WYKŁAD CZWARTKOWY / Potęga wizerunków
godz. 18.00
Prowadzenie: dr Aleksandra Janiszewska-Cardone
Wykład transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Autoportrety pełniły wiele funkcji i zazwyczaj nie służyły jedynie upamiętnieniu rysów artystów lub robiły to niejako przy okazji. Tak było w przypadku wielu autoportretów Rembrandta i własnych wizerunków Vincenta van Gogha. Obaj wykorzystywali swoją twarz do studiów różnorodnych form ekspresji lub poszukiwań efektów artystycznych. Autoportrety stanowiły też formę reklamy pracowni, umiejętności malarza i oferty warsztatu. Popisem Parmigianina był autoportret, który naśladował jego odbicie w wypukłym lustrze podarowanym papieżowi z nadzieją na zamówienia. Intrygujące jest również połączenie wizerunków własnych Albrechta Dürera i Caravaggia, wyznacza bowiem dwie skrajności w sztuce autoportretu. Jeden aspiruje na wzór Chrystusa do roli kreatora i zbawcy sztuki, drugi poprzez swoje dzieło prosi o przebaczenie. To ich dzieli, łączy natomiast wiara w sprawczość sztuki i potęgę wizerunku, które w intencji obu malarzy miałyby wpływać na sądy odbiorców, a nawet losy autorów.
bezpłatne wejściówki dostępne online i w kasie od 20 maja
Termin: czwartek, 22 maja, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od środy poprzedzającej spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Aleksandra Janiszewska-Cardone – historyczka sztuki, kuratorka Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej w Muzeum Narodowym w Warszawie, członkini panelu doradczego ds. integracji CODART. Pasjonuje się opowiadaniem o sztuce, prowadzi bloga oraz podcast „Otulina o sztuce”.