OPROWADZANIE KURATORSKIE ONLINE po wystawie "Drogi do Jerozolimy"
godz. 18.15
Prowadzenie: Marcin Romeyko-Hurko
wydarzenie wyłącznie on-line
Wydarzenie organizowane w ramach programu towarzyszącego wystawie Drogi do Jerozolimy
Zwiedzanie wystawy z jej współtwórcą – Marcinem Romeyko-Hurko – historykiem sztuki i muzealnikiem, kustoszem w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW. Zajmuje się badaniami nad dawną grafiką europejską oraz grafiką popularną XIX wieku, m.in. recepcją artystyczną oraz społecznym i politycznym oddziaływaniem tego medium.
Kurator przybliży założenia ekspozycji oraz opowie o fenomenie Jerozolimy jako miasta świętego trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej.
Termin: wtorek, 17 czerwca 2025, godz. 18.15
Miejsce: TikTok / wydarzenie wyłącznie on-line
Czas trwania: ok. 45 min
Dostępność wydarzenia: wydarzenie wyłącznie on-line
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne
Wystawa „Drogi do Jerozolimy” to próba ukazania fenomenu Jerozolimy jako miasta świętego trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Pokaże ona Jerozolimę istniejącą w konkretnej rzeczywistości geograficznej, historycznej i kulturowej, ale także jako przestrzeń wyobrażoną ‒ metafizyczny cel pielgrzymek, fantazmat podróżników, eschatologiczny kres życiowych wędrówek pokoleń wiernych w zaświatach. Wedle religijnych tradycji to właśnie w Jerozolimie świat miał swój początek i tam któregoś (sądnego) dnia miałby mieć swój koniec. Jerozolima jest pełna sprzeczności i paradoksów. To miasto zarówno wspólne, jak i podzielone, którego status od stuleci jest związany z duchowością i pobożnością wyznawców różnych religii, a zarazem z gwałtownymi politycznymi konfliktami, nierzadko motywowanymi religijnie.