Muzeum dla rodzin z dziećmi
Udogodnienia:
- Rodzice z wózkami mogą wejść do Muzeum korzystając z podnośnika pionowego lub platformy. Skorzystanie z platformy wymaga pomocy asystenta;
- Wewnątrz budynku znajdują się windy i podnośniki. Korzystając z windy przy punkcie informacyjnym można wjechać na poziom Galerii Sztuki XIX Wieku oraz poziom -1 (Sala Kinowa, Sala Edukacyjna i restauracja);
- W toaletach na poziomie -1 i +2 są przewijaki;
- W Galerii Sztuki XIX Wieku znajduje się pokój rodzinny i wyciszenia, z którego mogą korzystać rodzice z dziećmi. Pomieszczenie wyposażone jest w przewijak, fotel, umywalkę, podgrzewacz do butelek i zabawki.
Sala Edukacyjna:
- Na poziomie -1 znajduje się Sala Edukacyjna, z której można korzystać tylko podczas zajęć;
- W Sali Edukacyjnej (poziom -1) znajduje się przewijak oraz toaleta dostosowana do dzieci.
W jaki sposób zwiedzać Muzeum z dzieckiem?
-
Przed wszystkim – planując wizytę w Muzeum wybierz taką porę dnia, kiedy Twoje dziecko nie jest ani zmęczone, ani głodne.
-
Przed wizytą wybierz galerię, którą chciałbyś/abyś odwiedzić, poczytaj o niej i wybierz kilka prac, na które chciałbyś/chciałabyś zwrócić uwagę.
-
Sprawdzonym pomysłem jest szukanie w galerii jednego motywu, np. zwierząt, kolorów, kwiatów. Ty wiesz najlepiej, co zainteresuje Twoje dziecko.
-
Na dzieci trochę starsze przed wejściem do każdej galerii czekają bezpłatne druki z zadaniami i ołówki. Możecie zwiedzać galerię, korzystając właśnie z takich druków lub specjalnych audioprzewodników przygotowanych przez Dziecięcą Radę Muzealną, które udostępniamy on-line.
-
Jeśli macie kłopot z odnalezieniem jakiegoś dzieła, poproście o pomoc personel pilnujący ekspozycji. Na pewno chętnie Wam pomoże.
-
Jeśli wybierasz się z dzieckiem do Muzeum po raz pierwszy, opowiedz mu przed przyjściem dokąd idziecie, co tam zobaczycie, a także, w jaki sposób należy się zachowywać i czego lepiej w Muzeum nie robić: biegać i krzyczeć, a przed wszystkim nie wolno dotykać muzealnych eksponatów. Pamiętaj też, że w galeriach, ze względu na bezpieczeństwo dzieł, nie można pić ani jeść.
-
Pamiętaj też, że oprócz Ciebie i Twojego dziecka prawdopodobnie będą też inni zwiedzający. Spacerując po Muzeum starajcie się sobie wzajemnie nie przeszkadzać.
-
Jeśli Twoje dziecko jest zmęczone lub głodne, możesz skorzystać z Pokoju Rodzinnego i Wyciszenia (przy Galerii Sztuki XIX Wieku) lub z muzealnej restauracji.
- Czas trwania wizyty dostosuj do potrzeb i możliwości Twojego dziecka. Jeśli widzisz, że jest zmęczone, znudzone lub wolałoby biegać i skakać, zamiast oglądać dzieła sztuki, to lepiej skrócić wizytę i wrócić domu lub pójść do parku, na plac zabaw, a do Muzeum ponownie zajrzeć innym razem.
Fot. 1, 2, 3 - Danuta Matloch
Fot. 4, 6 - Agata Steifer
Fot. 5 - Damian Lugowski