, sąsiedzkie stosunki, a także kultura. Na tej płaszczyźnie doszło do fascynujących spotkań chrześcijaństwa i judaizmu, czego wyrazem jest twórczość Maurycego Gottlieba. Na styku dwu różnych kultur i obyczajów rodziła się oryginalna, bogata twórczość czego świadectwem są dzieła znajdujące się w kolekcji MNW. Ilustrują one bezcenny wkład polskich artystów pochodzenia żydowskiego w dziedzictwo kulturowe Polski i Europy. Spotkanie będzie okazją do poznania obrazów, rzeźb, a także przedmiotów użytkowych będących owocem tej niezwykłej relacji.
Bilety dostępne od 17 września
28 września
Arcydzieła czyli MNW w pigułce / Paweł Masłowski
Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach, a na wizytę tylko 90 minut? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, zastanowimy się, ile ważą ślepe wrota, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Mona Lisie. Nie zabraknie wielkich nazwisk, takich jak Botticelli oraz ikon polskiego wzornictwa. I, oczywiście, okazji do wspólnego zdjęcia przed największym obrazem w muzeum, czyli Bitwą pod Grunwaldem Jana Matejki.
Bilety dostępne od 24 września
PROWADZĄCY:
Paweł Masłowski – filolog klasyczny, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, nauczyciel łaciny i wiedzy o kulturze, tłumacz literatury pięknej, od 2017 roku edukator w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Monika Miżołębska – absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Od wielu lat edukatorka i wykładowczyni Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie, autorka audiodeskrypcji w Galerii Sztuki Średniowiecznej. Prowadzi wykłady, zajęcia z grupami dzieci i dorosłych, a także warsztaty rodzinne. Przedmiotem jej zainteresowania jest historia kulinariów, pogranicze sztuki i historii obyczajów.
Romualda Radwańska – edukatorka i wykładowczyni, pracująca w Dziale Edukacji MNW. Absolwentka podyplomowego studium historii sztuki Collegium Civitas.
___
Koordynacja: Marcin Matuszewski / Dział Edukacji