Oprowadzania towarzyszące pokazowi obrazu „Portret damy”

Melchior Geldop. Portret damyXVII-wieczny obraz „Portret damy” Melchiora Geldorpa, zrabowany podczas II wojny światowej z Muzeum Narodowego w Warszawie, wrócił do macierzystych zbiorów. Zapraszamy na oprowadzanie towarzyszące pokazowi obrazu.

 

7 października / niedziela / 14.00

O dziełach sztuki ocalonych z wojennej pożogi / Karolina Zalewska

W czasie drugiej wojny światowej kolekcja Muzeum Narodowego w Warszawie była systematycznie rabowana przez nazistów. Część skradzionych dzieł odnaleziono zaraz po wojnie i w późniejszych latach, o innych do dziś nic nie wiadomo. Ostatnio Muzeum odzyskało kilka arcydzieł. Ta opowieść będzie o nich.

zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 2 października / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

 

14 października / niedziela / 14.00

Mistrzowie doktora Popławskiego / Karolina Zalewska

Jan Popławski, specjalista chorób wewnętrznych i nerwowych, "zaraził się" pasją kolekcjonerską w Petersburgu, gdzie przez wiele lat prowadził praktykę lekarską. W kręgu jego zainteresowań znalazło się dawne malarstwo europejskie, w szczególności sztuka niderlandzka. Po śmierci Popławskiego w 1935 r. Muzeum Narodowe w Warszawie pozyskało prawie 100 obrazów z jego kolekcji, w tym dzieła Tintoretta i Rubensa.

zbiórka w Holu Głównym / bilety online i w kasie od 9 października / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min

 

Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, edukatorka MNW. Prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych. 

 

Więcej informacji o historii odzyskania obrazu.