Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Sztuka północy w MNW / 8-13 września

Zapraszamy do odkrywania wątków związanych ze  sztuką norweską  w kolekcji MNW. Program zrealizowano przy wsparciu Funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.

 

 

AUDIODESKRYPCJA SPOTU

 

 

MUZEALNE WTORKI ONLINE

 

8 września / wtorek / 13.00 / podcast dostępny na stronie MNW i Facebooku

Na stronie MNW oraz na Facebooku publikowany zostanie podcast, wraz z prezentacją slajdów i quizem związanym z tematem wykładu.

 

Tropy nordyckie / Emiliana Konopka

 

Sztuka norweska, a także islandzka, są w Polsce mało znane. A przecież istnieją związki między sztuką tych krajów, a polską, można  odtworzyć siatkę kontaktów między artystami polskimi a nordyckimi, a nawet znaleźć wzajemne inspiracje w ich twórczości. W dodatku w zbiorach polskich muzeów znajdziemy obiekty reprezentujące sztukę kręgu nordyckiego. Przyglądając się kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie, poszukamy w niej inspiracji nordyckich w polskim malarstwie, a także obiektów pochodzących z dalekiej Północy.

 

Emiliana Konopka – historyczka sztuki, skandynawistka, autorka projektu Utulę Thule (www.utulethule.pl), popularyzatorka sztuki i kultury obszaru nordyckiego w Polsce. Wieloletnia edukatorka Działu Edukacji MNW.

 

 Posłuchaj wykładu

Prezentacja do wykładu
Karta pracy - Quiz

 

 

 

SPOTKANIE ONLINE

9 września / środa / 18.00 / transmisja na żywo na Facebooku

 

Norwegia w kolekcji grafiki: theatrum wojny Erika Dahlbergha i krzyk duszy Edvarda Muncha / spotkanie z udziałem Ewy Frąckowiak i Marcina Romeyko-Hurko

Pretekstem do rozmowy o złożonych dziejach Norwegii będzie prezentacja prac dwóch wybitnych skandynawskich artystów, które znajdują się w kolekcji Gabinetu Rycin i Rysunków MNW. Pierwszy wątek rozmowy będzie poświęcony graficznej wojennej kronice z połowy XVII wieku autorstwa wojskowego inżyniera i kartografa Erika Dahlbergha. Druga część spotkania poświęcona zostanie niezwykle osobistej, intymnej twórczości Edvarda Muncha, współtwórcy zrębów światowej sztuki nowoczesnej. Kustosze Ewa Frąckowiak i Marcin Romeyko-Hurko spotkają się z miłośnikami sztuki podczas transmisji na żywo na portalu Facebook. Będzie to wyjątkowa sposobność, aby zobaczyć cenne prace, które ze względów konserwatorskich nie są prezentowane na co dzień.

 

Ewa Frąckowiak – historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW. Sprawuje opiekę merytoryczną nad kolekcją grafiki europejskiej XIX i początku XX wieku. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na kwestii odrodzenia grafiki autorskiej od połowy XIX stulecia, a także związanych z tym procesów emancypacji ówczesnych wydawców.

 

Marcin Romeyko-Hurko – historyk sztuki, kustosz w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW. Zajmuje się badaniami nad grafiką europejską głównie XVIII–XIX wieku oraz dawnym kolekcjonerstwem rycin.

 

 

 

 

 

WARSZTATY RODZINNE ONLINE

12 i 13 września / sobota i niedziela / 12.00

Warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat


Piękno Północy  

Marzeniem wielu artystów było stworzenie nastrojowego pejzażu, który poruszy emocje odbiorcy i przykuje jego uwagę na dłużej. Niejednokrotnie w poszukiwaniu pięknych widoków podróżowali do dalekich krajów. Malarzy pociągały zarówno zalane słońcem  regiony południa jak i tajemniczość, melancholia, czy monumentalizm pejzaży północnych. Kazimierz Stabrowski jeździł na plenery do Norwegii, gdzie powstał m.in. widok skalistego fiordu. Zapraszamy na malarską wyprawę!

 

Ważne informacje:
• warsztaty odbywają się za pośrednictwem platformy zoom.us
• link otrzymają Państwo dzień przed zajęciami
• w warsztatach można wziąć udział za pośrednictwem dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, tj. komputera, tabletu lub telefonu
• do udziału zachęcamy również opiekunów
• zajęcia trwają ok. 50 minut
• bezpłatne wejściówki dostępne na naszej stronie internetowej od 8 września
• na każdych zajęcia obecny może być tłumacz Polskiego Języka Migowego, taką potrzebę prosimy zgłaszać najpóźniej dwa dni przed terminem zajęć mailowo Marcie Kochlewskiej:

 

 

Program zrealizowano przy wsparciu Funduszy norweskich i EOG, pochodzących z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii.