Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

NOC MUZEÓW 2024

18 maja w g. 10.00-16.00 oraz 18.00-1.00

 

 

To jedyna taka noc w roku! Spędź ją razem z nami w Muzeum Narodowym w Warszawie. Zapraszamy do Gmachu Głównego w Alejach Jerozolimskich 3 na dzień i noc pełną atrakcji. W sobotę aż do godziny 1.00 w nocy będzie można zwiedzić bezpłatnie całe Muzeum, a także zajrzeć z przewodnikiem do niedostępnych na co dzień zakamarków! W programie są liczne oprowadzania tematyczne po galeriach stałych i wystawie czasowej „Surrealizm. Inne mity”, oprowadzanie w PJM, warsztaty dla dzieci, seanse kina rodzinnego w Kinie Muz oraz kiermasz wydawnictw MNW. Przez cały dzień będzie też można stworzyć specjalne okolicznościowe przypinki.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z programem Nocy Muzeów w naszych oddziałach – Otwocku Wielkim oraz w Nieborowie.

 

Termin: 18 maja godziny otwarcia: 10.00–16.00 i 18.00–1.00
Zasady udziału: wstęp wolny, na oprowadzania, warsztaty i do kina obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania od 14 maja on-line i w kasie MNW
Miejsce: Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3

Uwaga! Osoby z wejsciowkami na oprowadzania i do kina Muz proszone są o kierowanie się bezpśrednio do wejscia, bez czekania w kolejce.

 

PROGRAM WYDARZEŃ

 

DOROŚLI i MŁODZIEŻ

OPROWADZANIA
Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy na oprowadzania po galeriach stałych Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie to doskonała okazja, by bliżej poznać naszą bogatą kolekcję, zapoznać się z dziejami zbiorów, poznać najcenniejsze i najsławniejsze dzieła, a także odkryć mniej znane. Zapraszamy Państwa również na zwiedzania nowej wystawy czasowej „Surrealizm. Inne mity”.

 

Termin: sobota 18 maja, godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00
Czas trwania: 80 minut
Miejsce: Gmach Główny MNW, galerie stałe, wystawa czasowa
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i on-line od godz. 10.00 od 14 maja

 

18 maja / 18.00
Muzy, mecenaski, artystk
i / Romualda Radwańska
Kobiety od zawsze zaznaczały swoją obecność w sztuce, choć było im bardzo trudno zdobyć profesjonalne wykształcenie. Wiek XIX przyniósł w tej dziedzinie wielką zmianę. W Galerii Sztuki XIX Wieku spotkamy dzieła wybitnych kobiet, niestety często zapomnianych. Spotkanie będzie okazją, by o nich porozmawiać, poznać ich niezwykłe życiorysy i przyjrzeć się ich dziełom.


18 maja / 19.00
Ukryci w obrazach
/ Monika Miżołębska
Czy wiecie, że czasem twarz artysty pozostaje utrwalona na obrazie, choć jego nazwisko jest zapomniane? Ukryty własny wizerunek twórcy może stanowić fascynującą opowieść o przeciwnościach losu, artystycznych wyborach i przekonaniach samego artysty. Tematem oprowadzania będzie opowieść o wizerunkach malarzy w różnych epokach, ich znaczeniu i możliwościach interpretacji..

 

18 maja / 20.00
Tajemniczy świat roślin
/ Beata Staniszewska
Rośliny od zawsze towarzyszą człowiekowi. Na obrazach z naszych zbiorów prześledzimy różnorodne związki człowieka z roślinami. Światy ludzki i roślinny przenikały się przecież na wielu poziomach.

 

18 maja 2024 / 21.00
Sztuka zmysłów
/ Rita Twardziak
Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie hałasować! Ale czy w muzeum można tylko oglądać? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich historie. Przekonamy się też, że w przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano...


18 maja 2024, godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00

Arcydzieła, czyli MNW w pigułce / Lena Lewandowska, Rita Twardziak, Monika Miżołębska
Prawie pięć tysięcy dzieł w sześciu galeriach w 80 minut? Czy to możliwe? Nie przejmuj się i zdaj się na nas! W trakcie zwiedzania odkrywamy to, co „naj” – najbardziej znane, najcenniejsze, najbardziej lubiane, ale też najbardziej zaskakujące w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Poszukamy najstarszego przedmiotu w Galerii Sztuki Starożytnej, a w Galerii Faras spojrzymy w oczy... nubijskiej Monie Lisie.

 

18 maja 2024, godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00

„Surrealizm. Inne mity” / Magdalena Chludzińska, Paweł Masłowski
Przekrojowa wystawa „Surrealizm. Inne mity ” to okazja do prześledzenia tendencji surrealistycznych w sztuce polskiej ostatniego stulecia. Narrację wystawy rozpoczną prace z dwudziestolecia międzywojennego, a zakończą dzieła twórców związanych z założonym w latach 50. XX wieku międzynarodowym ruchem Phases. Na wystawie znajdą się także prace twórczyń i twórców współczesnych. Będzie można zobaczyć typowe dla surrealizmu techniki, takie jak: dekalkomania, frotaż, asamblaż. Pokażemy także szeroki wybór surrealistycznej fotografii.

 

18 maja 2024, g. 18.30, 19.30, 20.30

Muzealne zakamarki / Marek Płuciniczak
Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie podczas którego zajrzymy do niedostępnych na co dzień dla publiczności zakamarków i zakątków Muzeum.

 

WIZYTY W MUZEALNYCH MAGAZYNACH I PRACOWNIACH

 

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć Muzeum od kuchni. W tym roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do następujących magazynów i pracowni:


Pracownia Konserwacji Tkanin

W Pracowni Konserwacji Tkanin Muzeum Narodowego będzie możliwość zapoznania się z obecnie realizowanymi projektami konserwatorskimi: konserwacją bogato haftowanych fraków senatorskich, skomplikowaną konserwacją chorągwi z portretem Kazimierza Wielkiego oraz różnorodnymi obiektami przygotowywanymi na wystawę „Drogi do Jerozolimy”, której otwarcie zaplanowane jest na kwiecień 2025 roku.


Termin: sobota 18 maja, godz. 18.00, 19.00, 20.00, 21.00
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: Pracownia Konserwacji Tkanin MNW, Kamienica Krystalla, Aleje Jerozolimskie 59, II piętro
Miejsce zbiórki: hol na parterze
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online od godz. 10.00 od 14 maja

 

 

Magazyn Zbiorów Sztuki Orientalnej

Zbiory Sztuki Orientalnej liczą około 8500 zabytków. Niestety nie są obecnie eksponowane na żadnej z galerii stałych. Noc Muzeów jest więc unikalną okazją, aby zajrzeć do muzealnego magazynu i zapoznać się z wybranymi obiektami.


Termin: sobota 18 maja, godz. 18.30, 19.30, 20.30
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: Magazyny Sztuki Orientu
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy

Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online od godz. 10.00 od 14 maja 
 

Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym

 

Bitwa pod Grunwaldem / Marek Lasecki

Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki to chyba najbardziej rozpoznawalny obraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Wiąże się z nim wiele interesujących opowieści, wiele tajemnic i ciekawostek. Podczas spotkania poznamy historię powstania obrazu, przyjrzymy się jego losom, często burzliwym. Zastanowimy się też, jaką rolę odgrywa w polskiej kulturze.

 

Termin: sobota 18 maja, godz. 19.15
Czas trwania: 45 minut
Miejsce: Galeria Sztuki XIX wieku, Muzeum Narodowe w Warszawie
Dla kogo: młodzież, dorośli i seniorzy
Zasady udziału: wydarzenie otwarte, oprowadzanie odbywa się w ramach spaceru w PJM w Noc Muzeów; początek spaceru o g.18.00 w Galerii XX1, Al. Jana Pawła II 36, Warszawa

 

Program spaceru Nocy Muzeów w PJM:
18.00 – Galeria XX1, Al. Jana Pawła II 36,  Warszawa
19.15 – Muzeum Narodowe w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3
21.00 – Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa
22.00 – Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Plac Małachowskiego 3, Warszawa

 

KIERMASZ KSIĄŻEK
18 i 19 maja w godzinach otwarcia Muzeum zapraszamy do Księgarni na kiermasz wydawnictw MNW. Wybrane katalogi i przewodniki dawnych wystaw będzie można zakupić w wyjątkowo atrakcyjnych cenach.

 

Termin: sobota 18 maja 10.00–16.00 i 18.00–1.00  i niedziela 19 maja, godz. 12.00–18.00
Miejsce: Księgarnia MNW, I piętro
Dla kogo: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy

 

DZIECI I RODZINY

 

ANIMACJE
Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na specjalną edycję animacji w Holu Głównym z okazji Nocy Muzeów. Podczas zajęć dzieci będą miały możliwość wykonania surrealistycznych kolaży, inspirowanych dziełami z wystawy „Surrealizm. Inne mity” oraz samodzielnego zaprojektowania i wykonania surrealistycznego pina! Animacje mają otwartą formułę, można dołączyć do nich w dowolnym momencie w godzinach 10.00–16.00.

 

Termin: sobota 18 maja godz. 10.00–16.00 / można dołączać w każdym momencie trwania animacji
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: dzieci z rodzicami (sugerowany wiek 4–12 lat)
Zasady udziału: wstęp wolny

 

WARSZTATY RODZINNE
Zapraszamy do wspólnego odkrywania Muzeum Narodowego w Warszawie!
Muzeum to świetne miejsce, w którym można ciekawie spędzić czas z najbliższymi: podziwiać dzieła sztuki, zadawać trudne pytania i szukać na nie odpowiedzi, a nawet trochę się pobawić.
Zapraszamy na 6 warsztatów, które odbędą się równolegle w przestrzeni Muzeum.

 

Termin: sobota, 18 maja, godz. 12.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny: Dziedziniec Główny (przy złej pogodzie – Hol Główny)
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat i ich opiekunów
Zasady udziału: udział w wydarzeniu jest bezpłatny; bezpłatne wejściówki dostępne w kasie i online od wtorku 14 maja, od godz. 10.00
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych / pętla indukcyjna w sali edukacyjnej


O meblach przez wieki / Julia Pest
Czy krzesło „Muszelka” rzeczywiście ma kształt muszli? Jakie są zadania osób projektujących wnętrza? Podczas zajęć przeniesiemy się w czasie i zobaczymy, jak zmieniał się wygląd oraz rola mebli na przestrzeni wieków. Sprawdzimy, co pomieści muzealny kredens oraz spróbujemy stworzyć dywan-wycinankę.

 

Tajemnice mumii / Lena Lewandowska
Dlaczego w starożytnym Egipcie robiono mumie? Czym były sarkofag i kartonaż? Ile bandaży zużywano do owinięcia jednej mumii? Poznamy mit o Ozyrysie i zwiedzimy jego królestwo, zapoznamy się też z egipską wiarą w życie pozagrobowe.

 

Przygoda z archeologią / Beata Staniszewska
Kim jest archeolog? Czym się zajmuje? Co to są wykopaliska? Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa, odkrywcy m.in. katedry w Faras. Dowiemy się, jak wydobyte z ziemi zabytki odkrywają przed badaczami tajemnice zamierzchłej przeszłości.

 

Legendy warszawskie / Karolina Kierzkowska
Jak dobrze znasz Warszawę? Zapraszamy na wspólny spacer po dawnej stolicy śladem dzieł artystów, których prace możemy podziwiać w muzealnych galeriach. Poznamy Warszawę uwiecznioną na obrazach m.in. Canaletta, Aleksandra Gierymskiego. Dowiemy się, jak stolica zmieniała się przez wieki, czym zajmowali się jej mieszkańcy i jak wyglądały miejsca, w których dziś stoją wieżowce.

 

Pomysły artystów / Zuza Wcisło
Czy wszyscy malarze tworzą takie same dzieła? Skąd czerpią pomysły? Jak możemy nazwać techniki, którymi się posługują? Po czym rozpoznać dzieła np. Józefa Pankiewicza, a po czym Witolda Wojtkiewicza? Niczym muzealni detektywi przyjrzyjmy się uważnie prezentowanym w galeriach dziełom sztuki i nauczymy się rozpoznawać unikalny kunszt artystów.

 

Sztuka: obserwuję / Julia Ruszkowska
Na czym polega praca historyka sztuki i konserwatora? Czasami patrząc na dzieło sztuki, wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Obrazy i rzeźby warto jednak dłużej poobserwować. Zawiesić na nich oko. Pogapić się. Prześledzić ich historię. Dlaczego? Ponieważ w sztuce nic nie jest oczywiste!

 

FILMY DLA DZIECI W KINIE MUZ
Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy do Kina Muz. Przygotowaliśmy filmy dla dzieci w różnym wieku, od tych najmłodszych po najstarszych. Mamy nadzieję, że każdy znajdzie w repertuarze coś dla siebie.

 

Termin: sobota 18 maja, godz. 10.30, 14.00 i 18.15
Miejsce zbiórki: Kino Muz
Dla kogo: dzieci z rodzicami
Zasady udziału:  bezpłatne wejściówki na wszystkie seanse będą do pobrania w kasie MNW i online od 14 maja

 

18 maja / 10.30
„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu”
Kategoria wiekowa: 4+
Reżyseria: Anna Błaszczyk
Kraj i rok produkcji: Polska, Chiny, 2022
Czas trwania: 70 min
Wersja językowa: dubbing

 

Gdzie się podział cały miód? Mały Miś marzy o słodkim urodzinowym torcie, jednak zapasy ulubionego przysmaku przepadły. Wspólnie z Tatą Misiem wyruszają do Złotej Krainy, aby zdobyć najważniejszy składnik ciasta. Na rozbrykanego Misia i ostrożnego Tatę czeka wielka przygoda!
„Przytul mnie. Poszukiwacze miodu” to pierwsza od lat polska animacja dla całej rodziny. Film oparty na bestsellerowej książce Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak to kontynuacja hitowego serialu dla najmłodszych.

 

18 maja / 14.00
„Szkoła magicznych zwierząt”

Kategoria wiekowa: 6+
Reżyseria: Gregor Schnitzler
Kraj i rok produkcji: Niemcy, Austria, 2021
Czas trwania: 89 min
Wersja językowa: dubbing


Jesteście gotowi na prawdziwą magię? Zapraszamy do szkoły, której uczniowie zaprzyjaźniają się z zaczarowanymi zwierzętami. Ida nie może odnaleźć się w nowej klasie. Jej wychowawczyni wie jednak, jak sprawić, żeby „ta nowa” poczuła się lepiej w szkolnej ławce. Pomoże w tym nowy przyjaciel Benni oraz… odrobina magii. „Szkoła magicznych zwierząt” zachwyci wielbicieli czarów i wciągających zagadek. Magiczna opowieść na podstawie książek Margit Auer to idealna filmowa przygoda dla całej rodziny!

 

18 maja / 18.15
„Dzika banda”

Kategoria wiekowa: 10+
Reżyseria: Pierre Salvadori
Kraj i rok produkcji: Francja, 2022
Czas trwania: 103 min
Wersja językowa: lektor

 

Wszyscy za jednego! Czy piątka odważnych nastolatków zdoła się dogadać i stawić czoła groźnemu szefowi fabryki, która niszczy okoliczną przyrodę? Dzika banda to Cat, Fouad, Antoine i Sami, czworo dwunastolatków. Podejmują się szalonego wyzwania – podpalenia fabryki, która od lat zanieczyszcza ich rzekę. Zapraszamy na letnią przygodę pełną humoru, zapału i młodzieńczej energii.

 

___
Koordynacja Nocy Muzeów w MNW: Barbara Kaliciuk

Identyfikacja graficzna: Adam Glabas