Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

DZIECI, RODZINY

W wakacje zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na zajęcia z cyklów: Muzeum pod lupą, Wakacyjna Swoboda, Rodzinne Niedziele oraz Otwarte Animacje w Holu Głównym.

 

MUZEUM POD LUPĄ, CZYLI WAKACYJNI ODKRYWCY SZTUKI I PRZYRODY


Zapraszamy dzieci w wieku od 1 do 4 lat wraz z opiekunami na zajęcia przyrodniczo-artystyczne. Cykl jest wakacyjną odsłoną programu „Pierwsze kroki w Muzeum”. Motywem przewodnim zajęć jest natura. Podczas spotkań zobaczymy, jak poprzez sztukę artyści przedstawiają m.in. wiatr, chmury, słońce, wodę, ziemię czy zwierzęta. Podczas zajęć nie zabraknie ćwiczeń sensoryczno-ruchowych, a także aktywności plastycznych i eksperymentów fizycznych.

 

Termin:  wtorek /  godz. 10.15
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW: Hol Główny
Dla kogo: dla dzieci 1–4  lata wraz z opiekunami
Zasady udziału: bilet dla dziecka 20 zł, bilet dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie


Harmonogram spotkań:

 

2 lipca / Słońce / Karolina Kierzkowska
O zachodzie chowa się za horyzontem, by wstać o świcie... bohaterem spotkania będzie słońce. W Galerii Sztuki XIX wieku odszukamy obraz „Słońce majowe”, który stanie się inspiracją do zabaw ćwiczących małą motorykę. Zastanowimy się, czy malarze lubili słoneczne dni? Jakie kolory kojarzą się ze słońcem i upałem? W drugiej części zajęć będziemy działać sensorycznie z kolorem żółtym.
bilety w sprzedaży od  25 czerwca

 

9 lipca / Chmury / Karolina Kierzkowska
Płyną po niebie małe i duże.... Bohaterem spotkania będą chmury. W Galerii Sztuki XIX wieku odszukamy obraz Ferdynanda Ruszczyca, który stanie się inspiracją do zabaw relaksacyjnych, muzyczno-ruchowych i zręcznościowych ćwiczących małą motorykę. Zastanowimy się też, czy łatwo jest namalować chmury? I czy z każdej chmury pada deszcz? W drugiej części zajęć wykonamy eksperyment: deszcz w słoiku.
bilety w sprzedaży od 2 lipca

 

16 lipca / Tęcza / Beata Staniszewska
Po deszczu, gdy zaświeci słońce, na niebie pojawia się kolorowa tęcza... W Galerii XIX wieku poszukamy obrazu, na którym jest właśnie tęcza. Przyjrzymy się, jak namalował ją artysta. W trakcie spotkania wysłuchamy też bajki o historii tęczy, zastanowimy się, jakie kolory wchodzą w jej skład. Nie zabraknie również czasu na zabawy plastyczne i ruchowe.
bilety w sprzedaży od 9 lipca


23 lipca / Ptasie opowieści / Karolina Kierzkowska
Czy w muzeum można obserwować ptaki? Podczas zajęć stworzymy swoje własne lornetki i niczym prawdziwi ornitolodzy wybierzemy się w podróż po muzealnych galeriach, gdzie będziemy przyglądać się, jak artyści malowali ptaki. Przy okazji dowiemy się, czym wyróżniają się poszczególne gatunki, jakie mają zwyczaje i jakie wydają odgłosy. W trakcie naszej wędrówki będziemy grać i dobrze się bawić, a na koniec stworzymy ptasie gniazdka.
bilety w sprzedaży od 16 lipca

 

30 lipca / W świecie owadów / Karolina Kierzkowska

Bzzzzz... Czy słyszycie to delikatne bzyczenie? Podczas zajęć przeniesiemy się do świata owadów. Przemierzymy muzealne galerie w poszukiwaniu pszczółek, motyli, chrząszczy i innych owadów. Przyjrzymy się, jak wyglądają, a także dowiemy się, dlaczego są niezwykle ważne.  Zrobimy własne pszczółki, zobaczymy, jak ubiera się pszczelarz, a także wykonamy małe domki dla naszych zapylaczy. Zapraszamy Was do odkrywania z nami fascynującego świata owadów.
bilety w sprzedaży od 23 lipca

 

6 sierpnia / Na polu, łące i w ogrodzie / Karolina Kierzkowska
Zielony dywan, a na nim mnóstwo kwiatów…. podczas spaceru po muzealnych galeriach będziemy wypatrywać łąk, pól i ogrodów. Przyjrzymy się, co rośnie na łące, jakie warzywa i owoce można wyhodować na polu, a jakie w ogrodzie. Podczas zajęć poznamy również wiele zabaw plenerowych. Na koniec, jeśli dopisze pogoda, zrobimy piknik na muzealnym dziedzińcu.
bilety w sprzedaży od 30 lipca

 

13 sierpnia / Powietrze / Beata Staniszewska
Wieje, cichnie, znów się zrywa… bohaterem spotkania będzie wiatr. Czy można namalować wiatr? W Galerii Sztuki Dawnej poszukamy obrazu, który stanie się inspiracją do zabaw ruchowych, oddechowych i słuchowych. Zastanowimy się też, skąd bierze się wiatr, czemu tak szumi i czy jest pożyteczny. W drugiej części zajęć wykonamy zabawkę do zajęć na dworze podczas wietrznej pogody.
bilety w sprzedaży od 6 sierpnia

 

20 sierpnia / Woda / Karolina Kierzkowska
Jest niezbędna do życia ludziom, zwierzętom i przyrodzie… bohaterem spotkania będzie woda. W Galerii Sztuki XIX wieku odszukamy obraz Widok portu o rannym brzasku, który stanie się inspiracją do zabaw słuchowych, dotykowych i oddechowych. Przyjrzymy się obrazowi i zobaczymy, co dzieje się na wodzie. Do czego woda jest potrzebna, czy ma smak i kolor? W drugiej części stworzymy żaglówki, wypłyniemy na szerokie wody, a także wykonamy morskie obrazki.
bilety w sprzedaży od 13 sierpnia

 

27 sierpnia / Na ziemi i pod ziemią / Beata Staniszewska
Tematem ostatniego wakacyjnego spotkania będzie ziemia. W Galerii Sztuki XIX wieku odszukamy obraz Dzieci w lesie brzozowym, który stanie się inspiracją do  rozmowy i zabawy w odkrywców – zastanowimy się, co może kryć się pod ziemią, a co żyje na jej powierzchni. W drugiej części zajęć stworzymy wyjątkowy las w słoiku, który podczas jesiennych i zimowych miesięcy będzie nam przypominał o lecie i wakacjach.
bilety w sprzedaży od 20 sierpnia

 

WAKACYJNA SWOBODA


Czy muzeum może być miejscem wakacyjnego odpoczynku? Przekonajcie się o tym sami, odwiedzając nas latem! Od początku lipca do końca sierpnia zapraszamy na dodatkowe warsztaty w środy, czwartki i piątki o godz. 11.00. W swobodnej i twórczej atmosferze będziemy odkrywać tajemnice przyrody i sztuki, zastanowimy się, w jaki sposób zbudować ciekawą opowieść  inspirowaną eksponatami.


Wybrane warsztaty przy dobrej pogodzie zakończymy na świeżym powietrzu na Dziedzińcu Lorentza.


Termin: środa, czwartek, piątek / godz. 12.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat wraz z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wydarzenie
Prowadzące zajęcia: Marta Drozd, Aleksandra Górecka, Karolina Kierzkowska, Lena Lewandowska,  Julia Pest, Julia Ruszkowska, Beata Staniszewska, Olga Rutkowska, Rita Twardziak, Zuzanna Wcisło


Harmonogram spotkań:


Surrealistyczne opowieści / środa / 3, 17, 31 lipca
Dziwne, straszne, wesołe, zagadkowe… jak jeszcze możemy opisać dzieła prezentowane na wystawie „Surrealizm. Inne mity”? Jakie wywołują w nas emocje? Czy poetyckie tytuły ułatwiają nam ich analizowanie? Przyglądając się pracom i próbując je rozszyfrować, pobawimy się w twórców opowieści oraz stworzymy własne surrealistyczne historie.

 

Warto próbować! O pionierach i pionierkach / czwartek / 4, 18 lipca; 1, 15, 29 sierpnia
W trakcie wizyty w Muzeum przyjrzymy się historii osób, które miały odwagę do przełamywania schematów oraz mimo trudności podejmowały kolejne próby osiągnięcia zamierzonego celu. Porozmawiamy między innymi o tym, co zawdzięczamy starożytnym cywilizacjom, o trudnościach, które stały przed XIX wiecznymi artystkami.

 

Czy w sztuce jest miejsce na zabawę? / piątek / 5, 19 lipca; 2, 16, 30 sierpnia
Czy w muzeum można się bawić? Czy w dawnych epokach poświęcano dużo czasu na gry i zabawy towarzyskie? Podczas spotkania w Muzeum porozmawiamy o tym, jak można spędzać czas wolny, jakie rozrywki organizowano dawniej, a jakie dzisiaj. W dalszej części spróbujemy stworzyć swoją własną grę i jej zasady.

 

W świecie emocji / środa / 10, 24 lipca; 7, 21 sierpnia
Radość? Ekstaza? Złość? Smutek? Podczas spaceru po galeriach Muzeum Narodowego możemy zobaczyć całe spektrum różnych emocji, zarówno na twarzach postaci z obrazów, jak i odwiedzających nasze Muzeum. Na warsztatach wspólnie zastanowimy się, czy dzieło sztuki może koić nerwy, zezłościć bądź rozśmieszyć.

 

Botaniczne inspiracje / czwartek / 11, 25 lipca; 8, 22  sierpnia
Na zajęciach zastanowimy się, jakie znaczenie mają rośliny dla dobrego funkcjonowania naszej planety i dla świata sztuki. Poznamy symbolikę roślin oraz ich praktyczne zastosowanie w malarstwie. Na koniec stworzymy swoje dzieło sztuki, wykorzystując ekologiczne materiały.

 

Sztuka w ruchu, ruch w sztuce / piątek / 12, 26 lipca; 9, 23 sierpnia
Choć w Muzeum nie można biegać, to na tych warsztatach trochę się pogimnastykujemy. Rozmawiając o ruchu w sztuce, jego wpływie na tematykę oraz metodę tworzenia, popatrzymy na dzieła z zupełnie innej perspektywy. Dosłownie!

 

Ładne czy brzydkie? / środa / 14, 28 sierpnia
Artyści różnych epok odmiennie postrzegali piękno i brzydotę – na ich twórczość wpływały mody i konwencje obowiązujące w danym czasie. Podczas warsztatów dowiemy się, czy w sztuce zawsze chodzi o uchwycenie piękna, a także zastanowimy się, co wpływa na to, że dane dzieło sztuki nam się podoba.

 

RODZINNE NIEDZIELE

 

Zapraszamy na wspólne odkrywanie Muzeum w każdą niedzielę! Te dni to czas dla rodziny, a Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.

 

Termin: niedziela / I grupa: 10.15; II grupa: 12.15
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: bilet wstępu dla dziecka 20 zł, bilet dla kolejnego dziecka 5 zł, bilet wstępu dla opiekuna 20 zł; bilety dostępne w kasie i online od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający warsztaty

 

Harmonogram spotkań:


7 lipca / Surrealistyczne gry i zabawy / Rita Twardziak

Surrealiści często wykorzystywali różne techniki – kolaże, fotokolaże, asamblaże czy dekalkomanie. Czy wiecie, jak to się robi? Lubili też bawić się swoimi pracami, nadawać im szalone tytuły. Podczas zajęć spróbujemy odkryć ich przepisy na surrealistyczne dzieło i zabawę sztuką.

bilety dostępne od 2 lipca

 

14 lipca / Magiczny świat Jacka Malczewskiego / Julia Pest
Czy jesteście gotowi na podróż w czasie do epoki, w której tworzył Jacek Malczewski, jeden z najważniejszych polskich malarzy? Zapraszamy na niezwykłe warsztaty, podczas których przeniesiemy się w świat pełen mitów, legend i symboli. Odkryjemy, co inspirowało Malczewskiego i jakie historie kryją się za jego niezwykłymi obrazami. Czeka nas wiele twórczych zadań i niespodzianek!
bilety dostępne od 9 lipca

 

21 lipca / Fotograficzne eksperymenty / Julia Ruszkowska
Zazwyczaj robimy zdjęcie, aby uwiecznić ważny dla nas moment, miejsce czy osobę. Dziś robienie zdjęć jest bardzo proste, można je wykonać nawet telefonem, w kilka sekund uzyskać wiele kadrów. Dzięki zajęciom będziemy mieli okazję odwiedzić Gabinet Fotografii i porozmawiać o wykonywaniu portretów w drugiej połowie XIX wieku, a następnie przyjrzymy się pomysłom surrealistów na wykorzystanie tej dziedziny sztuki. Sprawdzimy, co uwieczniali, jakie nadali tytuły dziełom oraz jakie mieli pomysły na eksperymenty z fotografią.
bilety dostępne od 16 lipca

 

28 lipca / Sztuka klasyczna czy abstrakcyjna? / Karolina Kierzkowska
Klasyczne portrety czy fantazyjne kształty? Łatwe do rozpoznania zwierzęta czy kolorowe stwory? Jednoznaczne tytuły dzieł, a może literackie opisy? Czy sztukę surrealistów można porównać do sztuki dawnych mistrzów, których spotykamy na co dzień w Galeriach Stałych? Sprawdźmy, jakie są podobieństwa i różnice, które dzieła bardziej nam się podobają i pobudzają naszą wyobraźnię.
bilety dostępne od 23 lipca

 

4 sierpnia / W 80 minut dookoła świata / Zuza Wcisło
Czego można się nauczyć w podróży? Właściwie wszystkiego! Można poznać inne kultury, smaki, zabytki, można też się zachwycać, podziwiać. A czy można odbyć podróż podczas jednej wizyty w Muzeum? Jasne! Nasi artyści odwiedzili wiele miejsc na świecie, uwiecznili je na swoich obrazach. Sprawdźmy, gdzie byli, co zobaczyli i kogo poznali!
bilety dostępne od 30 lipca

 

11 sierpnia / Pismo w starożytności / Beata Staniszewska
Weź proszę kartkę i zapisz na niej swoje imię. Litery, które właśnie nakreśliłeś, nie zawsze tak wyglądały, a starożytni Egipcjanie czy Sumerowie w ogóle ich nie znali! Zapraszamy na warsztaty, na których dowiemy się, jak dawniej pisano, a także wcielimy się w starożytnych pisarzy…
bilety dostępne od 6 sierpnia

 

18 sierpnia / Rośniemy, rozwijamy się, starzejemy… / Lena Lewandowska
Każdy z nas był kiedyś maluchem! I – choć trudno w to czasem uwierzyć – każdy z nas będzie staruszką lub staruszkiem… Podczas zajęć zwiedzimy muzealne galerie, poszukując wizerunków osób w różnym wieku. Dowiemy się, co to znaczy portret, porozmawiamy o dorastaniu. Sprawdzimy, czy obrazy przedstawiające dzieci są podobne do dzieł z osobami dorosłymi? Odpowiedź na te i inne pytania poznamy już niedługo!
bilety dostępne od 13 sierpnia

 

25 sierpnia / Błyskotki i świecidełka / Julia Pest
Jakie formy może przybierać biżuteria? Kto ją nosi i z czego można ją zrobić? Odbędziemy podróż po galeriach w poszukiwaniu bransolet, pierścieni i kolczyków oraz poznamy ich właścicielki i właścicieli. Na koniec sami staniemy się projektantami i projektantkami naszej własnej biżuterii. Zapraszamy na wyjątkowe złotnicze spotkanie!
bilety dostępne od 20 sierpnia


ANIMACJE W HOLU GŁÓWNYM


Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na animacje, czyli zajęcia artystyczne, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane dziełami z kolekcji MNW. Animacje odbywają się we wszystkie wtorki lipca i sierpnia w godzinach 10.00–16.00. Towarzyszy im atmosfera swobody i własnej kreacji.


Termin: każdy wtorek w lipcu i sierpniu / godz. 10.00–16.00
Czas trwania: Można dołączyć w każdym momencie trwania w godz. 10.00–16.00
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat i ich opiekunów, grupy zorganizowane
Zasady udziału: udział w animacjach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji / Uwaga! Liczba miejsc przy stołach jest ograniczona. Oznacza to, że w razie dużego zainteresowania trzeba będzie poczekać.