Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Wielkanoc w MNW / 29 marca - 3 kwietnia 2018

WARSZTATY DLA RODZIN Z DZIEĆMI 5–12 LAT

 

29, 30 marca, 2, 3 kwietnia / Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Poniedziałek Wielkanocny, wtorek po świętach / 12.00

 

zbiórka w Holu Głównym / bilety 15 zł od 27 marca* / obecność opiekuna obowiązkowa / ok. 75 min

 

29 marca (Wielki Czwartek) / 12.00

Wielkanocne pisanki, kraszanki i kogutki

Będziemy rozmawiać o zwyczajach związanych ze świętami Wielkiej Nocy, malowaniu pisanek i święceniu pokarmów. Poznamy różnicę między śmigusem a dyngusem. Dowiemy się również, jak artyści ukazywali wydarzenia kolejnych dni Wielkiego Tygodnia.

 

30 marca (Wielki Piątek) / 12.00

Obyczaje wielkanocne

Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem żuru i śledzia? Jak przedstawiano w sztuce tradycje i obrzędy związane ze świętami Wielkiejnocy?

 

 

 

 

31 marca / Sobota Wielkanocna

Muzeum zamknięte dla zwiedzających

 


1 kwietnia / Niedziela Wielkanocna

Muzeum zamknięte dla zwiedzających

 

 

2 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) / 12.00

Wielkanocne świętowanie

Poniedziałek wielkanocny kojarzy nam się przede wszystkim ze śmigusem-dyngusem. Warto jednak wiedzieć, że przed wiekami wiosenne święto obfitowało w inne tradycje, takie jak siuda baba, śmigurty i diabelska noc. Przyjrzymy się najciekawszym i najbardziej niezwykłym zwyczajom wielkanocnym.

 

3 kwietnia (wtorek po świętach) / 12.00

Wiosna, ach to ty!

Nie zawsze jest ciepła i słoneczna, zanim zakwitną kwiaty i zrobi się ciepło, nie raz zawieje jeszcze gwałtowny wiatr i spadnie deszcz. Kiedy jednak w końcu się zjawia, po długich miesiącach zimna i mroku, wszystkim poprawia się nastrój. W muzealnych galeriach poszukamy wiosny na obrazach i poznamy malarskie oblicza najpiękniejszej pory roku.

 

 

 

 

OPROWADZANIE TEMATYCZNE DLA MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH

 

2 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny) / 16.00


Wielkanoc w obrazach

Inspiracją dla scen pasyjnych i motywów paschalnych w sztuce były nie tylko relacje ewangeliczne. Swoją różnorodność i bogactwo zawdzięczają także bogatej tradycji apokryfów, legend, pism teologicznych, misteriów. Szukając przedstawień Wielkiejnocy w sztuce, przybliżymy bogactwo tej ikonografii. 

zbiórka w Holu Głównym / bilet 20 zł od 27 marca* / ok. 50 minut

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*Przyjaciele MNW oraz posiadacze biletów rocznych zakupionych przed 1 marca 2018 roku mogą zarezerwować bilet wstępu na wydarzenie tydzień przed rozpoczęciem sprzedaży online. Rezerwacja telefoniczna: pon.–pt. w godz. 8.30–15.00, tel. +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60.