Spotkanie premierowe wokół najnowszej książki kuratorki sztuki Andy Rottenberg „Trudny wiek”
godz. 18.00
wstęp wolny, bez konieczności pobierania wejściówek
Zapraszamy na wyjątkowy wieczór w Księgarni MNW, który odbywa się w ramach lipcowego cyklu spotkań autorskich w całej Polsce!
Spotkanie z autorką poprowadzi dziennikarz, redaktor naczelny magazynu Mint Alek Hudzik. Fragmenty książki przeczyta Danuta Stenka.
Wstęp wolny, bez konieczności pobierania wejściówek. Podczas wydarzenia będzie możliwość kupienia książki.
„Trudny wiek” to esej o twórczości rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, reżysera Andrzeja Wajdy i malarza Andrzeja Wróblewskiego. Rottenberg prześledziła historię każdego z bohaterów i zaproponowała unikalne odczytanie dzieł (prawie równolatków), które przez lata nie było możliwe. Opowiada jak doświadczenie wojny wpłynęło na ich pracę i życie – szczególnie w okresie dojrzewania oraz jak determinowało ich późniejszą twórczość.
„Rówieśnicy: Alina Szapocznikow i Andrzej Wajda urodzeni w 1926 roku, Andrzej Wróblewski w 1927. Rzeźbiarka, filmowiec i malarz. Obdarzeni wielkimi talentami, a zarazem w młodości obciążeni bagażem wojennych przeżyć i strat. Szapocznikow, pochodząca rodziny żydowskiej, przeszła przez obozy koncentracyjne. Wróblewski widział śmierć ojca, przy próbie jego zatrzymania przez gestapo. Ojciec Wajdy, polski oficer, zginął w Katyniu. Wszyscy troje wcześnie weszli w życie twórcze. Wszyscy w swej sztuce obcowali ze śmiercią, której byli świadkami i która naznaczyła ich twórczą wyobraźnię. Młodo zmarły Wróblewski pozostawił serię obrazów rozstrzelań, które miały być „tak przykre, jak zapach trupa”. Pod ich wrażeniem Wajda, jego kolega z krakowskiej ASP, zrezygnował z malarstwa na rzecz filmu. W 1957 roku zrobił Kanał – najbardziej tragiczny obraz Powstania Warszawskiego. Szapocznikow z wielką determinacją mierzyła się w sztuce ze swoją śmiertelną chorobą. Anda Rottenberg wychwyciła wspólnotę losów tego tragicznego, wielkiego pokolenia. Ta książka jest tej wspólnoty zapisem.”
Maria Poprzęcka
Anda Rottenberg – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu wystaw, m.in.: Rzeźba w ogrodzie (1988), Gdzie jest brat twój, Abel? (1995), Warszawa-Moskwa 1900-2000 (2004), Obok. Tysiąc lat historii w sztuce (2011), Postęp i higiena (2014). Wśród dorobku Andy Rottenberg znajdują się również liczne książki, m.in: „Sztuka w Polsce 1945-2005” (2006), „Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.” (2009), autobiografia „Proszę bardzo” (2009), wywiad rzeka (wraz z Dorotą Jarecką) „Rottenberg. Już trudno”(2014), „Berlińska depresja. Dziennik” (2018) - zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie, „Lista. Dziennik 2005” (2019), w której błyskotliwe obserwacje dnia codziennego słynna polska kuratorka przeplata z ostrymi komentarzami na tematy towarzyskie i społeczne oraz „Rozrzut” (2023), będący zbiorem tekstów z lat 1999–2019.
Prowadzi dział kultury w magazynie „Vogue Polska”.
Alek Hudzik – redaktor naczelny Mint Magazine, dziennikarz kulturalny. Przez lata związany z redakcją tygodnika „Newsweek Polska”, „Vogue Polska”, „Notes na 6 Tygodni” „Forbes Women”, „Dwutygodnik”, „K Mag”, „Przekrój”, „Esquire” i „Aktivist”. Współautor tekstów w książkach My Art Guide, Polski Street Art i w przewodniku About Polska. Autor wywiadu rzeki z artystą Pawłem Kowalewskim „Sztuka to jest wszystko” (2024).
Termin: czwartek, 17 lipca, godz. 18.00
Dla kogo: bez ograniczeń wiekowych
Zasady udziału: wstęp wolny, bez konieczności pobierania wejściówek
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna