Zwiedzanie z przewodnikiem

Z UWAGI NA OBECNĄ SYTUACJĘ PANDEMICZNĄ WSZYSTKIE SPOTKANIA STACJONARNE W MUZEUM ZOSTAŁY ZAWIESZONE

Jak zamówić przewodnika?

 • od poniedziałku do piątku w godz. 8.30-15.30; pod nr tel. 667 774 275 lub 22 621 10 31 wew. 246 lub edukacja[malpa]mnw.art.pl
 • prosimy zamawiać przewodnika przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem
 • wizytę w muzeum należy potwierdzić lub odwołać na 3-4 dni przed terminem

Oprowadzanie w językach: polskim, angielskim, francuskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim oraz rosyjskim.

Odpłatność za usługę przewodnicką

 • grupa wykupuje bilety wstępu do muzeum dla wszystkich uczestników oraz wnosi opłatę "za przewodnika"
 • ceny biletów wstępu do galerii stałych:

galeria stała - 10 zł

wystawa czasowa - 15 zł
za złotówkę – dzieci, uczniowie i studenci do 26. roku życia – 1 zł
dzieci do 7. roku życia – wstęp bezpłatny

 • standardowa ścieżka zwiedzania: 200 zł język polski; 300 zł język obcy
 • oprowadzanie specjalne: 300 zł język polski; 450 zł język obcy
 • opłatę za przewodnika wnosi się bezpośrednio przed wizytą w kasie, która znajduje się w Holu Głównym muzeum
 • aby otrzymać Fakturę VAT prosimy o podawanie danych do faktury (nazwa instytucji, adres z kodem pocztowym, NIP) podczas dokonywania telefonicznej rezerwacji.

 

Informacje o przetwarzaniu danych osobowych na potrzeby rezerwacji zajęć edukacyjnych znajdziecie Państwo tutaj.

 

Przewodników spoza MNW oraz grupy zorganizowane prosimy  o poinformowanie Działu Edukacji o planowanej wizycie w celu usprawnienia ruchu w galeriach*.

* Prosimy o kontakt z Działem Edukacji od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00
 pod nr tel. 667 774 275 lub 22 621 10 31 wew. 246 lub pod adresem mailowym: edukacja[malpa]mnw.art.pl

Trasy zwiedzania z przewodnikiem

Arcydzieła Muzeum Narodowego w Warszawie

W trakcie zwiedzania poznajemy najwybitniejsze dzieła znajdujące się w zbiorach Muzeum. Trasa zwiedzania obejmuje wybrane obiekty z Galerii Faras, Galerii Sztuki Średniowiecznej, Galerii Sztuki XIX Wieku oraz Galerii Sztuki XX i XXI Wieku. Do najsłynniejszych dzieł w Galerii Sztuki Średniowiecznej należy Piękna Madonna z Wrocławia, zaś wśród wielu arcydzieł sztuki XIX wieku prezentowanych w Galerii Sztuki XIX wieku znajduje się m.in. Bitwa pod Grunwaldem Jana Matejki.
 
Faras – skarby zatopionej pustyni
Zabytki kultury i sztuki nubijskiej z okresu chrześcijańskiego do zbiorów muzealnych trafiły dzięki polskim archeologom uczestniczącym w wielkiej międzynarodowej akcji ratowania pozostałości dawnych kultur Doliny Nilu. Dzięki pracom badawczym prowadzonym na terenie starożytnego ośrodka miejskiego Faras odkryto dobrze zachowane ruiny kościoła katedralnego z VIII wieku. Jego ściany były pokryte wspaniałymi malowidłami o tematyce religijnej pochodzącymi z VIII–XIV wieku. Dziś malowidła te można obejrzeć w Galerii Faras – największej w Europie ekspozycji sztuki nubijskiej.

 

Galeria Sztuki Średniowiecznej
Najbogatsza kolekcja sztuki średniowiecznej w Polsce obejmuje dzieła pochodzące z okresu od XII do początku XVI wieku. Szczególnie cenny jest zespół monumentalnych nastaw ołtarzowych, niegdyś zdobiących kościoły Śląska i Pomorza Gdańskiego. Poznamy bogatą symbolikę i ikonografię zabytków oraz najważniejsze zjawiska artystyczne epoki.

 

Zwiedzanie Galerii Sztuki Dawnej
Łącząc gatunki techniczne chcemy odejść od tradycyjnego dyskursu historii sztuki, który rozdzielał „wysoką” sztukę obrazową – malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę – od rzemiosła artystycznego, uznając je za dziedzinę użytkową. Tymczasem w dawnych epokach taki podział nie istniał.

 

Pieski w sztuce
Pies, pierwsze udomowione przez człowieka zwierzę, znalazł swoje miejsce w sztuce. Zastanowimy się nad przypisywaną mu symboliką oraz funkcją, jaką w portretach, scenach rodzajowych i obrazach religijnych pełnił wizerunek czworonożnego przyjaciela.

 

Zrelaksuj się!
Jak często odczuwasz stres? Czy denerwujesz się pracą? Najmniejsza rzecz wyprowadza Cię z równowagi? Najwyższy czas by przyjść do Muzeum i się zrelaksować. Najnowsze badania udowadniają, że obcowanie ze sztuką zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Przyjdź na oprowadzanie relaksacyjne, zrób to dla zdrowia!
 

 

Po wcześniejszej konsultacji istnieje możliwość zamówienia wybranej trasy zwiadzania w języku obcym: polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.


Zapraszamy Państwa również do zwiedzania ścieżkami tematycznymi, przygotowanymi specjalnie na Państwa życzenie. W związku ze specyfiką takich spotkań, prosimy o nieco wcześniejszą ich rezerwację pod numerem 697 200 054 lub adresem email

Istnieje możliwość zamówienia wybranej trasy zwiadzania w języku obcym dostępne w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, francuskim, hiszpańskim i włoskim.

Uwagi

 • grupa może liczyć najwyżej 30 osób*
 • w związku z tym, że przewodnik przychodzi do konkretnej, umówionej wcześniej grupy, prosimy o zapisywanie się z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem
 • prosimy o punktualne przychodzenie na zajęcia - grupa, która spóźni się ponad 15 minut może nie zostać przyjęta
 • nie zawsze mamy możliwości rozpoczynania oprowadzania przed wyznaczoną godziną
 • bardzo ważne jest, aby potwierdzić bądź odwołać rezerwację przynajmniej dwa dni przed terminem
 • w razie gdy grupa nie przyjdzie bez uprzedzenia, będziemy zmuszeni obciążyć organizatora kosztami przewodnika


* zgodnie z zarządzeniem Dyrektora Muzeum z 7.VI.2013r § 1 punkt 3: "Zorganizowana grupa zwiedzających nie może przekraczać 30 osób"
 

 

Propozycje tras zwiedzania w trybie indywidualnym

Zachęcamy do zrelaksowania się w naszym Muzeum! Najnowsze badania potwierdzają, że przebywanie w otoczeniu sztuki redukuje poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.


Podczas Pikniku Naukowego szukaliśmy najbardziej relaksacyjnych dzieł sztuki z naszych galerii, dzięki Państwa pomocy udało nam się wybrać 10 dzieł, które sprawią, że zwiedzający Muzeum mogą na chwilę zapomnieć o otaczającym ich świecie.


Zapraszamy na odprężającą wycieczkę po Muzeum Narodowym w Warszawie. Mapa z relaksacyjnymi obrazami jest dostępna w Punkcie Informacji lub jako materiał do pobrania z naszej strony internetowej. Życzymy przyjemnej wizyty!
 

 

 

ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ ZAMÓWIENIA BEZPŁATNYCH ZAJĘĆ W RAMACH PROGRAMU MINISTERSTWA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO „KULTURA DOSTĘPNA