Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Muzeum dla rodzin z dziećmi

 

Udogodnienia:

  • Rodzice z wózkami mogą wejść do Muzeum korzystając z podnośnika pionowego lub platformy. Skorzystanie z platformy wymaga pomocy asystenta;
  • Wewnątrz budynku znajdują się windy i podnośniki. Korzystając z windy przy punkcie informacyjnym można wjechać na poziom Galerii Sztuki XIX Wieku oraz poziom -1 (Sala Kinowa, Sala Edukacyjna i restauracja);
  • W toaletach na poziomie -1 i +2 są przewijaki;
  • W Galerii Sztuki XIX Wieku znajduje się pokój rodzinny i wyciszenia, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak, fotel, umywalkę, podgrzewacz do butelek i zabawki.

 

Sala Edukacyjna:

  • Na poziomie -1 znajduje się Sala Edukacyjna, z której można korzystać tylko podczas zajęć;
  • W Sali Edukacyjnej (poziom -1) znajduje się przewijak oraz toaleta dostosowana do dzieci.

 

W jaki sposób zwiedzać Muzeum z dzieckiem? 

 

  1. Przede wszystkim – planując wizytę w Muzeum wybierz taką porę dnia, kiedy Twoje dziecko nie jest ani zmęczone, ani głodne.
     
  2. Przed wizytą wybierz galerię, którą chciałbyś/abyś odwiedzić, poczytaj o niej i wybierz kilka prac, na które chciałbyś/chciałabyś zwrócić uwagę.
     
  3. Sprawdzonym pomysłem jest szukanie w galerii jednego motywu, np. zwierząt, kolorów, kwiatów. Ty wiesz najlepiej, co zainteresuje Twoje dziecko. Możecie poruszać się Tropem Zwierząt korzystając z przygotowanego druku edukacyjnego, który dostępny jest w MNW.
     
  4. Możecie zwiedzać galerię, korzystając także audioprzewodnika Tropem zwierząt.
     
  5. Proponujemy też wypożyczyć w Punkcie Informacji plecaczki, które umilą zwiedzanie MNW.
     
  6. Jeśli macie kłopot z odnalezieniem jakiegoś dzieła, poproście o pomoc personel pilnujący ekspozycji. Na pewno chętnie Wam pomoże.
     
  7. Jeśli wybierasz się z dzieckiem do Muzeum po raz pierwszy, opowiedz mu przed przyjściem dokąd idziecie, co tam zobaczycie, a także, w jaki sposób należy się zachowywać i czego lepiej w Muzeum nie robić: biegać i krzyczeć, a przed wszystkim nie wolno dotykać muzealnych eksponatów. Pamiętaj też, że w galeriach, ze względu na bezpieczeństwo dzieł, nie można pić ani jeść.
     
  8. Pamiętaj też, że oprócz Ciebie i Twojego dziecka prawdopodobnie będą też inni zwiedzający. Spacerując po Muzeum starajcie się sobie wzajemnie nie przeszkadzać.
     
  9. Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone lub głodne, możesz skorzystać z Pokoju Rodzinnego i Wyciszenia (przy Galerii Sztuki XIX Wieku) lub z muzealnej restauracji.
     
  10. Czas trwania wizyty dostosuj do potrzeb i możliwości Twojego dziecka. Jeśli widzisz, że jest zmęczone, znudzone lub wolałoby biegać i skakać, zamiast oglądać dzieła sztuki, to lepiej skrócić wizytę i wrócić domu lub pójść do parku, na plac zabaw, a do Muzeum ponownie zajrzeć innym razem.

     

AUDIOPRZEWODNIK TROPEM ZWIERZĄT

Audioprzewodnik dla dzieci Tropem zwierząt, został napisany przez autorkę powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży – Zuzannę Orlińską. Jego narratorem jest byczek Staś, któremu głosu użyczył aktor Wiktor Zborowski. Opowieść przeprowadzi młodych odkrywców przez wszystkie wystawy stałe MNW. Przygoda rozpoczyna się w Galerii Sztuki Dawnej na II piętrze Muzeum, przy obrazie Michaela Willmanna Stworzenie świata, a kończy w Galerii Sztuki Starożytnej na parterze. W wędrówce pomocna będzie mapka, dzięki której odnajdziecie kolejne punkty na trasie.

 

Czasem obrazy i rzeźby podróżują na wystawy do innych muzeów lub są poddawane  konserwacji, ale zawsze do nas wracają! Jeśli nie uda się Wam odnaleźć jakiegoś dzieła na wystawie, zachęcamy do posłuchania audioprzewodnika i odnalezienia go w Cyfrowym MNW.

 

 

Audioprzewodnik jest do odsłuchania na naszej stronie internetowej.

 

 

 

PLECAKI DO WYPOŻYCZENIA

Zapraszamy Was do wędrówki po Muzeum z plecakiem pełnym skarbów, które możecie wykorzystać podczas rodzinnego zwiedzania wystaw stałych. Plecaki zaprojektowała Julia Kutra/Kutradesign. Znajdziecie w nim: lupę, kostki do storytellingu, kolorowe szkiełka, klocki do układania, puzzle, podkładki i kartki do rysowania, znikopis, kredki, przytulankę oraz książeczkę z instrukcją, w której przeczytacie, jak wykorzystać te wszystkie przybory. Mamy nadzieję, że Wasza wizyta będzie wspaniałą przygodą! Muzeum to duży budynek, ale nie martwcie się, nie musicie zobaczyć wszystkiego jednego dnia. Odkrywajcie bez pośpiechu, zachwycajcie się do woli.
Plecak przygotowano z myślą o dzieciach w wieku 4–10 lat. Pamiętajcie, by korzystać z niego pod okiem opiekuna!

 

Aby wypożyczyć plecak pełen przygód, w kasie MNW należy wpłacić zwrotną kaucję (100 PLN w gotówce), a następnie udać się do Punktu Informacji po plecak.

 

Regulamin wypożyczenia plecaka.

 

 

Ceny biletów

 

Jak dojechać?

 

Fot. 1, 2, 3 - Danuta Matloch
Fot. 4 - Agata Steifer

Fot. 5 - Damian Lugowski