Rodzinne niedziele w MNW
Warsztaty dla dzieci w wieku 5–12 lat
Zapraszamy na wspólne odkrywanie Muzeum w każdą niedzielę! Te dni to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
Termin: niedziela, I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty
Dodatkowe informacje
- Udział w zajęciach jest równoznaczny z akceptacją regulaminu. Prosimy o zapoznanie się z nim przed zakupem biletów.
- Obecność opiekuna jest obowiązkowa.
- Warsztaty odbywają się w galeriach stałych, na wystawach czasowych, w sali edukacyjnej.
- Brak barier architektonicznych, słuchawki wygłuszające, pętla indukcyjna w sali edukacyjnej.
HARMONOGRAM
3 września
W pracowni rzeźbiarki – warsztaty towarzyszące wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku” / Magdalena Schreiber
Własna przestrzeń to wiele możliwości, o czym doskonale wiedziały bohaterki wystawy, które do swobodnego tworzenia potrzebowały nie tylko umiejętności i talentu, ale też dobrze wyposażonej pracowni. Na zajęciach dowiemy się do czego potrzebne im było dłuto i kawalet, w jaki sposób tworzyły szkice rzeźbiarskie oraz jakie materiały i techniki lubiły wykorzystywać w swojej pracy.
bilety dostępne od 29 sierpnia
10 września
Wspomnienie lata / Beata Staniszewska
Wakacje już za nami, ale warto je powspominać i dowiedzieć się przy okazji, w jaki sposób znani artyści lubili wypoczywać. Czy mieli swoje ulubione miejsca? Wybierzcie się z nami w wędrówkę pełną niezwykłych widoków. Będzie to wspaniała okazja do opowieści o naszych wyjazdach.
bilety dostępne od 5 września
17 września
Ruch w sztuce, sztuka w ruchu / Julia Ruszkowska
Choć w Muzeum nie można biegać, to na tych zajęciach kondycja będzie ważna. Porozmawiamy o ruchu w sztuce, o jego wpływie na tematy oraz metody tworzenia, popatrzymy na dzieła z zupełnie innej perspektywy. Dosłownie!
bilety dostępne od 12 września
24 września
Muzealne Archiwum X / Karolina Szymankiewicz
Wierzcie albo nie, ale obrazy, tak jak ludzie, mogą przeżywać mrożące krew w żyłach przygody. Przekonamy się o tym spacerując po galeriach, bo zamienimy się w detektywów i przeprowadzimy prawdziwe śledztwo… Odkryjemy odciski palców na płótnach i zbadamy, jak uratowano ponad stuletnią Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego. Wyniki naszego śledztwa znajdą się w muzealnym Archiwum X!
bilety dostępne od 19 września
1 października
Kultura żydowska – warsztaty w ramach TISZ Festiwal
Czy słyszeliście kiedyś powiedzenie, że jedzenie łączy ludzi? Tradycje związane z jedzeniem to bardzo ważny element wielu kultur: od doglądania i zbierania plonów po gotowanie i świętowanie przy wspólnym stole. Na warsztatach poznamy kulturę żydowską przez pryzmat tradycji kulinarnych. Odkryjemy co w żydowskich domach jadło się na co dzień, a co od święta. Dowiemy się jak upiec chałkę i nauczymy się ją pleść.
bilety dostępne od 26 września
8 października
O wielkich bitwach
Przedstawienia wielkich bitew często powstawały setki lat po wydarzeniu. Skąd artyści czerpali wiedzę na ich temat i dlaczego tak chętnie je malowali? Wspólnie dowiemy się jakie tajemnice kryją przedstawienia bitew. Poszukamy szczegółów, które łatwo przeoczyć i zastanowimy się dlaczego artyści nie zawsze ściśle podążali za faktami historycznymi.
bilety dostępne od 3 października
15 październik
Zwyczaje i obrzędy – jesienne opowiastki
Zapraszamy w podróż do czasów, w których żyli nasi przodkowie. Czy jesteście ciekawi, jak wyglądało wtedy życie na wsi? W jaki sposób spędzano długie, jesienne wieczory? Jakie wierzenia i zwyczaje związane są z dniami św. Marcina i św. Andrzeja?
bilety dostępne od 10 października
22 października
Być jak Picasso – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Picasso”
Czy znacie dzieła Pabla Picassa? Ten hiszpański artysta wypracował niepowtarzalny styl, tworzył nie tylko obrazy ale też ceramikę, grafiki a nawet ilustracje do książek. Przyglądając się jego dziełom zastanowimy się czy łatwo było malować jak Picasso. Spróbujemy wykonać własne prace inspirowane dziełami mistrza.
bilety dostępne od 17 października
29 października
Dlaczego w sztuce roi się od golasów?
Ludzkie ciało od zawsze inspirowało artystów. Podczas warsztatów zastanowimy się dlaczego niektóre postaci na obrazach są nagie, podczas gdy inne ubrane. Przyjrzymy się jak w różnych epokach przedstawiano ludzkie ciało.
bilety dostępne od 24 października
5 listopada
W świecie snów i fantazji
Wyobraźcie sobie słoneczny dzień, w którym leżycie na trawie i patrzycie w niebo. Chmury układają się w niesamowite, skłaniające do marzeń kształty. A gdyby w ten sam sposób spojrzeć na obrazy w Muzeum? Siłą naszej wyobraźni ożywimy dzieła znajdujące się w galeriach. Ich bohaterowie zainspirują nas do wymyślania niesamowitych opowieści. Dokąd pędzi królewna na rumaku? Jaką melodię wygrywa faun? O czym rozbawiają panie grające w krokieta?
bilety dostępne od 31 października
12 listopada
Inspiracje
Spacerując przez muzealne galerie możemy odnieść wrażenie, że niektóre z dzieł są do siebie bardzo podobne. Czy to oznacza, że artyści kopiowali swoje obrazy? A może mieli tych samych nauczycieli? Jeżeli nie jesteście pewni odpowiedzi, to poszukajcie ich razem z nami! Na warsztatach dowiemy się czy bracia Maksymilian i Aleksander Gierymscy wzorowali się na sobie oraz co łączy Władysława Ślewińskiego i Tadeusza Makowskiego. Wspólnie poznamy takie pojęcia jak inspiracja, styl i konwencja malarska.
bilety dostępne od 7 listopada
19 listopada
Picasso o mitologii – warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Picasso”
Centaury, fauny oraz inne mityczne postacie odnajdziemy na grafikach i ceramice Pabla Picassa. Dowiedzmy się jaka jest ich historia oraz dlaczego tak bardzo inspirowały hiszpańskiego artystę. Spotkanie będzie też świetną okazją do poznania technik graficznych, w których tworzył Picasso i spróbowania swoich sił w ich użyciu.
bilety dostępne od 14 listopada
26 listopada
Ładne czy brzydkie?
Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięło się powiedzenie, że o gustach się nie dyskutuje? Ludzie różnych epok odmiennie postrzegali piękno i brzydotę. Możemy to zaobserwować na przykładzie wielu pokazywanych w Muzeum dzieł. Podczas warsztatów zastanowimy się, które z nich postrzegamy dziś jako piękne, a które uznajemy za brzydkie. A może wcale nie musimy ich oceniać w tych kategoriach?
bilety dostępne od 21 listopada
3 grudnia
warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Arkadia”
Opis wkrótce.
10 grudnia
warsztaty towarzyszące wystawie czasowej „Bruno Barbey”
Opis wkrótce.
17 grudnia
Świąteczne zwyczaje
Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele zwyczajów, a niektóre z nich mają długą historię. Jak wyglądał wigilijny stół w dworze szlacheckim, a jak w rezydencji magnackiej? Kiedy w domach pojawiła się choinka? Jak Boże Narodzenie świętuje się w innych częściach świata?
bilety dostępne od 12 grudnia
Koordynacja: / Dział Edukacji