Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Muzeum dla rodzin z dziećmi

 

Udogodnienia:

 • Rodzice z wózkami mogą wejść do Muzeum korzystając z podnośnika pionowego lub platformy. Skorzystanie z platformy wymaga pomocy asystenta;
 • Wewnątrz budynku znajdują się windy i podnośniki. Korzystając z windy przy punkcie informacyjnym można wjechać na poziom Galerii Sztuki XIX Wieku oraz poziom -1 (Sala Kinowa, Sala Edukacyjna i restauracja);
 • W toaletach na poziomie -1 i +2 są przewijaki;
 • W Galerii Sztuki XIX Wieku znajduje się pokój rodzinny i wyciszenia, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak, fotel, umywalkę, podgrzewacz do butelek i zabawki.

 

Sala Edukacyjna:

 • Na poziomie -1 znajduje się Sala Edukacyjna, z której można korzystać tylko podczas zajęć;
 • W Sali Edukacyjnej (poziom -1) znajduje się przewijak oraz toaleta dostosowana do dzieci.

 

W jaki sposób zwiedzać Muzeum z dzieckiem? 

 

 1. Przed wszystkim – planując wizytę w Muzeum wybierz taką porę dnia, kiedy Twoje dziecko nie jest ani zmęczone, ani głodne.
   
 2. Przed wizytą wybierz galerię, którą chciałbyś/abyś odwiedzić, poczytaj o niej i wybierz kilka prac, na które chciałbyś/chciałabyś zwrócić uwagę.
   
 3. Sprawdzonym pomysłem jest szukanie w galerii jednego motywu, np. zwierząt, kolorów, kwiatów. Ty wiesz najlepiej, co zainteresuje Twoje dziecko.
   
 4. Na dzieci trochę starsze przed wejściem do każdej galerii czekają bezpłatne druki z zadaniami i ołówki. Możecie zwiedzać galerię, korzystając właśnie z takich druków lub specjalnych audioprzewodników przygotowanych przez Dziecięcą Radę Muzealną, które udostępniamy on-line.
   
 5. Jeśli macie kłopot z odnalezieniem jakiegoś dzieła, poproście o pomoc personel pilnujący ekspozycji. Na pewno chętnie Wam pomoże.
   
 6. Jeśli wybierasz się z dzieckiem do Muzeum po raz pierwszy, opowiedz mu przed przyjściem dokąd idziecie, co tam zobaczycie, a także, w jaki sposób należy się zachowywać i czego lepiej w Muzeum nie robić: biegać i krzyczeć, a przed wszystkim nie wolno dotykać muzealnych eksponatów. Pamiętaj też, że w galeriach, ze względu na bezpieczeństwo dzieł, nie można pić ani jeść.
   
 7. Pamiętaj też, że oprócz Ciebie i Twojego dziecka prawdopodobnie będą też inni zwiedzający. Spacerując po Muzeum starajcie się sobie wzajemnie nie przeszkadzać.
   
 8. Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone lub głodne, możesz skorzystać z Pokoju Rodzinnego i Wyciszenia (przy Galerii Sztuki XIX Wieku) lub z muzealnej restauracji.
   
 9. Czas trwania wizyty dostosuj do potrzeb i możliwości Twojego dziecka. Jeśli widzisz, że jest zmęczone, znudzone lub wolałoby biegać i skakać, zamiast oglądać dzieła sztuki, to lepiej skrócić wizytę i wrócić domu lub pójść do parku, na plac zabaw, a do Muzeum ponownie zajrzeć innym razem.

 

Ceny biletów

 

Jak dojechać?

 

Fot. 1, 2, 3 - Danuta Matloch
Fot. 4, 6 - Agata Steifer

Fot. 5 - Damian Lugowski