Dla nauczycielek i nauczycieli
Warsztaty towarzyszące wystawie ARKADIA
25 listopada 2023 / godz. 11.00
Obraz Arkadii. Artystyczne i literackie wizje krainy szczęścia / Magdalena Kucza-Kuczyńska
Topos Arkadii wywodzący się z Sielanek Teokryta i Bukolik Wergiliusza powraca w twórczości artystów wszystkich epok. Jest obecny w malarstwie i rzeźbie, literaturze i muzyce. Czym różnią się wizje krainy szczęścia opisywane przez Jana Kochanowskiego i Adama Mickiewicza, czy też malowane przez François Bouchera lub Jacka Malczewskiego? Zapraszamy na warsztaty towarzyszące wystawie „Arkadia”, podczas których porozmawiamy o przetworzeniach mitu arkadyjskiego w różnych dziedzinach sztuki. Zastanowimy się również, jak wizualne interpretacje metafory Arkadii mogą wzbogacić pracę z tym tematem literackim w szkole.
zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / wejściówki dostępne w kasach MNW i online od 21 listopada od godz. 10.00 / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min
Warsztaty towarzyszące wystawie "Arkadia"
Magdalena Kucza-Kuczyńska – historyczka sztuki, edukatorka MNW, wykładowczyni warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i Wyższej Szkoły Artystycznej, autorka tekstów z zakresu antropologii sztuki i arteterapii.
9 grudnia 2023 / godz. 11.00
"Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu" - Fotografia reportażowa Bruno Barbeya
„Rzadko stoję w miejscu. Wciąż chodzę. Zawsze w ruchu” – tak o swojej pracy mówił Bruno Barbey. Podczas licznych podróży fotograf był świadkiem wielu zdarzeń. Utrwalił je na zdjęciach, choć jego głównym celem było pokazanie człowieka we wszystkich odcieniach jego emocji. Na warsztatach postaramy się przybliżyć jego twórczość, zastanawiając się jakim medium jest fotografia, oraz w jaki sposób można ją wykorzystać w pracy z uczniami. Porozmawiamy też o emocjach, często trudnych do nazwania.
zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie i online od wtorku 5 grudnia / ok. 80 min
Warsztaty towarzyszące wystawie "Bruno Barbey. Zawsze w ruchu"
17 lutego 2024 / godz. 14.30
Towarzystwo międzygatunkowe. Nieoczywiste relacje z innymi w antropocenie / Anna Siekierska
W sztuce współczesnej metafora Arkadii jest często interpretowana w kontekście zagrożeń cywilizacyjnych oraz degradacji przyrody wskutek zaburzonej równowagi między ekonomią a ekologią, człowiekiem a naturą. Artystki i artyści podejmują inicjatywy na rzecz przywrócenia naturze przestrzeni zdominowanych przez ludzi. Czy w epoce antropocenu człowiek i przyroda mogą harmonijnie współistnieć? Zapraszamy na warsztaty, podczas których podejmiemy refleksję nad tym, jak wrażliwość na życie innych istot może przybliżyć nas do odzyskania równowagi ekologicznej. Poprowadzi je Anna Siekierska – artystka, której prace można oglądać na wystawie „Arkadia”.
zbiórka w Holu Głównym / udział bezpłatny / wejściówki dostępne w kasach MNW i online od 13 lutego od godz. 10.00 / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min
Warsztaty towarzyszące wystawie "Arkadia"
Anna Siekierska – rzeźbiarka, rowerzystka, współprowadząca Pracownię Rysunku Interdyscyplinarnego na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, aktywistka działająca na rzecz przyrody. Współautorka licznych instalacji w przestrzeni publicznej, animatorka działań uwrażliwiających na życie innych istot.
Koordynacja: Zuzanna Szor / MCES
Jeśli chcesz otrzymywać comiesięczne informacje o działaniach Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej oraz innych wydarzeniach MNW, podaj swój adres email w formularzu.