Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali MNW

13 września – 11 grudnia 2022

 

 

DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

11 grudnia / niedziela / 16.00
Po wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie” oprowadzi kustosz w Gabinecie Monet i Medali MNW dr Tomasz Więcek.
zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł, dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

Andrzej Romanowski – archeolog i numizmatyk. Kustosz w Gabinecie Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Kurator wystawy „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”.

 

 

OPROWADZANIA NIEDZIELNE

2, 9, 16, 23, 30 października, 6, 20, 27 listopada, 4 grudnia / niedziela / 16.00

Jubileuszowa wystawa w stulecie powstania Gabinetu Monet i Medali MNW jest okazją do zapoznania się z cennymi eksponatami pochodzącymi z naszej kolekcji oraz przybliżenia sylwetek darczyńców. Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem z Działu Edukacji.
zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

WYKŁADY CZWARTKOWE

20, 27 października, 3, 10 listopada / czwartek / 18.00

Kino MUZ / wydarzenie transmitowane na Facebooku / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min 

 

20 października

Kazimierz hr. Sobański / Maciej Widawski
Kolekcja Kazimierza hr. Sobańskiego była jedną z największych i najlepszych kolekcji monet polskich przełomu XIX i XX wieku. Kształtowana od początku lat 80. XIX wieku, liczyła około 9000 monet emitowanych od czasów Zygmunta I Starego (1506–1548) do połowy XIX wieku. Zbiór, kształtowany dzięki niezwykłej aktywności i nakładom właściciela, zawierał wiele egzemplarzy wysokiej klasy i rzadkości. Jako donacja testamentowa (1908) dla miasta Warszawy, stał się podwaliną kolekcji Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.

wejściówki dostępne od 18 października


Maciej Widawski – archeolog-numizmatyk, wieloletni pracownik Gabinetu Monet i Medali MNW, od 2005 r. kustosz i kierownik gabinetu numizmatycznego w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Autor i współautor artykułów z zakresu numizmatyki starożytnej, średniowiecznej i nowożytnej. Rzeczoznawca MKDNiS w specjalizacji archeologia-numizmatyka.

 

 

27 października

dr Władysław Semerau-Siemianowski / Tomasz Więcek

Zbiór 27 711 obiektów numizmatycznych dr Władysława Semerau-Siemianowskiego, był zasadniczą częścią kolekcji antycznej, przekazanej przez donatora do MNW w lipcu 1921 roku. Swoją kolekcję gromadził przez ponad czterdzieści lat w Imperium Osmańskim, gdzie pracował jako lekarz. Kolekcja Semerau-Siemianowskiego, jest podstawą najlepszego zbioru w Polsce i jednego z najlepszych w Europie Środkowej, gromadzącego monety starożytne, m.in.: greckie, rzymskie, perskie i bizantyńskie.
wejściówki dostępne od 25 października

 

dr Tomasz Więcek – archeolog i numizmatyk. Adiunkt w Gabinecie Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

3 listopada

Repozytorium dziedzictwa światowego. Czyli skąd pochodzą nasze pieniądze / Andrzej Romanowski

Obecnie zbiory Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie są największą kolekcją numizmatyczną w Polsce i jedną z czołowych w Europie. O jej randze decyduje nie tylko liczba obiektów (ponad 250 000), ale przede wszystkim ich klasa i różnorodność. Zbiór Gabinetu podzielony jest na 12 podstawowych kolekcji, zgodnie z ich zawartością merytoryczną, a obiekty pochodzą z sześciu kontynentów. Rozpiętość chronologiczna obiektów obejmuje ponad 2500 lat historii cywilizacji. Taka rozpiętość geograficzna, chronologiczna i tematyczna zbioru nadaje kolekcji nie tylko narodowego charakteru, ale jest także repozytorium dziedzictwa światowego.

 

Andrzej Romanowski – archeolog i numizmatyk. Kustosz w Gabinecie Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie. Kurator wystawy „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”.

 

 

10 listopada

Historia pieniądza / Raman Krytsuk
Pieniądz rozpala umysły wielu osób. Jest przedmiotem pożądania. Może dawać szczęście, ale bywa również przyczyną wielkiego cierpienia. Dziś ciężko jest nam sobie wyobrazić życie bez pieniędzy. Jednak kiedyś ludzie radzili sobie bez nich. Kiedy i gdzie narodziła się potrzeba używania uniwersalnego przedmiotu umożliwiającego wymianę dóbr i usług? Czy od razu przybrał on formę metalowych krążków? Ten wykład będzie poświęcony historii pieniądza.

 

Raman Krytsuk – adiunkt w Gabinecie Monet i Medali MNW. Absolwent Wydziału Historycznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Numizmatyk, zainteresowania naukowe - Monety Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego XVI-XVII w., fałszowanie monet, skarby z XVII wieku z terenu Białorusi, monety Mołdowy, Wołoszczyzny i Siedmiogrodu.

 

 

 

TEMATYCZNE SPOTKANIA NA WYSTAWIE

5, 19 listopada / sobota / 13.00

zbiórka w Holu Głównym / bilety 25 i 15 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

5 listopada

Zbiór monet z terenów dawnej Rzeczypospolitej, Litwy i Rusi / Raman Krytsuk
Kolekcja monet Kazimierza hr. Sobańskiego zawiera numizmaty pochodzące od czasów Zygmunta I Starego. Zbiór ten jest nieprzebranym źródłem informacji historycznych, które dotyczą tego, co działo się na terenach znajdujących się pod panowaniem polskich królów. Poszczególne numizmaty będą pretekstem do opowiedzenia fascynujących historii i pozwolą lepiej zrozumieć, jak cennym źródłem informacji może być moneta.
 
Raman Krytsuk – adiunkt w Gabinecie Monet i Medali MNW. Absolwent Wydziału Historycznego Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego. Numizmatyk, zainteresowania naukowe - Monety Polski i Wielkiego Księstwa Litewskiego XVI-XVII w., fałszowanie monet, skarby z XVII wieku z terenu Białorusi, monety Mołdowy, Wołoszczyzny i Siedmiogrodu.
 
 
19 listopada

Kolekcja monet antycznych / dr Tomasz Więcek

Lwia część kolekcji antycznej w Gabinecie Monet i Medali MNW pochodzi z daru dr. Władysława Semerau-Siemianowskiego. Podczas II wojny światowej ten bardzo liczny zbiór został uszczuplony o niemal wszystkie monety złote oraz inne okazałe egzemplarze. Jednak nie zawsze to co jest złote, jest najcenniejsze.

 

dr Tomasz Więcek – archeolog i numizmatyk. Adiunkt w Gabinecie Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.

 

 

 

DLA RODZIN

 

RODZINNE NIEDZIELE

2 października, 6 listopada / niedziela / 10.15 i 12.15

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego / bilety 15 zł (opiekun), 15 zł (dziecko) i 5 zł (kolejne dziecko) dostępne w kasie i online od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min

 

2 października / godz. 10.15 i 12.15

Mały kolekcjoner / Karolina Goska

Wszyscy, od najmłodszych lat, coś zbieraliśmy: kasztany, kamienie czy pióra różnych ptaków. Gdy dorastaliśmy, a kolekcjonerskie hobby nas wciągało, mogliśmy zacząć zbierać karty, naklejki lub – bardzo poważne przedsięwzięcie – znaczki. Jednak, jeśli o kolekcjonerstwie myślimy naprawdę serio, należało by zacząć naszą kolekcję porządkować. W czasie warsztatów dowiemy się w jaki sposób tworzono wielkie kolekcje numizmatyczne, przekazane następnie do naszego Muzeum. Dowiemy się, jakie techniki katalogowania stosować by nie pogubić się w naszych zbiorach i by dokładnie wiedzieć, jakich egzemplarzy monet nam jeszcze brakuje.

bilety dostępne od 27 września

 

 

6 listopada / godz. 10.15 i 12.15

Historia pieniądza / Karolina Goska

Gabinet Monet i Medali MNW ma wyjątkowo bogatą kolekcję eksponatów. Prezentowane obiekty pochodzą z najróżniejszych epok i zakątków świata. Wśród eksponowanych płacideł, monet i banknotów znajdziemy egzemplarze wyjątkowe. Wystawa jest niepowtarzalną okazję do prześledzenia historii pieniądza nie tylko w Europie, ale i w różnych innych zakątkach świata.

bilety dostępne od 1 listopada (on-line) i 2 listopada w kasie

 

 

 

WYDARZENIA DOSTĘPNE

 

Wydarzenia dostępne organizowane na wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / wstęp bezpłatny / wejściówki do pobrania w kasach MNW i on-line od 18 października / liczba miejsc ograniczona

 

 

OPROWADZANIE Z AUDIODESKRYPCJĄ

 

21 października / piątek / 18:00

Nie wszystko złoto, co się świeci
To stare przysłowie oddaje charakter naszej najnowszej wystawy czasowej zatytułowanej „Rozważni i romantyczni”. Prezentujemy na niej unikatowe banknoty, monety i inne płacidła ze wszystkich kontynentów. Podczas spotkania porozmawiamy o różnych formach i kształtach, które mogą przybierać pieniądze – okrągłej monety, noża czy też siekierki. Zastanowimy się nad rolą monety w zapisywaniu białych kart historii – poznawaniu imion dawnych władców i bogów, nanoszeniu na mapy nieistniejących już imperiów.
Poznamy także sylwetki dwóch niezwykłych osób Władysława Semerau-Siemianowskiego i Kazimierza hrabiego Sobańskiego. Ich unikatowe zbiory numizmatyczne, łącznie 39 tysięcy zabytków, dały początek kolekcji monet i medali Muzeum Narodowego w Warszawie.
zapisy od 18 października

 

 

ЕКСКУРСІЯ З ПЕРЕКЛАДОМ НА УКРАЇНСЬКУ ЖЕСТОВУ МОВУ

Oprowadzania tłumaczone na Ukraiński Język Migowy

 

22 жовтня / субота / 14:00 
«Розважливі й романтичні. 100 років Кабінету монет і медалей Національного музею у Варшаві» / екскурсія польською жестовою мовою, переклад на українську жестову мову
Колекція Національного музею у Варшаві нараховує понад 250 000 нумізматичних експонатів, а також медалі, печатки тощо. Це найбільша колекція такого типу в Польщі та одна з найбільших у Європі. На виставці представлені найцікавіші експонати з цієї колекції, зокрема динар Болеслава Хороброго початку XI століття та так званий золотий сертифікат – банкнота номіналом 500 доларів з XIX століття. Під час екскурсії ми розповімо про різноманітні платіжні засоби всіх континентів і епох: від античності до сьогодення. Ми також поговоримо про двох видатних колекціонерів – Казимира графа Собанського та Владислава Семерау-Семяновського, які сто років тому подарували свої нумізматичні колекції Національному музею у Варшаві. 
зустріч у холі головного корпусу НМВ / вхід безплатний / записи за адресою [email protected] з 18 жовтня / кількість місць обмежена

                                                                                 

 

22 października / sobota / 14:00

„Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie” / oprowadzanie w Polskim Języku Migowym tłumaczone na Ukraiński Język Migowy

W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się ponad 250 tysięcy zabytków numizmatycznych, a także medali, pieczęci, itp. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce i jedna z największych w Europie. Na wystawie prezentujemy najciekawsze zabytki z tego zbioru, w tym denar Bolesława Chrobrego z początku XI wieku i banknot o nominale 500 dolarów z XIX wieku, tzw. gold certificate. Podczas oprowadzania opowiemy o różnych środkach płatniczych ze wszystkich kontynentów i epok: od starożytności do współczesności. Przybliżymy także sylwetki dwóch wybitnych kolekcjonerów: Kazimierza hrabiego Sobańskiego i Władysława Semerau-Siemianowskiego, którzy sto lat temu podarowali swoje zbiory numizmatyczne Muzeum Narodowemu w Warszawie.

 

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / wstęp bezpłatny / zapisy pod adresem [email protected] od 18 października / liczba miejsc ograniczona

 

 

OPROWADZANIE W PJM

 

22 października / sobota / 16:00

„Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie” / oprowadzanie w Polskim Języku Migowym 
W kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie znajduje się ponad 250 tysięcy zabytków numizmatycznych, a także medali, pieczęci, itp. Jest to największa tego typu kolekcja w Polsce i jedna z największych w Europie. Na wystawie prezentujemy najciekawsze zabytki z tego zbioru, w tym denar Bolesława Chrobrego z początku XI wieku i banknot o nominale 500 dolarów z XIX wieku, tzw. gold certificate. Podczas oprowadzania opowiemy o różnych środkach płatniczych ze wszystkich kontynentów i epok: od starożytności do współczesności. Przybliżymy także sylwetki dwóch wybitnych kolekcjonerów: Kazimierza hrabiego Sobańskiego i Władysława Semerau-Siemianowskiego, którzy sto lat temu podarowali swoje zbiory numizmatyczne Muzeum Narodowemu w Warszawie.
zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / wstęp bezpłatny / wejściówki do pobrania w kasach MNW i online od 18 października / liczba miejsc ograniczona

 

 


SZKOŁY I NAUCZYCIELE

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

22 października / sobota / 11.00

Rozważni i Romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali MNW

Spotkanie będzie okazją do poznania historii kolekcji monet i medali MNW, przyjrzeniu się sylwetkom darczyńców oraz najciekawszym obiektom pochodzącym z różnych epok i stron świata. Podczas warsztatów zastanowimy się też, jak przybliżyć uczniom różnych poziomów nauczania szeroko pojętą historię pieniądza.

zbiórka w Holu Głównym Gmach Główny / wstęp bezpłatny / zapisy: [email protected] – decyduje kolejność zgłoszeń / liczba miejsc ograniczona / ok. 120 min

 

 

LEKCJE MUZEALNE
Zajęcia odbywają się na wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie” i w Przestrzeni edukacyjnej.

Istnieje także możliwość zamówienia lekcji online.

 

Skąd wzięły się pieniądze?

Lekcja dla przedszkoli i klas IIII szkół podstawowych

Na początku pieniądze nie miały wcale kształtu monety czy banknotu, czyli takiego, jaki znamy obecnie. Czym, w takim razie, płacono wtedy za towary i usługi? Skąd właściwie wzięły się pieniądze i jak zmieniały formę na przestrzeni wieków? Kiedy pojawiły się w Polsce?

 

Historia pieniądza

Lekcja dla klas IVVIII szkół podstawowych i klas szkół ponadpodstawowych

Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez pieniędzy. Są one ściśle związane z naszym życiem codziennym. Jak zatem wyglądała ich historia? Zapraszamy na zajęcia, w czasie których przyjrzymy się płacidłom, monetom oraz banknotom z różnych epok a także zakątków świata i porozmawiamy o ewolucji pieniądza.

 

koszt: 1 zł od ucznia, koszt lekcji pokrywa dofinansowanie Narodowego Banku Polskiego
rezerwacja: [email protected] lub telefonicznie + 48 22 629 50 60, 22 621 10 31 wew. 246
 
 

 

 

 

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Oprowadzanie po wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie”.

 

Informacje o sposobie zamówienia lekcji muzealnych i oprowadzań z przewodnikiem.

 

 

DRUK EDUKACYJNY DO WYSTAWY

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI DO WYSTAWY

 

 

 

STOWARZYSZENIE PRZYJACIELE MNW

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciele MNW mogą uczestniczyć w spotkaniach bezpłatnie. Warunkiem jest wcześniejsza rezerwacja. Zapisy rozpoczynają się na tydzień przed uruchomieniem sprzedaży biletów i kończą w dniu poprzedzającym otwarcie sprzedaży. Liczba dostępnych miejsc jest ograniczona.
Rezerwacji można dokonać za pośrednictwem Stowarzyszenia: telefonicznie: pon.–czw. w godz. 10.00–15.00 (+48) 570 105 177 lub mailowo:

Zainteresowanych przystąpieniem do Stowarzyszenia zapraszamy na stronę: www.przyjacielemnw.pl

 

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji