Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Łukaszowcy. Wielki powrót

29 września – 13 listopada 2022

Boleslaw I Chrobry (the Brave) Greeting Otto III on his Pilgrimage to the Tomb of St. Adalbert at Gniezno, 1000
Spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III u grobu św. Wojciecha, 1000

 

 

DOROŚLI i MŁODZIEŻ

 

OPROWADZANIE KURATORSKIE

2 października / niedziela / 15.00

Po ekspozycji oprowadzi dr Monika Matwiejczuk i Konrad Pyzel z Muzeum Historii Polski w Warszawie, kuratorzy wystawy.

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety 20 i 15 zł dostępne w kasie MNW i on-line od 27 września / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

dr Monika Matwiejczuk – - historyk, kustosz dyplomowany, muzealnik, absolwentka Instytutu Historycznego UW, EHESS w Paryżu, SGH, ChAT, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Historii Polski w Warszawie, jest odpowiedzialna za budowanie kolekcji oraz kompleksową opiekę i zarządzanie zbiorami.

 

Konrad Pyzel – historyk sztuki i socjolog, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, pracuje w Dziale Zbiorów w Muzeum Historii Polski w Warszawie.

 

 

OPROWADZANIA NIEDZIELNE

9, 16, 23 października / niedziela / 15.00

Zwiedzanie wystawy z przewodnikiem z Działu Edukacji MNW.

zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety 20 i 15 zł dostępne w kasie MNW i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

 

WYKŁAD CZWARTKOWY

13 października / czwartek / 18.00

Historia Polski w „Świecie Jutra” / Kacper Wysokiński

U progu II wojny światowej, w kwietniu 1939 roku, w Nowym Jorku otwarto wystawę światową pod hasłem „The World of Tomorrow”. Z tej okazji w Sali Honorowej pawilonu II Rzeczpospolitej zaprezentowano dzieła ilustrujące wybrane wydarzenia z historii państwa polskiego – siedem obrazów autorstwa malarzy z Bractwa Świętego Łukasza i cztery makaty projektu Mieczysława Szymańskiego. Jaką rolę miała odegrać historia na futurystycznej wystawie? Szukając odpowiedzi na to pytanie przyjrzymy się także innym eksponatom z pawilonu, który był tuż przed wybuchem II wojny światowej wizytówką Polski na arenie międzynarodowej.

Kino MUZ – Gmach Główny MNW / wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW / bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i on-line od 11 października / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

Kacper Wysokiński – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się sztuką nowoczesną w Polsce, szczególnie w okresie II Rzeczypospolitej. Należy do zespołu kuratorskiego Muzeum Historii Polski w Warszawie.  

 

 

 

DZIECI I RODZINY

 

RODZINNE NIEDZIELE

16 października / niedziela / 10.15 i 12.15

W odwiedzinach u Łukaszowców / Beata Wolszczak i Gabriela Sierocińska-Dec – edukatorki Muzeum Historii Polski

Jakie tajemnice kryją w sobie obrazy malarzy z Bractwa Świętego Łukasza? Jakie symbole na nich znajdziemy? O jakich wydarzeniach opowiadają? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania uczestnicy warsztatów zamienią się w detektywów tropiących ślady i ukryte znaczenia, zawarte na obrazach umieszczonych na wystawie, a na końcu wykonają pracę rodzinną inspirowaną przedstawionymi na wystawie dziełami.
zbiórka w Holu Głównym Gmachu Głównego MNW / bilety 15 zł (opiekun), 15 zł (dziecko) i 5 zł (kolejne dziecko) dostępne w kasie MNW i on-line od 11 października / liczba miejsc ograniczona / ok. 80 min

 

 

 

ZAJĘCIA NA ZAMÓWIENIE

 

OPROWADZANIA Z PRZEWODNIKIEM

Zapraszamy grupy i gości indywidualnych do zwiedzania wystawy z naszymi przewodnikami. Terminy i godziny zajęć dostosowujemy do potrzeb zamawiających. Liczba uczestników uzależniona będzie od aktualnych wytycznych sanitarnych. Szczegółowe informacje przekazujemy drogą mailową, prosimy o kontakt pod adresem: [email protected] / koszt: 200 zł plus bilety w cenie 10 zł.

 

 

 

Koordynacja: / Dział Edukacji