Noc Muzeów / 19 maja 2018

plakat reklamujacy Noc MuzeówNOC MUZEÓW / 19 maja 2018

 

Noc Muzeów w MNW rozpoczyna „Wieczorynka w Muzeum” o godzinie 18.00, czyli zajęcia dla dzieci 5–12 lat oraz ich opiekunów. Uczestników czeka fascynująca podróż – dotrą do dalekich krajów i przeniosą się w odległe epoki, zwiedzą wczesnochrześcijańską katedrę w Faras i dwór królewski, przemierzą okrętem wzburzone morze i zawitają do dawnej Warszawy.

Noc Muzeów to także okazja, by zobaczyć muzealną „kuchnię”– pracownie i magazyny. Każda wizyta potrwa ok. 30 minut. Zapraszamy od godziny 19.30.

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa dzieci na zajęciach w muzeumWIECZORYNKA W MUZEUM

18.00

Zajęcia dla dzieci 5–12 lat

ZBIÓRKA PRZY BRAMIE GŁÓWNEJ MNW / ZAPISY* / OK. 60 MIN

 

Archeologiczna przygoda w Faras

Zapraszamy na wyprawę śladami profesora Kazimierza Michałowskiego, wybitnego polskiego archeologa. Udamy się do Faras, gdzie w piaskach pustyni profesor odkrył katedrę. Dowiemy się, jak wyglądały tamtejsze wykopaliska, jakich narzędzi używali archeolodzy i dlaczego była to misja ratunkowa.

 

Świat świętych, księżniczek i rycerzy

Obejrzymy dzieła, które powstały w czasach rycerzy. Porozmawiamy o tym, jak wyglądały żyjące w średniowieczu księżniczki. Dowiemy się, dlaczego święta Barbara trzyma w ręku wysoką wieżę i wcale nie jest jej ciężko!

 

Ptaki, robaki i inne zwierzaki

W Muzeum ukryło się wiele znanych nam zwierząt oraz fantastycznych stworów: latających, pełzających, skaczących. Poszukamy obrazów, na których są namalowane, potem wykonamy zwierzątka z papieru.

 

Jak zostać królem?

W jakim języku mówiła królowa Maria Ludwika Gonzaga? Czy Francuzi byli w stanie wymówić nazwisko żony Ludwika XV – Marii Leszczyńskiej? Jaki order ustanowił Henryk Walezy i czy odznaczenie to ma związek z Polską? Zapraszamy na królewskie spotkanie w Muzeum.

 

Łowcy skarbów

Poznamy fascynujące i nierzadko burzliwe dzieje obrazów, rzeźb i innych przedmiotów z kolekcji MNW, dowiemy się, jak chronić dzieła sztuki przed zniszczeniem, a także – w jaki sposób prowadzone są poszukiwania zaginionych lub ukradzionych podczas wojny eksponatów.

 

W malarskiej pracowni

Co jest potrzebne malarzowi do pracy? Gdzie tworzy artysta? Czym jest talent? Przekonamy się, co każdy malarz powinien wiedzieć o sztuce malowania i jak wygląda jego pracownia.

 

Ożywione obrazy

Dzięki sile naszej wyobraźni obrazy w galeriach ożyją, a my wyruszymy w niebezpieczną podróż po morzu, weźmiemy udział w teatralnym spektaklu, a nawet usłyszymy odgłosy prawdziwej burzy.

 

Warszawa jako z obrazka

Gwarna i hałaśliwa czy spokojna? Kolorowa czy szara i smutna? Pełna ludzi i nowoczesnych budowli, a może skąpana w zieleni? Przekonamy się, jak wygląda Warszawa na obrazach Canaletta, Gierymskiego, Podkowińskiego i Zaleskiego.

 

* Zapisy od 15 maja: wt.– pt. 9.00–15.00 / +48 22 621 10 31 wew. 246, +48 22 629 50 60

 

 

 

WIZYTY W MUZEALNYCH MAGAZYNACH I PRACOWNIACH

godz. 19.30–22.30

HOL GŁÓWNY / LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

Noc Muzeów to niepowtarzalna okazja, by obejrzeć Muzeum „od kuchni”. W tym roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do następujących magazynów i pracowni:

 

W pracowni konserwatorskiej

Zbiory Sztuki Nowoczesnej
godz. 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

Kolekcja licząca ponad 5 tysięcy obrazów i ok. 43 tysiące grafik i rysunków, a także prac wideo oraz multimedialnej dokumentacji performance’ów i akcji artystycznych. Zbiory obejmują dzieła powstałe po 1914 roku i te nam współczesne.

 

Zbiory Sztuki Orientalnej
godz. 19.30, 20.30, 21.30

Noc Muzeów to unikalna okazja, by podziwiać wybrane dzieła z liczącej ok. 8,5 tysiąca zabytków kolekcji, która nie jest eksponowana w żadnej z galerii stałych.

 

 

 

Spotkanie w Gabinecie Monet i MedaliGabinet Monet i Medali
godz. 19.30, 20.00, 20.30, 21.00

Kolekcja numizmatyczna bardzo ucierpiała w trakcie II wojny światowej. Wciąż jednak pozostaje największym w Polsce zbiorem, liczy ok. 250 tysięcy obiektów. O jej randze świadczy przede wszystkim różnorodność i wysoka klasa numizmatów.

 

Pracownia Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie
godz. 19.30, 20.30, 21.30

Jak wygląda muzealna pracownia konserwacji? Jakie zabiegi należy wykonać, by zabytek przetrwał kolejne dziesięciolecia? Zapraszamy, by przyjrzeć się z bliska pracy ludzi, którzy na co dzień opiekują się naszymi zbiorami.
 

 

Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne – kolekcja Janusza Przewłockiego

godz. 20.00

Zebrana przez Janusza Przewłockiego kolekcja liczy ok. 8 tys. fotografii stanowiącej świadectwo życia polskiej arystokracji. Można tu podziwiać zarówno portrety przedstawicieli największych arystokratycznych rodów, jak i widoki ich siedzib – pałaców, dworów, parków i majątków. Są także „reportaże” ze ślubów, spotkań towarzyskich, polowań, balów i tak modnych w XIX w. przedstawień teatrów amatorskich i „żywych obrazów”.

 

Zbiory Ikonograficzne i Fotograficzne – fotografie Karola Beyera

godz. 19.30, 20.30, 21.30

Dwieście lat temu urodził się w Warszawie Karol Beyer. To jedna z najciekawszych osobowości kultury polskiej XIX wieku. Całe swoje życie poświęcił fotografii. Za jej pomocą popularyzował wiedzę o polskiej kulturze i historii. Portretował współczesnych sobie ludzi, uwieczniał wydarzenia polityczne i architekturę.

 

Polskie Towarzystwo Numizmatyczne – Karol Beyer, numizmatyk

godz. 19.30, 20.30, 21.30

Karol Beyer, był nie tylko słynnym warszawskim fotografem, ale także wybitnym numizmatykiem. Poznając tę mniej znaną dziedzinę jego działalności, będziemy mogli własnoręcznie wybić pamiątkowy żeton i spróbować swoich sił w konkursie wiedzy numizmatycznej.

 

Koordynacja: