Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Dyrekcja

dr hab. Agnieszka Rosales Rodríguez
p.o. Dyrektor
 

Agnieszka Rosales Rodríguez od 2005 r. jest adiunktem w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, z Muzeum Narodowym w Warszawie związana jest zawodowo od połowy lat 90., gdzie początkowo pracowała w Zbiorach Sztuki Europejskiej. Od 2018 roku jest kuratorką Zbiorów Sztuki Polskiej do 1914 r. Muzeum Narodowego w Warszawie (obecnie Zbiorów Malarstwa Polskiego do 1914 r.), a w latach 2019-2020 pełniła funkcję przewodniczącej Kolegium Kuratorów MNW.

Jest kuratorką wielu wystaw i autorką towarzyszących im katalogów, m.in.:

 

Biedermeier, red. A. Kozak, A. Rosales Rodríguez, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2017-18; Muzeum Narodowe w Szczecinie i Muzeum Podlaskie w Białymstoku, 2018.

 

Pologne 1840-1918. Peindre l’âme d’une nation, red. I. Danielewicz, A. Rosales Rodríguez, L. Piralla Heng-Vong, M. Lavandier, kat. wyst., Louvre-Lens, 2019 (wystawa otrzymała Nagrodę za Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla) oraz polskiej edycji ekspozycji: Polska. Siła obrazu, red. I. Danielewicz, A. Rosales Rodríguez, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2020.

 

Arkadia, red. A. Rosales Rodríguez, A. Ziemba, kat. wyst., Muzeum Narodowe w Warszawie, Warszawa 2023-24.

 

Joanna Kilian

Zastępca Dyrektora ds. Naukowych

Historyk sztuki, od 1995 roku kustosz malarstwa włoskiego, od 2020 roku Kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej  i Przewodnicząca Kolegium Kuratorów w Muzeum Narodowym w Warszawie. Kuratorka i współkuratorka licznych wystaw, m.in. Caravaggio. Złożenie do Grobu – arcydzieło Pinakoteki Watykańskiej i różne oblicza caravaggionizmu (MNW, 1996–1997); Guercino. Triumf baroku (MNW, 2013–2014). Brescia. Renesans na północy Włoch (MNW, 2016). Autorka artykułów popularnych,  naukowych i licznych katalogów wystaw w Polsce i za granicą. Laureatka pierwszej  nagrody w kategorii esej naukowy w  III edycji Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2017) za  artykuł „Realiści czy ekscentrycy? Malarstwo północnych Włoch XVI wieku”. Promotorka włoskiej kultury i polsko-włoskiej wymiany kulturalnej, odznaczona przez Prezydenta Włoch  Orderem Kawalera Gwiazdy Włoch (Ordine della  Stella d’Italia) za działalność na rzecz rozpowszechniania kultury włoskiej w Polsce.

 

 

Małgorzata Łobocka
Zastępca Dyrektora ds. Komunikacji i Edukacji
 
Prawniczka, audytorka wewnętrzna, specjalistka ds. zarządzania kulturą i kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych. Autorka strategii komunikacyjnych, koncepcji strategicznych i kampanii marketingowych dla biznesu. Wykładowczyni SGH-WUM MBA w ochronie zdrowia. Doświadczenie zawodowe w dziedzinie kultury zdobywała w Instytucie Adama Mickiewicza, instytucji zajmującej się promowaniem polskiej kultury za granicą. W latach 2020 - 2021 związana z Muzeum Narodowym w Warszawie. Członkini Zarządu Fundacji Muzeum Warszawy, Członkini Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prowadzi na Instagramie profil @okulturze, jedno z największych w Polsce kont społecznościowych dotyczących kultury i sztuki.
 
 
Elżbieta Firlej
Pełnomocnik Dyrektora ds. Organizacji i Finansów