Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Galeria Sztuki Dawnej / lipiec - październik 2017

24 sierpnia, 14, 21, 28 września / 18.00
KINO MUZ / WSTĘP WOLNY / OK. 70 MIN
 
24 sierpnia
Muzyka aniołów, bogów i pasterzy / Paweł Siechowicz
Muzyka jest wszechobecna. Towarzyszy nam na każdym kroku. Znajdziemy ją także na obrazach w Galerii Sztuki Dawnej utrwaloną w muzycznych gestach aniołów, antycznych bogów i pasterzy. 
 
14 września
Dworskie stoły doby nowożytnej / Ryszard Bobrow
Jaką rolę odgrywały uroczyste posiłki w życiu dworskim? Jak na przestrzeni wieków zmieniały się sposoby organizowania uczt, użycie sztućców i naczyń stołowych, kiedy pojawiły się nowe sprzęty (np. surtout-de-table), jakie zmiany zaszły w etykiecie i zasadach savoir-vivre’u przy stole?
 
21 września
Ofiara kwiatów / Krzysztof Spalik
Podziwiając piękne kwiaty na obrazach, nie zdajemy sobie sprawy, że kryją one treści symboliczne, związane m.in. z przemijaniem, nietrwałością i śmiercią… Ścięte rośliny, choć jeszcze pachną, są już martwe, nie wydadzą owoców. Symbolika kwiatów obejmuje szeroki krąg znaczeń. Zerwana lilia w ręku anioła lub świętej dziewicy oznacza czystość, ścięty pstry tulipan w weneckim szkle – zbytek i próżność, a gałązka róży w wazonie – ulotne piękno i przemijanie. Przyjrzymy się kwiatom w Galerii Sztuki Dawnej, nazwiemy je, odszyfrujemy symbolikę i poznamy ich historię.
 
28 września
Na turnieju i polowaniu – rozrywki dworskie w średniowiecznej i renesansowej Europie / Tomasz Mleczek
Przedstawimy dwie najpopularniejsze rozrywki dworskie średniowiecza i renesansu – polowanie i turnieje rycerskie. Zaprezentujemy obyczaj rycerski, jaki narodził się w turniejowych szrankach, i obyczaje myśliwych polujących nie tylko na grubego zwierza.
 
 
13, 27 lipca, 10, 24 sierpnia, 7 września / 19.30
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / OK. 60 MIN
 
13 lipca
O umiłowaniu rzeczy wykwintnych / Monika Jabłońska
Przyjrzymy się przedmiotom, które w XVI wieku i w czasach późniejszych zdobiły wnętrza mieszkalne w domach europejskich elit. Piękne drobiazgi, bogato zdobione naczynia, porcelanowe zastawy podkreślały zamożność właścicieli, świadczyły też o zamiłowaniu do piękna i wytwornego życia. 
 
27 lipca
Ulotne przyjemności – jedzenie / Monika Miżołębska
Włoskie, holenderskie i flamandzkie martwe natury z XVII wieku zdradzają kulinarne upodobania epoki. Egzotyczne cytrusy, kosztowne ciasta na obrazach Willema Claesza Hedy i jego syna Gerrita mówią o mieszczańskim dostatku, a jednocześnie o przemijaniu doczesnych przyjemności. Jak w epoce baroku wyglądały codzienne posiłki i wielkie uczty?
 
10 sierpnia
Rozważni czy romantyczni? O ślubach i związkach w epoce nowożytnej / Emiliana Konopka
Co otrzymywały panny młode w posagu? Czy do ślubu zawsze zakładano białą suknię? W jaki sposób podczas posiłków podkreślano stan cywilny? Jak kojarzono nowożeńców i czy zdarzały się małżeństwa z miłości? Na te pytania pomogą nam znaleźć odpowiedź obrazy, rzeźby i dzieła rzemiosła artystycznego ze zbiorów Galerii Sztuki Dawnej. 
 
24 sierpnia
Ulotne przyjemności - alkohole i inne używki / Monika Miżołębska
Nieumiarkowanie w piciu wina i paleniu tytoniu stanowi częsty temat holenderskich i flamandzkich obrazów rodzajowych. W surowej kalwińskiej moralności oddawanie się tego rodzaju przyjemnościom było szczególnie piętnowane.  Jednak alkohol i tytoń, nie były jedynymi zgubnymi przyjemnościami towarzyszącymi ludziom XVII i XVIII wieku – należały do nich także kawa i czekolada.
 
7 września 
Meble dla królów, magnatów i mieszczan / Dorota Gutkowska, Stefan Mieleszkiewicz
Eksponowane w Galerii Sztuki Dawnej meble pochodzące z XVI, XVII i XVIII wieku mają charakter reprezentacyjny. Wieczór wśród luksusowych sprzętów będzie okazją do podziwiania pięknej snycerki, wykonanej rękami mistrzów intarsji i inkrustacji oraz do spotkania syren, Apolla, Orfeusza, króla Salomona i krzyżowców. Jeden z mebli odsłoni ukrytą w swoim wnętrzu galerię lustrzaną.
 
 
Zapraszamy na otwarte sobotnie zwiedzanie Galerii Sztuki Dawnej z przewodnikiem
8, 22 lipca, 12, 26 sierpnia / 14.00
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET WSTĘPU DO MNW / OK. 50 MIN 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
30 września, 7, 14, 21 października / sobota / 12.00
Tajniki warsztatowe mistrzów dawnej grafiki / pracownicy Gabinetu Rycin i Rysunków MNW
Podczas czterech spotkań zastanowimy się, dlaczego „wynaleziono” grafikę i jak funkcjonowały pracownie graficzne. Omówimy najważniejsze techniki i zadamy sobie pytanie, w jaki sposób rytownicy traktowali problematykę koloru. Przyjrzymy się także funkcjom rycin na przestrzeni stuleci i poznamy rozmaite oblicza grafiki reprodukcyjnej i grafiki autorskiej. „Rozszyfrujemy” metody sygnowania rycin i omówimy pojawiające się na nich typy inskrypcji. 
Dokładny program spotkań.
ZBIÓRKA W HOLU GŁÓWNYM / BILET KURSOWY 160 ZŁOTYCH / CZTERY SPOTKANIA (OK. 90 MIN KAŻDE) / BILETY DOSTĘPNE ONLINE OD 18 WRZEŚNIA (PRZYJACIELE MNW – ZAPISY* OD 11 WRZEŚNIA)
 
 
 
Zapraszamy zorganizowane grupy na zwiedzanie Galerii Sztuki Dawnej z przewodnikiem.
Oprowadzamy w języku polskim i angielskim. Zapisy i informacje w Dziale Edukacji.
 
 
Renesansowe idee
dla klas IV–VII szkoły podstawowej i gimnazjów
Gdzie szukać idealnego piękna? Na czym polega doskonałość sztuki antycznej? Po co artyście znajomość nauk matematycznych i przyrodniczych, perspektywy i anatomii? Oglądając dzieła prezentowane w Galerii Sztuki Dawnej, zastanowimy się nad źródłami kultury renesansu, kierunkami jej rozwoju i charakterystycznymi cechami tego stylu w sztuce.
 
Barokowe kontrasty
dla klas IV–VII szkoły podstawowej i gimnazjów
Światło i mrok, duchowość i cielesność, przepych i prostota – kontrasty obecne w sztuce baroku stanowią jedną z jej najważniejszych cech. Charakteryzując malarstwo XVII wieku, zwrócimy szczególną uwagę na środki formalne, takie jak kompozycja, kolorystyka i światłocień. Sztuka baroku miała pouczać, poruszać, ale przede wszystkim dać przyjemność oczom (docere, permovere, delectare). Na przykładzie dzieł prezentowanych w Galerii Sztuki Dawnej dowiemy się, jak sztuka baroku realizowała te cele. 
 
Obyczaje staropolskie
dla klas IV–VII szkoły podstawowej i gimnazjów
Skąd się wzięło przekonanie o pochodzeniu polskiej szlachty od wojowniczych Sarmatów? Co to jest liberum veto? Wybrane zabytki sztuki polskiej posłużą nam jako źródło wiedzy o życiu codziennym na polskim dworze.
 
Fascynacje renesansu
dla szkół ponadgimnazjalnych 
W epoce nowożytnej człowiek zyskał nowe spojrzenie na otaczający go świat. Jakie są początki epoki odrodzenia i jej związki z kulturą antyczną? Jaką rolę odegrało dziedzictwo średniowiecza? Poznamy dzieła sztuki towarzyszące ludziom w różnych momentach ich życia: podczas modlitwy, w życiu prywatnym, przy oficjalnych okazjach, i zastanowimy się nad ich formą i treścią.
 
Ikonosfera baroku
dla szkół ponadgimnazjalnych 
Zapraszamy do poznawania sztuki baroku, której celem – dzięki iluzji i grze z widzem – było wywoływanie silnych emocji. Czy blask koloru, silny światłocień, ekspresja gestu, iluzyjność i niezwykłość przedstawień potrafią dziś zauroczyć odbiorcę?
 
 
W punkcie informacyjnym MNW można bezpłatnie wypożyczyć audioprzewodniki po Galerii Sztuki Dawnej (w języku: polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim, rosyjskim). Audiodeskrypcje powstały we współpracy z Fundacją Kultura bez Barier. Przy wejściu na wystawę do pobrania bezpłatne druki edukacyjne.
 
 
 
 
 
 
 
 
Szczegółowe informacje: www.mnw.art.pl
Koordynatorzy programu edukacyjnego: , / Dział Edukacji MNW