Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

XVII Festiwal Nauki w Muzeum Narodowym w Warszawie

21–30 września 2013
Muzeum Narodowe w Warszawie

 

KLUBY MŁODZIEŻOWE
wykłady
sala kinowa / wstęp wolny

 

23 września /poniedziałek / 15.30
„Niezniszczalna moc obrazu. O malarstwie egipskim”

Edyta Rubka-Kostyra
Ściany egipskich grobowców gęsto pokrywają malowidła i barwne reliefy wyobrażające postacie bogów, zabawiających zmarłego muzykantek, ucztujących gości, czy pracujących w polu rolników. Dlaczego artyści egipscy wielokrotnie powtarzali wizerunek zmarłego na kartonażu i wiekach sarkofagów? Jak powstawały te malowidła, które do dziś zachwycają nie tylko archeologów? Jaką wizję świata w nich odnajdujemy? W czasie wykładu poszukamy odpowiedzi na te pytania.

 

24 września / wtorek / 15.30
 „Warsztat średniowiecznego rzemieślnika”

Marianna Otmianowska
Czy średniowiecze to czas artystów czy rzemieślników, pracowni czy warsztatów? Gdzie powstawały wielkie retabula i bogate w symbolikę portale? Kto je projektował, wykonywał i kim byli ich fundatorzy? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, odbędziemy podróż do czasów monumentalnych i tajemniczych katedr.

 

25 września / środa / 15.30
„Malarstwo renesansu i baroku”

Barbara Tichy
W czasach renesansu i baroku tworzyli artyści, których geniusz stał się niewyczerpaną inspiracją dla kolejnych pokoleń. Podstawowymi dążeniami tych twórców było odnowienie doskonałości sztuki antycznej oraz przedstawianie rzeczywistości zgodnie z naturą. Jednak malarze tych dwóch epok sięgali po odmienne środki wyrazu, często też fascynowały ich inne tematy, a emocje, jakie emanują z ich dzieł są bardzo różnorodne.

 

26 września / czwartek / 15.30
„Romantyczny buntownik w mieszczańskich realiach. O artystach w XIX wieku”

Bożena Pysiewicz
W XIX wieku w sztuce zmieniło się niemal wszystko. Artysta czując się kimś niezwykłym, musiał jednocześnie mierzyć się z realiami społecznymi: realizować zamówienia, wystawiać na Salonach, dostosować się do wymagań. Nowa publiczność to już nie wytrawni znawcy, lecz przeciętni odbiorcy o mieszczańskich gustach. Podczas wykładu malarstwo XIX wieku zilustruje zagadnienia edukacji artystycznej, wykorzystywania wynalazków (fotografii, farb w tubkach) oraz wyzwań rzucanych przez malarzy publiczności, mecenasom i krytykom.

 

27 września / piątek / 15.30
„Malarstwo przełomu XX i XXI wieku”

Przemysław Głowacki
Kiedy w latach 60. i 70. w sztuce nastąpiła dominacja konceptualizmu, performance’u i wideo wydawało się, że malarstwo jest dziedziną skazaną na zapomnienie. Jednak od lat 80. obserwujemy nieustające zainteresowanie tą tradycyjną formą wyrazu. Pojawili się nowi twórcy, doceniono też „starych mistrzów”, którzy pozostali wierni malarstwu. Wykład będzie okazją do spotkania z twórczością takich artystów jak Lucian Freud, David Hockney, Roy Lichtenstein, Gerhard Richter oraz Wilhelm Sasnal. Sprawdzimy, czy współczesne malarstwo powiela sztukę dawną, czy może jest nową dziedziną sztuki?

LEKCJE FESTIWALOWE
W ramach Festiwalu Nauki prowadzone są także lekcje festiwalowe dla szkół podstawowych oraz  gimnazjalnych. Zapisy na zajęcia przyjmowane są w biurze. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.