Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Galeria Sztuki Średniowiecznej / marzec–sierpień 2015

WYKŁADY  

soboty / 16.00

Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / ok. 75 min

 

14 marca

Rozumienie sztuki i miejsce artysty w średniowieczu / dr Paweł Freus, wykładowca w Instytucie Filologii Klasycznej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Collegium Civitas w Warszawie. Specjalizuje się w badaniu treści sztuki średniowiecznej

Wraz z upływem stuleci widoczne są usiłowania teoretycznego dowartościowania sztuki w średniowieczu. Jeszcze bardziej przekonuje o tym rosnąca samoświadomość i wzrastający społeczny status artysty, z wiodącą rolą architektów i budowniczych.

 

28 marca
Od owcy do kodeksu, czyli jak powstawał średniowieczny rękopis / dr Magdalena Łanuszka,
historyk sztuki, mediewistka. Prowadzi wykłady z zakresu historii sztuki i kultury europejskiej

W jaki sposób powstawały rękopiśmienne księgi i jak je dekorowano? Jakie zapiski pozostawiali na marginesach średniowieczni skrybowie i iluminatorzy? Zapraszamy na fascynującą podróż do średniowiecznych skryptoriów.

 

11 kwietnia

Symbolika świątyni średniowiecznej / dr hab. inż. Robert Kunkel, architekt, prodziekan wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, autor wielu publikacji z zakresu historii architektury średniowiecznej

Katedra średniowieczna była w rozumieniu jej budowniczych symbolem Kosmosu, doskonałego dzieła Boskiego Architekta. Na wykładzie poznamy świat symboli, za pomocą których średniowieczni komunikowali się ze sobą i wciąż przemawiają do nas.  

 

25 kwietnia

Ornamenta ecclesiae. Gotyckie retabula skrzydłowe / Małgorzata Kochanowska, kustosz Zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW

Ornamenta ecclesiae – taki tytuł przynależy gotyckim retabulom skrzydłowym, uświetniającym przestrzeń liturgiczną kościołów. Fascynujące bogactwem form i poruszające wartościami duchowymi, zachęcają nas do zapoznania się z początkami i rozwojem tego zjawiska w sztuce średniowiecznej.

 

9 maja

Sztuka cenniejsza niż złoto. Znaczenie złotnictwa w sztuce średniowiecza / Dr Joanna Sikorska, historyk sztuki, kurator Gabinetu Rycin i Rysunków MNW / wykład tłumaczony na język migowy (PJM)

O randze dzieł złotniczych w średniowieczu decydowały nie tylko kosztowne materiały, z których były wykonane, lecz także programy treściowe opowiadające historię zbawienia lub tworzone na chwałę ziemskich fundatorów. 

 

30 maja

Malarstwo średniowieczne pełne koloru i blasku. Tajniki warsztatu / dr hab. Aleksandra Krupska prof. ASP, wieloletnia kierowniczka Pracowni Technologii i Kopii Malarstwa Średniowiecznego w ASP, autorka wielu opracowań poświęconych warsztatom średniowiecznych twórców

Na wykładzie zostanie omówiony gotyk jako sztuka międzynarodowa oraz tajniki warsztatu średniowiecznych artystów, a zwłaszcza cechowe kształcenie mistrza i kolejność opracowania szaf ołtarzowych.

 

Grupa dorosłych w Galerii Sztuki Średniowiecznej SPOTKANIA W GALERII

soboty / 16.00

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 min


13 czerwca 

Corredemptrix, Immaculata, Regina Coeli… O kim mowa? Przedstawienia maryjne w sztuce średniowiecznej / Justyna Aniołek, adiunkt w Zbiorach Dawnej Sztuki Europejskiej MNW

Zarówno biblijne i apokryficzne sceny z życia Matki Bożej, jak i wizerunki o charakterze kultowym i dewocyjnym są ilustracją niezwykłego kultu, jakim otaczano w średniowieczu Matkę Chrystusa.

 

27 czerwca

Legendy o obrazach nie ręką ludzką stworzonych i ich kopie / Zofia Herman, adiunkt w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej MNW / spotkanie tłumaczone na język migowy (PJM)

Spotkanie będzie poświęcone veraikonom i obrazom łukaszowym. Porozmawiamy o legendach z nimi związanych oraz o tym, w jaki sposób legitymizują obraz kultowy w chrześcijaństwie.

 

11 lipca

Co figura Madonny może powiedzieć o splendorze dworu cesarskiego, czyli o wyjątkowej rzeźbie parlerowskiej ze zbiorów MNW / dr Jakub Adamski, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW

Problematyka artystyczna Madonny z dzieciątkiem z kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu ogniskuje w sobie kwestie wiążące się z mecenatem artystycznym cesarza Karola IV Luksemburga. Jak mieszkańcy Wrocławia zapatrywali się na splendor dworu cesarskiego? Pomocą staną się rozważania o niewielkiej, ale wyjątkowej figurze z Galerii Sztuki Średniowiecznej.

 

25 lipca

Od drzewa w lesie do rzeźby w drewnie. Krucyfiks z kościoła Bożego Ciała we Wrocławiu / Marcin Figurski, rekonstruktor średniowiecznego warsztatu rzeźby i polichromii

Próba rekonstrukcji warsztatu rzeźbiarskiego i malarskiego z XIV stulecia. W jaki sposób w średniowieczu wykorzystywano minerały i rośliny, jak produkowano farby i spoiwa.

 

8 sierpnia

Rzeźba romańska i gotycka w Galerii Sztuki Średniowiecznej MNW / Karolina Zalewska, pedagog, autorka programów nauczania z przedmiotu historia sztuki

Przeciwstawne cechy, takie jak powaga i ekspresja, liryzm i dramatyzm, często charakteryzują style romanizmu i gotyku. Spotkanie będzie okazją do poznania bogactwa form średniowiecznej rzeźby.

 

22 sierpnia 16.00

Pieta z Lubiąża, czyli o obrazowaniu cierpienia / dr Kamil Kopania, adiunkt w Instytucie Historii Sztuki UW

Pełne ekspresji przedstawienie Matki Boskiej z ciałem martwego Syna na kolanach do dziś wzbudza silne emocje. W trakcie spotkania zostanie omówiona geneza tego rodzaju przedstawień, a także sposób, w jaki artysta starał się przedstawić cierpienie.

 

Grupa w Galerii Sztuki ŚredniowiecznejWARSZTATY DLA DOROSŁYCH I MŁODZIEŻY

9 kwietnia i 11 czerwca / czwartek  / 17.00 – 19.00

 

Średniowiecze – brutalne, banalne czy mistyczne?

Starszych i młodszych zapraszamy na warsztaty pogłębiające wiedzę z historii, zasad opisu i interpretacji dzieł sztuki średniowiecznej. Poprowadzą je historycy sztuki Barbara Tichy i Przemysław Głowacki z Działu Edukacji MNW.

obowiązują zapisy* / bilet warsztatowy / ok. 120 minut

 

 

 

Fragment zwieńczenia Ołtarza Św. RajnoldaWARSZTATY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU

14 maja i 18 czerwca / czwartki / 16.00

Spotkania z wykorzystaniem audiodeskrypcji, muzyki i ćwiczeń dotykowych.

zbiórka w Holu Głównym / wstęp wolny / ok. 90 minut

 

14 maja

Tryptyk, poliptyk, polichromia, snycerka, czyli w warsztacie średniowiecznego rzemieślnika 

 

18 czerwca

Średniowieczny ogród czyli o symbolice roślin

 

Warsztaty plastyczne dla dzieciWIELKANOC W MNW

28 marca / sobota

11.00

Obyczaje Wielkiejnocy / warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat

W czasie zajęć obejrzymy obrazy i rzeźby przedstawiające wydarzenia Wielkiego Tygodnia – od Niedzieli Palmowej po radosny ranek niedzieli Zmartwychwstania i mokry śmigus-dyngus. Poznamy zwyczaje, jakie były związane z obchodzeniem kolejnych świątecznych dni.

obowiązują zapisy* / bilet warsztatowy / ok. 70 minut
 

12.00 – 15.00

Wielkanocne inspiracje / międzypokoleniowe animacje plastyczne

Stwórzmy dekoracje świąteczne, wykorzystując tradycyjne wielkanocne elementy, takie jak: kwiatki z krepiny, pisanki, kurczaczki, piórka oraz motywy dzieł z kolekcji MNW.

Hol Główny

 

15.00
Wielkanocna ikonografia w średniowieczu / dr Paweł Freus
/ spotkanie dla dorosłych w Galerii tłumaczone na język migowy (PJM)

Sceny pasyjne w sztuce średniowiecznej oparte są nie tylko o relacje ewangeliczne. Na ich przesłanie składa się bogata tradycja apokryfów, legend, pism teologicznych, misteriów. Spotkanie będzie okazją do poznania jej bogactwa.

zbiórka w holu głównym /  bilet wstępu do MNW / ok. 40 minut

 

WIELKANOCNE PISANKI, KRASZANKI I KOGUTKI

warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5–12 lat
2, 3 i 7 kwietnia / Wielki Czwartek, Wielki Piątek i wtorek po świętach / 12.00

Co wspólnego ma Judasz z Marzanną, a jajko ze Zmartwychwstaniem? Dlaczego Wielki Post kończył się pogrzebem żuru i śledzia?  Te pytania mogą paść przy świątecznym stole. Zapraszamy na zajęcia, podczas których dzieła sztuki będą ilustracją lub pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze świętami Wielkiej Nocy.

obowiązują zapisy* / bilet wstępu do MNW / ok. 70 minut

 

SPOTKANIA I WYKŁADY DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ SŁUCHU

tłumaczone na język migowy (PJM)

 

28 marca / sobota / 15.00

Wielkanocna ikonografia w średniowieczu / dr Paweł Freus / spotkanie dla dorosłych w Galerii

zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do MNW / ok. 40 minut 

 

9 maja / sobota / 16.00

Sztuka cenniejsza niż złoto. Znaczenie złotnictwa w sztuce średniowiecza / Dr Joanna Sikorska, historyk sztuki, kurator Gabinetu Rycin i Rysunków MNW

Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / wykład ok. 75 minut

 

27 czerwca / sobota / 16.00

Legendy o obrazach nie ręką ludzką stworzonych i ich kopie / Zofia Herman, adiunkt w Zbiorach Sztuki Średniowiecznej MNW / spotkanie dla dorosłych w Galerii

zbiórka w holu głównym / bilet wstępu do MNW / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut

 

 

Audioprzewodniki można bezpłatnie wypożyczyć w punkcie informacji MNW. Oprowadzanie dostępne jest w sześciu wersjach językowych: polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, francuskiej i rosyjskiej.
Audiodeskrypcje powstały  we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier. Urządzenia zawierają ponadto nagrania muzyczne pochodzące z płyty „Średniowiecze” z serii „Kolekcja Muzeum Narodowego“ Warner Music Poland (dostępnej w księgarni Serenissima w gmachu MNW).

 

Przy wejściu do Galerii znajdą Państwo bezpłatne druki edukacyjne w dwóch wersjach – dla dorosłych i dla dzieci.

 

Program finansowany przez mecenasa Galerii PKO Bank Polski.