Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Kurs Od piramid do abstrakcji rok szkolny 2008/2009

KURS HISTORII SZTUKI W ROKU SZKOLNYM 2008/2009

W roku szkolnym 2008/2009 serdecznie zapraszamy na trzecią edycję kursu historii sztuki „Od piramid do abstrakcji”, organizowanego przez Ośrodek Oświatowy Muzeum Narodowego w Warszawie. Cieszymy się, że dzięki Państwa zainteresowaniu możemy naszą inicjatywę rozwijać. Każda kolejna edycja jest dla nas doświadczeniem, z którego staramy się wyciągać wnioski, korzystając z Państwa uwag i postulatów. W tym roku kurs obejmować będzie, podobnie jak w poprzednich edycjach, cały zakres historii sztuki, zwiększyliśmy jednak liczbę wykładów i poszerzyliśmy tematykę dotyczącą sztuki polskiej. Do prowadzenia wykładów zaprosiliśmy pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie i innych zaprzyjaźnionych muzeów, wykładowców Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego oraz doświadczonych pedagogów nauczających historii sztuki w warszawskich szkołach. Do uczestnictwa w wykładach zapraszamy młodzież i dorosłych. Ze względu na przekrojowy charakter naszego kursu polecamy go wszystkim pragnącym rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki lub usystematyzować posiadane już wiadomości. Szczególnie zapraszamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych przygotowującą się do egzaminów maturalnych z historii sztuki lub innych przedmiotów humanistycznych. Wykłady odbywać się będą we wtorki o godz. 15.30 oraz powtarzane będą o godz. 17.30 tak, aby mogli Państwo wybrać dogodną dla siebie porę.
W tym roku będzie można uczestniczyć w naszych wykładach po wykupieniu rocznego biletu do muzeum w cenie 100 zł i otrzymaniu wejściówki na wyznaczoną godzinę. Osoby już posiadające aktualny bilet roczny są uprawnione do odebrania w kasie jednej wejściówki. Bilet roczny daje możliwość nieograniczonego wstępu do Muzeum Narodowego w Warszawie, galerii stałych oraz na wystawy czasowe, a także do wszystkich jego oddziałów. Wejściówki na wykłady dostępne będą w kasach w gmachu głównym muzeum od 2 września w godzinach ich otwarcia. Wejściówka jest ważna na okaziciela.

 

Limit wejściówek na obie godziny został wyczerpany. Na sali wykładowej jest zazwyczaj pewna ilość wolnych miejsc. Osoby zainteresowane udziałem w wykładach prosimy o wykupienie biletu rocznego, który będzie uprawniał do udziału w wykładzie, o ile będą miejsca na sali.

PROGRAM KURSU OD PIRAMID DO ABSTRAKCJI W ROKU SZKOLNYM 2008/2009:

16 września – Sztuka prehistoryczna oraz kultury Bliskiego Wschodu
30 września – Sztuka starożytnego Egiptu
 
   7 października – Sztuka starożytnej Grecji
14 października – Sztuka starożytnego Rzymu
21 października – Sztuka bizantyjska
28 października – Sztuka wczesnochrześcijańska. Wczesne średniowiecze

  4 listopada – Sztuka romańska
18 listopada – Sztuka gotycka
25 listopada – Późne średniowiecze

  2 grudnia – Średniowiecze w Polsce
  9 grudnia – Sztuka renesansu cz. I
16 grudnia – Sztuka renesansu cz. II
23 grudnia – Manieryzm

  6 stycznia – Sztuka renesansu w Polsce
13 stycznia – Sztuka baroku cz. I
20 stycznia – Sztuka baroku cz. II
27 stycznia – Sztuka XVIII wieku
 
10 lutego – Sztuka w Polsce w XVII i XVIII wieku
17 lutego – Romantyzm, akademizm i historyzm w sztuce XIX wieku
24 lutego – Realizm i impresjonizm
 
3 marca – Postimpresjonizm
10 marca – Secesja
17 marca – Sztuka polska od klasycyzmu do realizmu
24 marca – Młoda Polska
 
   7 kwietnia – Sztuka 1. połowy XX wieku cz. I
14 kwietnia – Sztuka 1. połowy XX wieku cz. II
21 kwietnia – Sztuka polska 1. połowy XX wieku
28 kwietnia – Sztuka 2. połowy XX wieku cz. I

  5 maja – Sztuka 2. połowy XX wieku cz. II
12 maja – Sztuka polska 2. połowy XX wieku i XXI wieku

 

Wszystkie wykłady odbywają się w sali kinowej Muzeum Narodowego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3. Wykłady trwać będą około 80 minut.