Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

URODZINY JACKA MALCZEWSKIEGO

Zapraszamy do wspólnego świętowania sto siedemdziesiątej rocznicy urodzin Jacka Malczewskiego - jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów XIX wieku. Wspólnie przeniesiemy się do różnorodnego, mitycznego świata jego twórczości: poznamy tajemnice wielowarstwowej opowieści dzieł artysty, przyjrzymy się wątkom biograficznym, a także w twórczy sposób zmierzymy z pytaniem o osobiste odczytanie jego sztuki. 

 

Termin: niedziela / 14 lipca
Czas trwania: wydarzenia w godzinach 10.00–18.00 
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi
Zasady udziału: określone w poszczególnych wydarzeniach


OPROWADZANIA TEMATYCZNE:


Termin: niedziela / 14 lipca
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 zł i 15 zł dostępne w kasach i online od wtorku poprzedzającego wydarzenie

 

14 lipca / godz. 11.00 / Oprowadzanie kuratorskie – Jacek Malczewski / Agnieszka Bagińska
Jacek Malczewski jest najbardziej znanym przedstawicielem polskiego symbolizmu. Łączył realistyczny język malarski z symboliką postaci wywodzących się z literatury, mitologii i własnej wyobraźni. Tworzył dzieła o wieloznacznej, wymykającej się interpretacjom treści, zgłębiające niematerialne aspekty świata – zagadnienia początku i kresu życia, tożsamości narodowej, religii oraz kondycji artysty i istoty sztuki. Podczas spotkania omówimy wybrane obrazy Malczewskiego znajdujące się w Galerii Sztuki XIX wieku MNW w kontekście twórczości innych malarzy Młodej Polski.
Bilety dostępne w kasie i online od 9 lipca

 

14 lipca / godz. 13.00 / Autoportrety – życiorys Jacka Malczewskiego opowiedziany przez obrazy
Twórczość Jacka Malczewskiego od lat wzbudza wiele emocji. Charakteryzuje się ogromną wrażliwością i stanowi efekt dogłębnej obserwacji ówczesnej rzeczywistości. Czy potrafi opowiedzieć historię życia artysty? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć życiorys jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów XIX wieku. Postaramy się odkryć karty historii, aby dowiedzieć się, jakim człowiekiem był Jacek Malczewski?
bilety dostępne od 9 lipca

 

14 lipca / godz. 14.30 / Symboliczne gesty – jak czytać obrazy Jacka Malczewskiego?
W jaki sposób Jacek Malczewski odpowiada historie? Przepełnione symboliką oraz mitologią dzieła pozostawiają wiele pytań. W jaki sposób je odczytać? W trakcie oprowadzania postaramy się odkodować najsłynniejsze dzieła Jacka Malczewskiego i wspólnie zastanowimy się nad ich rolą we współczesności.
bilety dostępne od 9 lipca

 

14 lipca / godz. 16.00 / Symboliczne gesty – jak czytać obrazy Jacka Malczewskiego / oprowadzanie z audiodeskrypcją
W jaki sposób Jacek Malczewski odpowiada historie? Przepełnione symboliką oraz mitologią dzieła pozostawiają wiele pytań. W jaki sposób je odczytać? W trakcie oprowadzania postaramy się odkodować najsłynniejsze dzieła Jacka Malczewskiego i wspólnie zastanowimy się nad ich rolą we współczesności.
bilety dostępne od 9 lipca


OTWARTE ANIMACJE W PRZESTRZENI MUZEUM:

 

Termin: niedziela / 14 lipca
Czas trwania:  działania w godzinach 10.00–17.00, można dołączyć w dowolnym momencie trwania animacji
Dla kogo: rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp na podstawie biletu do MNW

 

14 lipca / godz. 10.00–17.00 / Co myśli Malczewski?
Twórczość Jacka Malczewskiego nacechowana jest symbolicznym przekazem i może być interpretowana na wiele sposobów. Zapraszamy do uczestnictwa w działaniu artystycznym, podczas którego będziemy zachęcać do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat twórczości artysty.

 

14 lipca / godz. 10.00–17.00 / Urodzinowe przypinki 
Zachęcamy zwiedzających do samodzielnego wykonania pamiątkowych, zaprojektowanych specjalnie na tę okazję przypinek urodzinowych.

 

14 lipca / godz. 10.00–17.00 / Sztuka we fragmentach - rozpoznaj młodopolskich artystów / gra muzealna
Czy uda Wam się rozpoznać dzieła młodopolskich artystów? Zapraszamy do uczestnictwa w grze muzealnej polegającej na odnalezieniu dzieł sztuki na podstawie ich fragmentów. Dla zwycięzców przewidujemy urodzinowe nagrody!

 

14 lipca / godz. 10.00–17.00 / Animacje w holu głównym dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na animacje, czyli zajęcia artystyczne, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane dziełami Jacka Malczewskiego. Animacje trwają w godzinach 11.00–17.00 i można dołączyć do nich w dowolnym momencie. Towarzyszy im atmosfera swobody i własnej kreacji.