Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Stacjonarne warsztaty dla nauczycieli

15 stycznia 2022 / sobota / godz. 11.00  
Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż
 

Na początku roku 2022 – Roku Romantyzmu – zapraszamy nauczycieli na warsztaty z cyklu „Romantyczność 2022”. Tematem pierwszej części spotkania będą wybrane dzieła z Galerii Sztuki XIX Wieku Muzeum Narodowego w Warszawie: „Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale” Walentego Wańkowicza, obrazy związane z legendą napoleońską oraz „Portret Elizy Krasińskiej z dziećmi” Franza Xawiera Winterhaltera. Obrazy zostaną ukazane w szerokim kontekście literackim, społecznym i historycznym, w powiązaniu z programem nauczania oraz zagadnieniami kultury i obyczajowości 1 połowy XIX wieku. Druga część poświęcona będzie miejscom związanym z polskimi romantykami we Francji i na Litwie, które zespół Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej odwiedził podczas wizyt studyjnych  


prowadzenie: Urszula Król, Bożena Pysiewicz, Edyta Rubka-Kostyra

150 min / udział bezpłatny / zapisy od 3 styczna 2022: – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona
 
Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu „Kultura inspirująca" 

 

29 stycznia 2022 / sobota / godz. 11.00
Renesans


Fascynacja antykiem, humanizm, reformacja, wielkie odkrycia geograficzne, rozkwit nauki, wynalazek Gutenberga, rozwój druku i grafiki, przemiany w sztuce. Wszystkie te zagadnienia poruszane są na szkolnych lekcjach poświęconych epoce renesansu. Podczas spotkania na wystawie „Cranach. Natura i sacrum” oraz w Galerii Sztuki Dawnej poszukamy wspólnie dzieł, które pomogą uczniom lepiej zrozumieć czasy odrodzenia. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, które z fascynacji i problemów tamtej epoki są bliskie współczesnemu człowiekowi.

prowadzenie: Urszula Król, Karolina Zalewska

120 min / udział bezpłatny / zapisy od 17 styczna 2022: – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona