Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Ile jest zieleni w zieleni? / ZIELONE MIASTO w MNW

To nowy cykl projektu ZIELONE MIASTO w Muzeum Narodowym w Warszawie. Spacery odbywają się w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016, zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
 
Podczas spacerów z przewodnikiem po muzealnych zbiorach uchylimy rąbka tajemnicy malarskich arcydzieł w kontekście floralnych treści.
 
Muzeum Narodowe w Warszawie jest miejscem trzeciej instalacji w ramach projektu ZIELONE MIASTO - Festiwal Ogrodów - „Ogrody na Stopniach“.
 
 
Tematy i terminy spacerów:
 
 
15 pażdziernika / sobota / 16:00 
Jabłko. Z rajskiego ogrodu na kozetkę Freuda / Katarzyna Janus-Borkowska
Pospolity owoc jabłoni przez wieki obrósł licznymi znaczeniami. Stał się atrybutem władzy i miłości, a także symbolem grzechu i niezgody. Ale nie tylko. W galeriach stałych muzeum poszukamy jeszcze innych interpretacji przedstawień jabłka na obrazach. „Dziwny ogród” Mehoffera postaramy się obejrzeć, posługując się narzędziami psychoanalizy.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy* / tłumaczone na język niemiecki
 
 
 
22 pażdziernika / sobota / 16:00
Akant, lotos i winorośl – motywy roślinne w Galerii Faras / dr Paulina Komar
Galeria Faras jest jedyną w Europie ekspozycją średniowiecznego malarstwa nubijskiego. Większość kolekcji stanowią malowidła ścienne i dekoracje architektoniczne pochodzące z katedry w Faras, którą uważa się za najważniejsze odkrycie polskiej archeologii. Część zabytków pokrywają motywy roślinne, takie jak liście akantu, kwiaty lotosu oraz pędy i owoce winorośli, typowe dla sztuki starożytnej. Jaka była ich rola i symbolika w średniowiecznej budowli chrześcijańskiej?
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy* 
 
 
 
5 listopada / sobota / 16:00
Rośliny w malarstwie XVIII i XIX wieku / Wioletta Cicha
Kwiaty - kruche, delikatne, podkreślały urodę kobiet portretowanych przez artystów malarzy.  Bywały metaforyczną opowieścią o płomiennej miłości, przyjaźni, wierności, rozstaniu. Często niosły refleksję o przemijaniu, o nieustannym cyklu odradzającej się przyrody. 
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy*
 
 
 
 
19 listopada / sobota / 16:00
Symbolika roślin w sztuce średniowiecznej / Zofia Gońda-Sobczak
Babka lancetowa, konwalia, lilia oraz drzewo pomarańczy – jaką rolę pełniły w średniowiecznej ikonografii? Naszym przewodnikiem będzie Florarium christianum ks. prof. Stanisława Kobielusa, skarbnica wiedzy o właściwościach i znaczeniu roślin przedstawianych w sztuce w wiekach średnich.
zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / zapisy* (rejestracja od 7 listopada)
 
 
 
 
 
Kurator projektu: Izabela Małachowska-Coqui
Koordynatorka projektu ze strony MNW: