Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego

5 kwietnia – 30 czerwca 2019

 

PROGRAM TOWARZYSZĄCY WYSTAWIE

 

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE

Zwiedzanie wystawy z kuratorką Katarzyną Szydłowską-Schiller

7 kwietnia i 23 czerwca / niedziela / godz. 14.00 i 16.00


zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od 2 kwietnia i od 18 czerwca / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

 

KONCERT ZESPOŁU JAZZPOSPOLITA / Barwy i dźwięki
27 kwietnia / sobota / godz. 18.30
Jazzpospolita to jedno z ciekawszych zjawisk na polskiej scenie muzycznej. Zespół powstał w 2008 roku i od tamtej pory wydał 6 płyt i zagrał 300 koncertów. Od początku – nieco wbrew nazwie – wymyka się gatunkowym kwalifikacjom. Oryginalne kompozycje sytuują się na pograniczu jazzu, post-rocka i elektroniki, dzięki czemu zespół wypracował własne rozpoznawalne brzmienie i zdobył liczą grupę fanów. Jazzpo, jak często są określani, z powodzeniem występował na dużych festiwalach jazzowych, tj. London Jazz Festival, czy Copenhagen Jazz Festival. 
Hol Główny / wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki* / liczba miejsc ograniczona / ok. 90 min
 
*Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MNW oraz online od 18 kwietnia. 
Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.
 

 

KONCERT JAZZOWY / Kuba Więcek Trio

2 czerwca / niedziela / godz. 18.30
Dwa lata po entuzjastycznie przyjętym debiucie „Another Raindrop”, który przyniósł zespołowi Fryderyka, Trio nagrywa kolejny album – „Multitasking” – będący poszerzeniem wcześniejszych doświadczeń na polu muzyki. Kuba Więcek Trio łączy różne gatunki muzyczne: jazz, folk, elektronikę, czy hinduską technikę wokalną zwaną konnakol. Lider zespołu Kuba Więcek, czerpiąc inspiracje z wielu źródeł, tworzy hipnotyzujące kompozycje niczym „Desenie” Zofii Kulik, czy „Błękitny” Edwarda Dwurnika – obrazy, które możemy oglądać na trwającej w Muzeum wystawie.
Hol Główny / wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki* / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
*Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MNW oraz online od 24 maja.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.
 
 
 

KONCERT JAZZOWY / Rafał Sarnecki Quintet

16 czerwca / niedziela / 18.30
Rafał Sarnecki - gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, jako lider własnych projektów muzycznych koncertował w wielu krajach Europy, Azji i obu Ameryk. W latach 2005-2018 mieszkał w Nowym Jorku aktywnie uczestnicząc w życiu muzycznym tego miasta. Jako stypendysta studiował na tamtejszym wydziale jazzu w New School University. W 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens College CUNY. Występował na scenie obok gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej, jak: Ben Wendel, Alex Sipiagin, Joel Frahm, Gary Thomas, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, czy Adam Pierończyk. Dwukrotnie nominowany do nagrody FRYDERYK, ma na koncie cztery płyty, ostatnia, Climbing Trees (2018) wydana została przez nowojorską wytwórnię Outside in Music.
Hol Główny / wstęp wolny – obowiązują bezpłatne wejściówki* / liczba miejsc ograniczona / ok. 70 min
 
*Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie MNW oraz online od 7 czerwca.
Jedna osoba może pobrać maksymalnie dwie wejściówki.
 

 

 

 

 

NIEDZIELNE OPROWADZANIA PO WYSTAWIE

Zwiedzanie ekspozycji z historykami sztuki, artystami i badaczami sztuki współczesnej

14, 28 kwietnia, 5, 12, 19, 26 maja, 2, 9, 16, 30 czerwca / 14.00 i 16.00

 

Zbiórka w Holu Głównym / bilety (20 zł i 12 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego oprowadzanie od godz. 10.00 / ok. 60 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

 

CZWARTKOWE POKAZY FILMOWE I SPOTKANIA Z ARTYSTAMI, HISTORYKAMI I KRYTYKAMI SZTUKI
 

11 kwietnia 9, 16, 23, 30 maja, 6, 13, 27 czerwca / 18.00

 

Kino MUZ / wstęp bezpłatny / wejściówki dostępne od wtorku poprzedzącego spotkanie w kasie i online od godz. 10.00 / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

11 kwietnia
Kolekcja sztuki i działania wspierające młodych artystów PKO Banku Polskiego / dr hab. Lidia Stefanowska, Dyrektor Zbiorów Bankowych
W 1998 roku Anda Rottenberg wybrała ponad siedemdziesiąt dzieł trzydziestu artystów do wystroju Centrum Finansowego przy ulicy Puławskiej. Ta wybitna kolekcja polskiej sztuki współczesnej jest po raz pierwszy prezentowana jest szerokiej publiczności w muzealnych przestrzeniach.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną trzy filmy dokumentalne z Filmoteki Kolekcji PKO BP: Anda Rottenberg o kolekcji PKO Banku Polskiego (11 min), Zbigniew Libera o bankowej kolekcji dzieł sztuki (17 min), Prof. Leon Tarasiewicz o twórczości młodych artystów z Kolekcji PKO BP (5 min).

 

9 maja
Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Andrzej Bielawski i Mariusz Kruk

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO BP  Mariusz Kruk. Portret artysty (9 min).

 

16 maja
Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowa o sztuce Stefana Gierowskiego / Łukasz Dybalski

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO BP  Twórczość Stefana Gierowskiego (23 min).
 

23 maja
Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Krzysztof M. Bednarski

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO BP Krzysztof M. Bednarski Portret artysty (18 min).

 

30 maja

Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Olga Wolniak
Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO BP Olga Wolniak. Malarka (12 min).

 

6 czerwca
Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Jarosław Modzelewski

Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film dokumentalny z Filmoteki Kolekcji PKO BP Jarosław Modzelewski. Portret artysty (17 min).

13 czerwca

Sztuka to wartość, wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Ryszard Grzyb

Podczas spotkania zaprezentowany zostaną filmy dokumentalne z Filmoteki Kolekcji PKO BP Portret artysty: Tomasz Ciecierski (ok. 6 min) oraz Portret artysty: Ryszard Grzyb (ok. 14 min).

 

27 czerwca

Sztuka to wartość. Wartości w sztuce. Rozmowy z artystami / Robert Maciejuk
Dyskusja podsumowująca wystawę połączona z pokazami filmów z Filmoteki Kolekcji PKO BP.
 

 

 

 

RODZINNE NIEDZIELE

warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat i ich opiekunów

12, 26 maja, 16 czerwca / 12.00

 

12 maja
Możliwe niemożliwe

Dywan z farby i słońce z brązu, drewniane pióra i listy napisane ołowiem... W sztuce wszystko jest możliwe. Nietypowe połączenia treści i formy w dziełach prezentowanych na wystawie będą zachętą do przekraczania granic przyzwyczajenia. Warsztaty inspirowane pracami Krzysztofa M. Bednarskiego, Andrzeja Bielawskiego, Olgi Wolniak, Joanny Przybyły i Andrzeja Szewczyka.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 7 maja / dziecko bilet 15 zł, opiekun bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

26 maja

Ornamenty

Motywy roślinne lub geometryczne, powielane na tapetach, wykładzinach, tkaninach tworzą dekoracyjne wzory nazywane ornamentami. Ich formy i kolory zmieniają się w zależności od epoki, kultury i szerokości geograficznej. Jaką funkcję pełnią? Czy mogą być czymś więcej niż tylko dekoracją na tapicerowanych meblach, ścianach i tkaninach? Warsztaty inspirowane pracami Ryszarda Grzyba, Zofii Kulik i Olgi Wolniak.
zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 21 maja / dziecko bilet 15 zł, opiekun bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

16 czerwca
Podobieństwa i różnice

Artyści współcześni pokazują nam rozmaite możliwości ukazywania świata, który w ich pracach przeistacza się w kolor, figurę geometryczną lub graficzny znak. Poszukamy podobieństw i różnic między przedmiotami realnymi i wykreowanymi oraz zamienimy naszą rzeczywistość w artystyczny rebus.
Warsztaty inspirowane pracami Krzysztofa M. Bednarskiego, Edwarda Dwurnika, Stefana Gierowskiego, Ryszarda Grzyba, Włodzimierza Pawlaka, Jana Tarasina.

zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 11 czerwca / dziecko bilet 15 zł, opiekun bilet 15 zł / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

MAMY W MUZEUM
16 i 30 maja / czwartek / 11.00

 

Sztuka to wartość. Z kolekcji PKO Banku Polskiego. Spotkanie na wystawie / Małgorzata Marszałł
Spotkanie dla rodziców na urlopach macierzyńskich i ojcowskich. Zapewniamy swobodną atmosferę (20 minut na wystawie, potem spotkanie w sali edukacyjnej, gdzie podczas rozmowy o sztuce można nakarmić i przewinąć dzieci), a także wrażliwość i otwartość prowadzących spotkanie, możliwość wejścia z wózkiem do galerii.

zbiórka w Holu Głównym / bilety (12 zł i 20 zł) online i w kasie od 14 i 28 maja / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

SPOTKANIA DLA MATURZYSTÓW I LICEALISTÓW
14 kwietnia i 5 maja / niedziela / 16.00


Dzieło jako tekst kultury

W pisaniu wypracowań i przygotowaniu wypowiedzi na egzamin maturalny z języka polskiego często nawiązuje się do dzieł sztuki rozumianych jako teksty kultury. Omówimy wybrane prace artystów współczesnych i poszukamy aluzji do historii, literatury i polityki, a także odczytamy zawarte w nich treści symboliczne.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum (1 zł) online i w kasie od wtorku poprzedzającego wydarzenie / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI

17 maja / piątek / 16.00


Instrukcje dla użytkowników sztuki współczesnej
Zapraszamy nauczycieli – wyjątkowych użytkowników sztuki, ze szkół i przedszkoli do wspólnego działania. Gwarantujemy, że dzięki naszym wskazówkom, to, co wydawało się skomplikowane, okaże się proste, a to, co niebezpieczne i niejasne – zrozumiałe i logiczne.
wstęp bezpłatny / wejściówki online i w kasie od 14 maja / ok. 120 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

 

 

SPOTKANIE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH
14 czerwca / piątek / 17.00

 

Sztuka to wartość
Poznamy język wypowiedzi polskich artystów lat 90. i porozmawiamy o wartościach sztuki współczesnej – treściowych, estetycznych, formalnych oraz finansowych. Zastanowimy się, jakie kryteria oceny dzieł stosują muzealny kustosz i biznesmen, dekorator wnętrz i historyk lub filozof.
wstęp bezpłatny / zapisy od 11 czerwca ([email protected] lub telefonicznie + 48 22 629 50 60) / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona

 

 

 

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE W POLSKIM JĘZYKU MIGOWYM (PJM)

15 czerwca / sobota / 16.00


Artyści, nurty, tematy i techniki w kolekcji sztuki PKO Banku Polskiego / Marek Lasecki

wstęp bezpłatny / wejściówki online i w kasie od 4 czerwca (pytania: [email protected]) / ok. 75 min / liczba miejsc ograniczona
 

 

 

 

ZWIEDZANIE Z PRZEWODNIKIEM

Język sztuki dla początkujących i średniozaawansowanych

Dzieła stanowią narzędzie komunikacji artystów z publicznością. Poprzez uważne patrzenie, stawianie pytań i wspólne poszukiwanie odpowiedzi postaramy się odczytać te artystyczne komunikaty. Poznamy język barwnych plam, ekspresyjnych faktur oraz abstrakcyjnych form, konstrukcji i oryginalnych materiałów.

Zapraszamy zorganizowane grupy dorosłych na zwiedzanie wystawy z muzealnym przewodnikiem.

Spotkania prowadzimy w języku polskim i angielskim.
 

 

LEKCJE MUZEALNE

 

Podobieństwa i różnice
Kiedy przedstawiamy morskie fale, żaby, ryby krzesło i księżyc, zwykle staramy się wiernie oddać ich wygląd. Artyści współcześni pokazują nam rozmaite możliwości ukazywania realnego świata – w ich pracach przeistacza się w kolor, figurę geometryczną lub graficzny znak. Poszukamy podobieństw i różnic między prawdziwymi i namalowanymi przedmiotami oraz zamienimy naszą rzeczywistość w artystyczny rebus.
Dla przedszkoli i klas 1–3 szkoły podstawowej

 

Dobre – lepsze – najlepsze?
Sztuka ma wzbudzać emocje, wywoływać dyskusje i prowokować oceny. Przeanalizujemy treść i formę wybranych dzieł sztuki współczesnej. Omówimy ich temat, kolorystykę, materiał, fakturę i kompozycję i nauczymy się formułować sądy wartościujące. Tak jak Giorgio Vasari postaramy się „odróżnić to, co lepsze od tego, co tylko dobre, a od lepszego – najlepsze”.

Dla klas 4–8 szkoły podstawowej

 

Sztuka a wartość. Jak oceniać dzieła? Warsztat dyskusyjny

Kryteria oceny dzieł zależą od wielu czynników: tematu pracy, jej formy, zmiennych gustów. Obiektywne i jednoznaczne ustalenie wartości dzieła przysparza wielu trudności. Przeanalizujemy język wypowiedzi polskich artystów lat 90. i podejmiemy dyskusję o wartościach estetycznych, formalnych, historycznych, ogólnoludzkich oraz finansowych sztuki współczesnej.

Dla szkół ponadpodstawowych

 

Rezerwacja: Dział Edukacji MNW, pon.–pt. w godz. 8.30–15.30, tel +48 22 629 50 60

 

 

AUDIOPRZEWODNIKI I DRUK EDUKACYJNY

Podczas zwiedzania wystawy zachęcamy do korzystania z audioprzewodnika, dostępnego w języku polskim i angielskim. Urządzenia z nagraniami można wypożyczyć w Punkcie Informacyjnym MNW (7 zł i 10 zł). Nagrania są również dostępne bezpłatnie na stronie www.mnw.art.pl/multimedia
Przed wejściem na wystawę można pobrać bezpłatne druki edukacyjne.

 

 

 

Koordynatorka programu edukacyjnego: / Dział Edukacji