Piknik rycerski / 15 lipca 2017

Obchody rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w Muzeum Narodowym w Warszawie

Z okazji kolejnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem zwołujemy wszystkich, małych i dużych, na Piknik Rycerski do Muzeum Narodowego w Warszawie. Na Dziedzińcu Lorentza będzie można spotkać rycerzy, poznać podstawy fechtunku oraz wziąć udział w grach i zabawach w atrakcyjny sposób przybliżających niezwykłe dzieje obrazu Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem.

WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

 

 

Program wydarzeń:


12.00–15.00
Gry i zabawy z Bitwą pod Grunwaldem / animacje dla rodzin z dziećmi 5-12 lat

Dokąd podróżował obraz Bitwa pod Grunwaldem? Ile osób może go przenieść? I jak zapakować go do skrzyni? Odpowiedzi poszukajcie na Pikniku Rycerskim w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wszyscy chętni będą mogli własnoręcznie wykonać pas księcia Witolda oraz wziąć udział w wyścigu zręcznościowym i przynieść mistrzowi Matejce pędzel. Na pikniku rozbiją obóz rycerze z grupy Milites Alraunae, którzy będą opowiadać o życiu codziennym średniowiecznych wojowników oraz udzielą lekcji fechtunku.

DZIEDZINIEC LORENTZA, W RAZIE DESZCZU HOL GŁÓWNY MNW
 

13.00

Pokaz walk rycerskich

Jak wyglądało rycerskie starcie? Jakie umiejętności powinien mieć rycerz, aby zwyciężać? Jak powinien się bronić, a jak atakować? O tym wszystkim dowiemy się podczas rycerskiego pokazu. W przerwach pomiędzy pojedynkami wystąpi bard, który śpiewem i muzyką wskrzesi stare historie rycerskie.

Prowadzenie – Grupa Fechtunku Historycznego Milites Alraunae
DZIEDZINIEC GŁÓWNY MNW

 

12.00–15.00

Zobacz Grunwald Matejki

Zapraszamy do odwiedzin Sali Matejkowskiej i spotkania oko w oko z obrazem Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem. Przez cały czas trwania pikniku będzie tam czekał edukator, który z chęcią opowie o obrazie i jego historii, a także odpowie na wszystkie pytania. 

SALA MATEJKOWSKA

 

 

Wieczór rycerskich opowieści w Sali Matejkowskiej

 

18.30 / WSZYSTKIE MIEJSCA ZOSTAŁY ZAJĘTE
Rycerskie opowieści dla dzieci

Usłyszymy baśnie i opowieści rycerskie z różnych krajów Europy. Nie zabraknie też rodzimych bajek o rycerzach, księżniczkach i skarbach z zamków krzyżackich. Gwarantujemy nie tylko zajmujące opowieści, ale także zaangażowanie wszystkich uczestników – wcielimy się w role bajkowych postaci, co na pewno dostarczy wielu wrażeń.

Opowiada Michał Malinowski z Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
SALA MATEJKOWSKA / BEZPŁATNE BILETY DOSTĘPNE ONLINE LUB W KASIE OD 10 LIPCA (PRZYJACIELE MNW - ZAPISY* OD 3 LIPCA)

 

21.00
Rycerskie opowieści dla dorosłych

„Rycerz to postać ulotna i zmienna jak kameleon. Gdy tylko próbuje się go opisać, to pokazuje się w innej postaci”. Jednak my spróbujemy spotkać się z rycerzem w przestrzeni między historią a legendą. Legendarni Bohor z Ganu i Lancelot z Jeziora, a także bohater z krwi i kości – niepokonany Zawisza Czarny herbu Sulima. Na skrzydłach opowieści przeniesiemy się na pola bitew i areny rycerskich turniejów, zagramy w szachy i inne dworskie gry, których stawką będzie czasem utrata głowy, a czasem miłość (czy to zresztą nie jedno i to samo?). Wszystko po to, by w końcu zadać sobie pytanie: gdzie są wszyscy (o)błędni rycerze? Co zostało z ich rycerskiego etosu do dzisiaj?

Opowiada Jarek Kaczmarek, Grupa Studnia O.
Gra i śpiewa Jolanta Kossakowska: fidel, gęśle, lira korbowa, dulcymer, śpiew

SALA MATEJKOWSKA / BEZPŁATNE BILETY DOSTĘPNE ONLINE LUB W KASIE OD 10 LIPCA (PRZYJACIELE MNW - ZAPISY* OD 3 LIPCA)

 

 

Sfinansowano ze środków Fundacji PZU

 

 

 

 

 

 

 

 

* Przyjaciele MNW – rezerwacja wyłącznie telefonicna 22 621 10 31, wew. 246: poniedziałek–piątek, 8.30–15.00.

 

Koordynacja projektu:  / Dział Edukacji MNW