Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Matki i córki – rzemieślniczki, przyjaciółki

 

Sztuka, rzemiosło, tradycje i natura to inspiracje dla zajęć, podczas których będziemy celebrować wyjątkową więź istniejącą między mamami i córkami. Każde z nich zaczniemy od obejrzenia obiektu, który stanie się inspiracją do wykonania prac plastyczno-rzemieślniczych. Warsztatom towarzyszyć będzie zapach specjalnie skomponowanej mieszanki olejów do aromaterapii, który pomoże nam stworzyć kojącą atmosferę i otworzyć się na nowe umiejętności.

 

Termin: 8 października, 26 listopada i 3 grudnia / sobota / godz. 14.30

Czas trwania: ok. 80 minut

Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny

Dla kogo: matki z córkami (w wieku 9–13 lat)

Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 15 zł, bilet wstępu dla opiekuna 15 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie

 

 

HARMONOGRAM

 

8 października / sobota / 14.30

Warsztat zabawek ludowych. Słowiańskie lalki opiekunki

Dawno, dawno temu, wśród leśnych polan, między jeziorami mieszkały boginki, zmory, strzygi i rusałki. Niektóre z nich strzegły i chroniły ludzi, inne należało omijać szerokim łukiem. Na zajęciach poznamy te postacie o nadprzyrodzonych zdolnościach, dowiemy się czym zajmowała się szeptucha oraz jaką rolę w tradycji słowiańskiej pełniły amulety.

W części warsztatowej wykonamy własne lalki motanki tradycyjne lalki ukraińskie, które strzegły domowników przed złymi duchami i niepowodzeniem. Dowiemy się, dlaczego nie mogły one mieć rysów twarzy oraz dlaczego ich imiona znali tylko ich właściciele.

bilety dostępne od 4 października

 

 

26 listopada / sobota / 14.30

Warsztat świecownika

Gdy za oknem coraz wcześniej robi się ciemno i szaro, przytulna domowa atmosfera to podstawa! Możemy ją osiągnąć dzięki świecom, które rozświetlają nasze domy, a swoim zapachem potrafią przenieść nasze myśli w zupełnie inne miejsca. Przyglądając się obrazowi Dziewczynka gasząca światło Stanisława Wyspiańskiego porozmawiamy o tym, do czego dawniej wykorzystywano świece oraz jak i z czego je wytwarzano. W drugiej części warsztatów w duetach stworzymy własne świeczki sojowe o wybranym przez siebie zapachu!

bilety dostępne od 22 listopada

 

 

3 grudnia / sobota / 14.30

Warsztat tradycji świątecznych w staropolskiej kuchni

Grudzień to doskonały czas, by przypomnieć sobie, w jaki sposób niegdyś obchodzono święta Bożego Narodzenia, w jaki sposób się do nich przygotowywano i przystrajano dom. Czy tradycje świąteczne bardzo się zmieniły? Podczas warsztatów porozmawiamy o dawnych przesądach związanych z Wigilią, nakryciem stroju oraz o potrawach, które, w zależności od regionu, powinny się na nim znaleźć.

W trakcie warsztatów zapoznamy się ze staropolskim przepisem umieszczonym w jednej z najstarszych ksiąg kucharskich, który stanie się inspiracją do wspólnego wykonania słodkiego, świątecznego posiłku.

bilety dostępne od 29 listopada

 

 

Prowadząca: Karolina Goska

Koordynacja: / Dział Edukacji