Poznaj starożytny Egipt z Teodozją! 29 listopada, 6 i 13 grudnia

POZNAJ STAROŻYTNY EGIPT Z TEODOZJĄ!
 

Wydawnictwo Egmont Polska i Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszają na cykl spotkań otwartych w Galerii Sztuki Starożytnej promujących książkę „Teodozja i Węże Chaosu”:

29 listopada 2008, godz. 13:00
6 grudnia 2008, godz. 13:00
13 grudnia 2008, godz. 13:00

Gmach Główny Muzeum Narodowego
Al. Jerozolimskie 3


Spotkania dla dzieci umiejących czytać i pisać (7 – 12 lat) z rodzicami. 
Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki do odbioru od dnia 25.11.2008 w godzinach otwarcia Muzeum w Informacji (tel. 022 629 30 93, 022 621 10 31 wew. 349).

Cele spotkań:

* promocja książki „Teodozja i Węże Chaosu”; przybliżenie jej treści
* zapoznanie ze zbiorami Galerii Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie, części poświęconej starożytnemu Egiptowi 
* przekazanie dzieciom ogólnej wiedzy na temat kultury starożytnego Egiptu, zachęcenie do jej poszerzania podczas wizyt w Muzeum Narodowym w Warszawie
* twórcza zabawa

Opis spotkań:

Program spotkania przewidziany jest na około 90 minut. Zakłada uczestnictwo grupy ok. 30 dzieci potrafiących samodzielnie czytać i pisać w wieku 7 - 12 lat. Zajęcia prowadzą pracownicy Ośrodka Oświatowego Muzeum Narodowego w Warszawie. Scenariusz spotkań przygotowali pracownicy Ośrodka Twórczej Edukacji KANGUR z Krakowa we współpracy z Ośrodkiem Oświatowym MNW. Miejscem zabawy jest Galeria Sztuki Starożytnej.

Spotkanie ma charakter ekspedycji archeologicznej, podczas której dzieci mają poradzić sobie z następującym problemem: okazuje się, że w Galerii Sztuki Starożytnej jeden z eksponatów przynosi wyjątkowego pecha - każdy przewodnik, który koło niego staje, dostaje natychmiast okropnego ataku czkawki, który uniemożliwia mu mówienie. Ponadto swędzi go nos i łaskoczą pięty tak bardzo, że między czknięciami wciąż się śmieje. Zespoły dzieci zostały wezwane na pomoc, by wytropić, który z eksponatów ma takie działanie, a także by ściągnąć z niego zły czar.

Przewodniczką po czekających ich przygodach będzie Teodozja, 11-letnia mieszkanka londyńskiego muzeum i znawczyni kultury starożytnego Egiptu. Prowadzący będą odczytywać krótkie fragmenty książki o niej.

By wykonać swą misję dzieci muszą wykazać się w 4 zadaniach – każde z nich przybliży ich do odkrycia zagadki, który z eksponatów przynosi pecha i do zrobienia amuletu/egipskiego wisiorka odczarowującego zabytek. 
W trakcie rozwiązywania zadań uczestnicy poznają najważniejsze zagadnienia związane z kulturą starożytnego Egiptu. 

Po wykonaniu 4 zadań w zespołach, dzieci spotykają się wspólnie przed odnalezionym eksponatem by wykonać egipskie wisiorki/amulety. Na koniec spotkania odbywa się konkurs archeologiczny, w którym można wygrać promowaną książkę