Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

„Odkrycia i wynalazki” / 2020-2021

Cykl warsztatów dla dzieci od 7 do 12 lat, realizowany we współpracy z Collegium Civitas

Podczas zajęć prześledzimy, jak odkrycia i wynalazki pojawiające się w historii zmieniały życie ludzi. Rozpoczniemy od czasów epoki kamiennej, następnie przez starożytność, średniowiecze, złoty okres renesansu dotrzemy do czasów rewolucji przemysłowej i zdobyczy końca XX wieku. Będziemy mówić o wynalazkach przełomowych, jak np. koło oraz o tych mniejszej rangi, które mocno wpłynęły na jakość i kulturę życia ludzi, czyli np. o sztućcach i porcelanie. Prześledzimy procesy, które prowadziły ludzi do nowych rozwiązań i zapoczątkowały nowe drogi rozwoju. Zdobytą wiedzę wykorzystamy podczas projektowania własnych wynalazków. Zaprezentujemy je na wystawie, kończącej cykl naszych spotkań.

 

UWAGA! Program może być realizowany zarówno online, jak i w siedzibie uczelni w PKiN i Muzeum Narodowym w Warszawie – zależnie od sytuacji epidemicznej i zaleceń władz państwowych i Collegium Civitas.

 

 

HARMONOGRAM SPOTKAŃ

 

3.10.2020 / sobota / 13.00-14.15 / Collegium Civitas

Wynalazki w kinematografii

Zajęcia o początkach kinematografii. Prześledzimy, jak kolejne rozwiązania technologiczne i wynalazki wpływały na postęp w świecie filmu (kamera, taśma filmowa, udźwiękowienie filmu, film czarno – biały i film kolorowy). Dzieci dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze produkcje filmowe, czego dotyczyły, kto w nich występował, jak były zorganizowane pierwsze kina.

 

17.10.2020 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Pierwsze litery

Zajęcia o tym, jak wynalezienie przez Fenicjan alfabetu zrewolucjonizowało sposób komunikowania się ludzi. Dzieci poznają historię posługiwania się pismem, począwszy od hieroglifów, poprzez grekę i łacinę. Dowiedzą się, czym jest inskrypcja, jakie sygnatury umieszczali na swoich dziełach twórcy i w jakim celu to czynili. Prześledzimy, w jaki sposób wynalezienie metalowej czcionki drukarskiej po raz kolejny zrewolucjonizowało przekaz literowy.

 

14.11.2020 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Odmierzanie czasu, czyli od gnomonu do zegara atomowego

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się o tym, jak obserwacja powtarzalności różnych zjawisk przyrody (dnia i nocy, faz księżyca) doprowadziła ludzi do wynalezienia zegara oraz w jaki sposób wynalazki kolejnych epok wpływały na udoskonalanie konstrukcji zegarów i sposobów odmierzania czasu. Dzieci obejrzą najstarsze i najciekawsze zegary wszystkich epok, które znajdują się w muzealnych zbiorach (zegar słoneczny, wodny, piaskowy, wahadłowy, sprężynowy, zegar z pozytywką, podróżny, kieszonkowy, zegar naszyjnik, zegar kwarcowy) oraz dowiedzą się ciekawych historii o ludziach, do których kiedyś należały.

 

28.11.2020 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

W świecie tkanin

Zajęcia o tym, jak postęp techniczny zrewolucjonizował tkactwo. Dzieci prześledzą tę historię na podstawie najstarszych tkanin zgromadzonych w Muzeum Narodowym. Dowiedzą się, co to jest splot, raport, osnowa, wątek, obejrzą zabytkowe krosna, poznają sposoby wytwarzania tkanin na

przestrzeni wieków oraz niezliczone możliwości ich wykorzystywania (jako obicia mebli, zasłony, pościele, obrusy, tapety, ubrania, buty, zabawki, oprawy książek).

 

12.12.2020 / sobota / 13.00-14.15 / Collegium Civitas

Sprawca niedoskonały

Dzieci dowiedzą się, jak odkrycia i wynalazki przyrodniczo – techniczne umożliwiły wykrywanie sprawców przestępstwa. Zobaczą, na czym polega zabezpieczanie śladów zdarzenia, identyfikowanie odcisków palców, badanie DNA oraz jakie narzędzia i przedmioty są do tego potrzebne.

 

16.01.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Militaria i taktyki bitewne

Zajęcia o tym, jak postęp cywilizacyjny wkraczał w ciągu wieków na pola bitew. Dzieci dowiedzą się, jak zmieniał się sprzęt wojenny, którego używali żołnierze podczas walk (od starożytnych rydwanów do nowoczesnych czołgów), jak rozpowszechnienie blachy udoskonaliło stroje wojowników (zbroja zamiast kolczugi), a wynalezienie prochu zrewolucjonizowało taktyki wojenne (armata i miny prochowe).

 

6.02.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Wyższa kultura

Zajęcia o tym, jak wynalezienie porcelany i rozpowszechnienie sztućców wpłynęło na zmiany w kulturze spożywania posiłków i obyczajowości ludzi. Dzieci dowiedzą się, jak doszło do wynalezienia porcelany i dlaczego nazywano ja „białym złotem” oraz z jakiego powodu widelec początkowo nie budził powszechnego zaufania wśród ludzi. Uczestnicy obejrzą okazy porcelany, wyprodukowanej w fabryce w Miśni i w Dreźnie oraz inne przedmioty zastawy stołowej (szkło, srebro) oraz rzemiosła artystycznego (meble, tkaniny), używane w domach szlachty XVII wieku oraz mieszkańców XX-wiecznych miast. Zajęcia odbędą się w Galerii Sztuki Dawnej i Galerii Wzornictwa XX Wieku.

 

20.02.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Farby w tubce i farby olejne, czyli o rewolucji w pracowni artysty

Dzieci dowiedzą się, w jaki sposób chemiczne i fizyczne wynalazki wpłynęły na techniki malarskie. Poznają między innymi sposób przechowywali farb przez artystów, zanim wynaleziono cynowo – ołowianą tubkę oraz dowiedzą się, dlaczego zapoczątkowała ona nurt malarstwa plenerowego.

 

6.03.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Świat w kolorze

Zajęcia poświęcone właściwościom barw, ich symbolice i sposobom zestawiania dla osiągnięcia zamierzonych przez malarza efektów. Dzieci poznają barwy podstawowe, pochodne, zimne i ciepłe. Obejrzą obrazy o szerokiej palecie barw oraz monochromatyczne. Dowiedzą się, w jaki sposób zmieniły się sposoby otrzymywania pigmentów i barwników.

 

20.03.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Wiek elektryczności, czyli rewolucja w życiu codziennym

Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, w jaki sposób wynalezienie prądu wpłynęło na zmiany w różnych dziedzinach życia ludzi, jak je uprościło i uatrakcyjniło. Omówimy różne wynalazki, które towarzyszą ludziom w codziennym życiu – lampy uliczne gazowe i elektryczne, gramofon, telegraf, telefon, telewizor.

 

10.04.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Szkiełko i oko

Zajęcia o wynalazkach optycznych, które odsłoniły przed ludźmi tajemnice świata rzeczy niezwykle małych (mikroskop) i świata rzeczy niezwykle wielkich (luneta). Dzieci dowiedzą się, dlaczego wynalezienie szkła optycznego zmieniło sposób myślenia ludzi o wszechświecie, co odkryto dzięki tym

nowoczesnym narzędziom poznawczym oraz w jaki sposób konstruktorzy i artyści różnych epok wykorzystywali te odkrycia w swoich pracach (anatomia, perspektywa, światłocień).

 

24.04.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Starożytne inspiracje

Zajęcia o tym, jak odkrycia z czasów starożytności wpływały na życie ludzi następnych epok. Dzieci poznają konsekwencje tych wydarzeń i dowiedzą się, które ich skutki odczuwamy do dziś. Analizując wybrane dzieła znajdujące się galeriach Muzeum Narodowego w Warszawie dowiedzą się o przełomowych momentach w historii starożytnej techniki i wiedzy.

 

15.05.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Collegium Civitas

Internet i telefon komórkowy

Prześledzimy sposoby komunikowania się ludzi na przestrzeni wieków. Dowiemy się, jak pojawienie się nowoczesnych technologii wpłynęło na życie ludzi i funkcjonowanie świata. Zastanowimy się nad tym, czy zdobycze cywilizacji zawsze służą człowiekowi.

 

29.05.2021 / sobota / 13.00-14.15 / Muzeum Narodowe w Warszawie

Nasze wynalazki, czyli to, czego jeszcze nie było

Dzieci w grupach zaplanują i wykonają swoje wynalazki z różnych materiałów, zainspirowane wiedzą, którą zdobyły podczas całego cyklu zajęć. Stworzymy wystawę, podczas której zaprezentujemy i omówimy wszystkie prace i zaprosimy na nią rodziców. Na zakończenie dzieci otrzymają dyplomy ukończenia cyklu zajęć w CD.

 

 

Informacje o zapisach i zasadach rekrutacji na stronie: https://www.civitas.edu.pl/pl/oferta-edukacyjna/program-zajec-collegium-dzieciece

Kontakt i informacje: Collegium Dziecięce Agnieszka Wnuk-Lipińska tel. 509 044 733 email: Pałac Kultury i Nauki plac Defilad 1, 00-901 Warszawa

 

Koordynacja programu ze strony Muzeum Narodowego w Warszawie: / Dział Edukacji