Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Archiwum

Romantyczność. Literatura i sztuki piękne / Zima/wiosna 2021

Cykl wykładów dla studentów Faculté des Lettres, Sorbonne Université, Centre de civilisation polonaise, Paryż
Wykłady organizowane online, na platformie zoom


Tematem spotkań będą powiązania między dziełami sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz jego oddziału – Muzeum Plakatu w Wilanowie a utworami literackimi polskich romantyków.  
Wykłady prowadzić będą osoby z zespołu Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej Muzeum Narodowego w Warszawie: Urszula Król, historyk sztuki, kustosz; Bożena Pysiewicz, historyk sztuki, kustosz; Edyta Rubka-Kostyra, archeolog, adiunkt.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniach prosimy o zgłoszenia mailowe

16 lutego / wtorek / 14.00
Dzieła Adama Mickiewicza jako źródło inspiracji dla polskich artystów / Urszula Król, Bożena Pysiewicz

Ballady i romanse, Sonety krymskie, Pan Tadeusz oraz inne utwory Adama Mickiewicza były i są obowiązkową lekturą kolejnych pokoleń. Zastanowimy się, w jaki sposób utwory poety inspirowały polskich artystów i które wątki z dzieł Mickiewicza doczekały się szczególnie interesujących interpretacji w sztuce polskiej.
 
9 marca / wtorek / 17.00
Dziady na plakacie. Kanon literatury romantycznej w projektach Polskiej Szkoły Plakatu / Bożena Pysiewicz, Urszula Król

Plakaty do inscenizacji dzieł romantycznych wieszczów są subiektywnym, graficznym komentarzem łączącym indywidualne doświadczenie lektury z aktualnym myśleniem o Polsce. Dziady, Kordian, Nie-Boska Komedia, to utwory, które były i są interpretowane wizualnie, stanowiąc źródło nieustających plastycznych wyzwań. Omawiane plakaty będą punktem wyjścia do rozmów o postawach, sytuacjach i bohaterach lektur, interpretowanych ciągle na nowo, zarówno przez grafików, jak również kolejne pokolenia czytelników.
 
23 marca / wtorek / godz. 17.00
Juliusz Słowacki i Jacek Malczewski / Urszula Król, Edyta Rubka-Kostyra

Jacek Malczewski, jeden z najwybitniejszych malarzy czasów Młodej Polski, od najwcześniejszego dzieciństwa był wychowywany w kulcie poezji Juliusza Słowackiego. Dzieła Słowackiego stały się dla jego malarstwa niewyczerpanym źródłem tematów i refleksji, obecnych w twórczości artysty na każdym etapie jego życia.

13 kwietnia / wtorek / 17.00
„Jeden portret ów, w Krymie, na skale oparty, Między Azją a niebem, sam — ten tylko warty. Poety i wspomnienia”, czyli o wizerunkach polskich romantyków: Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego, Norwida i Chopina w zbiorach MNW / Bożena Pysiewicz, Edyta Rubka-Kostyra

Geniusz budzący ducha poezji, artysta w chwili natchnienia, dandys w ekstrawaganckim stroju.... Polscy romantycy doczekali się wielu rzeźbiarskich i malarskich wizerunków, które były tematem burzliwych dyskusji, a czasem nawet powodem obyczajowych skandali.

4 maja / 17.00
Zapomniani romantycy i ich wpływ na malarstwo polskie XIX wieku / Urszula Król

Dziś niewiele osób sięga po dzieła literackie Antoniego Malczewskiego, Bohdana Józefa Zaleskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Teofila Lenartowicza i Wicentego Pola. Ich twórczość była jednak doskonale znana czytelnikom w XIX wieku, stając się inspiracją dla wielu dzieł malarskich.

 
Wykłady realizowane w ramach projektu: Romantyczność 2022. Wilno-Warszawa-Paryż.
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu „Kultura inspirująca”