KURS HISTORII SZTUKI / Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie / Święty patron w działaniu. Rola relikwii w późnym średniowieczu
godz. 18.00
Prowadzenie: Marcin Bogusz
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie. Cykl wykładów online wokół przedstawień władzy i ich wizualnych kontekstów
W średniowieczu widomym znakiem przebywania świętego czy świętej wśród swoich wyznawców były relikwie. Rozmaite czynności z nimi związane – tzw. podnoszenie, przenoszenie czy demonstrowanie – były świętami całych społeczności, wzmacniały je i uświęcały. Kult relikwii był często podłożem budowana ideologii królewskiej w wielu władztwach średniowiecznej Europy. Budował prestiż władcy, był ważnym elementem ideologii, sprawiał, że jako protegowani danego świętego czy świętej, jedni królowie byli wywyższeni ponad innych.
Marcin Bogusz – historyk i historyk sztuki (studia na Uniwersytecie Warszawskim i w Centre d’études supérieures de civilisation médiévale w Poitiers). Pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym i na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2022 roku pracuje w Zbiorach Sztuki Dawnej Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Interesuje się kulturą późnego średniowiecza i wczesnej nowożytności.
bilety dostępne on-line w dniu wykładu
Termin: poniedziałek, 2 czerwca, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych zajęć
Czas trwania: 75 minut
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (150 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (15 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 w dniu wykładu.
---
Ilustracja: Relikwiarz hermowy św. Władysława (?) dawniej w kościele w Pułtusku, przed 1919. Zobacz fotografię w Cyfrowym MNW.